Přežij v postapokalyptickém světě!

Perkusní Derringer Great gun – recenze

Perkusní Derringer Great gun – recenze

Lis 7, 2011

Perkusní Derringer Great gun aneb pistole bez nutnosti zbrojního průkazu pro všechny.

Prováděli jsme test GG perkusní dvouranné pistole:

Derringeru GG  s optimální navážkou černého prachu a těžkou ogivální střelou v ráži .45 odhaduji energii z hlavní standardní délky= 3,5′ přes 120J, pokud budu vycházet z černoprachého náboje .45 Long Colt

Energie .22 z 4′ hlavně je 90-95J

Energie 6,35br z 3′ hlavně je 95-100J

Energie 7,65br z 3′ hlavně je 150-160J

7,65browning je ale kvůli malému průřezu střely při dané energii schopna člověka prostřelit v případě zasažení trupu bez interakce s kostí takže nepředat veškerou energii. Oproti tomu těžký „letící knedlík“ v ráži .45 s 4/5 energie výše zmíněného náboje bude tvořit nádherná traumata v tkáních.

Obavy že střelu zastaví kabát jsou mylné, praktické testy provedené mnou osobně jsou takovéto: GG derringer vs. 2,5cm dřevotříska: na výstupu opravdu velká díra, střela hluboko v zemi nenalezena:

Taktéž 10l PET naplněná vodou (zde bohužel nefoceno): skrz, střela hluboko v zemi nenalezena.

Aby bylo ale porovnání opravdu objektivní, zde je dokumentace střelby do olověného bloku. Díra z GG derringeru je o 3mm mělčí než od 7,65br, rozdíl v efektu na materiál je ale značný. Celý blok měl přes 25kg, 7,65br s ním nepohnula, energie byla věnována do větší hloubky průstřelu, střela z GG derringeru jej poposunula o necelý centimetr dozadu, energie byla tedy předána rychleji, navíc olověná neplášťovaná střela se rozvinula na dvojnásobek svého průměru, 7,65br plášťovaná střela neprojevila žádnou deformaci.

Taktéž jsme testovali dvojstřely: obě zápalky klepnuté kohoutem naráz s voličem hlavně ve středové pozici, soustřel a výsledek taktéž přesvědčivý:

Celkový verdikt GG derringeru je dle mého názoru velice pozitivní, doporučil bych ho na obranu pro lidi bez ZP.

Škoda, že GG nedělá nějaká kožená opasková pouzdra, zatím jsou majitelé, kteří derringer nosí, odkázáni na vlastní tvořivost či na místní řemeslníky, to by mohli kluci ušatí ještě vychytat.
Jako vsuvku ukážu dva kousky, které se nacházejí v mém trezoru:

Další poměrně čerstvé info z GG je to, že se prý připravuje cal.36 verze, která je celkově oproti cal.45 menší, tu je foto prototypu:

Krátké video z testování, slow motion výstřel:

Na závěr: Čestně prohlašuji, ať mne hrom na místě smete, že nejsem zaměstnancem GG ani nijak spřízněn s touto firmou, dokonce i derringery jsem kupoval přes dalšího prostředníka, tedy tento článeček berte jako uživatelskou recenzi s praktickými ukázkami a úvahu nad perkusními pistolemi jako prostředkem sebeobrany.

Jelikož ale ZP vlastním a taktéž i spoustu ostrých zbraní, naštěstí se mne dilema v nošení perkusností netýká.

Plusy:

+ Možnost získat bez ZP

+ Dostatečný výkon při střelbě na krátkou vzdálenost

+ Přehledná mířidla

Minusy:

- Nedostatečný výkon při střelbě na delší vzdálenost (15m+)

- Tvrdší spoušť

- Malé střenky

Celkové hodnocení: 8/10

Pro PostApo.cz sepsal Artifex

EDIT:

Takže konečně někdo objektivně prohnal hradly derringery a jsou tu objektivní hodnoty energií, které jsou velice pozitivním překvapením, dovolím si citovat:
Jimi:
ráže 45, lauf 4″ střela ogivál (GG) 200gr, prach 1,7g rychlost 176m/s = 201J

ráže 45, lauf 4″ střela ogivál 250gr, prach 1,7g rzchlost 181m/s = 265J (po několika ranách a dosti tuhém zasunutí 250gr střely byla rychlost 202m/s = 331J

Prach = obyč. Vesuvit LC

Měřeno ve vzdálenosti 2m přes vypnutý balící papír

B52:
prohnal jsem 9mm přes hradla váha střely 9.2g rychlost 260m energie 310.96J

Pro porovnání, 9mm Makarov má z pistole PM Makarov energii 310J.

Omlouvám se za předchozí hrubé odhady v článku, výsledky měření byly překvapením pro všechny a opakovanými měřeními potvrzeny. Tato měření tedy dokazují, že dobře nabité derringery jsou účinné ve všech rážích a více než dostačující pro obranu.

185 comments

 1. Nashorn /

  Jen mne zajímá je to bezpečné nosit v nabité poloze pro osobní ochranu ???? Co aktivace zápalek v pouzdře při nošení je to nějak možné????.

 2. Artifex /

  Bezpečné to je, nosí se na bezpečnostním ozubu a aktivace zápalek možná není, to bys do derringeru musel mlátit kladivem.

  • Petr /

   To nemáš pravdu! Nabij ho, dej kohout na „bezpečnostní“ ozub a
   zatlač z boku na překlápěcí páčku!!!! Mě za 20 let praxe s normálními zbraněmi 7,65 a 22. 44. se nikdy nic nestalo, ale tento výrobek mi 2x vystřelil na onom zubu a to při zasunutí do příliš těsného pouzdra, tak bacha, nemusíš mlátit kladivem, to perkusní revolvery jsou v pohodě ( v mezipoloze ). a při tomto výstřelu ti mohou jít obě hlavně současně a kohout je stále na ozubu!!!! Tak chlapi pozor. On výrobce měřil onu polohu bez kapslíků a bez vůlí té překlápěcí páčky, kapslíky standartní SB .Já nyní používám jakousi gumovou ochranu. Na nošení to fakt není, do šuplete ano! Pak je použití možné, ale na pásku to nechci!!!!!!!!!!!!!!!!!Petr

   • Ed. /

    Problém je v konstrukci pouzder, pojišťovací popruh se opře o kohout a odtlačí ho z ozubu, při dosednutí hrana pouzdra stiskne spoušť, není to derikem je to pouzdrem, proto jsem navrhl a nechal udělat zcela jiné. Nejprve nastuduj původ problému a pak ventiluj pohádky ,-)

    • Petr /

     Nečetl jsi můj text pozorně, kohout je stále na bezpečnostním ozubu a žádné pouzdro nezmačkne spoušť, jde o iniciaci střihem a né krátkým úderem kohoutu v pouzdře, ona je z provozních důvodů i malá vůle na přepínači a zase jsi kousek blíže kapslíku. Nechci se hádat ani vytahovat ani vyprávět pohádky, jen varovat a snad problém vyřešit. Ty sis jen myslel, že předek kohout nadzvedne a spodek pouzdra zmačkne spoušť, já tě pochopil, ale ty mě ne. Petr

     • Ed. /

      mně to některé pouzdra dělali (u naládované zbraň to bylo na obarvení trenek!) Nechal jsem si udělat pouzdro dle svého návrhu u KM SADDLERY, zápalky domačkávám a o problému nevím :-) Od té doby to mám při nošení bez závad.

   • Davud /

    Tohle je problem nekvalitni kopie ze Slovenska nebo buhvi odkud. U originalu Great Gun se to nemuze stat – volic hlavne se zapalek vubec nedotyka.

    • Hans /

     Tchán ho nosil jen tak v kapse u kabátu, vystupoval z auta, prcek vypadnul na asfalt a ozvala se rána. Naštěstí střela letěla do bezpečných míst a ne do lidí nebo majetku. A to byl konec onoho derringeru, pak šel rychle z domu. Čili za mě určitě nedoporučuji na takovéhle nošení.

     • Ano, taktéž nedoporučuji takovéto nošení jen tak v kabátu a nataženo.

     • Polygon /

      Testoval jsem dva derringery .45 s hlavněmi 3,5 a 6 palců, stejně tak jsem testoval, zda dijde k výstřelu v pouzdře od GG, popřípadě zda dojde k výstřelu v případě, že kohout spadne z bezpečnostního ozubu. Pravda je, že i v pouzdře by teoreticky mohlo dojít ke klepnutí kohoutu do zápalek a to sice s situaci, kdy by došlo současně k mírnému zvednutí kohoutu a současně ke stisknutí spouště, ale to je velmi nepravděpodobné. Nicméně při vyskočení z bezpečnostního ozubu kohout zápalku neodpálí, testoval jsem to vícekrát (použité zápalky SaB 4.0). V pouzdře od GG, třeba na opasku, je derringer naprosto bezpečný, pokud je kohout na ozubu, kohout by musel být v maximální poloze, aby zápalky odpálil. Derringery od GG jsou nejbezpečnější z těch, co jsem kdy měl v ruce a vůbec se nebojím ho s sebou denně nosit v nabitém stavu, 1,5 gr. vesuvitu a standartní ogivál. Je to opravdu účinná zbraň pro osobní sebeobranu a doporučuji každému, kdo si nechce vyřizovat ZP, tedy než to Eurosojuz s madame Adolfou Hitlerovnou Makrelou zakážou. Zdavím.

 3. Nashorn /

  Dík moc tohle jsem pravě potřeboval vědět.

 4. vojta /

  Myslím že dnes už zbroják na perkusní potřebuješ.Bývalo dřív.

 5. Artifex /

  Ale prdlajz, nepotřebuješ, potřebuješ na více než dvourannou perkusní, tedy na revolver, na dvouhlavňové a jednohlavňové se ZP nevztahuje, doporučuji přečíst zákon. http://zbranekvalitne.cz/legislativa/119-2002#p7

 6. Artifex /

  Jinak kdyby někomu výklad zákona nebyl jasný i tak tak Vás mohu ujistit že ZP není potřeba, sám ZP mám a tohle se dá koupit jen na občanku, mně dokonce moje dva derringery poslal výrobce poštou což se se zbraněmi na ZP nemůže když by už ani mé slovo nestačilo jako důkaz :D

 7. dracek /

  Ještě bych mezi mínuska uvedl, že to má jen 2 rány :)

 8. Artifex /

  Nic vícerannějšího bez ZP neseženeš, je to přímo v zákoně, dvě rány lepší než jedna, pokud chceš střílet víc pak dva derringery, jsou malé takže se dají schovat i ve větším počtu dobře.

 9. Píďa /

  Co myslíš,je pro obranu-zahnání několika útočníků v postapo světě lepší derringer,nebo víceranná flobertka?Beru to z ohledem na to,že teď nepotřebuješ zbroják ani na jedno.

  • lasky /

   Flobertka, paneboze to už je lepší po utocnikovy plivat. Flobertka je asi nejvetsi p…. co si muzes koupit

 10. Artifex /

  Flobertka je úplně nanic, a) víceranné-revolvery jsou většinou ze slitiny takže netrefíš vůbec nic, útočník vepředu zbraně vidí malou dírečku a v případě 6mm flobertky dělený válec takže to nebude hned od začátku brát jako zbraň b) v případě kulminování útoku flobertkou útok nezastavíš protože má 7,5J takže je slabší než vzduchovka, derringerem útočníka smázneš na hromádku. Flobertky a plynovky na obranu nebrat ani omylem.

 11. ed. /

  už sou další dva nové modely, zmenšený .45 a nově malý 9mm. Už je mám doma na testování :-)

 12. Artifex /

  Tu je recenze té devítky:
  http://artifex.xf.cz/gg2.jpg
  http://artifex.xf.cz/gg1.jpg
  Musím ji také vyzkoušet, je ještě menší než .45tka a podle prvních ohlasů je výkon dobrý.

 13. ed. /

  Jak dojedeš na střelnicu, tak mám všechny 3 provedeni v držení. Tak mužem testovat a vzal sem i do zásoby takže pokud budeš chtít tak mám. Klukům už sem poslal, pošta v ceně:-)

 14. Artifex /

  Jo, určitě se objevím, na 9mm verzi jsem zvědav!

 15. Gloch /

  Co soudíte o tomhle?
  http://www.zbrane-dave.cz/products/perkusni-pistole-s-358-50-howdah-hunter-pistol/
  Ne že bych to potřeboval, ale docela se mi líbí :-)

 16. Artifex /

  Pěkné ale na nošení a na praktickou obranu moc velké a těžké.

 17. Artifex /
 18. Honza /

  Dobrý den, já vím že je to trochu z děje ale ta stranka uz tu jednou padla tak, mě napadlo že se zeptám. Už dlouho mě zajmají dlouhe perkusní zbraně a tahle je docela pěkná http://www.zbrane-dave.cz/products/deerhunter-rifle-/

  Jestli jí někdo máte tak jestli by na ní někdo neudělal recenzi, nebo alespoň něco napsal.Předem děkuji.

 19. Artifex /

  Nemám ale kdyby ji někdo měl a zapůjčil tak napíšu recenzi.

 20. Honza /

  Děkuji mockrát

 21. Artifex /

  Deerhunter sehnán, v neděli tam jedeme s adminem takže ozkoušíme a napíšeme.

 22. proud /

  mnooo,ja radeji ty tichy zbrane,co se obrany a hlavne lovu tejka:-),rana prilaka darebaky zdaleka…..

  • Artifex /

   No, já teda být pachatelem čehokoli tak spíš nelezu tam, kde se střílí…

 23. perkus /

  Přiložím taky svoje stručné zkušenosti s derringerem GG cal.45. Takže, koupeno nové ve zbranebrymova, nádherné zpracování ale se střelbou začalo zklamání. Derringer měl problém odpálit zápalku která ani na pistonech nedržela, prostě padala, když se jí podařilo odpálit docházelo pravidelně k selhání výstřelu, tolik selhaných výstřelů sem fakt u jiné perkusky nezažil. Takže pistolka šla z domu. Mnohem více zábavy sem užil s derringerem philadelphia. Když to shrnu tak na nošení a obranu to vůbec není protože když budete potřebovat střílet, tak vám spadne zápalka nebo to nevystřelíz jiných příčin. Za ty peníze je to dobrý akorát tak se s tím kochat v té pěkné dřevéné krabičce. Na závěr přidávám že sem zbraň důkladně připravil ke střelbě a nejsem rozhodně předovkář začátečník.

  • Na obranu je derringer nevhodný i ze zákonných důvodů. Je sice kategorie „D“, tedy bez ZP, ale je potřeba rozlišovat trestní zákoník od zákona o zbraních a střelivu. Podle TZ je v nutné obraně (NO) možno se bránit čímkoli, třeba i kulometem. Ale je dost problémů s výkladem „nutné obrany života či majetku“, t.j. fůra soudů, odvolání, dovolání, ale nechme toho. Použití derringeru k NO tedy je možné. Avšak je zde rozpor s §15 zákona 119/2002 o zbraních, kde derringerem lze střílet výhradně jen na střelnici, nebo při historických hrách, kdy se z něho nevystřelují kule. A zatímco držitelé ZP smí střílet i v jakýchkoli prostorách, pokud jde o NO, o derringeru tam toto povolení zákon neobsahuje. Tedy i při NO porušujete střelbou z derringeru zákon o zbraních a střelivu, za což následuje správní řízení s možností pokuty tuším až do milionu korun (min. 15 tisíc) za střílení derringerem mimo povolené prostory. A navíc při těžkém zranění či usmrcení-tak to si netroufám odhadnout, nejsem právník, ale… asi mastnota na n-tou, jelikož příbuzní zraněného či zabitého útočníka se budou chtít na obránci pěkně finančně zahojit.. Navíc derringer selhává… Takže pro obranu raději pepřák tekutý či elektrický obušek, vyjde to levněji a bez postihu. Chtěl jsem si tento derringer také koupit, ale raději jdu na ty povolené prostředky !!! Je to zbraň spíše pro zábavnou střelbu na střelnici a to nemusím.

   • Artifex /

    Dvě věci: Derringer neselhává když ho člověk umí nabít, to je otázkou znalosti, ne techniky, to je otázkou veškerých perkusek, málokdo je v současnosti umí nabít tak, aby vydržely spolehlivě fungovat po několik měsíců.
    druhá: V NO je možné střílet čímkoli kdekoli, to, že uživatel nemá ZP a má perkusku, střelil by v NO a bylo by to uznáno NO tak nebude soud přihlížet k přesnému znění zákona ale přihlédne k „úmyslu zákonodárce“ který byl zákonem jen v podstatě špatně definovaný. A úmysl zákonodárce je jasný= Vlastník zbraně může v NO střílet kdekoli i když v jiných případech může jen na střelnici. Čile koresponduji s MV a takto by to bylo pravděpodobně řešeno.

    • No, vždyť si neodporujeme. Podle trestního zákona by obránce nebyl odsouzen, pokud prokáže a soud uzná, že šlo o NO. Ale s klasickou pistolí má v zákoně o zbraních povoleno v NO střílet kdekoli, ale s derringerem ne. A tedy s klasickou pistolí neporušil ustanovení zákona o zbraních, zatímco s derringerem ano. Asi jako kdyby se bránil tím kulometem. Podle TZ by nebyl odsouzen, ale dostal by flastr za (u kulometu i držení, u derringeru ne) použití zbraně v nepovolených prostorách, zatímco majitelé ZP za použití třeba Glocku nikoli – zákon jim to dovoluje. Těžko říci, je tam mnoho sporných věcí a každý soud by to posuzoval jinak, tahanice přes soudy si nedovedu ani do konce domyslet. Nevím, proč to v zákoně o zbraních není také u derringeru výslovně dovoleno, zda to je opomenutí, či záměr, třeba z důvodu deformace a tím vysoké ranivosti střely z derringeru – účinek podobný střelám typu dum-dum nevýbušným, nevím, zde se nepřu, no možná.

     • Artifex /

      Ne, střelivo které je do toho používáno a distribuováno firmou nevykazuje žádnou nadstadardní deformaci, ogivál z měkkého olova ani kulička dané ráže. To, že se pěkně deformuje stále není cíleně zvýšený deformační účinek.
      Jinak soudy jsou tu špatné ohledně všech zbraní, jestli by se jednalo o obranu perkusem nebo ostrou už by nehrálo roli.
      (btw. kdyby se bránil kulometem a bylo by to uznáno jako NO tak by nedostal za nějakých podmínek flastr, příklad: Já bych vlastnil kulomet legálně na výjimku, přítelkyně by znala heslo k trezoru, v domě by byla napadena a první po čem by sáhla by byl můj legáně držený kulomet, pak by to bylo OK, bez flastru protože jiného zbytí nebylo) Jinak vím o reálném případu obrany nelegálně drženou zbraní (r.6,35Br) a soud to uznal jako čin tak malé společenské nebezpečnosti že to byl prostě přestupek a dokonce bez flastru a to jakéhokoli, bouchačku mu pochopitelně zabavili ale skončil OK.

     • sturmd1 /

      Nemáte pravdu. Tohle řeší institut ‚krajní nouze’, což NO rozhodně je. V krajní nouzi lze beztrestně jednat způsobem, který by normálně trestný byl. Takže i kdyby náhodou ležel na ulici ten kulomet, tak z něj klidně můžu začít střílet, pokud odvracím krajní nouzi…

    • Karel /

     Rád si nechám poradit jak nabít dobře Derringer.
     Děkuji Karel

   • Filip /

    Ne.

    Nutná obrana i krajní nouze jsou okolnosti vylučující trestnost. Nejedná se o zákonné zmocnění k užití síly, či zbraně, k jakému jsou oprávnění např. policisté v mezích zákona o policii.

    Princip zásady nutné obrany a krajní nouze stojí na premise, že osoba není trestána za skutek, který by byl jinak formálně i hmotně subsumovatelný pod příslušnou dikci trestního ustanovení, splní-li zákonem předpokládané podmínky toho kterého institutu.

    Jinými slovy, jsou-li dodrženy podmínky dobrodiní nutné obrany / krajní nouze, může činec porušit jakýkoli právní předpis, kteréhož porušení je jinak formálně trestné. Nerozumíte, prostě a jednoduše, principu této právní theorie, toť vše.

    Občanskoprávní odpovědnost je věc jiná.

    Je třeba rozlišovat mezi vztahem osoba (fysická, právnická …) – veřejný zájem (chráněným trestním právem hmotným a processním) a mezi vztahem osoba – osoba (chráněným občanským právem hmotným a processním).

    Splnění podmínek krajní nouze, zpravidla, znamená, že činec se zprostí i odpovědnosti občanskoprávní (je přísnější), avšak splnění podmínek nutné obrany, zpravidla, znamená, že činec bude odpověden občanskoprávně.

    Samo o sobě by to bylo velmi dlouhé vysvětlit proč, zde musí postačit konstatování, že podmínky institutu nutné obrany, kterých je třeba dodržet, aby bylo lze vyloučit trestnost (obrana nesmí být zjevně nepřiměřená způsobům útoku), nekolerují s podmínkami, které vylučují občanskoprávní odpovědnost.

  • sturmd1 /

   Tak tohle mi zní jako sci-fi. Uznávám, že je o 3 roky později a výrobce mohl zatím odstranit řadu neduhů ale že by tam nedržela zápalka? To musel být špatný rozměr nebo neoriginální piston. Já používám zápalky obyč. SB 4mm, ogivály GG a dávkovač pro .45 GG a všechno to spolu hraje dokonale. Já naopak začátečník jsem, vystřelil jsem něco přes 50 ran a moje úspěšnost je zatím 100%. Naměřil jsem energii 136J. Pro moje účely naprosto skvělá zbraň.

 24. perkus /

  Ještě doplním že se jednalo kousek z první série vč 0038, třeba nedostatky výrobce doladil…

  • Artifex /

   První série měly opravdu problémy a to dva, jeden ten, že docházelo k odpalování obou hlavní, druhý byly selhávky spodní hlavně. GG vyměňoval, vyměňuje a bude vyměňovat tyto nefungující kousky za nové, stačí se ozvat. Ohledně nedržení zápalky, stačí přeci buď reklamovat nebo nejrychlejší řešení je vyměnit pistony, ty jsou standardní.

 25. Pro Artifex: Nic ve zlém, jste odborník přes zbraně: Poradil byste mi vhodnou obranu ? Jsem důchodce, vdovec, sám v rod. domku, onkopacient po operacích + chemo a ozař., neschopen kontaktní obrany. Jsem pod nátlakem anonymních zájemců o odkoupení rod. domku, ale to nechci. Zatím mi není přímo vyhrožováno, avšak za předpokladu inflace se zřejmě lidé snaží ukládat peníze do nemovitostí. Tedy na policii to není, ale může a asi dojde ke stupňování nátlaku. Proto jsem hledal možnost v tom derringeru, a pokud bych se s ním naučil pracovat, bral bych jej. Na vojně jsem byl a něco o zbraních vím, ale dělat ZP již nebudu. A jinak je všechno dost na prd. Co např. kombinaci pepřáku tekuté střely (asi 4m dosah) a výsuvný omračující obušek milion voltů, s nataženou paží dosah cca 2m. Jinak nevidím nic lepšího, než ten derringer, ale obávám se případných tahanic přes soudy, jak píši výše. Rád bych slyšel Váš názor k mé situaci. Děkuji za ospověď !!! Uvítám každou informaci.

  • hitman /

   na Vasom mieste by som si kupil 9mm od GG na skryte nosenie a .45 do nocneho stolika pre nepozvane nastavy … a trenoval by som strelbu denne … na straz !

 26. Artifex /

  Jako odborník se nepovažuji, stále se mám co učit, ohledně legislativy ale docela často komunikuji s MV takže v podstatě už vím ve většině případů jak by nějaká věc dopadla z předchozích reakcí. Ohledně obrany bych jako první instanci doporučil opravdu asi ten pepřák, ideálně nějaká tekutá střela ale jako druhou instanci opravdu ten derringer, když by došlo k situaci napadení, soud by to posuzoval takovýmto způsobem: Člověk se zdravotním handicapem byl napaden, použil jako varování pepřák, tento nezabral a útok probíhal, proto sáhl po legálně držené zbrani. To by bylo v případě že by útočník měl nějakou přiměřeně útočnou věc při sobě aby se obránce mohl cítit dostatečně v ohrožení na to aby musel střílet. Jak jsem psal i výše, tahanice po soudech jsou v případě jakékoli účinnější obrany kdy dojde ke zranění pachatele, ať je to glockem, derringerem nebo dobrou ranou obuškem, náš právní systém bohužel spíše nahrává bídákům nežli obráncům, jak jde ale o život nebo zdraví, nerozmýšlel bych se (no, dobře, rozmýšlel ale ne dlouho). Jinak pokud jsou na Vás dělány nějaké nemístné tlaky či slovní nebo fyzická napadení, doporučuji podat trestní oznámení aby daný případ začal být vyšetřován. Kdyby poté došlo k nějakému takovémuto útoku a obraně, už by to bylo bráno s největší pravděpodobností pro pachatele hůře a pro Vás u soudu jednoznačněji (jinak pod čarou, mezi střelci se říká: Miř tak, aby proti Tobě pachatel nemohl vypovídat jako svědek)

  • Díky za názor, pomohlo mi to. Zatím tedy to na trestní oznámení není, jde o to, že mi stále kdosi hází do schránky anonymní lístky, že odkoupí domek, abych si to rozmyslel atp. avšak bez jména, pouze s kontaktními mobily. Na ty nereaguji. Přímé vyhrožování to zatím není, ale ta anonymita mi znervozňuje, v poslední době je to již přes deset různých „nabídek“. Vůbec jsem předtím o pořízení obranných prostředků neuvažoval, ale mám za to, že bych neměl zůstat bezbranný jako kotě. Jdu na ten pepřák jako první a na ten derringer doufám něco ušetřím, nebo si ho pořídím na splátkový prodej, podle intenzity naléhání. To už bych i ohlásil na policii. Ještě jednou díky a zdravím. Jirka.

   • Artifex /

    No, myslím, že mít ve schránce lístek není napadení a nic Vám nehrozí, není třeba situaci zase přehánět, tady se také objevují lístky a nikdo nebyl napaden.

    • Ano, to určitě není na oznamování policii a také zpočátku jsem lístky zahazoval. Sám jsem nikde neinzeroval prodej, ani nikde nic takového neřekl. Ale je tu řada nových majitelů rod. domků, patrně informace o mé situaci dohazují svým známým, ale také jsou zde některé osoby, k nimž nemám příliš mnoho důvěry. Přehánět to nemíním, ale už to trvá pár měsíců a může zde být souvislost. Pokud bych já sám chtěl koupit domek, tak bych se zeptal majitele pod svým jménem, respektoval rozhovor a neschovával bych se za anonymní nabídky, navíc když majitel nikde neinzeruje záměr prodeje. Tak jsem prostě jen zpozorněl a sleduji vývoj s tím, že by bylo dobré raději být „v obraze“ a alespoň trochu být připraven. To je vše, ono být najednou sám a bezbranný není moc dobrý pocit. Předtím jako zdravý jsem o nějakém ohrožení nijak nepřemýšlel. Doufám, že to opravdu jsou jen nabídky bez postranních úmyslů, ale ono je také jiná doba, tvrdší.A to bude nejspíš ještě eskalovat.

  • kterou jsem si odkroutil v letech 1976-78 (víc než půl roku coby parašutista v Prostějov a pak v Hradci Králové na letišti u radaru)platíval slogan:střílejte na nohy tak,aby nikdy nemluvil.A druhý:výstražný výstřel musíte vystřelit až jako druho ránu.Těžko poradit panu Jirkovi.Asi opravdu nejdříve trestní oznámení podpořené třeba zvukovou nahrávkou z telefonu (případě osobního kontaktu)a také je na policii,aby si „dodaná“ tel.čísla proklepla.Také je dost důležité,co je napsáno na papírech ve schránce.Pokud neobrahují výhružky,asi to na TO nebude. Tramp

   • Artifex /

    Plně souhlasím

   • Rozumím, jsem si toho vědom. A také jsem nikdy neměl a ani nemám v úmyslu někoho zranit, natož zastřelit. Vlastně jde o znervozňování, jelikož nikdo ze sousedů nic takového nedostává, takže někdo se prostě musel rozšiřovat, že by tu byla možnost atp. Tak jenom mám takový názor, že asi je lepší nějakou zbraň mít a nepotřebovat ji, než ji potřebovat a nemít ji. No zatím pepřákem nic nepokazím, derringer je na mne jako penzistu dost drahý, vyžaduje příslušenství a jezdit na střelnici se s ním naučit pracovat, což je pro omezenou mobilitu obtížnější, i když střelnice tu je, asi 3 km. Počkám si na další, třeba toho otravování nechají a bude pokoj. Jinak díky za konzultace.

    • Artifex /

     Ohledně naučení pracovat, v podstatě není co řešit, na střeleckých fórech už se probraly všechny postupy jak čistit, jak nabíjet, jakou navážku, jakou střelu, stačí hledat a pak z těch všech znalostí si něco vzít a pak to střílí hned napoprvé.

 27. Kenny /

  Pro reálné nošení derringeru k osobní ochraně doporučuji zvlášť v zimním období, těsnit ogivál po nabití mazáním a parafinovat závity pistonů, včetně uzavíracího šroubku zátravky. Po nasazení kapslů je také vhodné je přetřít mazáním. Takto ošetřený a správně nabitý derringer vám bude spolehlivě sloužit i poté co třeba zmoknete. Cca po dvou měsících, někdy po delší době, na střelnici obměním náplně…:-) Jediná selhání jsem zažil ze začátku, když jsem nepoužíval správné kapsle a občas nevysušil zátravky.

 28. chacal /

  Ještě doplním Kenny-ho ohledně přípravy zbraně k dlouhodobému nabytí / nošení.
  Důležité je všechny vnitřní části důkladně vysušit (např. fénem) a vyčisti od oleje.
  Pro dlouhodobé nabytí bych doporučil použít do prostoru mezi prachem a střelou:
  I, u OGIVÁLU krupici (díl krupice)
  II, u kuličky a flastru taktéž krupici (trochu méně než u ogiválu) nebo trochu papírového ubrousku.
  To vše aby se zabaranilo znehodnocení prachu od tuku na střele / od flastru.
  Pak to totiž nestřílí jen pšouká..

  • Artifex /

   Krupice je zbytečká, stačí mazat střely aloxem, ten nevzlíná, aloxem se mažou i střely do ostrých zbraní. Kuličku do tohoto derringeru nemá cenu dávat, je nepřesná a účinek je slabý, vyzkoušeno.

 29. Artifex /

  Takže konečně někdo objektivně prohnal hradly derringery a jsou tu objektivní hodnoty energií, které jsou velice pozitivním překvapením, dovolím si citovat:
  Jimi:
  ráže 45, lauf 4″ střela ogivál (GG) 200gr, prach 1,7g rychlost 176m/s = 201J

  ráže 45, lauf 4″ střela ogivál 250gr, prach 1,7g rzchlost 181m/s = 265J (po několika ranách a dosti tuhém zasunutí 250gr střely byla rychlost 202m/s = 331J

  Prach = obyč. Vesuvit LC

  Měřeno ve vzdálenosti 2m přes vypnutý balící papír

  B52:
  prohnal jsem 9mm přes hradla váha střely 9.2g rychlost 260m energie 310.96J

  Pro porovnání, 9mm Makarov má z pistole PM Makarov energii 310J.

  • Tresk /

   Na vykon 9mm derigera ako makarova zabudnite, mám obe zbrane deringer gg 9mm 3palec aj makrov CZ82 aj malorážku 22lr ked sa deringer používa podľa návodu strela do smrekovej dosky urobi ledva otlačok ,aby mal vykon ako makarov to by chcelo inu dávku prachu a strelu uplne rozklepať aby tesnila a ani vtedy to nebude zdaleka stačiť.Aj maloražka narobí večšiu paseku. Ale na druhej strane je celkom presny na 25m nie je problem sa držať v čiernom 20/50 s hornej hlavne .

   • Prohnal jsi to hradly jako já při testech? Objektivně bylo s vesuvitem naměřeno cca 270J z 3,5″ a 300J ze 4″, což je srovnatelné s Makarovem ze stejně dlouhé hlavně. Pokud ti to nechává jen otisk, nabíjíš to očividně špatně, smrkové desky to vrtá bezproblémově. Mám teda 3,5″ ale nemyslím, že by to byl takový rozdíl. Pro příklad: 3,5 dřevotřísky 18mm za sebou, 1,2g obyč čerňasu: http://forum.gunshop.cz/download/file.php?id=24279 Dokonce GUMOVÁ kulička s 1,1g čerňasu ve smrkové fošně nenechá otisk ale zaboří se celým svým objemem: http://forum.gunshop.cz/download/file.php?id=24195 Do smrkové fošny to s normální navážkou a normální střelou vrtá cca 5cm http://forum.gunshop.cz/download/file.php?id=20959 Další foto, kdybys nevěřil: http://forum.gunshop.cz/download/file.php?id=20620 a http://forum.gunshop.cz/download/file.php?id=20619 S jedním gramem čerňasu v 3″ to vrtá cca 4cm: http://forum.gunshop.cz/download/file.php?id=19979 Jsou tu tedy dvě možnosti, buď máš slovenskou kopii derringeru, který se sice chvástá reklamou z GG ale je to něco hrozného jak zpracováním tak kvalitou, nebo to prostě nabíjíš úplně špatně.

    • Tresk /

     Jasne že som to prehnal hradlami . Preto pišem že keď sa to nabije podľa návodu tak je len slaby otisk v dreve na par metrov žiadne vrtanie a už vobec nie vykon makarova prirovnal by som to ku 22flobert vystrelenej z maloražky .Ta tiež bez problemov vrta 18mm dosku ale deringer v 9mm určite nie.
     To o tom návode čo ktomu dava gg je doležite prečitaj si ho nabi podľa neho a nepiš kolko nameraš.
     Nabil si 1.2gramu vesuvitu? V návode je povolene 0,6-0,8gramu maximalna povolena davka je 1.1gramu- strelu jemne zasunuť na prach žiadne klepanie to je vykon akurat ako 22flobert.
     Načo chvaliť a porovnavať s makarovom ? Nema to vykon ani ako 9Br. -7.65br je oproti nemu delo .
     Je to zbran kvalitna presna ale keď sa uživa podľa návodu určite nie vykonna ako makarov to je len sen niekoho kto z makarova ešte nestrielal. Skus vystreliť makarova z kevina a pocitiš čo je makarov a to ma dierky na zniženie vykonu keby bol plnotučny tak je to rana do zapestia ako z 44magnum z zbrane hmotnosti okolo 1kg .
     Dalej v navode je pisane prach len Vesuvit zapalky len SB .Ak niekto použiva šviajčiarsky prach ktory je rychlejši je to proti návodu a ked ho tam da ešte poriadne veľa tak aj vrta ale na to určie neni stvoreny .

     Mne uplne stači že s nim nevyjdem na 25m z čierneho to kolegov na strelnici štve viac ako keby som nim vrtal nejake dosky a keď dam z 10 ran 6 do 10tky tak sa nezmožu ani na slovo a to mam len 3 palec mať 3.5 tak tam možno dam aj viac :)

     • Pokud ti stačí trefovat se do terče, proč brbláš na malý výkon? Když chceš střílet velkým výkonem, s vesuvitem to lze, viz fotky nahoře, jen stačí chtít a pak je to opravdu srovnatelné s makarovem, nechápu tedy, proč tady brbleš. S Kevinem v 9mak jsem pochopitelně střílel a nějaká extrémně velká prda mi to nepřijde, naopak, pořádně a dobře nabitý derringer dovede ruce naložit mnohem více.

     • Chlup /

      Příteli, ani netušíš co jakákoliv perkusní zbraň dovede, když jí rozumíš a dovedeš si s ní pohrát.Zkušenosti mám od 70.let a oficialně člen CACWA od 1991, zakladatel 5.N.Y. Zouaves 1994.Derringer dokázal usmrtit člověka dokonce i přes desku stolu.Musíš vědět kolik toho tam nacpat a do jakého materialu střílíš. Za americké občanské války zemřelo kulí víc jak 600 tisíc vojáků a dalších 700 tisíc jich zemřelo na následky zranění i když nutno podotknout, že velká část se usrala k smrti úplavicí a hodně také se při řezání oudů otrávili alkoholem. To jen bokem. Perkusní pušky na veliké vzdálenosti jsou neuvěřitelně přesné (měkký výstřel) a krátké zbraně mají velkou razanci.Nechci se mezi vás plést ale derringer není žádná kapslíkovka. Mějte se hezky.

 30. Jirka /

  To: Artifax: Tak jsem si nastřádal a derrringer zakoupil. Zeptal bych se rád ale na malý problém. Vesuvit LC lze koupit bez problému, ale je otázka , jak jej dopravit domů. Nejbližsí prodejnu mám 35 km, což je pěšky pro mne bezpředmětné, prodejna jej na dobírku nezasílá, pouze osobní odběr. Pak ale cesta veřejnou dopravou s tím je omezena, asi se nesmí vozit. Zákony říkají, že při přepravě atd. co musí přepravce zajistit, ale přepravní řády dopravců takový obsah zavazadel odmítají, takže jej lze vézt s sebou pouze „načerno“ a dávat set sakra pozor, aby neupadl, či podobně, v případě jeho vznícení by šlo o šílený průšvih…Jak bezpečná je jeho přeprava v originální krabici ??? Na obrázku připomíná plast, takže je riziko statické el. jiskry ? . A autem je to ještě horší sám řídit a nemoci to hlídat.. Máte s tím nějaké zkušenosti ??? Děkuji a zdravím !!!

  • Artifex /

   V originálním balení se tomu nic nemůže stát, kdyby to bylo tak nebezpečné tak by se to nemohlo vyrábět ve velkém množství a vozit kamionem po paletách :D Takže MHD není problém, hodíš do batohu a zapomeneš na to, v autě není problém, hodíš do kufru a zapomeneš na to, jak si myslíš, že střelci vozí prach na střelnice? Jak to chceš vlastně kontrolovat při přepravě? :D
   „aby neupadl“… Když upadne, nic se nestane, klidně může upadnout i z 5 metrů, když do toho někdo vrazí, nic se nestane, v podstatě stačí dodržovat základní bezpečnost: Nekouřit, nevystavovat teplotám… uff… nad 100°C, nemlátit do rozsypaného prachu kladivem, nevystavovat ho nějakému tření mezi pevnými materiály. Prostě žádná situace se při obyčejné přepravě nemůže stát. Statika také nehrozí, originální balení je bezpečné. Stovky a tisíce černoprachých střelců jezdí střílet a nikdy žádný problém při přepravě nebyl. No a kdyby už ti někdo hodil vajgl do batohu, propálil si cestu skrz balení a zažehl by prach… no tak bude ohníček, čerňas explosivně hoří jen když je uzavřen v pevném obalu (hlaveň ucpaná střelou, PVC trubka ucpaná kulovou pumou), prvotní zapálení ten obal stejně protrhne takže by případně následoval jenom větší ohníček, protože plastové balení žádný tlak neutrží a propálí se… Ještě jinak, spousta lidí vozí s sebou ostré zbraně, ve kterých jsou náboje plněné bezdýmným prach, který je mnohem silnější a nikomu to ještě bez příčiny nevystřelilo.
   No, a do třetice všeho dobrého, když už budeš nabíjet ten derringer, nasypeš do něj prach, nasadíš střelu, tu střelu zasuneš na prach a musíš ji na ten prach pořádně doklepat paličkou, aby těsnila. I takovéhle zacházení ten prach musí přežít takže nemá cenu strachovat se, co udělá když se s ním vlastně nic neděje.

   • Artifex /

    … Ještě doplním: Tím dorazit myslím fakt tu střelu na prach namlátit, jinak ta střela netěsní a při výstřelu nenabere energii a je to jako flusnutí. Takže nebát se a vézt v autě, MHD, čemkoli.

    • Jirka /

     Jo, díky, nemám s tím zkušenost, jenom jsem četl, že na Ukrajině s tím nedávno vypálil neopatrný myslivec celou tramvaj jako plamenometem. Oni to tam balí jen do papíru (asi), protože mu jeden balík vypadnul, roztrhl se obal a podlaha byla horká – odneslo to 11 lidí a myslivec sedí v base, tak jsem jen rád za informaci zkušeného. Ale jinak je to s tím průšvihem fakt i u nás – převážení výbušného nákladu soukromou osobou veřejnými prostředky je zakázáno… takže to nikdo neřeší a vesele to všichni vozí, dokud se nestane malér…no nic, dík za info.

     • Artifex /

      Nojo, jenže na to se dá oponovat, že černý prach není výbušnina ale střelivina… on prostě neexploduje, takže vlastně nemáš při sobě žádný výbušný náklad.

 31. Jirka /

  Ale jo, ono je alespoň klid, já jsem radši a hlavně, že si toho klidně můžu navézt třeba až 3 kila a nemusím to nikomu říkat. To už je zásoba při cca 3 gramech na dvě rány vlastně na zhruba 2 tisíce ran, takže kilovka vydrží na asi 630 ran, což je ažaž…zdravím a dobrou mušku.

  • Artifex /

   Taktéž, ještě dodatek, myslivci patří mezi tu největší zběř z hlediska dodržování bezpečnostních pravidel takže kdoví, co tam ten ukrajinec předváděl. Zákon praví, že prach se má skladovat v originálních nebo srovnatelných baleních, tedy proto, že ta balení jsou považovány za bezpečné.

   • Jirka /

    To jo, jenom pro srovnání, mimo sřílení-při surfování po netu jsem náhodou narazil na přehledy dopravních nehod na Ukrajině a získal jsem z toho pocit, že jim ještě nedošlo, že 2. světová už skončila a oni se patrně domnívají, že stále ještě jezdí v tancích namísto v autech…Samé „Berany, berany-duc“ !!! Tak já tam určitě nepojedu ale z toho, co jsem viděl, tak bych nedoporučil do těchto zemí jezdit autem vůbec. Něco strašného. Takže není divu, že tam vznikají i takovéhle plamenomety…pořád jako starý „Sojuz“…

 32. brezvi /

  Zrna Vesuvitu jsou pografitována kvůli stabilitě, takže se není čeho bát.

 33. Kenny /

  Máte někdo praktickou zkušenost s překročením doporučené doby spotřeby u černého prachu, uskladněného v originálním balení? Jak vlastně stárne černý prach? Snižuje se výkon, nebo naopak? Mám na mysli optimální podmínky pro skladování. Předpokládám, že se tohle téma bude týkat mnohých, kdo pořizují nějakou perkusní zbraň na obranu a zároveň nejsou dostatečně aktivní na střelnici aby stačili své balení prachu vystřílet do té doby než „projde“. V prodejně také většinou nedostanete úplně „čerstvý“ prach…

  • Artifex /

   Nemusíš se obávat, čerňas je jen pografitovaná směska uhlíku, síry a dusičnanu, když to máš v suchu, vydrží to dlouho, v podstatě jediné je třeba dodržovat to sucho a nepřítomnost kovu protože dusičnan je oxidační činidlo.

   • Zdravim zo Slovenska.
    Dozvedel som sa tu viac veci,ako na nejakych siahodlhych forach-dakujem:)Este k tomu oxidacnemu cinidlu dusicnanu,neposkodzuje prach hlaven pri dlhodobom nabiti?alebo je to bezvyznamne…

    dik za odpoved

    • Když není vlhkost, díky pografitování zrn minimálně, uhlík je vůči železu inertní při běžných nekovářských teplotách

 34. Nahodný Kolemjdoucí /

  Dobrý den

  Měl bych asi dost amatérský dotaz ke konstrukci této zbraně. Co zabrání tomu, aby se prach po nasypání do spodní hlavně dostal do prostoru mezi pistonem a právě hlavní (prostor průchodu jiskry ze zápalky). Při pohledu do spodní hlavně (konkrétně u zbraně r. 9mm, jinou jsem neměl možnost vidět) se otvor na dně hlavně jeví jako značně velký. Pokud dobře chápu, utěsnění prachu v malém, zcela zaplněném prostoru je klíčové. Co mi tedy uniká? Děkuji za odpověď.

  • Jirka /

   No, s tím bych se netrápil. Mám 45 tku a to, co vidím jako otvor poměrně velký, asi spíše nebude plný průřez, ale zakrytý víčkem se zátravkami podobně jako u kapsle normální nábojnice. Takže prach do toho otvoru nevniká, jen na povrch a je zapálen průšlehem plamínku ze zápalky. Tedy oko tam strčit zblízka nejde, ale o zátravkách se píše i v návodu, tak by tam být měly. Ale i kdyby nebyly , tak by se do toho otvoru dostalo jen trocha prachu a ty otvory od pistonů jsou zalomené, což by další průnik prachu zastavilo – utěsnění tam samozřejmě musí být vč. stlačení prachu, přece to stačí ale jen naklepnout, ale nemlátit kuli či ogivál do hlavně nějakou kovářskou palicí. Normálně mi s namazanými drážkami jde ogivál zatlačit až na prach rukou asi jako píst a pak trochu poklepat a derringer pálí jako kanon…

   • Naopak, ten kanálek od pistonu ke spodní hlavni musí být prosypaný prachem pro spolehlivý zápal takže za sebe doporučuju nasypat prach, zasadit zamazané střely na ústí hlavní a zaklepat na zobák pažbičky několikrát při držení derringeru za hlavně, pak teprve zarazit střely na prach a ty střely se musí zarazit festovně= opravdu tam zamlátit tu střelu co to jde. Tím právě část prachu napadá do toho průšlehového kanálku, zápalka foukne na ten prach a ihned ho zapálí, když tento kanálek není zaplněný prachem tak se zpožďuje o chviličku klepnutí kohoutu od výstřelu a to pak nepromíjí jakékoli strhnutí. Proč zamlátit střelu? Když nebude zamlácená, nebude mít dostatečný odpor při výstřelu z hlavně ven, prach se nedostane na dostatečný tlak, spousta prachu vyhoří až před hlavní takže výsledek je rána do ruky= velké kopnutí od vrácených plynů a střela letící pomalu jak hozený knedlík. Oproti tomu při stejném množství prachu a dobře roztemované střele v hlavni prach zažehne v celém objemu, získá větší tlak a střelu pošle tak, jak má. Mimojiné proto jsou třeba u perkusních revolverů pod hlavněmi ty lisovací páky a proto se u nich dává při menší navážce prachu pod střelu krupice na vyplnění místa aby střela ležela na prachu a byla pořádně natlačená.

    • Jirka /

     No, tak já nemám zkušenost, ale prostě jsem to takhle naklepal a rány jak z děla, selhávka žádná (alespoň zatím), a že by kulka byla jak knedlík jsem neviděl, ani zpětný ráz nebyl nijak zvláštní. Možná jsem požadované natlačení udělal rukama, stlačuji prach dlaní na nabiják silou a pak ještě doklepnu a funguje to o.k. Asi tedy jako když ten nejhloupější sedlák mívá zde ne snad největší, ale slušné brambory. No vzpěrač nejsem ani náhodou, ale trochu páry ještě v rukách mám a střelu tam tlačím asi jako s odporem pístu a při dosednutí střely jsem to vzal silou proti sobě a pak zaklepnul, no nevím, zda je to dobře, tak trochu jsem se obával do toho pořádně bouchnout kladivem. Ale zatím v pohodě, a to by šlo. Zjistil jsem, že u GG ale hledí s vrcholem mušky není s hlavní rovnoběžné, osa hlavně míří níže a podstřeloval jsem střed skoro dost. Pak jsem tedy začal brát mušku do hledí v místech, kde se začíná rozšiřovat spodní část mušky a šlo to na na začátečníka lépe. Začíná se mi to líbit…

     • Bacha hlavně na takový pár perkusních záležitostí: Tlačit na prach rukou je sama o sobě ne zrovna nejbezpečnější věc, vždycky bys měl tlačit jen za rozšířenější konec nabijáku a to moc dobře nejde. Proč? Perkus nemá celý náboj a stlačováním střely do vývrtu můžeš rozdmýchat případný polouhaslý bordel z předchozího výstřelu a spoustě perkusních střelců to prostě už někdy bouchlo, proto před hlavní ideálně nemá být nic a nabijáky se dělají s velkou hlavou, za kterou se drží nabiják z boku, v případě kdy to vystřelí (a pochopitelně z hlediska bezpečnosti do bezpečného prostoru, kde se nikomu nemůže nic stát) tak prostě vyletí z ruky nabiják, vyletí střela a žádné zranění, oproti tomu tlačení střely fortelně celou rukou si říká o prostřelenou dlaň. Já doklepávám gumovou palicí, ne kladivem a to jakože fortelně, prostě to tam zamlátím co to jde, v případě nehody zase nemám před hlavní nic, nabiják ustřelí gumovou palici a střela vyletí volně. (a tím pochopitelně nepočítám nehodu, že by mi něco kleplo na zápalky, je jasné, že zápalky jdou až jako poslední). Pořádným domlácením lze zabránit také dalšímu typu nehody: Nedoražení střely na prach: člověk si myslí, že má střelu na prachu a ejhle, najednou drží v ruce cucky perkusky. Důvod je tu na obrázku: http://www.strelectvi.cz/forum/download/file.php?id=2568 a výsledek na dlouhé perkusní zde: http://www.strelectvi.cz/forum/userpix/701_CVAmk_1.jpg
      Plyny se prudce zbrzdí o střelu a hlaveň se vyduje nebo povolí.
      Takže žádná část dlaně nesmí být po celou dobu nabíjení před hlavní, bacha na to! Tu je správný postup: nabiják je vhodné tlačit pouze za boky kuličky. http://www.faecdn.com/hex/manual/i/ch4_20.gif a až případně dál nejde, pak je třeba použít násilí ale nikoliv tlačit rukou ale pěkně doklepnout paličkou, toho se zase na druhou stranu bát nemusíš, u dlouhých zbraní se to řeší tak, že se nabiják vší silou na konec nabíjení hodí na střelu a tím se případně střela dorazí, u krátkých ale není ta setrvačnost nabijáku dostatečná takže je třeba domlátit. Takže zde neplatí to, že nejhloupější sedlák má pěkné brambory ale že nejhloupější sedlák má ujetou nohu traktorem. Ohledně mířidel souhlasím, je nutné se naučit nějaké přenášení, každá hlaveň míří výškově jinam.

 35. Jirka /

  K článku o „zamlácení“ střely. Tak ono jistě musí být střela těsně na prachu a ten upěchovaný, o tom není pochyb. Něco mi ale „nehraje“. Hlaveň cal. 45 má průměr 11,43 v drážkách a sebevětším temováním střelu na větší průměr nikdo nerozmlátí, pouze trochu zdeformuje, aby zvětšil styčné plochy v drážkách a střela pak je lépe vedena, což zlepší přesnost zásahu. Těsnější ale není, olovo není pružné a po rozklepání sedí v průměrech hlavně těsně, ale bez nějakého kolmého tlaku na vnitřek hlavně a navíc je mazaná, buď ogivál mazacími drážkami, nebo flastrem u sférické kule. Mazání tedy ať tak či onak snižuje odpor střely při výstřelu a hádal bych, že roztemování má pak na odpor střely v podstatě jen malý vliv. Ostatně zamlácením tlučeme proti prachové náplni, která nemůže klást proti temování větší odpor, než na který lze prach stlačit , není to tvrdá podložka. Proč by se jinak střely mazaly, když ne ke snížení tření v hlavni a tím i usnadnění výletu střely z hlavně. Prohlédl jsem si na netu videa střelby z předovek – jak z GG, tak i z Patriotu a dalších a všichni předvádějící prostě střelu po doklepnutí na prach asi dvakrát doklepli navíc a změřili si, zda střela dosedá až na prach a stříleli. Ale nějaké velké bouchání po zatlačení střely nedělal z nich nikdo – jen zkontrolovali, že střela „sedí“ na prachu – a „bum“. Jde jen o to, aby prach shořel rychle a hned po úderu kohoutku. Ale díval jsem se na ukázky soustřelu u GG a tam stejně má spodní hlaveň pár milisekund (odhad) zpoždění oproti horní – průšlehový kanálek je delší, než k horní hlavni. Je to nepatrné, ale viditelné a proto „edelweiss“ tam píše, že u soustřelu se to musí podržet oběma rukama, jinak to jde moc od sebe. Hádám, že to je právě tím pidizpožděním…Takže u replik předovek je třeba poklepat po nasypáni prachu na pažbu a naklonit směrem k pistonu, aby prach se přesypal až k rovnému vrtání pro piston, poněvadž tam to vrtají kolmo k sobě a pak ten montážní otvor musí zaslepit odnímatelným šroubkem, nebo ho zahladí. Ale průšlehový kanálek je pak zalomený a pokud se s tím nepotřese, tak to selže. Vyzkoušel jsem to u známého a je to tak, po poklepání žádná selhávka, bez poklepu jen zápalka a víc nic.

  • No, jelikož jsem to video s Edelweissem točil já a i tu zbraň jsem při střelbě držel já takže to mám z první ruky :D Takže jinak: Tu střelu nemusíš mlátit u předovek s delší hlavní zas tak intenzivně protože prach nabere tlak při spalování dostatečný, u 3,5″ hlavně ano a přesně jsi odhadl proč: Olovo se roztemuje a je větší styčná plocha a tedy odpor střely. Černý prach se chová jinak než bezdýmý a čím větší odpor střely v hlavni, tím větší tlak a ve výsledku energie. O tom poklepávání do kanálku jsem psal někdy… předevčírem ale kolega Vladius mi ten příspěvek bohužel zatím nebyl schopen schválit kvůli tomu, že jsou tam odkazy na vysvětlující obrázky a redakční systém to vnímá jako spam, snad se tak stane brzo, máš tam i vysvětlení k postupu nabíjení. Mazivo v podstatě nějak extrémně nepomáhá tomu, aby šla střela ven lépe, mazivo je tam hlavně proto, aby se olovo nestíralo o stěny hlavně, nezasíralo ji. Zkus si udělat pokus: Vystřel 10 střel z jedné hlavně bez maziva a z té samé pak s mazivem, už tak při třetí střele bez maziva budeš mít problém s nabíjením a střela ti tam nepůjde zamlátit bez použití větších sil. Takže mazání opravdu NENÍ primárně proto, aby snížilo tření, mazání je hlavně proto, aby ta perkuska šla opakovaně nabíjet. Takže první testy s .45 derringerem dávaly energie kolem těch 120J, protože střely nebyly deformované, jak píšu výše tak kolega při pořádném pečlivém nabití se stejnými navážkami prachu změřil energie dvojnásobné, což je výborné a hlavně i právě proto dává 9mm derringer větší energii než .45 derringer, 9mm GG střely těsní ve vývrtu mnohem více, mají už i před rozklepáním mnohem větší styčné plochy s hlavní a tedy průtlačný odpor při cestě ven takže se pak dostává energie někde k 9mm makarov. Střela sice oproti makarovu letí pochopitelně pomaleji, na druhou stranu je mnohem těžší takže energie je cca stejná ve výsledku, okořeněná deformací měkkého olova v cíli a kontaminací mazivem. (Btw. když už jsme u toho, díky mazivu muselo být tolik amputací v době občanské války v USA, takový na sluníčku dlouhou dobu proleželý živočišný tuk použitý jako mazivo a prorostlý všemi možnými typy kultur dělal rány nádherně kontaminovanými a ani ten krátkodobý kontakt s ohněm při výstřelu nestihl střelu opálit k dezinfekci, naopak, rána byla poté zanesena mikroorganismy, sírou, zbytky spalin, olovem, zbytky tuku, prostě mňamina se kterou bez antibiotik v podstatě nešlo nic dělat.)

 36. Jirka /

  Díky za vysvětlení. Na to zasírání hlavně olovem už jsem přišel, zkusil jsem to jen s kuličkami bez flastru, ani moc jsem je nemlátil a po třetí ráně jsem si posvítil do hlavní a nechal jsem toho, doma pak jsem to vyčistil kartáčkem. Jinak je jasné, že 9mm dá více energie, při stejné navážce prachu je objem spalin stejný , ale v menším prostoru, tlak se soustředí na střelu menšího průřezu, takže je jak lepší těsnost střely, tak je i vyšší měrný tlak na cm2. To poklepání u GG nic nepokazí, ale zatím jsem jej nemusel dělat, šlo to bez selhávky. Přišel jsem na to se známým – sestavil si z kitu Derr. Philadelphii a nestřílelo mu to, objevil jsem na dnovém šroubu žlábek ze strany od pistonu a tak mi došlo, že to vrtali nadvakrát kolmo k sobě s otvorem pro piston a pak ten stranový montážní otvor zaslepili a zahladili. Zkusil jsem tedy po nasypání prahu naklonit derringer směrem k zámku a poklepal, aby se ještě nestlačený prach tím žlábkem přesypal pod otvor pistonu, pak teprve kuli a už to frčelo jak z kanonu, ani jedna selhávka. No, jinak mi nejde ani tak o ty smrtící účinky, koupil jsem si to kvůli osobní ochraně, na což tedy derringer přebohatě stačí, jsem klidnější a navíc mne to začalo bavit, jsem už dědek a navíc po operacích bych se těžko někomu bránil a na sport a posilování ani do hospody už to jaksi nejde, a tak mi to „chytlo“ i „sportovně“, jako nečekaný koníček, sám se tomu divím…Mám chuť si přes zimu zase pár drobných našetřit a koupit si kit Patriota, na netu jsou výkresové rozklady, rozumím jim dobře, léta jsem dělal „u prkna“ a výkresům hovím, a stačí běžné nářadí…a život je hned zajímavější. Zdravím a myslím, že si ještě vyměníme nějaké nápady. Těším se na ty slíbené výklady, jsou moc užitečné.

   • Jirka /

    Fajn, díky za info. Takže nejvíc jsem potřeboval ten problém dotláčení střely rukou, to máš pravdu, a možná jsi mi tak zachránil prostřelenou dlaň (brrrr). Jinak to doklepávám dřevěnou paličkou, to by snad šlo a pak, o možnosti vydutí hlavně při nedoražení na prach vím, udělal jsem si na to měrky prostě z kulatinky dřevěného ramínka na kalhoty, spočítal si výšku prachové navážky (dávám zatím 21gr,) a pak výšku kuličky i ogiválu a po naražení střely si to vždy změřím a když zelené rysky lícují s ústím hlavně, je to o.k. To si dost pečlivě kontroluji. Červené rysky mám pro navážku 24 gr., takže to bych neměl poplést. Jinak zápalka zásadně až před střelbou jako poslední. Jinak „děkan“ a zdravím.

    • Měrka není ani nějak potřeba, u takové krátké hlavně poznáš už podle zvuku, že jsi na prachu, já to řeším takto a jako jistotu mám na nabijáku čárku. Dřevěná palička OK, já mám obyč gumovou palici se zkrácenou ručkou z bauhauzu:
     http://artifex.xf.cz/nabi.jpg

     • Jirka /

      Pěkná souprava, všechna čest. No, já tak nějak si pomáhám systémem „co dům dal“. Jenom jsem zkusil udělat malý obrázek – fotil jsem tu Philadelphii, má ji kámoš, ale sestavoval jsem mu ji já podle výkresu – nic moc, ale napoprvé…http://www.q3.cz/images/27derringery.jpg

  • Martin /

   Ahoj pánové.
   Taky jsem propadl čmoudu a kouzlu černopraché zábavy. Zazněl tu dotaz na deerhuntera. Pořídil jsem ho tátovi. Vestoje bez opory, kulí s flastrem, je na 50 metrů soustřel při prvním střílení cca 10 cm. Máme to jako doplněk k Derrikovi .45 – unifikace střeliva. Můžu Deerhuntera vřele doporučit, první zkušenosti s ním jsou veskrze pozitivní. Akorát si člověk musí to příslušenství doladit.

 37. Laďa /

  Dobrý den, prosím Vás čtu si tady ty komentáře a zajímalo by mě který Great gun derringer byste mi doporučili?? Ráži 45 nebo tu 54 ?? Nikdy jsem z perkusni pistole nestřilel, kamoš mi řikal, že 45 nebude, tak moc kopat a na sebeobranu to stačí. A co délka hlavně líbí se mi 4,5, protože na ni mají kožené pouzdro a u hlavně třeba 5 bych musel na to pouzdro čekat. Děkuji za rady zkušenějších kteří mají derringer :) Laďa

 38. 4 Jirka: Já mám také v podstatě skládačku. Nabiják, který tam je vyfocený je homemade a udělal jsem zrovna dva, přišlo mi rozumné udělat větší kuličku oproti GG a zrovna jsem do ní nasadil i mosaznou kulatinu o trošku větším průměru, palička je taky zasazená do homemade topůrka… Tu ale docela výrazně doporučuju, tu tvoji dřevěnou bych asi při prvním zaklepávání zlomil, mlátím to tam fakt festovně, dobrá komprese prachu také umožňuje zkrátit zpoždění při zápalu. Tady jsem také zasouval jen rukou na prach a pak nedoklepával a časový rozdíl už při 600FPS je vidět: http://www.youtube.com/watch?v=rXziE0A9pgs

  • Na druhou stranu, tady v tomto videu jsem pořádně kanálek zaklepal prachem, střelu natvrdo zamlátil a střela leze ihned po klepnutí, tot bylo točené 1200FPS= dvojnásobná rychlost a je vidět, že zpoždění je stejné, jako u vrchní hlavně, dokonce se mi zdá, že i kratší: http://www.youtube.com/watch?v=coRzZSR4I2s

   • Jirka /

    Jo, je to vidět. No ta moje dřevěná palička je spíš k smíchu, prozatím, abych do toho nemlátil kladivem, netopím dřevem, tak je to jen tak sbouchlý narychlo, co mi přišlo pod ruku. Pořídím si přes zimu lepší, teď jenom přes vánoce na to čas nebude. Jen mi tak zaujala ta skládačka, nejsem řemeslník, jen se vyznám ve výkresech, tak jsem to kámošovi spasoval a šlo to kupodivu-na diskuzích na ty kity kdekdo nadává, že tam dávaj do nich zmetkové díly, nepasovalo tam tedy skoro nic, a všechno jen jemné pilování, smirkování, přiklepávání atp., třeba úderník nepasoval na piston cca o 6 mm, drážka pro lučík byla šejdrem a tak, vyhrál jsem si, namořil luxolem a po zaschnutí přestříknul autolakem, hlaveň načernil a takhle to dopadlo, na neumětela s „levejma“ rukama jako já to trochu ujde a dokonce to nyní i střílí jako kanon, tak mi to tak nějak zaujalo.. Ale Philaladelphia je moc krátká, je to tak do 10 metrů, tak si pro sebe chci k jaru složit toho patriota pro zábavu na střelnici – uvidím.

    • Dřevo nemá moc rádo syntetické laky, doporučuju se držet klasiky: Převařený lněný olej několik vrstev napustit a pak napouštět pod fénem včelí vosk. Dřevo je pak voděodolné, pěkné a dýchá, příklad: http://www.strelectvi.cz/forum/download/file.php?id=7953

     • Jirka /

      Jj, souhlas, mám tu ještě dost fermeže a včelí vosk také. Ten luxol jako už syntetika ale nějaký čas vydrží, natíral jsem tím dřevěný plot a drží to docela dobře, už přes patnáct let. Tak jsem to použil, že to šlo rychle a udělalo celkem dobrý efekt. Philadelphia je ale prakticky „z bláta“, a tak mám pocit, že nějaký čas to vydrži, řekl bych, že možná déle, než ten derringer, už jsem tu četl v diskuzních fórech rady, aby klidně si majitelé stříleli a až „odejde“, tak si koupili nový, nejsou drahé. Na bazaru někdo nabízí Philadelphii za 2.500,- Kč a dal tam několik fotek, když jsem to zvětšil, bylo vidět zrezivélé ústí i s drážkami a celkově už zahnívající dřevo, kámoš to chtěl koupit, tak jsem mu raději poradil ten kit, že mu ho sestavím, cenově je v relaci a bude nový…

 39. Aleš /

  Zdravím,
  chtěl jsem se zeptat, během testů střelby jaká byla vzdálenost od dřevotřískové desky a té olověné.

  Díky za odpověď

 40. Annele /

  Jirko, jak se situace vyviji?
  Myslim, ze byste svuj strach nemel v zadnem pripade podcenovat, urcite neni bezduvodny. A i pokud by byl je lepe se bat zbytecne nez byt ohrozen nepripraveny.

  • Jirka /

   Díky za váš zájem. Na žádné nabídky odkupu jsem neodpovídal a jejich frekvence nyní skončila. Takže nemám důvod někam něco hlásit. Ty nabídky by byly logické, pokud by byly opatřeny identifikací zájemce, nikoli pouze anonymní s číslem mobilu. Takto jsem je považoval za fintu a snahu získat schůzku. A ono se v dnešní době nevyplácí vpustit do domu neznámé osoby pod nějakou záminkou, takových lidí už na to dost doplatilo. Ale já nemám žádný zájem o prodej, kam bych šel, pod most ? Také jsem nikde neinzeroval, ani nemluvil s nikým o úmyslu prodeje. A to vzbudilo mé podezření, že může jít jen o záminku, jak mne zkontaktovat a získat pozvání. Známí, či sousedé by se mi mohli zeptat přímo, navíc se známe. Ostatně i tak se dost naotravují podomní prodejci elektřiny a tak. A osoby jako jsem nyní já, jsou dnes často terčem různých nekalých činností. Konečně, dost často to ukazují i v TV. Nikdy dříve jsem o nějakých obavách nepřemýšlel, ale léta běží a časy se mění, no…Takže se zase až tak nebojím, jen jsem víc opatrnější, a připravenější.

 41. Kenny /

  Pro Jirku, snad na uklidnění: Podobné nabídky jako vy, jsem já i moji sousedé dostával v posledních letech často. Většinou šlo o realitky, nebo průzkum trhu lichvářských spol., které nechtěly nic koupit, jen by vám rády půjčily (dotazem na prodej, jen sondují jestli nemáte finanční problémy)… S tím jak ekonomicky přituhuje, se tyto bláboly začínají vyskytovat i v amatérské podobě, tištěné inkoustovkou na obyčejný papír… Potom už to může vypadat jako vzkaz od mafie…:-) Doporučuji vám dát na dveře výraznou ceduli s textem, že si nepřejete dostávat jakékoliv nabídky komerčního charakteru. Po umístění tohoto nápisu je další vhazování „nabídek“ trestné a nebál bych se poté zainteresovat v té věci i PČR.

  • Jirka /

   Díky za upozornění. Tak ono nabídky na ty půjčky mi nevzrušují, žádnou si nevezmu, protože tím bych si vydláždil cestu k exekuci. Stejně tak nereaguji na pozvánky na ty výlety s předváděčkami, zahazuji je rovnou. Ale mne spíše znepokojovaly ty nabídky se žádostí o telefonní kontakt, že pokud bych se ozval, někdo pod nějakým jménem si začne sjednávat schůzku a prohlídku, i když by nechtěli nic kupovat, prostě jenom vpustit do domu a bezbranného dědka praštit a prohledat byt, jako to už často ukazují v televizi a vlastně než by se na to přišlo… Takže jednak nikoho neznámého nezvu domů a pokud by se mne někdo snažil ve vratech přetlačit, tak ať to už dnes raději nezkouší… toť vše, myslím, že po ignorací jejich písemností či telefonů toho nechali, alespoň ti, kteří se možná o toto pokoušeli. Zatím mám poslední měsíc klid. Ale nikomu neříkám nic o svých možnostech. Sám netoužím, aby se něco takového stalo, nikdy jsem nikomu nechtěl a ani nechci ublížit, proč, jenom nechci zůstat prostě jako jelimánek, to se v dnešní době nevyplácí. Prostě se mám čím bránit v nouzi, jinak se zase tolik netetelím strachy. Prostě je to jen reakce právě na ty televizní ukázky, kde a jak podvodníci okradli důchodce a tak, prostě jsem po operacích také v kategorii slabší schopnosti sebeobrany.

 42. vojta /

  Dobrý den chci se zeptat na jaké webové stránce kvalitní derringer sehnat.dekuji

 43. samuel colt /

  mám všechny tři verze nejlépe je na tom ale 9mm jak ůčiností tak spolehlivostí

  • Ohledně spolehlivosti je to jasné, má nejkratší kanálek pro průšleh do spodní hlavně, je tedy těžší ji nabít, při správném postupu jsou ale stejně spolehlivé všechny tři.
   9mm verze vrtá nejlépe, na obranu je velká ráže stále ještě nenahraditelná. Zatím mám ale jen 9mm a .45, .54 bude kdovíkdy takže jsem si hrál jen párkrát.

 44. Kenny /

  Pro maximální využití krátké hlavně u ráže 45 i při nabití do čistého doporučuji střelu ve tvaru kónického válečku o délce cca 16mm a průměrech 11,2 až 11,5mm z měkkého olova. Nabíjí se pochopitelně užším koncem napřed. Není to pro trénink, ale především pro jednorázové nabití do čisté hlavně. Pokud chcete trénovat, tak musíte na střelnici po každé druhé – třetí ráně protáhnout hlavně mosazným kartáčkem. Mazání se v tomhle případě používá pro zajištění vodotěsnosti – střela nemá drážky. Výroba kokily je jednoduchá. Stačí vrták 11,5mm patřičně zbrousit a zbytek už si domyslíte…:-) S balistikou si není třeba lámat hlavu, na cca 10m docílíte stejného soustřelu jako s ogiválem od Great Gun, jen účinek v cíli bude někde úplně jinde..:-)

 45. Kenny /

  Byla to trocha teorie, protože podle některých výkladů zákona by se tímto mohlo jednat o nedovolenou úpravu střeliva. Pro naprostou jistotu správnosti a legality vašeho počínání je nutné v předovkách používat pouze střelivo tovární výroby, doporučené výrobcem, případně doma odlévané do kokily opět výrobcem dodané, či doložitelně doporučené. Občas podomácku vyrábím kónická olůvka na ryby ve formě skládající se z několika vyvrtaných děr do bukového špalíku :-) Ze spodu svěrkou (nebo vruty) přitáhnu kus plechu a nalévám rovnou do děr zhora. Smrdí to, hoří to, moc to nevydrží, ale stačí to…:-)a je to zdarma. Předpokládám, že řemeslník by to dělal jinak a lépe. Stačí koupit vrták patřičného průměru v železářství a to zůžení udělat „od oka“ na brusce – lépe na soustruhu. Potom provrtat v různých výškách dřevěný hranolek patřičné síly, nalít olovo a tu díru ze které vyrazím nejlepší odlitek několikrát zopakovat. Pokud použiji dřevo(doporučuji buk, nebo habr – noha ze staré židle), tak počítám časem s mírným zvětšováním průměru – vyvrtám si víc děr. Při výrobě z hliníku nebo oceli je dobré mít kokilu ze dvou polovin. Z vyvrtané díry se závažíčka špatně vyráží. Omlouvám se všem, kterým toto připadá naprosto pitomé…:-)))

  • Pitomé to je, chybí mazací drážky a definitivně musí být kokila ze dvou polovin.

 46. Kenny /

  Dokonce mám dojem, že ani ogivál není v Derringeru legální střelou, pokud byl, jak jsem se doslechl tormentován s kuličkou a flastrem…:-)

 47. Tak to je nějaká blbost, střílet z drážkovaného vývrtu kuličku s flastrem. Kuličky patří do hladkého vývrtu. V manuálu je povolená ogivální i sférická střela, to je to důležité.

  Lití do dřeva je teda totální blbost, snad existují lehce dostupné a levné kokily (jdou sehnat už od pětistovky), které mají potřebné průměry střel, z dřevěné pseudokokily to nikdy nebude dobře létat+ na povrchu budou střely od uhlíku a to bude ničit hlaveň.

  • pecin /

   Mám GG 9mm. Koule a flastr tedy není vhodný pro vrtanou hlaveň? Dočetl jsem se, že lze použít klasickou kuličku, ale menší, cca 8,8mm a flastr. Ale nemohu sehnat. Zatím tedy používám ogiv. 9mm.

   • Ne, je to nanic, viz výše, koule a flastr patří do hladkých hlavní nebo do hlavní se speciální drážkováním. Střílet z GG derringeru koule je plýtvání prachem, koule je krom jiného i moc lehká, takže většina prachu vyhoří před hlavní a koule nemá skoro žádnou energii (maximálně v desítkách joulů). Ogivální nebo válcová střela, které kupř. prodává GG oproti tomu jsou pěkně těžké a rozklepáním na prachu při nabíjení se pořádně zaříznou do drážek a utěsní vývrt, Poté při výstřelu stihne prach nabrat mnohem větší tlak, nežli by napral v prvním případě, zatímco je střela stále v hlavni, takže střelu urychlí mnohem efektivněji, poté může střela nabrat energii i kolem 350J, což je srovnatelné s moderními zbraněmi. Navíc koule v hlavni nebude nikdy přesná, přesnost střely válcové nebo ogivální bude o několik řádů lepší. Takže ano, výrobce správně udává, že lze používat kuličku ale je to myšleno tak, že je bezpečné používat kuličku, ne, že je to dobré řešení.

 48. samuel colt /

  dnes dokončen test s 9mm ponechána ve sněhu od 1.1 2013rezavá jak liška ale na první pokus obě hlavně jako hodinky pistony byly zakápnuté lakem na nechty –obivál namazan lojem na rty

 49. Kenny /

  S tou kuličkou a flastrem to bylo zřejmě u prvních modelů, potom si to výrobce asi uvědomil…:-) Davide Pedersoli si to neuvědomil dodnes a u některých zbraní má do mělkých drážek předepsánu kuličku s flastrem… Na flastr s kulí se dělaly a dělají speciální hluboké drážky. Tímhle chci říct, že používání předovky je dnes státem postaveno na hranu zákona. Ještě jako perličku dodám, že do nedávna měli někteří problémy s uznáváním cizích tormentačních značek. Teprve nedávno se začaly uznávat ty, patřící státům EU. Neexistují žádné, státní zkušebnou vydané a potvrzené tabulky pro převod výkonu černého prachu od různých výrobců. Například zmíněný Pedersoli má tormentaci provedenou se „Švýcarákem“, který má zhruba dvojnásobně vyšší výkon, než náš základní Vesuvit. Takže z toho vyplývá to, že pokud na střelnici budete používat optimální navážku našeho Vesuvitu, dopustíte se protiprávního jednání, to nemluvím o tom, že dáte ogivál tam kam je předepsána (třeba nesmyslně) kule… V podstatě jde o to, že pokud bude provozovatel střelnice „nesympatický“ státním orgánům, tak jsou střelci z předovek ideálním prostředkem k jeho „šikanování“. Pokud u vás najde policie nabitou „perkusku“, tak počítejte s tím, udělá vše pro to, aby vás nějak „sejmula“ i přesto, že nasazené, nebo sundané kapsle zákon nijak nezmiňuje se budou držet toho, co chtěl „autor“ říci (divadelní rekvizita, nebo použití na střelnici, nic jiného, krajní nouzi nemůžete předpokládat) a vy se budete muset bránit s pomocí dobrého právníka. Se sundanými kapsly, je vám zase „perkus“ tak na šťourání v nose a ne na obranu v krajní nouzi, termín přiměřená sebeobrana zde prý neplatí.

  • Ano, v současném TZ není nic o přiměřené obraně. Ta pouze nesmí být ZCELA ZJEVNĚ NEPŘIMĚŘENÁ. Sice slovíčkaření ale důležitý posun směrem k benevolenci od předchozí verze TZ

   • Kenny /

    Posun k benevolenci ohledně sebeobrany je sice trochu vidět, ale co se týče perkusního derringeru, tak ten můžete nosit, ale v žádném případě, bohužel, nesmíte mít nabito – nasazené zápalky – kapsle… I na správně řízené střelnici nasazujete zápalky až na povel – pokyn správce.

    • Cituj přesně část zákona, ze které vycházíš. Vaříš z vody, protože v zákoně nic takového není zakázáno, naopak § 15 tvrdí, že Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet nebo NOSIT fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům. (5) Držitel zbraně kategorie D nesmí
     a) zbraň nosit viditelně na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném (tady jde jen o viditelné nošení, ne o celkové nošení)
     b) zbraň nosit nebo s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném jakkoliv manipulovat, pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů, návykových látek,11) léků nebo v důsledku nemoci(tady je omezeno nošení za speciálních okolností).
     Jelikož nošení je definováno jako: mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a) a tedy všechno s výjimkou držení: a) držením zbraně nebo střeliva mít

     1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,

     2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,

     pak je dle zákona možné nosit plně nabitou zbraň kategorie D při sobě, pouze to musí být skrytě.

     Takže tě prosím: Laskavě nemlž a neplaš tu lidi, pokud jsi viděl zákon, tak asi jen z rychlíku a z toho děláš naprosto nesmyslné závěry, tedy prvně studuj, pak přemýšlej, pak znovu studuj, nech to uležet a pak teprve piš.

    • Další věc: Občas dělám řídícího střeleb a takovéhle praktiky jsem v životě neviděl, aby řídící synchronizoval všechny perkusáře na place a povoloval jim nasazovat zápalky, tohle se děje maximálně na závodech kvůli zvýšené bezpečnosti, v praxi NIKDE za prdelí nestojí řídící střeleb a nepovoluje jednotlivé úkony střelcům, dovedeš si představit situaci, že jeden pálí z opaakovací pušky, vedle něj někdo ze samonabíjecí pistole, vedle revolverář a vedle dva perkusáci, jeden s dlouhou, jeden s krátkou dvouhlavňovou? Tohle bylo tak možné na vojně, kde všichni pálili z útočné pušky na 150/300m, tam to opodstatnění mělo. V praxi na střelnici při řízené střelbě většího množství stejných zbraní používány obecně: Převzít zbraň, Nabít x nábojů a připravit zbraň ke střelbě, Pálit směrem terč teď, Ke kontrole připravit zbraň, Odložit zbraň, K terčům, Přerušit střelbu, Zastavit střelbu. Hlásit každý krok (Nabít náboje do zásobníku, vložit zásobník, uzavřít závěr) se nedělá, takže i pro synchronizovanou střelbu perkusářů si dovolím tvrdit, že platí obecný povel „připravit zbraň ke střelbě“ (navíc i na soutěžích to většinou platí pouze pro první výstřel, pokud jsou vícevýstřelové položky, roli hraje i čas nabíjení, pak pochopitelně není možné synchronizovat jednotlivé střelce)
     Další věc: Nepleť si správce a řídícího střelby, velmi často to nebývá tatáž osoba. Za sebe říkám, že na střelnici, kde by na mne řval dědula každý pokyn, co mám dělat bych už v životě nepáchnul, to, že to musím dělat já je bohužel v rámci výuky a instruktáže a tam to má naprosto stejný smysl jako při vojenských střelbách: získat drill a všichni střílí ze stejných zbraní.

 50. Kenny /

  Jediná výhoda předovek je, že možná některým zůstanou až stát sebere lidem všechno ostatní. Pak se ovšem ti, kteří „neodevzdají“ dostanou na úroveň dnešních zločinců, kteří se „nedovoleně“ ozbrojují…

 51. Prosím o přesunutí tématické diskuse na fórum, už je zde přes 100 příspěvků a začíná to tu být trošku zmatené, tedy další jakákoli diskuse sem:
  http://forum.postapo.cz/subdom/forum/diskuse-ke-lanku-gg-derringer-t955.html

 52. Miki.H2o /

  Můžu se zeptat kde vám dovolili střílet na takovýhle terče? Mě ze střelnice málem vykopali jen že sem řekl „petflaška“ :-)

  • Správce byl přítomen a účastnil se i střelby.

   • Jinak kromě dané střelnice i ve Velké Bíteši je vlastník/správce tolerantní k takovýmto pokusům.

 53. Tresk /

  Artifex / 26.7.2013

  Pokud ti stačí trefovat se do terče, proč brbláš na malý výkon? Když chceš střílet velkým výkonem, s vesuvitem to lze, viz fotky nahoře, jen stačí chtít a pak je to opravdu srovnatelné s makarovem, nechápu tedy, proč tady brbleš. S Kevinem v 9mak jsem pochopitelně střílel a nějaká extrémně velká prda mi to nepřijde, naopak, pořádně a dobře nabitý derringer dovede ruce naložit mnohem více.

  Je mi ľuto že nechapeš. Cely tvoj test porušuje navod ku GG preto maš vysledky ake máš stači si prečitať ako dávaš strelu

  Artifex / 22.11.2012
  Já doklepávám gumovou palicí, ne kladivem a to jakože fortelně, prostě to tam zamlátím co to jde, Pořádným domlácením lze zabránit také dalšímu typu nehody: Nedoražení střely na prach: člověk si myslí, že má střelu na prachu a ejhle, najednou drží v ruce cucky perkus
  Tresk
  Na dorazenie strely netreba po strele mlatiť kladivom stači ryska na nabijaku že je strela na prachu .Ked sa spravne maže ,strela sa da ľahko zasunuť na prach rukov žiadne kladivo nie je potrebne. Tento tvoj test porušuje navod od GG čo dal k derringeru a ked ho niekto bude po tebe opakovať kludne sa mu môže niečo nepekne stať navadzať na vyšie davky prachu rozklepanie strely pripadne iny prach to ty pokladaš za spravne? Ja sa na malý vykon nestažujem ja som s GG derringerom velmi spokojny a to ho použivam presne podľa navodu a to že je derringer tak presny beriem ako bonus naviac.

  • No, jestli se řídíš návodem k derringeru a ne běžnými perkusářskámi zkušenostmi tak potěškoště. Najdi si něco o kompresním střelivu, neboť takto jsou GG ogivály koncipované, pak si vytáhni návod a uvidíš, že ta navážka je definovaná pro sférickou střelu, nikoli ogivální.

 54. Tresk /

  Sfericka strela ma v kalibry .360 motnosť okolo 4,5g na tu uplne stači 1/10 prachu jej hmotnosti ta kompresna strela čo o nej pišeš ma od gg 9g stači 0.9g prachu
  Alebo pre teba kompresna strela znamena rozklepať strelu koľko ti ide paličkou pri osadzovani strely na prach?:)

  • Navážka 1/10 platí pouze u dlouhých zbraní, u krátkých pistolí se prach chová jinak.

 55. Spike /

  Zdravím, jenom by mě zajímalo, jak je to při nošení se zápalkami. Vzhledem k tomu, že se volně nasazují na pistony, není při nošení možné že prostě spadnou? Napadá mě to při nošení na obranu, protože vytáhnout naládovanej derringer a zjistit, že z něj spadla zápalka by nebylo moc dobrý, potom by to byla akorát tak úderná zbraň :) … ale možná je to nějak zajištěný a jen jsem si nevšiml.

  • tomáš /

   prodám úplně nový,cal.45,hlaveň 6″ za polovinu ceny=5000

   • Ondra /

    Ahoj,
    je ještě ta 6″ k dispozici?
    Jestli ano, napiš mi na mail, měl bych zájem :)

    Díky Ondra

  • Je potřeba trénovat, na již lehce rozklepaných pistonech drží zápalky jako čert a po zamáčknutí pomocí kohoutu nejdou sundat ani nehty a silou.

   • Mě zápalky drží bezpečně a dobře, protože jsem si je všechny malými kleštičkami zlehka trochu předmáčkl. Nesmí to být moc, to by pak nešly nasadit.Ale už to mám v ruce. Trochu zploštěná pak se musí nasadit větším zatlačením a drží krásně. Sice zploštěním pak při výstřelu vylétne několik jiskřiček i okolo (vzniknou tam slaboučké štěrbinky na tom mírném oválu na zápalce), ale ještě jsem neměl selhávku. Jinak bych rád věděl, zda jdou vyndat podomácku hlavně, raději jsem se o to nepokoušel, abych derringer neorval.Asi jsou nalisovány, takže pochybuji. Myslel jsem to jen kvůli čištění v jarové vodě, tak musím rozebrat nejen pistony, ale i biják , spoušť s pružinkou (ta mi „ustřelila“ a to bylo pak hledání) a hlavní pružinku atd.protože nemůžu zabránit ,aby tam nenatekla voda s jarem. U Philadelphie a Patriota stačí jen vyndat hlavně a pak vytírat a vyplachovat, takže to jde vyčistit raz dva…(spáry uvnitř objedu prodloužením dřevěného páratka, nastrčeného do dřívka). Jde to vyndat u GG či ne ??? Asi těžko, ale zeptat se můžu…

 56. dotaz od Jirky /

  dotaz na Artifexe i další přiznivce. Procetl jsem spoustu materiálů o GG .vzhledem k Vašim dosaženým zkušenostem= je nutná obava z běžného nošení nabitého GG?(vcetne nasazenych zápalek) Mam orig opaskové pouzdro .Pouzivam vesuvit LC, ogival střely a zapalky SB. Nejake zkusenosti ze střelby z GG samozřejmě mám.Bezp pojistka(ozub)funguje skvele.Jen sbírám informace.Nechci sobě nebo nekomu ublížit,ale doba je naprosto KRUTÁ,musim se chránit , ZP nechci.GG je vynikajici volba pro aktivní ochranu.To co vidím denně na ulici je „strašné“ a lepsi to rozhodně nebude!Diky za reakci ci vasi zkusenost.

  • Už se to řešilo 100x, není třeba se bát, pokud máš derrika v pouzdře a kohout na ozubu uprostřed aby se nedotýkal zápalek. Zápalky je nutné trošku zmáčknout mezi prsty a pořádně zamáčknout na pistony, pokud je nemáš ještě dostatečně rozklepané střelbou. Také je nutné mít kanálky dokonale vyčištěné od spalin i oleje při přípravě na delší nošení.

 57. Luda /

  Dobrý den,
  děkuji za článek a podmětné diskuse. Chtěl jsem se zeptat, jaký názor máte na tuto zbran http://www.army-store.net/zbrane/flobertka-zoraki-r1-4-5-cerna-cal-4mm , mám ji v užším žebříčku. Je dobrá?

  • Za jakým účelem? Je to nepřesné, slabší než vzduchovka a vyrobené ze zinku, stejně jako všechny dostupné flobertové revolvery. Takže na obranu je to srovnatelné s plynovkou, pokud to nevyleká vzhledem, tak můžeš maximálně vystřelit oko… pokud dotyčný nemá brýle. Takže i pepřák je účinnější než tahle hračka.

   • Dvaipayana /

    Ono zase brýle by to prostřelilo, možná tlustější tvrzené ne, ale z blízka normální brýle to prostřelí, možná ne každou ranou, ale tak jednou ze tří ano, zase bych to nepodcěňoval.. :P

 58. František Novák /

  Dobrý den , chtěl jsem si koupit Howdah Hunter S.358-50 starší a nebo i novou a nikde nemohu najít prodejce . Dave už asi neexistuje , tam nikdo nereaguje na dotazy . Poradí někdo ? Díky .

 59. Luboš /

  Dobrý den,

  zakoupil mám čerstvě DD 9mm a marně se snažím dohledat čistící příslušenství. Výrobce bohužel nemá v nabídce.

  Prosím poraďte mi někdo, co a kde lze sehnat a jaké vychytávky nejlépe fungují.

  Děkuji Luboš

 60. Luboš /

  Omlouvám se za překlep. V předchozím dotazu mělo být GG.:-)

  L

 61. petr /

  mam takovou naivni otázku pokud selže tak jak z ní dostat střelnej prach bez urazu

 62. petr /

  no zas tak blbej nejsem ale v dětství mně bouchla podomácku dělana předovka pravda je to 26 roku,ale nic se nestalo až na šok a plné trenky.No ,ale ted sem vyděl ty krásné kousky a přemýšlím o koupi láká mně ta 54 DD.Co byste doporučil.Děkuji za info.

  • Bouchla= explodovala? TO u podomácku vyrobeného kusu není čemu se divit, GG používá hlavně, které se používají u moderních zbraní na bezdýmný prach, takže zvládnou mnohem větší tlak, než může černý prach kdy zvládnout. No, a pokud při delaboraci, pak je to jen blbost uživatele. .54 je zbytečně moc do krátké hlavně, záleží na jaké použití, pokud na nošení, pak plně stačí 9mm verze, je maličká, kope snad srovnatelně s .54 a energii má dostatečnou. Pokud na blbnutí, tak zase spíš .45, má o něco nižší energii než 9mm a střelba je příjemná.

 63. petr /

  Děkuji za info,ale jak sem se díval tak ty 9 mm jsou pořád vyprodané jo a neexplodovala hlaven ,ale pouze jak sem doloval prach z hlavně tak to prostě prásklo hold byl sem dítě.Ještě si to nechám projít hlavou.Takže GG-9mm má při správném užívání nejlepší pruraznost jo a ještě délka hlavně jde pouze o přesnost nebo i o razanci.

  • Ano, 9mm pěkně vrtá a .54 také, na nošení jednoznačně prcka v 9mm doporučuji, je až překvapivě malý. 3,5″ hlavně bych řekl, že jsou optimálním kompromisem mezi výkonem, přesností a velikostí, u .54 4-4,5″, protože přeci jen je potřeba podtopit prachem více. Doporučuji si ale o tématu nastudovat, velká diskuse je na forum.gunshop.cz konkrétně o GG derringerech, případně dotazy klást tady ve foru, pokud nechcete skončit u těch nebezpečných dětských pokusů. Pokud by případně ani na vyhnání více zápalkami prach nereagoval, doporučuji odšroubovat piston, prostříknout prach olejem, tím se prach znehodnotí proti zahoření, do střely opatrně zavrtat dlouhý vrut a vrut se střelou vytáhnout. Důležité je hlavně pojistit se proti nechtěnému výstřelu.

 64. petr /

  Moc děkuju za informace opatrnosti není nikdy dost. Před nákupem budu studovat. Není nějaká literatura s které by se dalo čerpat? Mám totiž rád knížky počítač v tom než se zorientuju to je věčnost.

 65. petr /

  Chtěl bych říct jedno zřejmě GG budou bezpečné neznám jedinej případ při němž by došlo k fatálnímu urazu což se o všech legálně drženích zbraních říct nedá

  • Bezpečnosti primárně dosáhneš bezpečnou manipulací. Ano, GG derringer se nikomu zatím nerozpadl v rukách, konstrukce je pevná. No, a jestli si tím někdo ublížil, to už není vina zbraně ale uživatele.

 66. petr /

  Máte pravdu bohužel rozumní lidé si zbraně porizují na obranu nebo jen pro radost, ale vše legálně a podle zákona at už je jakýkoli. Ale každej dacan na černém trhu at je to cokoli sežene vše teda skoro. A proto proč se trochu nepřipravit na obranu dle zákona.

 67. Regina /

  PERKUSNÍ DERRINGER

  Zdravím, všechny.

  Co kdyby jste někdo místo toho tlachání :-) ) sem dal video.
  Moc ráda bych takové nabíjení a péči o perkusní derringer viděla, nejsem zrovna moc velký klikař . . . .

  Měla jsem za to, že stačí do předem vysušeného derringeru nasypat trochu prahu, dát olovo pístem zatlačit, ucpat papírem a vystřeli na „plechovku“ . . . .

  Mám malé ruce, moc se mi líbí dimini kvůli rozměru.

  A moc se mi tedy líbí vzhledově derringer Philadelphia.
  Nikde bych s tím necestovala pokavaď by byly nabité, zkoušela na chatě. Nabité maximálně v šuplíku a to bych se bála, že vystřelí.

  Původně jsem uvažovala o nějakém ochranném revolveru uspávacím – nechci někoho zabít, nebo nějak vážněji ublížit, např. jako je alespoň ten na plyn ( protože uspavací nejsou k dostání), četla jsem, že když se vystřelí tou plynovou maximálně ze 4 metrů, že by mělo dojít k pádu člověka, jde mi o to, že se v našem domě firma které patří půdní byty, půjčuje tyto byty turistům, ale to nejsou turisti to jsou hajzlové pardon za to slovo a to do slova a do písmene, ne že v domě dělají po půlnoci bordel, chtěla jsem vyběhnout ať sklapnou, odemkla jsem, přítel ať hned zamknu, že namůžu vědět jestli nejsou agresivní, tak jsem zamkla a jakmile jsem dozamkla, tak rozeběhnutý turista mi bouchnul do dveří a zarazil zvonek takže zvonil.
  Jsou hlučný a ještě takhle obtěžují, prostě drzost a vím, že kdybych měla při ruce nějaký ochranný prostředek tak bych na něj vběhla a vynadala. Navíc tohle, že lidem v baráku zvoní na zvonky není poprvé. Takže oni namísto toho, aby se omluvili tak jsou ještě drzí.
  Firmě jsem hned napsala, dala právničce a dám k soudu s hromadnýma podpisama….., ale chci nějakou ochranu.
  Cítím, že musím být velice opatrná, připravená.

  • Takže postupně, ano, do suchého derringeru nasypat přesně odměřené množství prachu, nasadit namazanou střelu, nabijákem zatlačit a doklepnout až na prach, ucpávat papírem není třeba, nemá to význam, to leda v případě použití broků. Zápalky se nasazují až poté.

   Dimini nedoporučuju pro ženu, mlátí do ruky opravdu nepříjemně, takže buď .45 regulerní nebo 9mm, pokud je požadavek na malou zbraň.

   Ad zkoušela na chatě: Pouze pokud máte zájem o návštěvu PČR, střelba je možná pouze na střelnici nebo v obraně.

   Ad uspávací: Nečekejte, že to bude účinkovat hned, ona má každý látka pár minut zpoždění, navíc obrana jako obrana, když bude nepřiměřená, u soudu bude stát živý „útočník“ v pozici oběti, což je hodně přitěžující okolnost. Plynovky jsou absolutně nanic, pokud se nejedná o použití z kontaktní vzdálenosti, to už je i pepřák lepší, žádný pád člověka se nekoná.

   Ad vyhrožování obranným prostředkem: Plynovce, pepřáku se agresor leda vysměje, tvary plynovek jsou všeobecně známé. Taktéž provokace a vynadávání s obranným prostředkem v ruce jsou v případě použití tohoto prostředku bráno tak, že vy byste byla útočník pokud by při sobě nic dotyčný neměl při naší legislativě, konfrontace vyšla z vaší strany a vy jste si na něj vytáhla „zbraň“, zbraně se tedy vytahují až v momentě útoku, žádné předvádění kdo má větší. V ten moment ale musí mít ta zbraň opravdu okamžitý a rozhodující účinek, tedy derringer ať už v .45 nebo 9mm je jasná volba.

 68. Regina /

  PS:

  také jsem uvažovala i o té flobertce, že by mi to takhle u těch dveří mohlo stačit, že kdyby nestačila plynová, nevím třeba kvůli vzdálenosti, že bych šáhla po flobertce?
  Kdyby samozřejmě něco.

  Poraďte mi prosím, ale ty perkusky jsou moc hezký, musím se jít na někdy podívat, zkusit.

  • Flobertka je na obranu snad ještě horší než vzduchovka, energii má 7,5J, takže nic moc, navíc střela je maličká, skrz koženou bundu a svetr pod ní se na kůži střela ani nedostane, při výstřelu na holou kůžu se zavrtá jen kousek, takže útočníka spíš rozdráždí, flobertky jsou určeny na zábavnou střelbu, v plné energii náboje a tedy registrované na zbrojní průkaz pak třeba na odlov drobnější zvěře, nikoli na obranu, ani v neomezené 40J verzi na ZP nelze spoléhat na nějaký větší účinek proti člověku. Pro porovnání, derringer má energii střely 250-350J dle typu, délky hlavně, navážky atd. (9mm verze má z více důvodů energii větší než .45)

   • Dušan /

    Artifex:
    Dík za spoustu cenných informací ohledně Derringeru.Jsem čerstvý majitel GG 9mm a těším na první zkoušení:-).No,pro sichr jdu na střelnici s odborníkem co se tím zabývá a od kterého kupuji i prach.A díky informacím od Tebe jsem aspoň malinko připraven.

    • Těm, kdo jsou z Brna můžu s derringerem pomoci (manipulace, čištění, střelba)

 69. Dušan /

  Poprosím ještě o radu ohledně navážky.Zatím stále řeším jak odvažovat.Mám připravenu hilznu na udělátko-odměrku.Zvažuji ale koupi origo prachovnice GG s dávkovačem.Případně plastové kapsle na odvážený prach.Kterou cestou jít?
  Dík za rady.

 70. Maťo /

  Ahoj Artifex, veľa si mi už poradil ohľadne môjho GG cal.45 na ktorý nedám dopustiť je to úžasne spolahlivá a krásna zbraň, mám s nej naozaj radosť, jediné čo ma vždy hnevá je čistenie mám už plnú krabicu rôznych olejov na čistenie ale aj tak neviem na 100% vyčistiť dno hlavne keďže tam nie je prístup z druhej strany a tá mosadzná kefa to nedokáže lebo sa pri vložení ohne akoby von takže nečistí dno hlavne hrany dna, nevieš mi niečo poradiť ako nato bol by som veľmi vďačný : ) Ďakujem za odpoveď s pozdravom Maťo

 71. Daniel /

  Dobrý den chci si pořídit derringer od gg,chci ho jen pro zábavu a střelbu na střelnici,líbí se mi cal 54 se 4-4,5palcovou hlavní chci se zeptat jak se stim dá přesně střílet cca na 20-25m na terč když se stim naučí,zda sou velké rozdíli v přesnosti střelby v různých rážích 9,45,54.Něco málo mam odstříleno na střelnici z 9mm a 357mag.Jde mi o požitek ze střelby a přece jen si myslim že střelba ze 54 bude větší zážitek než z 9mm.Předem díky moc at to střílí Daniel

 72. zodiac /

  z hlediska ochrany živiota zdraví a majetku nelze zbraň legálně použít viz http://zbranekvalitne.cz/legislativa/119/2002/#p15

  Ze zbraně uvedené v § 7 písm. a) nebo b) lze střílet jen na střelnici, s výjimkou divadelních představení, rekonstrukcí historických bitev a jiných kulturních akcí, při nichž se ze zbraní nevystřelují střely; tato zbraň musí být označena platnou zkušební značkou podle zvláštního právního předpisu.

 73. mery /

  Zdravím všechny přítomné, prosím, potřebuji poradit.
  Jsem ženská, mám malé dítě, druhé větší, které samo střílí ze vzduchovky, bydlím u lesa ( krátce – koupený dům), jsem téměř stále sama doma s tím nejmenším děckem, nejen přes den ale i v noci, mám o nás strach, neustále se zde někdo potuluje, i když mám psa, chci si koupit nějakou zbraň, zbrojní průkaz zatím nemám, chci si jej udělat, mám respekt ze zbraní, doposud jsem žádnou neměla, vždy jsem se zbraní bála, ,se zbraněmi opravdovými jsem se setkala přímo jako napadená jednou v minulosti, okolnosti mi změnily myšlení v hlavě, i když se zbraní bojím stále, tak potřebuji něco doma mít, nevím ale co, je toho hodně a nevím jak a co vybrat, prostě něco na obranu, chci začít s těmi perkusními, jestli by to tedy bylo na začátek vhodný.
  děkuji za všechny názory a rady
  Mery

  • Ano, přesně pro takovéto použití je vhodný, pokud nemáte zatím zkušenost s perkusy, doporučuji kontaktovat nějakého znalého perkusáře, aby Vás s tím naučil na střelnici, bez toho to asi nepůjde, práce s perkusy je v podstatě již téměř zapomenutá věda, dobře nabitý perkus je spolehlivý, špatně nabitý je platný asi jako kus železa ve váze derringeru opepřený o možnost zpožděného výstřelu.

 74. mery /

  Děkuji za odpověď, mezitím jsem se začala učit testy, jdu dělat ten zbrojní průkaz, chci E , už jsem se rozhodla, ten derringer se mi líbí, ale mám dojem, že bude lepší, když budu mít ZP na opravdovou zbraň, trochu se bojím toho přímého setkání se zbraní ale chci to překonat.

  Každopádně Vám moc děkuji, škoda, že jste tak daleko, určitě bych k Vám zašla na lekci nebo na rady.
  Mějte se hezky
  Mery

 75. Gratuluji k dobrému životnímu rozhodnutí.

 76. Wjem /

  Máte někdo zkušenost, jak to funguje u tohoto derringeru, když se to naláduje brokama? Zvažuji koupi, pro případ, že by eurohujerští sluníčkáři protlačili nějaký zákaz ZP.
  Sám mám minirevolver NAA Black Widow .22 magnum, který dělá nějakých 250 J a jsem s tímhle prckem naprosto spokojen (dá se nosit i na slipech, jak je lehoučký :-)

 77. Jack /

  Ahoj,

  srovnavam to s Detonics Gladiator 500 HD D2 raze 50. Dokazal by nekdo porovnat zde silnejsi Derringer raze 54?
  Navic i cenove Derringer 54 za 9900kc max, coz je levnejsi a ma vyssi razi. Delka hlavne videl bych to na 5.

 78. Miroslav /

  Chybi mi zde srovnani raze 54 u Great Gun Derringer vs novejsi produkt treba Gladiator HD D2 raze 50.

  • Gladiátor nemá ani drážkovanou hlaveň, jen hladké díry, dál nemá smysl psát.

Leave a Reply