Přežij v postapokalyptickém světě!

Popáleniny

Popáleniny

Kvě 16, 2011

Popálenina je zranění vyvolávající krutou bolest a ztrátu tekutin. Oběti jsou velmi náchylné k šoku a infekcím. Podle plochy zasažené kůže můžete odhadnout možnosti pro oběť. Při popálení více než 50% těla bývají zranění obvykle smrtelná.
Hluboké popáleniny jsou bíle, někdy je vidět kost nebo sval. Příroda je tak milosrdná, že tyto popáleniny nejsou bolestivé, jelikož došlo ke zničení nervových zakončení. Povrchové popáleniny jsou velice bolestivé, a pokud postihují velké oblasti, může ztráta tekutin zapříčinit větší šok než hluboké popáleniny. Kůže bude plná puchýřů, ale nikdy je nesmíte propichovat. Pokud došlo k popálení obličeje nebo krku, ujistěte se, že jsou průchodné dýchací cesty

DRUHY POPÁLENIN:

- TEPELNÉ POPÁLENINY
Uhaste hořící oblečení a odstraňte jeho doutnající zbytky, neboť stále drží teplo. Snižujte teplotu množstvím chladné vody. Nikdy neutlumujte popáleniny žádnými mastmi, tukem a podobně. Po prvotním (alespoň desetiminutovém) ochlazení na popáleninu přiložte suchý a sterilní obvaz, abyste zabránili infekci. Často, ale v menších dávkách doplňujte tekutiny, které tělo ztratilo.

- OPAŘENINY
Opařeniny jsou mokré popáleniny způsobené horkou vodou, párou či olejem. Ošetřují se jako suché popáleniny

- POPÁLENINY ÚST A KRKU
Mohou být způsobeny vdechnutím plamene nebo horkých plynů, napitím se z velmi horké nádoby nebo polknutím horkých tekutin. Dejte postiženému několik doušků chladné vody. Otok v hrdle může znesnadnit dýchání a možná bude třeba zavést umělé dýchání.

- POPÁLENINY OČÍ
Prskající tuk nebo leptavé chemikálie mohou popálit oční bulvy. Držte víčka otevřená a nalijte na ně spoustu vody, aby se chemikálie vyplavily. Hlavu nakloňte, aby vyplavované chemikálie nestekly do úst či nosu.

- POPÁLENINY CHEMIKÁLIEMI
Ke zředění a vymytí chemie použijte dostatek tekutin. Odstraňte oblečení, které může podržet leptající látky. Nesnažte se neutralizovat kyselinu zásadou nebo naopak, chemická reakce způsobí více tepla. Pokračujte v ošetření jako by šlo o popáleniny tepelné.

- POPÁLENINY EL. PROUDEM NEBO BLESKEM
Překontrolujte dýchání, mohlo dojít k zástavě srdce. Ošetřete jako tepelné popáleniny. Neriskujte pokud je elektrický proud stále zapnutý.

Pro PostApo.cz sepsal WOWCE.

 

Tento článek byl zařazen do soutěže PostApo.cz

Zaujal vás tento text? Pomozte autorovi vyhrát v naší soutěži, zmačkněte LIKE a napište do komentáře svůj kladný názor, nebo klidně pouze znaménko „+“!

 

Chcete se zúčastnit také? ZDE JSOU PRAVIDLA A PODMÍNKY!

One comment

  1. Ace /

    U popalenim druheho stupne je dulezite okamzite a nepretrzite chlazeni studenou tekouci vodou alespon 10 minut, nejlepe 20 minut v kuse. Z vlastni zkusenosti vim, ze to fakt pomaha a puchyr se vetsinou nevytvori.

    Jinak se na popaleniny prodavaji ruzne gely – WaterJel, BurnJel a ty jsou taky fajn. Cena je vyssi, ale kdyz to cloveku zkrati dobu leceni, tak se to vyplati.

Leave a Reply