Přežij v postapokalyptickém světě!

Co vše zničil člověk za posledních 50 let

Co vše zničil člověk za posledních 50 let

Úno 13, 2013

Narazil jsem na působivý seznam, který však není ničím podložený. Něco se mi jeví jako naprosto jasný bullshit, viz třeba ten les. Nicméně ani já, ani vy asi nezjistíme, zda je vše níže uvedené pravda a o kolik procent se to liší od reálného stavu. Berte to jako krátkou zprávičku k zamyšlení a pojďme o jednotlivých statistikách diskutovat.

Za posledních 50 let člověk vylovil do 90% populace velkých ryb.

22% známých ryboloveckých oblastí v oceánech byly vyloveny, nebo přetíženy příliš častým lovem. Dalších 44% se nachází na hraně. Každoročně se zpět do moře vyhazuje kolem 27 milionů tun malých ryb a jiných mořských živočichů. Je to odpad, který se neprodává. Do moře se však vrací v tak špatném stavu, že větší část stejně zahyne.

Za posledních 50 let člověk zničil do 70% světových lesů.

Zbývajících 30% jsou rozdrobeny na části a degradují.

Více než 45 tisíc jezer.

Každoročně chemické fabriky po celém světě vypouští více než 100 milionů tun chemických sloučenin. Hovoří se o cca 70 tisících druhů a každoročně přibude zhruba 1 tisíc další. A jen zlomek těchto chemikálií byl důkladně otestován na škodlivost vůči člověku nebo přírodě.

Za posledních 50 let člověk vyhubil čtvrt všech druhů ptáků, 11% dalších se nachází na hraně vymizení. Dále vymizení hrozí také 18% savců, 5% ryb a 8% rostlin.

Zhruba 30% všech známých nerostných surovin již bylo vytěženo a lidská populace stále roste.

4 comments

 1. dred /

  Blábol

 2. stepan /

  To budou kecy vykácet takové procento světových lesů, tak nemáme co dýchat. Řekl bych že je to špatně uvařený blaf.

 3. Dromed /

  Kolik myslíš že bylo lesů v pravěku? Kromě pouští a arktických oblastí byly celé kontinenty pokryté lesy! Podívej na Google Earth kolik je na světě lesů teď. Jenom se mi nezdá, že těch surovin je vytěženo daleko více!

 4. Honza Děd /

  Dromed: No to sice byli pokryté celé kontinenty, ale rozhodně ne pře 50 lety kemo… A vovovo tom je řeč… Takže s tím pralesem seš mimo.

Leave a Reply