Přežij v postapokalyptickém světě!

Hrozba jaderného konce světa se zvětšila, je za pět dvanáct, varují vědci

Hrozba jaderného konce světa se zvětšila, je za pět dvanáct, varují vědci

Led 11, 2012

Vědci v noci na středu podle BBC posunuli o minutu dopředu minutovou ručičku na hodinách varujících před koncem světa. Nyní ukazují za pět dvanáct. Posun oznámil Bulletin atomových vědců (BAS), který podal i vysvětlení tohoto varovného kroku. Důvodem je, že se svět nedokázal zbavit jaderných zbraní, nebezpečí katastrof jaderných elektráren a nebezpečí nezvratných klimatických změn.

BAS uvedl, že důvodem je zejména selhání při kontrole šíření jaderných zbraní. Skupina přitom v roce 2010 kvůli poklesu nebezpečí posunula minutovou ručičku zpět, na za šest minut dvanáct. Tehdy uvedla, že byla přesvědčena, že světoví vůdci se pokoušejí vypořádat s globálními hrozbami.
„V mnoha případech ale tento trend nepokračoval, nebo se zvrátil,“ stojí v prohlášení BAS. Člen BAS Jayantha Dhanapala, který měl dříve v OSN na starosti odzbrojení, oznámil, že se sice zlepšily jaderné vztahy mezi USA a Ruskem, ale USA, Čína, Írán, Indie, Pákistán, Egypt a Izrael se nedohodly na smlouvě o zákazu jaderných zkoušek. Severní Korea navíc pokračuje v produkci jaderného materiálu pro zbraně, a „svět proto čelí hrozbě pokračujícího vývoje jaderných zbraní“.

 

Zbytek článku najdete na Novinky.cz

Leave a Reply