Přežij v postapokalyptickém světě!

Tsutomu Yamaguchi- Muž s největší smůlou v historii

Tsutomu Yamaguchi- Muž s největší smůlou v historii

Čec 23, 2011

Tsutomu Yamaguchi je Japonec, který se stal očitým svědkem obou výbuchů atomových bomb svržených Američany během druhé světové války na Hirošimu a Nagasaki. Jedná se o jediného oficiálně uznaného přeživšího obou výbuchů. Yamagutchi se dožil požehnaného věku 93 let, nedávno zemřel na rakovinu žaludku.
Yamaguchi se narodil v roce 1916, ve třicátých letech začal pracovat pro společnost Mitsubishi Heavy Industries jako návrhář ropných tankerů. Zastával názor, že se Japonsko nikdy nemělo zaplést do Druhé světové války. V okamžicích největší krize, kdy zemi docházely suroviny a i nadále se válčilo, uvažoval, že svou rodinu v případě prohry otráví předávkováním práškama na spaní.
Tsutomu Yamaguchi žil a pracoval v Nagasaki, v létě roku 1945 ho společnost poslala na tři měsíce do Hirošimy. 6. Srpna 1945 se se svými dvěma kolegy chystal odjet domů. Už byl na cestě, ale uvědomil si, že ve městě něco zapomněl, proto se vrátil. V 8:15 byl opět na cestě zpět na zastávku. Pak si pamatuje jen obrovskou ránu, která mu protrhla bubínek a oslepující záblesk. Atomová bomba Little boy vybuchla pouhé tři kilometry od něj. Rána ho několik metrů odhodila, skončil s těžkými popáleninami. Jakmile byl schopný pohybu, našel přístřešek, kde si odpočinul a vydal se hledat své kolegy. Oba jako zázrakem přežili. Všichni tři muži strávili v Nagasaki noc a druhý den se vydali domů. Yamaguchi si nechal ošetřit rány, měl většinu těla pokrytou obvazy, přesto se další den hlásil do práce.
9. října v 11 hodin dopoledne vyprávěl svůj příběh nadřízenému, v tu chvíli na Hirošimu spadla atomová bomba Fat man. Tentokrát vyvázl bez zranění, nicméně ještě týden po těchto událostech ho trápily vysoké horečky.
Po válce pracoval jako překladatel, poté jako ředitel školy a nakonec se vrátil do podniku Mitsubishi. V roce 1957 byl úřady prohlášen jako přeživší výbuchu atomové bomby v Nagasaki. Nesnažil se upozornit na to, že byl svědkem i druhého výbuchu, tuto skutečnost si nesl pouze v sobě.
O několik později začal vyzývat k odzbrojení, napsal knihu a v této oblasti i nadále aktivně působil. „Důvod, proč nenávidím atomové bomby je to, co udělaly lidstvu. Nemůžu pochopit, proč se takové zbraně nadále vyvíjejí, lidé nechápou hrůzu, kterou jsou tyto zbraně schopné způsobit.“ prohlašuje. V roce 2009 byl úřady prohlášen za jediného přeživšího obou atomových výbuchů. „Je to vzkaz pro budoucí generace. I když zemřu, můj odkaz tu zůstane.“

 

4 comments

  1. August /

    V auguste 1945 Američania zhodili na dve atómové bomby na Japonsko – prvú 6. augusta na mesto : Hirošima, druhú 9. augusta na mesto Nagasaki.

  2. Vlkodlaq /

    93 let? A není šváb? Těm prý ozáření nevadí.

    • Mego /

      Švábom nevadí, ale ešte viac nevadí škorpionom.

  3. Agent /

    V mírných dávkách radiace léčí a jako je to u všeho… Pokud člověk přežije první atomovku a tu masivní radiaci, přežije i následky aktivního plutonia a prakticky vší radiace. Koneckonců, pořád zemřel na rakovinu žaludku

Leave a Reply