Jaderná katastrofa

Rozhodl jsem se přispět na tyto stránky nějakým příspěvkem. Resp. bude to celá série článků na téma Velký průser. Budu v nich popisovat, co máte dělat při zemětřesení atd. Dále se můžete těšit na povodně, chemický útok nebo třeba výbuch sopky.

Díl 1: Jaderná katastrofa

Je dobré být připravený, a to hlavně v dnešní době, když Severní Korea a další státy nebo organizace hrozí jadernou válkou. Největším nebezpečím jsou tlaková vlna, teplo a záření. Jejich účinky záleží na velikosti a typu zbraně, výšce výbuchu a krajině. V horách bude mít jaderná zbraň menší účinky než někde na rovině.

Tlaková vlna

Výbuch způsobí velkou počáteční tlakovou vlnu. Ještě silnější je stlačení vzduchu způsobené rychlou rozpínavostí jádra. Tlaková vlna šířící se od místa výbuchu ničí domy, vyvrací stromy a zaplňuje vzduch létajícími troskami. Těsně potom vzroste okolní teplota na vysokou teplotu. Po přechodu tlakové vlny se vzduch žene zpět, aby zaplnil prostor a způsobil další škody. Tam, kde vše nezničila tlaková vlna, dokončí vše tento vakuový efekt.

Teplo

Tepelné záření (teplo a světlo) vzniklé jaderným výbuchem dosahuje vyšších teplot, než jsou na slunci. Poblíž místa výbuchu dojde k zapálení (až vypaření) všech hořlavých předmětů. V dnešní době jsou tyto zbraně mnohem silnější. Dnes stačí vidět jaderný hřib a můžete mít popálenou kůži a vážné poranění očí.

Radioaktivita

Jaderné štěpení vytváří kromě tepelného i radioaktivní záření. To se dělí na alfa, beta a gama paprsky. Obsahuje ji radioaktivní spad, který se usazuje na zemi (zbytek zničené hmoty). Vypadá jako popel. Člověk ji bohužel nezaregistruje, na to jsou Geigerovi snímače (dozimetry).

Alfa částice

Mají nízkou pronikající schopnost a je jednoduché je odstínit. Kůží sice neproniknou, ale jejich vdechnutí může mýt vážné následky.

Beta částice

Pronikají málo. Ochrání vás pevné oblečení a boty. Holou kůži popálí.

Gama paprsky

Jsou vysoce pronikavé. Ničí tělesné buňky!

Obecné symptomy ozáření:

 Nevolnost

 Zvracení

 Všeobecná slabost

 Vředům podobné ranky na kůži

 Zbarvení kůže do šeda

Zbytkové záření:

Počáteční záření vzniklé během 1. Minuty vás sice může zabít, trvá ale jen krátkou dobu. Množství zbytkového záření záleží na tom, jak byla bomba odpálena. Zbytkové záření je ale stejně nebezpečné.

Kryt

Pokud nemáte možnost přečkat atomový výbuch v protiatomovém krytě, bude nejlepší skrýt se v hlubokém zákopu se střechou zasypanou 1 a více metrovou vrstvou zeminy. Pokud zákop teprve kopete, dejte nad sebe látkovou střechu, aby vás chránila před radioaktivním spadem.

Jestli vás ale zastihne výbuch při přesunu do úkrytu, pospěšte si a uvnitř si sundejte všechno vnější oblečení. Nechoďte ven a v bezpečí zůstaňte alespoň 48 hodin. Když nemáte vodu, můžete vyjít třetí den na max. 30 minut. V dalších dnech asi tak o 10 minut déle.

Dekontaminace

Ze dna úkrytu seškrabejte hlínu a třete ji po obnažených částech těla. Použitou hlínu vyhoďte ven.

Dále si zakryjte oči, ústa a nos vlhkým kusem látky. Popálená místa myjte čistou vodou (nebo močí).

Co potom?

Potraviny: Pokud nebyly ukryty v krytu, NEJEZTE JE!

Voda: Viz potraviny. Nepijte žádnou min. 48 hod. po výbuchu. Vyhněte se stojaté vodě. Všechnu vodu přefiltrujte a převařte.

Tyto zdroje by měly být nejméně nakažené:

 Podzemní studny a prameny (nejlepší je mít v krytu studnu)

 Voda v podzemních trubkách/nádržích

 Sníh z velké hloubky pod povrchem

 Rychle tekoucí řeky

Vodu z rychle tekoucích řek získejte tzv. indiánskou studnou. Vytvoříte ji jámou asi 1,5 m od koryta řeky. Voda se přefiltruje přes oblázky a zeminu. Vodu přefiltrujte a převařte.

Dávkování jodových tablet:

Pokud se tohle někdy stane, přeji Vám hodně štěstí.

Pro PostApo.cz sepsal ButTeR.

Page 1 of 2 | Next page