Kvě 9, 2014
Návštěva Mrtvého města – díl první
Všichni jste jistě slyšeli o havárii v Černobylské jaderné elektrárně. Víte ale, jak to tam vypadá dnes? Pokud čekáte, že zmutovaní vlci tam skáčou na osmi končetinách a pijí radioaktivní vodku, jste poněkud na omylu. Na většině území tzv. „Zóny” se radiace vrátila k relativně „normálním” hodnotám a zcela běžné jsou i exkurze přímo k elektrárně či do blízko ležícího městečka s názvem Pripjať. V tomto dvojdílném článku vám postupně popíšu všechny legální a nepříliš legální možnosti, jak lze tento pomník sovětského lajdáctví navštívit.
Exkurze s cestovkou či zážitkovou agenturou
To je to nejjednodušší. Vyberete jedno či více denní výlet s přespáním v místním hotelu, zvolíte datum návštěvy, zaplatíte požadovanou částku (80,- až 890,-Eur, v závislosti na drzosti majitele agentury) a pak už se jen necháte odvézt na místo, uděláte pár fotek a vrátíte se zpět do civilizace. Má to však háček. Všechny exkurze odjíždí z Kyjeva, což často zjistíte až po zaplacení. Tudíž k ceně samotného zájezdu musíte připočítat také letenku/jízdenku na Ukrajinu a zpět, jídlo, ubytování v Kyjevě apod. Částka tak rázem stoupne na trojnásobek a většinu věcí stejně budete muset organizovat a zajišťovat vy sami. Pokud vám to nevadí, navštivte weby pripyat-tour.com, nebo chernobylzone.com.ua a zvolte termín exkurze. Tyto ukrajinské společnosti mají v podstatě monopol na vstupy a tudíž i nejnižší ceny na trhu (80,-Eur za výlet), většina zbylých cestovek jsou jejich „obchodní partneři”, kteří jen nastřelují svoje procenta.
Legálně na vlastní pěst
Ano, i to jde. Legálně a bez starostlivého náručí zážitkové agentury můžete navštívit Pripjať ve třech případech.
a) Pokud tam pracujete. Zážitkové společnosti o tom nemluví, aby místo neztratilo své kouzlo a oni nepřišli o slušné peníze, ale v současné době v „Zóně” pracuje přes 7 tisíc lidí z různých koutů světa. Většina z nich se podílí na projektu „Archa”, speciální betonové stavbě, která má v příštích několika letech překrýt ochranný objekt „Sarkofág”, krunýř kolem energobloku elektrárny, nebo na projektu „Vektor“, kde se bezpečně zpracovává a skladuje veškerý ukrajinský radioaktivní odpad. Takže při troše snahy není problém dohledat jak konkrétní stavební společnosti působící v „Zóně”, tak i volná místa, která nabízejí.
b) Neláká vás mnohaměsíční pobyt v radiací zamořené oblasti? Zajeďte tam na výlet. Dokonce můžete zcela zdarma využít služeb odborného pracovníka s dozimetrem. Provede vás celou oblastí a ukáže ty nejzajímavější objekty. Stačí poslat žádost na oddělení zahraničních vztahů černobylské jaderné elektrárny, nebo na vládní agenturu Chernobylinterinform, která má celou oblast pod palcem a vymyslet věrohodný důvod, proč zrovna vás mají pustit dovnitř. Zda to bude natáčení studentského filmu o „strašlivém amatérismu ruských energetiků za dob studené války”, nebo vědecký výzkum zaměřený na „rozmnožování koní Převalského ve volné přírodě”, nechám zcela na vás. Samozřejmě, čím větší smysl to bude dávat, tím větší je šance, že vás pustí dovnitř. Jen nezapomeňte, že žádost musí být schválena minimálně 10 dní před plánovaným vstupem do „Zóny”.
c) Poslední legální možnost berte s rezervou, protože vyžaduje velkou dávku kreativity, drzost a také alespoň základní znalost ruštiny. Navíc tato možnost platí pouze několik dní v roce. Konkrétně 26.dubna a 9. května. V těchto dnech totiž v „Zóně” mají den otevřených dveří pro všechny, kteří mají na místních hřbitovech pochovány příbuzné. Stačí přijet autem ke kontrolnímu stanovišti Dityatki (či jinému) a nahlásit smyšlené jméno a případně i konkrétní místo na hřbitově. Pokud by vám neuvěřili, ukažte jim předem zakoupené věnce umělých květin, ležící ve vašem kufru. Tadáám, máte volný vstup. Pamatujte: čím později přijedete, tím méně starostí s kontrolou budete mít. První návštěvníci přijíždí již brzo ráno, proto ze začátku ochranka se alespoň trochu snaží kontrolovat doklady, kolem poledne na to však rezignují a klidně se může stát, že na vás jen mávnou rukou, abyste jeli dál.
Jak je to tam s radiací?
Vesměs dobře. Průměrné hodnoty v Pripjati se pohybují v rozmezí cca 40-80µSv/hod v čistých částech města pak 12-18µSv/hod. V bytech (pokud jsou v čistých oblastech a skla zůstala zachována) – 8-12µSv/hod Pokud se nechcete učit jednotky radiace, věřte, ve vašem městě jsou hodnoty přibližně stejné. V tom lepším pro vás případě, samozřejmě…
Radiační skvrny pochopitelně ve městě jsou, avšak do styku s nimi přijdete, pouze pokud vás na exkurzi budou chtít postrašit „děsivým třeskotem” radiometru, nebo pokud nebudete mít vlastní přístroj a zatouláte se při návštěvě na vlastní pěst. Vyhněte se ulicím Lesi Ukrajinky, Zavodskaja a Ogněva ve východní části města a také oblasti kolem nábřeží, zvláště u sochy vojínům-osvoboditelům. Pro jistotu sami nelezte ani do zábavního parku, byť Ruské kolo a autíčka vypadají na fotkách skvěle. Jinak je město relativně čisté.
Daleko větší riziko představují radioaktivní částice, které můžete omylem spolknout či vdechnout. Radioaktivní prach sám od sebe nezmizí, a pokud se rozhodnete krájet Vysočinu na starých novinách v opuštěném bytě, může to být poslední chyba, kterou v životě uděláte.
Obecně lze shrnout, že riziko ozáření při návštěvě „Zóny” je minimální až mizivé, avšak nebude to procházka Václavákem. Jdete-li dovnitř na vlastní pěst, vždy mějte na obličeji prachovou masku či jinou ochranu dechu a po ruce kvalitní radiometr. Jistota je jistota.
Další legální zajímavosti
Národní muzeum „Černobyl”
Než se vydáte na cestu do „Zóny”, doporučuji navštívit muzeum Černobylu v Kyjevě, kde na ploše 1100 metrů čtverečných najdete více než 7 tisíc exponátů. Mimo jiného také dokumenty s razítkem „přísně tajné”, či archivní vojenské mapy té oblasti.
26. dubna a 18. května se tam dostanete zcela zdarma, v jiné dny budete muset zaplatit závratných 10,- hřiven (cca 17,-Kč.). Ano, skutečně vidíte tu cenu dobře. Navíc, pokud jste student či dítě, klesne to na 5,- hřiven
Proleťte se nad místem katastrofy
Ano, i to lze. Cca 30 km na východ od Kyjeva leží malé městečko Obuchov, kde naleznete soukromé letiště Dolina. Lze tam objednat pronájem helikoptéry a podívat se na všechny objekty ze vzduchu. Skrblíci mohou ušetřit a pronajmout si menší letadlo. Byť se tím ochudí o možnost plivnout z výšky na jaderný reaktor
Pokud to nechcete domlouvat na letišti, můžete zvolit o něco dražší variantu, objednat si let přes zážitkovou agenturu. Cena za tříhodinový let helikoptérou MI-2 je přibližně 25000,- hřiven (42 000,-Kč), což se sice zdá hodně, ale vejde se tam až 7 lidí, což dělá 6000,- Kč na jednoho, a to už je celkem rozumná částka za takový nezapomenutelný zážitek. Navíc se dá smlouvat a věřím, že by se to dalo stlačit i pod 20 tisíc hřiven. Link najdete zde.
V druhém díle se dočtete:
Jak snadno, rychle a nelegálně dostat se do Zóny.
Co s sebou a na sebe.
Kam jít, na co se dívat, co jíst a pít, kde čerpat pitnou vodu a co pak s ní dělat.
Legislativa na Ukrajině: Kolik se platí, pokud vás chytí v Zóně? Na kolik let vás zavřou, pokud se odtud pokusíte cokoli odnést? Proč vám mohou sebrat auto, pokud ho neřídí majitel? A také si povíme, jak je to s alkoholem v Zóně, co se stane, pokud u vás najdou nůž apod.
Jako bonus přihodím mapy, které používají všichni „neoficiální“ návštěvníci Pripjati.
Doplňující informace:
Článek „Jednotky radiace, jak je chápat a jak se s nimi potýkat„, ve kterém najdete vše, co byste měli o radiaci vědět.
Galerie z Milovic, českého Mrtvého města, takové naší mini Pripyati.
Zkrácená verze článku byla vydána v květnovém čísle časopisu Outdoor Magazín.
První fotka je od fanouška ze stránek facebook.com/cernobylsk
No pokud není člověk zhýčkaný, tak je nejlevnější je vlak. Vlak z Uzhorodu do Kyjeva pak stojí hubičku na to jakou štreku to jede. Samozřejmě nečekejte servis.
„Průměrné hodnoty v Pripjati se pohybují v rozmezí cca 40-80µSv/hod v čistých částech města pak 12-18µSv/hod. V bytech (pokud jsou v čistých oblastech a skla zůstala zachována) – 8-12µSv/hod Pokud se nechcete učit jednotky radiace, věřte, ve vašem městě jsou hodnoty přibližně stejné“
Nepopletl jsi ty jednotky trochu? Normalni hodnota napr. v Praze je spis kolem 0.1uSv/hod, za bezne se povazuje 0.1-0.3uSv/h.
40-80uSv/h je uz sakra hodne kdyz to porovnam – urcite te to nezabije ani nedostanes nemoc z ozareni (to by muselo byt jeste o dva-tri rady jinde) ale lazenske podnebi to uplne nevytvari
ahoj…kde najdem ten druhej (nelegální:) díl?