Exotické nemoci v PostApo světě

V následujícím článku popíšu léčbu protozoonóz, která způsobují prvoci. Jedná se o tropická onemocnění, která se u nás vyskytují jen příležitostně. Nikdy ale nevíme, kam nás cesta za potravou nebo bezpečím zažene. Navíc při oteplení evropského klimatu je možné, že se tyto nemoci rozšíří i zde.

Protozoonózy

1. Střevní

Většinou způsobují úporné průjmy, silně páchnoucí a často krvavé. Prakticky ho nepoznáte od agresivnějších bakteriálních průjmů (ať už je to cholera, onemocnění Shigelami nebo něco jiného) a ta terapie bude velmi podobná. V evropských podmínkách se tyto nemoci prakticky nevyskytují (ale to cholera také ne), spíše v Asii a Africe. Problematické jsou však jen u podvyživených osob a lidí s narušenou imunitou a hlavně AIDS. Důležité je doplňovat tekutiny a to nejen čistou vodu, ale optimální je dodávat i soli. Zcela nejideálnější je roztok obsahující 3,5g soli, 2,5g jedlé sody, 1,5g KCl a 20g glukózy (ta je nejdůležitější, musí jí být dost). Proto je dobré mít po ruce sůl se sníženým obsahem sodíku, která se používá pro solení při vysokém tlaku, protože obsahuje i KCl. Tento roztok se používá proto, že ve střevě i při těch nejzávažnějších průjmech funguje transportní mechanismus pro glukózu, díky které se vstřebávají ionty a s nimi následně voda. Dále je třeba dodržovat dietu, která by se měla skládat jen z nějakých piškotů, případně rýžový odvar a poté co akutní příznaky odezní ještě 1-2 dny jen piškoty a trošky vařené zeleniny. Ještě musím dodat, že většina léků se dávkuje stejně jako antibiotika a je třeba dodržovat časové intervaly. Tzn. když píšu 3x denně myslím tím po 8 hodinách, 2x denně po 12h atd.

Při těchto potížích je třeba podávat klasické živočišné uhlí (+-10-20 tablet denně) a dále Endiaron pokud nic jiného nemáme. Dále se podávají:

Nifuroxazid – Je to střevní antibiotikum, dáváme 200mg 3-4x denně. U nás se prodává jako Endiex a Ercefuryl.

Metronidazol – syntetické antibiotikum, které také silně působí proti prvokům. Dávkování je rozlišeno podle různých onemocnění, ale většinou stačí 250-500mg. Je možné to zvednou až na 750mg 3x denně, ale pokud nižší dávky ani trochu nezaberou během 2-3 dní je zbytečné léčivy plýtvat a raději zkusit něco jiného. Entizol, Stomorgyl.

U některých infekcí částečně zabírají i klasická antibiotika a to zejména doxycyklin, norfloxacin, ciprofloxacin. Navíc někteří paraziti navíc mají další vývojová stadia a napadají kromě střeva i krvinky a jaterní buňky, kdy příznaky i léčba jsou stejné jako u malárie (viz níže).

2. Pohlavní

Zde patří trichomoniáza, způsobovaná bičenkou poševní. U žen se projevují výtokem a pálením pochvy za současného silného zrudnutí. U mužů často bez příznaků, případně pálením močové trubice. Nemoc není nebezpečná, ale velmi nepříjemná zvláště pro ženy a navíc pokud není léčena, tak i po zmizení příznaků je člověk stále přenašečem. V dnešní době to není takový problém, protože se z 99% přenáší pohlavním stykem, ale možnost přenosu je možná při omezené hygieně i vlhkým ručníkem, stejnou vodou použitou ke koupání atd. Léčí se metronidazolem, 250mg 2-3x denně po dobu 5 dní.

Spavá nemoc

Nemoc způsobená různými druhy Trypanosom. Opět vyskytuje se prakticky jen v Africe, ale nikdy nevíte, kam Vás život zavede. K infekci dochází bodnutím tropickým hmyzem. V místě bodnutí a okolo dochází k výraznému zánětu. Některé druhy se dělí na ranou a pozdní fázi. U akutních obě fáze splývají. V rané fázi dochází k epizodám horeček, ztrátě váhy, malátnosti, bolesti v zádech. V pozdní dochází k psychickým změnám, změně chování, poruchám spánku, poruchy řeči a křečím. V závěru dochází k apatii, komatu a smrti. V ČR momentálně nejsou registrovány léky proti spavé nemoci. V raných fázích se ale podává Sumarin (dává se 1g týdně injekčně) a Pentamidin (injekčně 200-400mg denně).

Malárie

Page 1 of 2 | Next page