Přežij v postapokalyptickém světě!

Velký bratr se dívá

Velký bratr se dívá

Čer 21, 2013

Drazí návštěvníci PostApo.cz,

přináším Vám překlad jednoho příspěvku, na který jsem narazil v diskuzi k nynější kauze „NSA využívající data přímo se svolením Google, FB, atd.“ , se kterou přišel Washington Post minulý týden, a která jistě mnohým z vás neunikla, neboť se dostala i do našich (minimálně odborných – IT) „médií“.

Jelikož zastávám názor, že VP nemusí být nutně jen vyhlazení 99% lidstva pádem asteroidu :) , ale klidně i závažné změny ve společnosti, právím systému, atd.

Příspěvek je výpověď obyvatele jednoho ze států „Arabského jara“ (konkrétní stát nebyl jmenován), který podává svědectví, jak to u nich vypadá.

Přeji příjemné čtení:

Žiji ve státě obecně považovaným za diktatůru. Jeden ze států Arabského Jara. Zažil jsem zákaz vycházení a viděl výsledek dohledové činnosti, která je nyní zaváděná v USA. Lidé, kteří se zde k zákazu vycházení vyjadřují (myšleno debatující v diskuzi, pzn. překladatele) si neuvědomují, jaké to ve skutečnosti je. Není to jen o povinnosti zůstat uvnitř a následků z toho plynoucích. Jde o vytvoření toho pocitu, že všichni a všechno se dívá.

Několik bodů:

1) Důvod této dohledové činnosti ze strany státu je ovládnout nepřítele státu. Né teroristy. Osoby, které sympatizují, které by destabilizovaly současnou situaci. Může jít o náboženské vyznání. Nebo skupiny lidí jako Anonymous, které jsou v oblasti technologií zdatné více, než je vládě příjemné. A to činí velice jednoduchým zjistit, kdo tito lidé jsou. Také to umožňuje tyto osoby velice snadno kontrolovat.

Řekněme, že jste vysokoškolský student a dostal jste se do styku s lidmi, kteří by rádi zastavili chovatelské postupy, které ubližují zvířatům. Takže se domluvíte na účasti na demonstraci proti těmto praktikám. Když tam dorazíte, zjistíte, že účastníku na akci je velmi mnoho. Tohle jste nikdy nečekali, chtěli jste si prostě vyrazit. Nicméně teď, každý, kdo se této akce zúčastnil, je podezřelým. Dokonce i přesto, že jste technicky vzato měli právo protestovat, jste nyní považování za nebezpečnou osobu.

Když jsou využívány výše zmiňované technologie (dohledové technologie, pzn.  překladatele) není nutné vás zavřít do vězení. Můžou udělat něco mnohem více ďábelského. Třeba vám pošlou intimní fotku, kterou jste si pořídili s vaší přítelkyní. Nebo vám poslat vzkaz, že můžou dokázat, že váš otec podvádí při odvádění daní. Nebo začnou vyhrožovat, že můžou nechat propustit vašeho otce. Vše co musíte udělat, je pomoci pochytat vaše známé ze skupiny. Musíte se každý týden hlásit, jinak by váš otec mohl ztratit práci. Takže to uděláte. Prodáte své přátele/známé a ačkoliv se snaží udržet vaši komunikaci offline, donášíte na ně, abyste ochránili otce.

2) Řekněme, že číslo jedna se stalo skutečností. Země je teď zvláštním místem. Opravdu zvláštním. Celkem brzy se objeví situace podobná okupaci, akorát že tentokrát se jedná o něco většího. Lidé se stávají mnohem vážnější a začínají tvrdit, že chtějí vládu bez těchto možností. Hádám, že si začínají uvědomovat, že se jedná o vážnou věc. Ve zprávách vidíte, že byl použit slzný plyn. Vaši přátelé vám volají naštvaní. Je stříleno do lidí. O můj Bože. K tomuhle jste se nikdy neupsali. „Kašlu na to.“ řeknete si. „ Můj táta může přijít o práci, ale já nebudu zodpovědný za něčí smrt. Zašlo to příliš daleko.“  Odmítnete dále podávat hlášení. Prostě přestanete chodit na schůzky. Zůstáváte doma a snažíte se vyhýbat sledování televize. O tři dny později vám na dveře zaklepe policie a zatkne vás. Zabaví váš počítač a telefony, trochu vás zmlátí. Nikdo vám nemůže pomoci a tak prostě jen tiše sedí. Vědí, že kdyby něco řekli, byli by další na řadě. Toto se děje v mé zemi. A není to vtip.

3) Je těžké říct, jak dlouho jste tam byl. Co jste viděl, bylo příšerné. Většinu času jste slyšel jen skřeky. Lidi prosící o smrt. Zvuky, které jste nikdy předtím neslyšel. Vy, vy jste byl šťastlivec. Kopali do vás každý    den, když na vás hodili vaše plesnivé jídlo, ale nikdo vás nemučil. Nikdo vás neznásilnil, aspoň pokud si dobře pamatujete. Někdy vám sice dali nějaké prášky, a nejste si jisti, co bylo potom. Upřímně, někdy byly prášky nejlepší části dne, protože jste alespoň nic necítili. Máte na sobě jizvy z toho, jak s vámi zacházeli. Zjistili jste, že mučení je nyní ve vězení běžná věc. Ale kdokoliv kdo nahrál fotky nebo video těchto činů online je označen jako vynašeč. Je to považováno za hrozbu národní bezpečnosti. Velmi brzy se řezná rána na vaší noze zanítí. Ve vězení nebyli žádní lékaři, a bylo tam tolik lidí, kdo ví, co se vám dostalo do rány. Jdete k doktorovi, ale odmítne vás léčit. Ví, že kdyby ano, vláda by dostala záznamy, že vás léčil. I pouhý váš telefonát má za následek návštěvu místní policie.

Rozhodnete se jít domů k vašim rodičům. Možná mohou oni pomoci. Ta noha začíná být čím dál tím horší. Dostanete se k jejich domu. Nejsou tam. Nemůžete je ani za nic sehnat. Soused vás vezme stranou a rychle vám vysvětlí, že byli před třemi týdny zatčeni a od té doby je nikdo neviděl. Mlhavě si vzpomínáte, že jste se jim po telefonu zmínil o účasti na protestu. Není tam ani váš malý bratr.

4) Nezdá se vám to? Čtete zprávy. Sportovní výsledky. Zprávy ze světa celebrit. Je to jako by bylo vše v pořádku. Co se to sakra děje? Kolemjdoucí se šklebí, když vás vidí číst noviny. Dojde vám trpělivost. Zařvete na něj „Naser si chlape! Na co se to směješ? Nevidíš, že mám zraněnou nohu?“

„Promiň“, odpoví. „jen jsem nevěděl, že dneska ještě někdo čte noviny.“ Už tu nejsou žádní opravdoví novináři několik měsíců. Všichni jsou ve vězení.

Všichni okolo jsou vyděšení. Nemůžou s nikým mluvit, protože neví, kdo donáší vládě. Sakra, vždyť i TY jsi jednou donášel. Možná jen chtějí, aby se jejich dítě dostalo na školu. Nebo si udržet práce. Nebo jsou nemocní a chtějí být schopni navštěvovat lékaře. Vždy jde o prostý důvod. Dobří lidé dělají vždycky špatné věci z prostých důvodů.

Chcete protestovat. Chcete zpět svou rodinu. Potřebujete pomoc pro svou nohu. Tohle je daleko za hranicí čehokoliv, co jste kdy chtěli. Začalo to, protože jste prostě chtěli vidět dobré zacházení se zvířaty na farmách. Teď jste de facto považován za teroristu, a každý kolem vás na vás může donášet. Rozhodně nemůžete používat telefon nebo e-mail. Nemůžete získat práci. Už ani nemůžete důvěřovat lidem mezi čtyřma očima. Na každém rohu jsou lidé se zbraněmi. Jsou stejně vyděšení jako vy. Prostě jen nechtějí ztratit svou práci. Nechtějí být označeni za zrádce.

Toto vše se děje v zemi, kde žiji.

Chcete vědět, proč dochází k revolucím? Protože se věci krůček po krůčku zhoršují. Ale situace, která se děje teď, je velká. Toto je klíčový faktor. Toto (dohledové technologie, pzn.  překladatele) jim umožňuje získat všechny informace k dosažení všeho, co je zmíněno výše. Fakt, že to dělají je důkazem toho, že jsou typem lidí, kteří to mohou využít způsobem, který jsem popsal. V zemi, kde žiji, také tvrdili, že je z důvodu bezpečnosti. Stejně tak v sovětském Rusku. Taktéž ve východním Německu. Ve skutečnosti toto je vždy výmluvou pro odposlech kohokoliv. Ale ani jednou se to neukázalo jako skutečnost.

Možná to Obama nedopustí.  Možná jeho nástupce, nebo ten další. Možná se Vás tento příběh netýká. Možná se to stane za 10, 20 let, až dojde k velké válce, nebo dalšímu velkému útoku. Možná se to týká vašich dětí. To zatím nevíme. Co ale víme je, že máme možnost volby. Spokojíme se s tím, nebo ne? Chceme, aby tyto možnosti existovaly, nebo ne?

Víte, pro mě důvodem k neklidu je, že jsem se ve škole učil slib věrnosti. Říkali nám, že Spojené Státy znamenají „svobodu a spravedlnost pro všechny“. Když vyrostete, zjistíte, že v této zemi tuto frázi zakládáme na konstituci. To je to co nám říká co je „svoboda“ a „spravedlnost“. Vláda jednoduše porušila tento ideál. Takže když už nestojí na svobodě a a spravedlnosti, tak na čem pak? Bezpečnosti?

Položte si otázku: v příběhu, který jsem vyprávěl výše, znělo to, že je někdo v bezpečí?

Nic jsem si nevymyslel. Tyto věci se staly lidem, které znám. Mysleli jsme si, že se to v Americe stát nemůže. Ale hádejte co? Začíná to směřovat tímto směrem.

Popravdě se opravdu rozčílím, když lidé říkají „Nemám co skrývat. Nechme je, ať čtou cokoliv“. Tito lidé netuší, co na sebe přivolávají. Jsou naivní, a je třeba naslouchat lidem v jiných zemích, kteří jasně říkají, že toto je hrozivé znamení a je načase vstát a říci „NE“.

Tímto článek končí. Posouzení jeho pravdivosti, realističnosti a informační hodnoty ponechám na Vás.

V diskuzi přivítám konstruktivní příspěvky, připomínky, prostě rozumnou diskuzi.

Vyhněte se prosím flamewar (neboť na toto téma by dost dobře mohlo vzniknout :) )

A ještě přikládám odkaz na originál v angličtině http://www.reddit.com/r/changemyview/comments/1fv4r6/i_believe_the_government_should_be_allowed_to/caeb3pl

Pro PostApo.cz přeložil Eireannach

One comment

  1. Milan /

    to bychom si ale to NE, museli říct všichni najednou :D

Leave a Reply