Přežij v postapokalyptickém světě!

Vzduchovky, větrovky a vše kolem – podrobný rozbor

Vzduchovky, větrovky a vše kolem – podrobný rozbor

Čer 4, 2012

Existuje několik různých typů vzduchovek dle typu nahromadění a uvolnění energie. Jsou to pístové pružinové, pístové plynové, PCP (Pre-charged pneumatic) větrovky, pumpovací PCA (pre charged air stroke) větrovky a CO2 vzduchovky.

Pístové pružinové vzduchovky

Tyto vzduchovky jsou nejtypičtějším příkladem vzduchovek a každý z nás z ní jistě někdy střílel. K tomu, aby byla diabolce udělena energie, se využívá jako media vzduchu rychle stlačeného pružinou působící na píst vzduchovky. Výhodou je zde, že pružina se při každém výstřelu uvolní stejně a tím jsou odchylky úsťové rychlosti minimální. Energie dosažené u tohoto systému se pohybují do 30 joulů, což je ale vysoce nad hranicí, kde lze ještě podle legislativy považovat vzduchovku za zbraň kategorie D, který je 16J. Pro zvýšení energie většinou nestačí dát silnější pružinu, což jde vyzkoušet prakticky třeba u Slavie 631, která s pružinou ze Slavie 634 nedosahuje o moc lepších výsledků, protože u těchto dvou vzduchovek jsou rozdílné vnitřní objemy válců, tedy síla pružiny není vše. Vzduchovky jsou také velice náchylné na kvalitu použité optiky, většina optik je konstruovaná pro kulové zbraně a tedy jsou připravené na zpětný ráz zbraně směrem dozadu, naopak, pružinové vzduchovky dobržďují pružinu opačným směrem po výstřelu a tedy se masa vzduchovky chová tak, že nejdřív je zpětný ráz setrvačností dozadu a poté dopředu. Sám z vlastní zkušenosti píšu, že jsem na Slávii 634 zničil několik poměrně kvalitních optik, které vydržely na jiných zbraních i zpětné rázy 7,62×39. Taktéž obzvláště vzduchovky Slávie mají mělké drážky na optiku, je tedy nutné použít kvalitní ocelové montáže, aby se optika při střelbě na liště neposouvala. Nepřesnosti při střelbě jsou nejčastěji výrazné u pístovek s lámacími hlavněmi, kdy volně uložená hlaveň rozhazuje soustřely oproti pístovkám s pevnou hlavní a jiným systémům.

 Způsoby natahování:

 Lámání hlavně – Zlomením hlavně pomocí mechanismu táhel natáhnete píst.

Lámání táhla pod hlavní nebo vedle pístu – totéž, ale hlaveň je fixována a pod ní je nabíjecí táhlo. Oproti lámacím hlavním jsou velice přesné a jsou používány i pro sportovní účely.

Zadovka – používá k natažení pístu – většinou ne silnější než 10J, protože natahování vzduchovky nezjednodušuje fyzikální vlastnost páky.

 + je především cena a ta se pohybuje od 2000 do 10 000, kde je již investice do pístových vzduchovek zbytečná a je lepší pořídit PCP

+ jednoduchost, lehká opravitelnost

+ konzistence střelby

- z důvodu šetření pružiny je lepší natahovat zbraň až těsně před výstřelem

- časová prodleva při přebití

Pístové plynové vzduchovky

Remington vyrábí vzduchovky NP – Nitro piston. Princip je stejný jako u pístových pružinových, pružinu však nahradil píst naplněn směsí plynů, většinou dusíku s jinými. To umožňuje poměrně dobrou konzistenci a snížení hluku výstřelu. Výrobce uvádí, že hluk způsoben výstřelem je až o 70% nižší.

Způsoby natahování:

Stejné jako u pístových pružinových.

 

+ konzistence střelby

+ nižší hluk výstřelu

- cena se pohybuje kolem 8000Kč

- při poruše pístu je to kus železa

- časová prodleva při přebití

PCP větrovky

Tyto pušky používají k vystřelení projektilu předem stlačeného vzduchu o tlaku cca 200 barů. Ten je umístěn v tzv. kartuši, což je zásobník na vzduch opatřen ventilem. Tento ventil umožňuje spojení kartuše s expanzní komorou v pušce. V momentě výstřelu je tedy expanzní komora natlakovaná a do malého výstupního ventilku v pušce, který je pod tlakem, udeří úderník a uvolní se požadované množství vzduchu.

Zbraně operují asi do 100 barů, pak už úsťová rychlost prudce klesá a s tím se výrazně zakřivuje i balistická křivka. Zbraně je možno vylepšit regulátory tlaku, které zajistí lepší konzistenci s co největším možným počtem výstřelů. Bez tohoto regulátoru u neupravených zbraní se může konzistence pohybovat až o 5m/s +/-

Tyto zbraně jdou vybavit (pokud nemají v základu) bubínkovým rychlonabíječem nebo trubicovým zásobníkem. To znamená, že bez výměny bubínku lze vystřílet až dvanáct ran (případ S200) ve velmi krátkém časovém sledu. Mezi další výhody patří hlasitost. Po utlumení je možno dosáhnout nízkých hodnot hluku. Další výhodu bych spatřoval v možnosti jakkoliv si ladit výkon bez nutnosti měnit větší množství součástek, většinou se nastavuje pouhá intenzita úderu úderníku a to buď výměnou pružinky nebo jejího přednapnutí pomocí šroubku.

Přesnost střelby s vyladěnou puškou je velmi dobrá. Na 40 metrů v krytém prostoru s kvalitní municí a kvalitním dioptrem lze dosáhnut soustřelu 15mm. K plnění se používá potápěčských bomb plněných vysušeným vzduchem, nejčastěji u potápěčů. Alternativou je plnění vysokotlakou pumpou. Mimo toho, že jde o docela namáhavou práci, je nutné podotknout, že jsou velmi drahé a bývají často poruchové. Cenově se pohybují od 6 tisíc až do astronomických částek. Díky konzistenci výstřelů při různých teplotách jsou nejpoužívanějšími zbraněmi při dynamických střeleckých disciplínách (FT, HFT).

+ s regulátorem poměrně dobrá konzistence střelby

+ možnost ladění přímo na 16 joule

+ možnost rychlonabíječe, tedy rychlé střelby

+ nízká hlučnost

+ vzhledem k pístovým vzduchovkám velikost – absence válce s pístem umožňuje užití delší hlavně při zachování kratších rozměrů

+ Levné příslušenství – optika (není problém použít malorážkové), montážní kroužky mohou být duralové, dvounožky, stativy atp., nic netrpí zpětným rázem jako u pružinových vzduchovek

- cena

- složitější plnění

- bez přidaného regulátoru tlaku není konzistence rychlostí výstřelů nejlepší

PCA větrovky

Tento systém má malou kartuši napevno zabudovanou a jsou vybaveny zabudovanou pumpou, která je nejčastěji součástí předpažbí. Chová se podobně jako PCP puška, při dostatečném množství pumpování je také možné dosáhnout vysokých úsťových energií (klony pušek Sharp se dají napumpovat i na 25-30J)

+ není třeba další zařízení pro plnění vzduchu

+ nízká hlučnost

+/- konzistence úsťové rychlosti závisí na konstrukci zbraně, nemělo by být problém vytvořit pro tyto zbraně regulátor

- časové prodlevy při přebíjení

CO2 vzduchovky

Fungují na podobném principu jako PCP pušky, liší se pouze v hnacím médiu. Tlak, při kterém se mění skupenství z kapalného na plynný, je velmi ovlivňován okolní teplotou. To má neblahý vliv na úsťovou rychlost při nižších teplotách. CO2 se plní v kapalném skupenství a proto potřebuje určitou teplotu k odpaření, při teplotách pod 0°C to již bývá problém. Naopak konzistence úsťových rychlostí je výborná, vyplývá to právě z výše zmíněného: V expanzní komoře se nachází odpařený plyn, který je při stále stejném tlaku, který je dle stavové rovnice plynu nezávisle na okolí cca 70 bar. CO2 se nejčastěji doplňuje z hasicích přístrojů, kyvet, nebo jednorázových bombiček (12 i 8g). Je důležité zmínit, že většinou nelze použít jiná média – rozdílné tlaky by mechaniku zbraně zničily, pro některé zbraně ale lze sehnat konverzní kity a používat je i s tlakovým vzduchem, je třeba ale vyměnit zásobník na plyn a přizpůsobit vnitřní mechaniku. CO2 zbraně jsou také v současnosti nejpoužívanější při statických střeleckých disciplínách (mířenky) jak v pistolovém, tak v puškovém provedení. Toto je právě umožněno výbornou konzistencí při normálních teplotách.

+ nízká hlučnost

- úsťová rychlost a energie

- energie výstřelu závisí na okolní teplotě

Pro PostApo.cz sepsali Hankeye a Artifex.

34 comments

  1. filip /

    Ahoj,

    super článek, ale ještě jste mohli přidat obecně o diabolkách.. Vypíchnout kvalitu JSB a porovnat s Kovohutěma.. Myslím, že spousta lidí ani neví, jak obrovský vliv to má na přesnost!!

    Par různý blbinky navíc, jako třeba diabolky s polimerovou špičkou atd.. Jestli to někoho zajíma, dobrý videa ma na youtube jeden amík Ted’s HoldOver

    • admin /

      Věřím, že autoři tímto článkem svoji osvětu neskončí a dočkáme se odpovědí na všechny tyto otázky. :)

    • Artifex /

      Jo, kvalitu JSB, ta už není co bývala, oproti kovohutím stále lepší ale poslední 3 krabičky vystřílených exactů a matchek bylo něco strašného.

    • Hankye /

      Kovohutě nehorázně špiněj, navíc i váha a rozměry se šíleně lišej. Ohledně JSB (exact) sme už s Artiflexem měli rozhovor, já mam krabici cca rok starou a s něma problém není. Bohužel kvalita diabol u nich klesla a to mi říkalo už více zdrojů.

      Sidewinter psal na fóru gunshop po dotazu na JSB (v krabičce byly na diabolách otřepy).

      Pokud maji zespoda nalepku pouze jednoradkovou, jsou to diabolky urcene pro cesky trh – KTERE NEPROSLY OPTICKOU KONTROLOU KVALITY! Krabicky s dvouradkovou nalepkou jsou urceny na vyvoz – kontrolou prosle“

      I přes to že se kvalita JSB prý snížila bych je stejně řadil na špičku.

      Polymery na terčovou střelbu nejsou zrovna vhodný – co slýchám tak soustřely stojí za prd, ale osobní zkušenost nemam.
      U polymerových špiček mi trochu uniká smysl. S 16 J kvérem hlodavce sejmeš jako prd a to i s dobrou klasickou diabolou.

      • admin /

        Tak se s Artifexem dohodněte a udělejte další manuál – co se vyplatí kupovat, co ne, co působí lépe na živočichy a tak. Nejlépe včetně fotek diabolek a cen.

        • Hdm /

          ano tez se primlouvam, toto tema me velice zajima

        • Marty /

          No na živočichy hako jsou krysy potkani a podobně jsou nejlepší boxery (ty s tou špičkou) samozřejmě by dodal že pokud chcete diabolky do klasickké 630 nebo 631 tak bych doporučoval LUX a při střelbě na papírový cíl ych je občas doporučoval překalibrovat :) a co se týká Plynový (CO2) tak Jsou na to takový speciální zrovna si nevzpomenu na název ale jsou hodně podobné luxum ale jsou lehčí :)

  2. Freed /

    |Dobry clanek, ale chtelo by to nejak zhodnotit . Jinak je to jen popis/shrnuti. Je vzduchovka pouzitelna pro lov? Porovnani s malorazkou,flobertkou,kuší popř. lukem.

    • Tak, to si snad jsi schopen dle energií porovnat sám, ne? Vzduchovka u nás legální= max 16J úsťové energie, flobertka legální max 7,5J, flobertka nelegální 40-60J, malorážka 150J.

  3. Jirka /

    Malý dotaz Artifexu ke vzduchovkám IGT (na inertní plyn, asi dusík ). Už jsme diskutovali na předovkách. Ty mne baví dál, ale tady nyní v zimě mne zajímají vzduchovky. Konkrétně IGT technologie s pístem plněným plynem. Na obchodech je vychvalují (už je vyrábí i Gamo v ceně do 5.000,- Kč). Princip myslím je mi jasný, namísto pružiny natažením stlačujeme dusík ve válci a po výstřelu stlačením zvýšený tlak IGT plynu na píst vystřelí diabolku. Jenže v případě plynu jsou zřejmé vysoké nároky na těsnost válce a pístu. Myslím, že nelze 100% těsnost udržet a zabránit snižování tlaku. Nikdo však neuvádí systém plnění, či výměny pístu, fa Theoben (UK) která vyráběla náhradní naplněné válce už neexistuje, navíc objednávat ji v zahraničí atd. to se prostě prodraží a asi nemá smysl se o to zajímat a spokojit se raději s pružinovkou, či jinou atd. Žádný prodejce neuvádí, kolik cca výstřelů tlak IGT vydrží , a dále jak obnovit tlak po uniklém plynu ( pneu u auta také musíme dofoukávat a i zde se připravuje plnění pneu dusíkem pro významné zlepšení jízdních vlastností ) a nikdo neví, jak lze zajistit trvanlivost tlaku dusíku…všechno je jen vychvalování za účelem prodat a pak se majiteli starej… Zatím jsem nic nekoupil, ale vzduchovku jsem měl dlouho, dosloužila, ale zábavy jsem s ní užil dost. Máte nějaké bližší informace o údržbě IGT vzduchovek ??? Díky za odpověď !!!

    • Vůbec, sorry.

      • Jirka /

        Chápu, prohledal jsem kdeco a nic, ani na diskuzích nikdo žádné zkušenosti neuvádí. Do takového rizika se nikomu chtít nebude. Dík i za tuto odpověď, vědět, že se nic neví také znamená vědět, že je lepší jít od toho!!!

  4. Jirka /

    Takže o těch IGT vzduchovkách nová informace, ale zatím negarantovaná. Vzduchovky Gamo IGT jsou v prodeji krátce a zatím nebyly žádné reklamace, tedy se nic ještě neřešilo. Servis IGT (tedy pístů , z nichž i drobnými netěsnostmi bude unikat dusík-což bude i když se z ní nebude střílet) není znám, jelikož výrobce samostatně písty plněné IG nedodává. Tedy ani prodejny zatím patrně neví, jak budou reklamace řešit, asi výměnou celých vzduchovek, což tedy pro ně efektívní bude jen stěží. Artifex správně píše, že při poruše pístu (což nastane i unikáním dusíku) zůstane majiteli jen kus železa a plastu, případně čekání na výměnu celé vzduchovky…Hádám, že jde o předčasné nabídky, jako kdyby někdo prodával auta a neměl k nim ani jeden náhradní díl… Prozatím osobně – nekupuji, i když cena již spadla někde pod 5.000,- Kč, i tak jde o zbytečně vyhozené peníze.

    • Spíš si říkám, že výrobci začnou vyrábět kity „předělejte si doma na pružinovku“ = klíč na rozebrání válce a vypuštění zbytku plynu a vložný systém s klasickou pružinou a jejím vodítkem.

  5. Tak ještě jinak, kolega znalec vzduchovkář Alexxxus se podělil o svou moudrost: V kitu s Teoben SLR98 byla ruční pumpička na případné dofouknutí pístu (tato firma prý už skončila), Crosman to neřeší, dává záruku 1000000 cyklů nebo 2 roky v nataženém stavu.

  6. Jirka /

    No při 1 milionu výstřelů (zaručených), se dá počítat, že vydrží nejméně dalších bůhví kolik set tisíc, takže ty remingtonky NP prakticky co do počtu výstřelů by ani nikdo nevyužil. Stojí přes 10.000,- Kč, což je dost a tak už je to pro náročné střelce. Otázka je ta záruka 2 roky natažené vzduchovky, což je dost, nikdo ji přece nebude v nataženém stavu ukládat, na co ? Při nižším natlakování nenatažené vzduchovky lze těžko odhadnout trvanlivost, nedá se to, ale na desetiletí to bude těžko… No, nic proti Crosmanům, ale Gamo IGT žádné záruky nedává, takže je pořád dost nejasný problém výdrže a plnění. Teoben opravdu dodával náhradní písty, ale již opravdu neexistuje…pro ČR otázka IGT zatím dořešena úplně není…

  7. zephyrex /

    Hm… pěkné, ale počítám, že na údržbu bude stále nejlepší moje 47 letá Slavia 620 ještě s koženými těsnícími prvky ;)

  8. Ota /

    Od malička mám rád vzduchovky a několik jich vlastním některé zas prodám a obnovím mou vášeň o další zmodernizovaný kousek.Vlastnil jsem se spodním nátahem bohužel špatně se mě tam vkládali diabolky jinak tato Španělka vykazovala přesnost a průraznost která byla vysoká.
    Pak jsem si koupil od Crosmana pumpu Recurt je to taková hračka byla s tím legrace jako zábava do deseti metrů dobrý.Na plynové bombičky Co2 mám jak pistol HK tak pušku Crosman dobré ale nákladné stačí investovat do dobrých diabolek nevýhoda dojdou bombičky je po střelbě natož lámačka s takovýma neduhy netrpí zlom vlož dobrý diabol zamiř a prásk. A k tomu mám Anglickou BSA Tctical moc dobrý osadil jsem to dalekohledem BSA + tlumič originál není co řešit velká spokojenost je to prostě kus perfektně opracované ocele z vysokou přesností ergonomickou pažbou v Anglii velice oblíbená.Koupil jsem si jí na Military Internetový obchod Polsko solidní podnik. Jinak pokukuji po Nitro ale připomínky uváděné s hora mě odrazují a sice jaká je životnost dále unik plynu kdo zajistí nové naplnění servis atd.
    Jinak Slávii mám také klasika lámačka nedám na přesnost této zbraně dopustit dobrý výrobek CZ.

    • Jenom poznámku – zmiňuješ se zde , že jsi měl vzduchovku se spodním nátahem, tak jen malé upozornění. Z Polska se dostávají k nám do prodeje vzduchovky se spodním nátahem typu B3-3, Industry Brand atp. Vyrábí se v Číně a jejich kvalita není ověřená. Prodávají se na Aukru atp, či v bazarech. Při nabíjení diabolky je nutno držet pevně natahovací páku v natažené poloze, jinak v případě poruchy, či uvolnění té páky může dojít k uvolnění pružiny a předčasnému „výstřelu“, v době, kdy máte prsty s diabolkou v nabíjecím prostoru. Na diskuzi jsou i obrázky, jak nějakému Polákovi se to stalo a přišel o poslední články palce a ukazováčku ruky, s níž vkládal diabolku. Jsou levné, něco přes 1.000,- Kč, a prodejci v reklamách uvádí úsťovou rychlost 240m/s, což by bylo 16 Joulů. Není to pravda, mají kolem 8,5 Joulů, ale jsou dost průrazné i přesné, no, no, jak se to vezme. Ale je vhodné, pokud si ji někdo kvůli láci pořídí, aby si nabíjecí prostor jistil při nabíjení diabolky rozpěrkou, která by vyrazivší píst zastavila. Docela to jde vložit tam tužkovou baterii AA, pasuje tam, ale zvyšuje se nepohodlí při nabíjení a pak ji vyndat kouskem uvázaného provázku či drátku. Prostě nestrkat prsty do nabíjecího prostoru bez zajištění a hlavně nezkoušet takové vzduchovky dát dětem, chcete-li jim zachovat prsty… Nikdo vám nic nedá, prodej přes Aukro či bazar je bez záruk…a ani pojišťovna by takový úraz nehradila…

      • Doplním: Ono to není přesné vůbec (hlaveň je otřesná), energii to má kolem 10J v 4,5. Navíc nestačí držet páku, on se ten píst může vrátit dopředu urváním poddimenzované hliníkové součástky i když bude páka jištěná, je opravdu nutné otvor jistit ještě jinak…

  9. Je to tak, hrozná sestava. Poláci dávají na odkazu „Demontaž i montaž wiatrovki B3 Industry Brand“ celou rozebírku a zpětné složení vzduchovky. Ten mechanismus spouště a pojistek je vyložená hrůza, navíc jsou svary jen bodové, to jsou vzduchovky příšerné, nanejvýš tak pro věci znalého člověka na hlodavce pro občasné použití, na nějaké sportovní střílení nevhodné. Nikdo neví, z jakého šmejdu je materiál atd. Jinak ještě na diskuzi Gun shop – zkušenosti s B3-3 je šikovná pojistka úpravou vyvrtáním souosých otvorů do postranic nabíjecího prostoru s prostrčeným kolíčkem, což je zabezpečení spolehlivější. Mám pocit, že Poláci to dováží(nebo možná pašují) z Číny a lidé z příhraničních oblastí v okolí Těšínska to tam jezdí nakupovat ve velkém a pak to prodávají tady. Možná tam je to legální, ale tady asi moc ne….

  10. MastaPCkillah /

    Dobry den vespolek,

    jsem tezkej LAIK co do vzduchovek, ale mam zase mnoho zbrani ostrych kalibru samozrejme s legalne drzenym zbrojakem…
    Nicmene holdam si poridit vzduchovku a to jednoznacne pro rekreakci strelbu do terce s detmi a rodici (detske sny :o ) a druha byt „hlavnejsi“ jest sestrelovani otravnych holubu co svini a zpusobuji ruzne infekce v okoli. Jelikoz se jedna o blize osusedici lidi potrebuji seriozni „pomaly kalibr“, ktery nikterak zasadne neohrozuje, ale je PRESNY co do mireneho operence ci jine haveti. Predpoklad je dlouha vzduchovka + optika. Bohuzel vubec nevim jaky TYP vybrat a nasledne od jakeho VYROBCE… Sam uprednostnuji kvalitni ceske zbrane CZUB co do ostrych, ale ta jejich SLAVIE se moc dle recenzi nezda byt dobrou volbou… Kdekdo doporucuje CO2, jini zase DUSIK…co clovek to nazor. Jeste jednim kryteriem jest HLUK, samozrejme mam zajem byl prakticky „neslisny“, nicmene jsou pry oficialni tlumice a na vzduchovku nepotrebuji zadne specialni povoleni, tak by to oficialne nemel byt zadny problem. Urcite chci presnou a vykonou zbran s optikou a presnou strelbou do 50m.
    Dekuji a prosim za OVERENE typy a vase doporuceni.
    MastaPCkillah

    • Slavie 634 se neboj, mám ji já, má ji Vladimír, na srazu bylo možné ozkoušet a je to asi tak nej volba pokud do vzduchovky nechceš dát více než 5-6000.

  11. Tak ono záleží, kolik do vzduchovky hodláš investovat. Ono to tady trochu koliduje – jednak na sportovní hry i s dětmi a zároveň „těžší kalibr“ na holuby. Takže ta Slávie 634 asi bude nejlepší, má 16 J, zlamovačka bez rizika úrazu atp. Ale pro hry s dětmi ( záleží, jak jsou velké ), protože natahovat 16 ti Joulovou pružinu je potřeba trochu větší síla a pak také jde o váhu, aby ji děti udržely při míření, a zároveň aby byla tichá…to je na jednu vzduchovku dost požadavků. Z jiných typů by šla asi v ceně kolem 5.000,-Kč třeba Gamo Shadow IGT s tím inertním plynem ale nemám zkušenosti a psal jsem tu dotazy, zda neuniká dusík. Jinak by byla dobrá, váží jen asi 2,5 kg díky umělým hmotám, má dobré odpružení, 16 J a na ústí hlavně stálý tlumič i trochu slušnější optiku ( ne tedy super, ale na holuby by to mělo stačit ). Takže pokud neuniká dusík, lze s ní chodit dlouho v nataženém stavu libovolně dlouho, stlačený plyn zachovává plně energii a nepodléhá únavě, jako pružina. A je lehká i pro děti a s dobrým odpružením pažby – no jde jen o ten plyn, aby držel, což tedy nevím. Pro tvůj popis vhodnější z pohledu všestrannějšího využití. Jinak Slávií 634 nic nepokazíš…

    • 16J nemá, má cca 14 ale to je fuk. Teď celý týden jsme blbli Slávií na cca 55-60m s optikou a malá petflaška/malá plechovka po trošce cviku nebyly problém, druhý den už jsme přemýšleli, kam ty cíle píchnout dál. Důležitá je volba střeliva, mé chutná JSB exact 4,52mm ale teď jsem poprvé koupil 4,53mm a s těmi je to ještě lepší, uvidíme, jak to bude šlapat dlouhodobě. Takže se tak nějak nabízí dotaz: Co potřebuješ od pružinovky víc?

  12. No já už nic, psal jsem to jen jako alternatívu pro nick „MastaPCkillah“. Je mi už 70 let a odešla mi stará ještě CZ 236, a vzduchovku už bych si nepořizoval, jenomže od souseda s hospodářstvím mi sem přelézají potkani, tak jsem si pořídil ten čínský špurk (B3), proto jsem si i sehnal informace o bezpečnosti a seznámil s rozebírkou a sborkou. K té Gamovce jsem se dostal díky diabolkám Gamo Rocket s tou tvrdou kuličkou. Ta čína s nimi spolehlivě potkana zabije, má dum dum efekt. už jsem složil dva. Na 60 metrů nestřílím,na 10 metrů stačí tru glo miřidla bez puškohledu, ale zbylo mi tu ještě skoro 500 diabolek Kohohutě a tak si s těmihle strašlivými diabolkami rekreačně střílím jen plinking na plechovky a na 10 metrů klidně drží rozptyl padesátikoruny, což mi na ty hlodavce postačí. Pojistku jsem si udělal, takže prsty jsou v bezpečí. Důvod toho špurku jsou peníze, udržet RD z jednoho důchodu, tak už mi po valorizacích moc nezbývá. Jinak si občas jezdím zastřílet z GG i Philadelfie, to mne baví, vzduchovka jen na doma.

  13. Puškohled /

    Perfekní zhodnocení, nějaké doporučení pro optiku?

    • Na S634 mám Nikko Stirling 6x40AO a jsem spokojen, víc je zbytečné a trefuju na 70m 0,75l PET spolehlivě každou ranou, osnovu má klasický MilDot, takže s balistickou kalkulačkou se krásně přenáší bod zásahu na jakoukoli vzdálenost.

  14. Fredy /

    Nazdarek,
    kde bych nasel vykresy nejakych vetrovek,mam vzduchovku a veci na prestaveni na vetrovku ale mam problem s regulaci davku vzduchu.
    Diky za pomoc
    f

  15. Ondra /

    Ono taky zalezi na tom kolik toho vystrilis. Kamos ma tu cinskou b3 asi 5let a je furt v pohode on i flinta. Ale musim podotknout, ze za tech 5let z ni vystrilel kolem baraku na potkany a ptaky, tak 4krabky diabol. Coz je u nekterych borcu bilance za vikend. Takze pokud to mate tak jako my ostatni co ze vzduchny vypalite na skodnou 10diabolek za mesic tak staci asi cokoli. Ja mam potunenou s631 a luxus

  16. vzduchovakar /

    Dodam k tem IGT, sam jednu vlastnim, je super lehka, ale odesli mi na ni hned dve optiky za tyden, (nikko stirling) jeden 6×40 a druhej 3-9×40, obou odeslo stelovani smeru a to tak ze to napred prestalo cvakat a zacalo se to povolovat, po par dalsich ranach se to uplne zaseklo.

    Ted tam mam po 14ti dnech gamo 4×32 a zatim dobry, ale vystrelil sem jen tak 100ran, tak jsem zvedavej jestli to vydrzi.

Leave a Reply