Návštěva Pripyati a Černobylské elektrárny – legálně

c) Poslední legální možnost berte s rezervou, protože vyžaduje velkou dávku kreativity, drzost a také alespoň základní znalost ruštiny. Navíc tato možnost platí pouze několik dní v roce. Konkrétně 26.dubna a 9. května. V těchto dnech totiž v „Zóně” mají den otevřených dveří pro všechny, kteří mají na místních hřbitovech pochovány příbuzné. Stačí přijet autem ke kontrolnímu stanovišti Dityatki (či jinému) a nahlásit smyšlené jméno a případně i konkrétní místo na hřbitově. Pokud by vám neuvěřili, ukažte jim předem zakoupené věnce umělých květin, ležící ve vašem kufru. Tadáám, máte volný vstup. Pamatujte: čím později přijedete, tím méně starostí s kontrolou budete mít. První návštěvníci přijíždí již brzo ráno, proto ze začátku ochranka se alespoň trochu snaží kontrolovat doklady, kolem poledne na to však rezignují a klidně se může stát, že na vás jen mávnou rukou, abyste jeli dál.

 

Jak je to tam s radiací?

 

Vesměs dobře. Průměrné hodnoty v Pripjati se pohybují v rozmezí cca 40-80µSv/hod v čistých částech města pak 12-18µSv/hod. V bytech (pokud jsou v čistých oblastech a skla zůstala zachována) – 8-12µSv/hod Pokud se nechcete učit jednotky radiace, věřte, ve vašem městě jsou hodnoty přibližně stejné. V tom lepším pro vás případě, samozřejmě… :)

Radiační skvrny pochopitelně ve městě jsou, avšak do styku s nimi přijdete, pouze pokud vás na exkurzi budou chtít postrašit „děsivým třeskotem” radiometru, nebo pokud nebudete mít vlastní přístroj a zatouláte se při návštěvě na vlastní pěst. Vyhněte se ulicím Lesi Ukrajinky, Zavodskaja a Ogněva ve východní části města a také oblasti kolem nábřeží, zvláště u sochy vojínům-osvoboditelům. Pro jistotu sami nelezte ani do zábavního parku, byť Ruské kolo a autíčka vypadají na fotkách skvěle. Jinak je město relativně čisté.

Daleko větší riziko představují radioaktivní částice, které můžete omylem spolknout či vdechnout. Radioaktivní prach sám od sebe nezmizí, a pokud se rozhodnete krájet Vysočinu na starých novinách v opuštěném bytě, může to být poslední chyba, kterou v životě uděláte.

Obecně lze shrnout, že riziko ozáření při návštěvě „Zóny” je minimální až mizivé, avšak nebude to procházka Václavákem. Jdete-li dovnitř na vlastní pěst, vždy mějte na obličeji prachovou masku či jinou ochranu dechu a po ruce kvalitní radiometr. Jistota je jistota.

 

Další legální zajímavosti

 

Národní muzeum „Černobyl”

 

Než se vydáte na cestu do „Zóny”, doporučuji navštívit muzeum Černobylu v Kyjevě, kde na ploše 1100 metrů čtverečných najdete více než 7 tisíc exponátů. Mimo jiného také dokumenty s razítkem „přísně tajné”, či archivní vojenské mapy té oblasti.

26. dubna a 18. května se tam dostanete zcela zdarma, v jiné dny budete muset zaplatit závratných 10,- hřiven (cca 17,-Kč.). Ano, skutečně vidíte tu cenu dobře. Navíc, pokud jste student či dítě, klesne to na 5,- hřiven :)

 

Proleťte se nad místem katastrofy

 

Page 2 of 3 | Previous page | Next page