Přežij v postapokalyptickém světě!

Náboje a střelivo po Velkém Průseru 3

Náboje a střelivo po Velkém Průseru 3

Kvě 26, 2012

Tentokrát se přehled bude týkat silnějších nábojů a to puškových, karabinových a jiných, o kterých jsem se dosud nezmínil.

.17HMR a .22WMR

.17HMR je wildcatový náboj od náboje .22 WMR. To znamená, že krček nábojnice byl stažen z ráže .22 na střelu .17′. Oba náboje jsou vysoce nadzvukové a to i z krátkých zbraní, .17 má výhodu velice ploché dráhy letu díky velmi malé střele a rychlosti. To umožňuje efektivní mířenou střelbu na mnohem větší vzdálenosti oproti .22LR. Energie obou nábojů je přibližně srovnatelná s energií 9mm Makarov, střely v cíly vyvolávají díky své rychlosti poměrně velké dočasné dutiny, bohužel ale trvalý střelný kanál je malý, proto je třeba velice přesný zásah. Jsou použitelné stejně jako .22LR pro lov menší zvěře a při obraně na ostřelování puškami. Nedoporučuji je hromadit, pokud na ně nevlastníte zbraň. .17 HMR na druhou stranu ale prostřelí základní balistické ochrany IIIa třídy takže nějaké uplatnění by se dalo najít, bohužel cena je mnohonásobná oproti .22 LR, pro krycí palbu doporučuji tedy zvolit tento slabší náboj (.22LR). Spolu s poměrně vysokou cenou těchto nábojů je tedy nedoporučuji, poměr cena/výkon rozhodně neslibuje moc velkou užitnost.

Výkon: 3/10

Cena: 3/10

5,45 x 39 mm

Tento náboj je nástupcem 7,62×39, má oproti němu váraznější účinek na cíl.

Jádro střely se skládá zejména z měkké oceli.V přední části střely pod tenkým měděným pláštěm je dutina naplněná vzduchem. Zadní část má kuželovitý tvar, aby při letu za střelou nevznikalo vakuum. Navíc je na konci střely jakási zátka z olova. Tyto všechny okolnosti mají za následek velmi výrazné posunutí těžiště do zadní části střely. Díky tomu při nárazu do pevné překážky se střela velmi snadno destabilizuje a při průletu tkáněmi neletí rovně, ale otáčí se. Tím se výrazně zvětšuje velikost střelného kanálu. Tím, že se střela otáčí kolem své osy, vytvoří dvě dočasné dutiny. Jednu v hloubce 10cm a druhou v hloubce 40cm. Tím v cíli na výstupu tvoří strašlivá zranění. V našich podmínkách není běžně dostupný, kdo na něj má zbraň (pravděpodobně se bude jednat o nějakou variantu útočné pušky AK-74), nechť si udělá dostatečné zásoby, v současnosti ceny nejsou zas tak strašné (kolem 6kč/kus), u nás ale tento náboj nebyl nikdy v armádě ve větším množství nasazen, oproti novějším výrobním variantám svého předchůdce také nenabízí moc výhod, snad kromě plošší dráhy letu.

Výkon: 6/10

Cena: 3/10

5,56 × 45 mm a .223 Remington

Tyto náboje nejsou zcela zaměnitelné, ale mají podobné vlastnosti. Jedná se o náboje malé ráže s vysokou úsťovou rychlostí. Jelikož se jedná o náboje v základní výzbroji NATO, dá se předpokládat, že budou v případě nějakého konfliktu dostupné, používá je i AČR. U těchto nábojů je kritizována menší pravděpodobnost zneškodnění cíle jedním výstřelem, to je ale kompenzováno nižší hmotností (a tím větším počtem nesených nábojů) a menším zpětným rázem – což byly důvody, proč byl tento náboj zkonstruován. Náboj se standardní střelou prostřelí přibližně 380 mm až 500 mm měkkých tkání za ideálních podmínek. Platí pro ně to samé, co pro náboj 5,45 x 39 mm, jen s výjimkou dostupnosti, tyto náboje jsou mnohem rozšířenější než ruská alternativa a i zbraní je na ně větší výběr. Hlavním rozdílem 5.56 x 45 mm oproti ráži .223 Remington je, že 5.56 x 45 mm je laborován na vyšší výstřelový tlak a vyšší úsťovou rychlost. S nábojem .223 Remington se může střílet i ze zbraně komorované na 5.56 x 45 mm NATO, ale opačné použití by mohlo být nebezpečné. Tedy pořízení zbraně komorované na 5.56 x 45 mm se jeví jako poměrně dobré řešení.

Výkon: 6/10

Cena: 3/10

7 x 57 mm Mauser a 7 x 64 mm

na foto první dva vlevo:

V současnosti poměrně rozšířený náboj pro výkon myslivosti, dá se sehnat v každém obchodě s velkým množstvím typů střel, ceny ale nejsou moc příznivé. Hodí se na lov zvěře i na obranu. Je použitelný pro lov zvěře srnčí, kamzičí, černé a jelení. Pokud máte v okolí myslivce, je pravděpodobné, že u něj nějakou pušku na tento náboj najdete, pokud ale nemáte takovou zbraň, není nutné se jím předzásobit.

Výkon: 7,5/10

Cena: 2/10

7.62×25mm Tokarev

Mezi puškové jej zařazuji, proto, že jeho původní použití bylo v samopalech, ale byl současně používán v pistolích (a také hlavně proto, že jsem na něj v pistolových zapomněl). Jedná se o následovníka 7.63×25mm Mauser, v současnosti jej lze sehnat stále za poměrně dobré ceny a stejně jako 9mm luger bych ho zařadil mezi lehce přeslimitní maximum pro městský boj. Oproti 9mm luger však disponuje mnohem větší průbojností, takže už je na výkonové hranici bezpečného použití kvůli riziku zranění nezúčastněných. Na druhou stranu v jádrovaném provedení zvládá prostřelit základní balistické ochrany (IIIa), není tedy radno jej úplně zatracovat. Bohužel se na něj v současnosti u nás nedá sehnat pořádná dlouhá zbraň, pocivilněné samopaly, které jsou dostupné na Slovensku, naše zkušebna nechce uznat a je to škoda, tento náboj by byl poté stejně univerzálním jako 9mm luger s lehce větším výkonem. V případě vyhrabání nějakého starého samopalu na půdě se situace mění.

Výkon: 5/10

Cena: 6/10

7,62 x 39 mm

Předzásobit se dokud jsou levné a zásoby opatrovat! Tento náboj má dostatečný výkon, přiměřenou ranivost a velký výběr zbraní na něj, ať už jsou to klony AK47, AKM, sa58, SKS či cokoli. Doporučuji sehnat alespoň dvě zbraně, protože se jedná o nejuniverzálnější dostupný náboj u nás. Díky ceně doporučuji nahrabat velké množství a pak i silnější děti a ženy můžou používat dlouhé pušky na obranu usedlosti, nějaká kratší útočná puška bude poté největším přítelem v terénu. Myslím, že se s ním snad každý setkal, není tedy potřeba se snad nějak více rozepisovat. Jedná se sice o slabší puškový náboj, energie je ale dostatečná, všem provedením střel neodolají základní balistické ochrany a jádrované provedení dovede prostřelit i poměrně tlustý kus železa.

Výkon: 6/10

Cena: 9/10

7,62 x 51 mm NATO (.308 Winchester)

Díky jeho použití v NATO se tento náboj rozmohl i u nás, díky velkému výběru střel se dá použít i na ostřelování vzdálenějších cílů. Cena se pohybuje kolem 10kč/náboj, v případě potřeby přesné střelby není ale špatné mít pušku na tento náboj, do 1km se dá cíl s vhodnou optikou zasáhnout. Předzásobení opět doporučuji, pokud vlastníte pušku na tento náboj, jinak je asi lepší zásobovat se 7,62×39. V současnosti se pro ostřelovací účely spíše používají .300 Win Mag a .338 Win Mag s mnohem plošší balistikou.

Výkon: 7,5/10

Cena: 5/10

7,62 x 54 mm R

Tento náboj byl přijat do výzbroje carské armády roku 1891. Od té doby dodnes slouží v různých ozbrojených silách a v současnosti je patrné nejdéle sloužícím vojenským nábojem na světě. Tímto se také doporučuji předzásobit, v současnosti se dají sehnat levné a při dobrém výběru i přesné opakovačky Mosin-Nagant a samonabíjecí pušky SVT Tokarev, s vhodnou optikou poslouží stejně dobře, jako výše zmíněný 7,62×51, bohužel má o něco více zakřivenou balistickou křivku při použití na delší vzdálenosti. Cena ale kompenzuje vše. dá se sehnat už kolem 5kč/náboj, což při takto výkonném náboji a použití není vůbec zlé. Tyto náboje jsou poslední, které udrží běžné nejlepší balistické ochrany třídy IV a při více zásazích selhávají i ty. Dají se použít jak na obranu, tak i na lov vitální zvěře a při ukořistění nějakého kulometu na tento náboj je krycí palba hračkou.

Výkon: 8,5/10

Cena: 9/10

Příště si, milí postapáci, povíme něco o zbytku puškových nábojů, moc jich už nebude a rozhodně nebudou tak rozšířené, jako výše zmíněné.

Pro PostApo.cz sepsal Artifex.

15 comments

 1. pig /

  Chýba tam 7×92 mauser dnes je to 8×57 JS používaný hlavne poľovníkmy ale hlavné že je to patron do starej dobrej
  k98/vz24 ktoré sa dajú zohnať pomerne lacno alebo aj zadarmo keď má človek šťastie a vie kde hladať :-) účinok náboja je viac než dostatočný

 2. SALIX /

  Co se týče náboje .22 WMR o kterém tu toho moc napsané není tak menší připomínka z praxe: S tím lovem menší zvěře to není až tak zlé…
  Včera jsem seděl na posedu jen s CZ american .22 WMR a čekal že příjde liška. Místo lišky mě na 30 metrů přišel lončák… (No byl bych blbý kdybych nechal to maso odkráčet, tak sem ho vygumoval.) Po vývrhu a bez hlavy vážil 38 kilo.
  Tím chci říct že náboj je jednak silnější než klasická 22.lr a s dobře umístěnou ránou nadělá dostatečnou paseku. Takže větší zvěř (černá: sele,lončák a srnčí není vůbec problém)
  Dál zbraň nijak netrpý zpětným rázem, který je minimální. Což dává bod k dobru, vezmu-li v potaz že po VP nebudou všichi lidé umět střílet a učit to někoho s touto zbraní a relativně levnými náboji bude o dost jednoduší. Rád bych chtěl zmínit malou hlučnost (opět se odvolám na VP). Po VP budou v případě lovu nežádoucí čumilové se kterými se nechcete dělit o kořist (nebo na sebe zbytečně upozorňovat). To je asi tak vše z praktického hlediska a vlastních zkušeností.

  Jinak co se 8x57JS týče nemůžu si stěžovat.
  Mám Mannlicher-Shohnauer (1941) v této ráži a odvádí skvělou práci. Cena nábojů taky není nijak závratná cca 25-75 kč(Musíte se zařídit podle toho co potřebujete). Jen upozornění: Pracuju jako lesník a v tomto oboru se už nejaký ten pátek pohybuju a neznám nikoho kdo by byl spokojený se značkou sellier-bellot (SaB). Je to tím že není členem certifikace a nepodléhá vnější výstupní kontrole. Tím dochází k tomu že je skoro každá várka jiná a dochází k rozhození soustřelu. Jak se říká:
  „Kvalita odpovídá ceně…“ A proto nemůžeme chtít za 24kč moc muziky.
  Já osobně preferuju firmu RWS ale cena jednoho náboje se pohybuje 65-70 kč
  (velkosklad Rakousko 65,-, Lovecké potřeby 70,-).
  Z důvodu že je pro Mě nepřípustné abych při střelbě na zvěř chybil a musel ji dohledávat, nebo nedej Bože abych ji nedohledal, jí dávám přednost. No ale na skaldování to není… (Leží vám v tom fůra peněz.) Do budoucna však plánuju začít nakupovat prach a soustružené projektily k přebíjení… Cenově to má vyjít líp ale report ze střelby budu moc dát až v Listopadu.

  • Artifex /

   Jistě, máš pravdu, drobný problém je v tom, dát za 1 náboj 70kč když náboj za 6kč, přiměřeně přesný (kolem 6cm/100m z dlouhého Mosina, vlastní zkušenost) má +/- stejný výkon

   • a /

    Drobný detail je ten, že se na jedné straně jedná o noví lovecký náboj v dobré kvalitě a druhé straně o likvidační vyprodej sovětského nebo třeba rumunského skladu. Vy si je ještě chcete hromadit a schovávat a to klidně 30-40 let. V ten okamžik budou ty levé klidně 100 let staré. To vám řeknu, že radši budu mít 3 krabičky dobrých než bednu která si pamatuje velkou vlasteneckou válku a každá 10 nebo i 3, nevstřelí nebo nebude mít už sílu natáhnout zbran.

 3. Lucker1995 /

  Trošku mě mrzí že se u rychlejších nábojů mluví jen o nevýhodách jako je nestabilita při nárazu nebo třeba při škrtnutí i o malé překážky to je ale kompenzováno vyšší přesností. Dále menší kanyla po průstřelu je na druhou stranu vykompenzována hydrodinamickým šokem který muže protivníka vyřadit jedíným výstřelem a to aniž by byl přímo zasažen životně důležitý orgán.

  • Artifex /

   O nevýhodách jako nestabilita tuším nikde výše nepíšu, přesnost je dána typem zbraně, ano, z jednoranné pušky může být přesnost vyšší ale už z principu funkce to bude ze samonabíječky nebo samočinné lítat srovnatelně jako cokoli jiného. Pokud jsi chtěl zmínit menší balistickou křivku tak menší ráže ji má menší. Hydrodynamický šok je významný u všech puškových ráží takže jestli je před ním malá dírka nebo velká je plus minus jedno, jestli 750 nebo 900, těch 150m/s navíc už jedince nespasí, hydrodynamický šok a velká dočasná dutina je průšvih pro cíl u všeho výrazně nadzvukového.

 4. Kutil05 /

  sestavil jsem přehlednou tabulku 33 pistolových, okrajových, revolverových a puškových nábojů (celkem), sezbýraných a spočítaných z 167 nábojů na českém trhu (v tabulce jsou průměrná data). A celkem rád bych věděl, kam ji poslat.

 5. Kutil05 /

  jsem slepý, už jsem to poslal…

 6. Kutil05 /

  .22 LR, nebo .22 Hornet + broková .410 se používá v lehkém (1,8 kg) dvouhlavňovém kulobroku pro přežití Springfield M6 Scout (ve skutečnosti to vyráběla Česká Zbrojovka), v pažbě byla schránka na náboje a celou zbraň lze rozložit na dva díly – hlaveň mám 464 mm, takže do batohu vleze. Fasovali to piloti.

 7. Poly /

  Tenhle článek je tak trochu ujetý.
  5,45×39: exotická ráže, nemá cenu ji řešit. Zbraní je na trhu jako prstů na jedné ruce, munice se špatně shání. Není ani kvalitní – u nás se dá sehnat myslím pouze od muničky Barnaul.
  7.62×25mm Tok: tato ráže je zbytečně výkonná a předá tělu málo energie. Prochází tělem – může zabít/zranit nezúčastněné, odráží se. Proto se od ní upustilo. Střelba je nepříjemná. 9 mm udělá větší službu.
  7,62×54: opět náboj k ničemu. Je sice levný, ale jde opět o mizerné náboje muniček Prvi partyzan případně Barnaul, které je získávají ze starých vojenských zásob – selhávačky, nepřesné, mohou poškodit zbraň. Lovecké varianty tohoto náboje vhodné pro střílení zvěře jsou dražší než .308 win.
  Do kulovnice .308/7×64/8×57. Do pistole 9mm/.45. Do opakovací .223 rem/7,62×39. Jinak od věci nejsou zbraně jako Winchester mod 1892 – žerou 357 mag (poměrně častý), vysoká kadence na to, že jde o opakovačku, malý zpětný ráz, zásobník na 10 nábojů, na krátké vzdálenosti smrtící.

 8. Dez /

  Salixi ty nejsi myslivec, ale pytlak, protoze strilet cca 50 kiloveho loncaka .22 WMR je nazakonne. Lze ho strilet kulovnici s razi ,ktera ve 100m ma jeste minimalne 1500J , nebo jednotnou strelou z brokovnice. Takze promin , ale jsi chamtivec , ne myslivec. Vrat listek a odevzdej prukaz.

 9. Petr Pavel /

  Postrádám Springfield 30-06, který doporučují jako nejlepší náboj Američani a vychází z americké vojenské pušky. Údajně je jich na světě rozeseto strašné množství, snadno k sehnání a mnoho různých variant střely. Info z konihy „Kompletní manuál palných zbraní“ od Petzala a Bourjailyho. (Snad si to pamatuji správně). Dokonce v této ráži vyrábí i česká zbrojovka CZ 550.

 10. Vysoky Japonec /

  Zaujímavé, že zranenia nezúčastnených sa môžu vyskytnúť IBA u náboja 7,62×25 mm. U tohoto náboja sa neuvádza o cca 18% vyšší výkon ako 9mm Luger, o 15-20% nižšia hmotnosť náboja, plochšia dráha letu strely.
  Skrátka je to ruský náboj a podľa rusofóbnej logiky je jeho vysoký výkon na závadu.

 11. Vysoky Japonec /

  Autor článku je najlepší a najmúdrejší borec zo všetkých galaktickýchh for! MILUJEM TAKÝCH BORCOV!
  Admin, NA HRAD, MILUJEM ŤA !!!!

 12. sf /

  Neni najlepsi nahodou taka raz ktora sa vyskytuje najcastejsie a nebude problem ju kdekolvek zohnat? Osobne nevidim vyznam kupovat si zbran na nejaky uzasny a exoticky kaliber.

Leave a Reply