Přežij v postapokalyptickém světě!

Quo vadis, komunito?

Quo vadis, komunito?

Úno 21, 2013

Dopředu upozorňuji, že tento článek nemá nic společného se samotným přežitím, bushcraftem, prepperstvím, postapem a čímkoli dalším z této zájmové skupiny, ať už se to jmenuje jakkoli. Týkat se bude lidí, ze kterých se tyto komunity skládají. Jsou to nějaké moje myšlenky a tipy na několik příštích měsíců/let.

Domnívám se totiž, že nás čeká velice neklidná doba.

Je to jednoduché – neustále vznikají nové a nové weby, noviny a časopisy chrlí jeden článek za druhým a další a další lidé se postupně začleňují do skupin. Je to skvělé! Víc a víc mladých lidí nesedí tupě u televize, ale začínají se toulat v lese. Víc a víc otců od rodin začíná přemýšlet, že klidný rodinný život je vlastně velice křehká substance. Každý z nás v tom vidí něco svého. A všichni tito lidé samozřejmě přemýšlí, jak na to, jak tento ať už koníček, nebo životní názor rozvíjet dál. A tím vzniká velká poptávka. Doslova hlad. Po speciálních bushcraft nožích s křesadlem v pouzdře, nezničitelných sekerách a vařičích, stanech, taškách, oblečení, solárních nabíječkách atd atd. A kde je poptávka, jistě vznikne i nabídka.

Myslím si, že skoro při každém z webů/portálů/fór vznikne nějaký ze začátku lokální, a následně i rostoucí e-shop, který se bude snažit toto téma co nejvíce vytěžit. Dost pravděpodobně to zaujme i nějaké větší hráče typu Vivantis, Klemantis, nebo i Miton, Alza a bůhvíkdo ještě. No a samozřejmě také hromada parazitických shopů, kterých budou vznikat desítky a které budou pouze přeposílat objednávky větším rybám.

Bohužel to bude mít velký dopad i na samotné komunity, které se nejspíše budou tříštit na ty, co jakoukoli „komerci“ odmítají a zavrhují a na ty, kdo na tom nevidí nic špatného a sám by si rád přivydělal. Následkem větších a menších hádek vznikne nejspíše několik dalších webů/portálů/diskusních fór, kam se přesunou odpadlíci (ať už z jakékoli strany).

Také již zavedené portály/fóra budou dostávat nabídky na prodej, pravděpodobně anonymní. Majitel webu dostane pár set tisíc korun, avšak dál bude působit jako provozovatel či moderátor. Můj odhad je, že Preppers (díky perfektnímu názvu, podporovanému americkou komunitou) takovou nabídkou dostanou již letos. A nejspíše nebude jediná.

Co tím vlastně chci říct… V podstatě nic, je to pouhé mé zamyšlení a vize nedaleké budoucnosti. Rád bych však apeloval na obě strany.

Prodejci, máte před sebou novou díru a jistě se tam vrhnete po hlavě. Hrajte však fair play. Nenabízejte prosím rádoby bushcraft/survival/preppers sračky s nákupní cenou 0.19USD, ale i kvalitní věci. Pracujte s lidmi. Investujte ne do reklamy na webech, ale do věnování vybavení na testy. Podporujte výpravy a expedice. Ti vám pak udělají daleko lepší reklamu. Místo blonďatých slepic modelek zkuste zaměstnat zkušené cestovatele, kteří budou schopní poradit a doporučit opravdu kvalitní věc a ne to, co vy sami označíte cedulkou „Šunt – prodat jako první“. Bla, bla, bla, a také mír na celém světě. Stejně většina z vás to udělá po svém… :)

Účastníci komunit, berte příští dva roky s nadhledem. Vsadím boty, že hádky, urážky, křivá obvinění a pomluvy budou na denním pořádku. Jinak to nepůjde, jsou v tom příliš velké peníze. Doufám však, že vás toto téma nepřestane bavit a že i nadále budete chodit za barák do lesa a dělat bushcraft, pěstovat zeleninu či běhat v metru v chemických oblecích. Neberte komerci jako zlo, spíše akceptujte jako fakt, nebo ignorujte, pokud je vám proti srsti.

Ne, nejsem ani debil, ani idealista, celou situaci vidím zcela reálně a nechci tímto žvastem změnit svět. Tento článek vznikl v podstatě pouze jako malá prognóza, kterou si rád za pár měsíců přečtu a podívám se, zda jsem se trefil.

Pokud se mnou nesouhlasíte, uvítám jakýkoli slušný názor v komentářích.

One comment

  1. Kenny /

    Přidávám svůj souhlas pod váš článek. Zase nás něco dožene… V USA tohle odvětví prosperuje už od padesátých let minulého století. Začalo to výrobou a prodejem protiatomových krytů pro každého a úspěšně pokračuje přes deštníky a pláštěnky na ochranu proti účinkům chemtrails, dnes…:-) Osobně těmto obchodníkům fandím… Alespoň je vidět, že na každé zboží se najde kupec (b….c) a i krize dovede generovat pro někoho zisk…:-) Protože, kdo opravdu samostatně myslí, je už dávno vybaven a kvalita, nebo nekvalita v nově vznikajících kšeftech s módním zbožím se ho nemůže nijak dotknout… Trochu mi to připomíná popřevratovou „vlnu“ s „esoterickými“ předměty – biotronicky aktivované deky, magnetické náramky, živá a mrtvá voda, rušičky biopatogenních zón atp….:-) Hodně lidí na tom vydělalo a hodně se i kvůli nákupu zadlužilo…:-) Konec konců co jiného, než podvod jsou značky BIO, ORGANIC, FAIR TRADE…atd., atd., Farmáři bez pozemků na farmářských trzích, kteří tam distribuují potraviny z Makra… Svět chce být klamán, jak už někdo řekl…a tak to má být, říkám já…:-)

Leave a Reply