Přežij v postapokalyptickém světě!

Jak na Aktivní Zálohy AČR – díl 1. – Mám do toho jít?

Jak na Aktivní Zálohy AČR – díl 1. – Mám do toho jít?

Led 3, 2015

AČR – Aktivní Zálohy I – Mám do toho jít?

 

V tomto článku se dostanu k tomu, co mě vedlo k přihlášení do Aktivních Záloh (AZ) a prvním krokům na cestě ke kurzu základní přípravy (KZP). Nebudu zde řešit postavení AZ ani smysluplnost jejich existence. Berte to jako článek od armádou nepoznamenaného jedince, který se rozhodl vyjádřit své zážitky psanou formou. Nejsem nijak zaujatý, nikoho nepřesvědčuji ani nehodlám své názory zobecňovat.. Píši o svých zkušenostech, aby pro případné zájemce existovalo více zdrojů informacích, kterých popravdě zatím mnoho není.

 

Krok 1 – Rozhodnutí

Těsně přes spaním dokoukávám Zachraňte vojína Ryana a chřoustám popcorn. Ráno jedu tramvají do práce, cestou hraju Candy Crush na mobilu a stavuju se v pekárně pro nugátovou koblihu. V práci se položím do útulného křesla a celý den jen poklikávám na počítači, dám dvě kafe a obídek v místní kantýně. Kolem šesté se dostanu domů a můžu si uvařit nějakou dobrou večeři a dát ještě pivko s kámošem.”

 

Jeden den – 8h spánku, 8h sezení v křesle a dalších min. 6h sezení cestou do/z práce a doma. Všehovšudy DVĚ hodiny pohybu cestou na tramvaj a na oběd!

 

Tak by se dal popsat směr, kterým se ubírá můj život a to mě nebaví. Naprostá jistota toho, co bude zítra, teplo, pohodlí a uměle generovaný pocit malých vítězství, který člověka drží nad vodou (Jupí, ještě teplá kobliha!). Už vlastně nemám žádné vyšší cíle – velká vítězství, hrdinství a oběti zůstávají zapomenuty a maximálně se odehrávají tak na plátně nebo v knihách.

 

Vždy jsem byl černou ovcí a to v jakémkoliv kolektivu. :)

Je mi 24 a jsem tím, co se nazývá “digital native”, tedy dítě moderní doby, které odkojily počítačové hry a internet. Vystudoval jsem VŠ, žiji s přítelkyní a mám fajnovou práci IT konzultanta. Od malička na sobě dřu, studuji a snažím se pracovat. Samozřejmě sportuji, abych nebyl jen kancelářskou krysou, ale rozhodně nejsem prototypem sportovce. Mám rád adrenalin, přírodu, dokazování si, že na to mám, silácké řeči a ironické poznámky.

 

Do aktivních záloh jsem se rozhodl přihlásit potom, co jsem dokončil školu a zbyla mi jen vidina nekonečných osmihodinových směn a civění do obrazovky. Chci z tohoto kolečka vypadnout a dělat to, o čem sním při sledování válečných filmů, Beara Gryllse a to, co se moje generace často štítí vyslovit. “Dřina, vojna, armáda, buzerace” to jsou termíny, které vyvolávají vlnu odmítavých postojů ve stylu: “nikdo nebude omezovat moje osobní svobody”, “vojenská služba je nástrojem státu, jak udržet moc” a mnoho dalších (mnohem lidovějších o gumách a zelených mozcích).

 

Takže moje motivace? Zkusit něco nepoznaného, k čemu mě stát sám pobízí. To vše spojené se sportem, možností prokázat odolnost, hrdinství a schopnost obětovat své svobody na úkor blaha vyššího celku. Zdá se mi to nepatřičné, ale s trochou nadsázky se mi chce říct, že vstupuji do aktivních záloh, abych napravil pověst našeho státu jako bázlivých švejků a byl připraven navázat na naše téměř zapomenuté letce a legie. Chci být drsnější než průměr mojí generace a ukázat že odvaha, čest ani ochotanikam nezmizela.

 

Krok 2 – Briefing

Když jsem se doslechl o AZ, nic podrobnějšího jsem nevěděl. Našel jsem tedy stránky, AČR a pročetl si vše, co musím splnit, co výcvik obnáší a co musím obětovat. Dále jsem našel jediné články o výcviku AZ dostupné na internetu, kde pan Kalát popisuje svou strastiplnou cestu celým kurzem. Musím říct, že mě málem odradil, ale mám rád výzvy a soupeření s lidmi, tak jsem si ho zatím zařadil jako mírného blázna, pokusím se porovnat svou realitu s jeho zkušenostmi a potom uvidíme.

 

Oficiální web:http://www.acr.army.cz/aktivni-zalohy-6831/

Koncepce: http://www.armadninoviny.cz/koncepce-aktivni-zalohy-ozbrojenych-sil-ceske-republiky-cast-1.html?hledat=aktivn%C3%AD+z%C3%A1lohy

Seriál o výcviku AZ (lze to brát vážně?): http://www.armadninoviny.cz/vycvik-aktivni-zalohy-proc-jsem-vlastne-skoncil3f.html?hledat=aktivn%C3%AD+z%C3%A1lohy

 

Pojďme to tedy shrnout. Záložák podepisuje tříletou smlouvu se státem, kde se zavazuje dobrovolně převzít brannou povinnost. Za to mu přísluší odměna (nyní to je 500,- Kč měsíčně). Stát může záložníka povolat jen v případech ohrožení státu nebo při vyhlášení válečný stavu a v případě nevojenských krizových situací (povodně, katastrofy). Je potřeba si uvědomit, že v případě ohrožení státu, může stát povolat všechny občany, kteří mají brannou povinnost tak či tak, proto se jeví být rozumné přihlásit se dobrovolně a být alespoň nějak připraven. Dohodu může záložák kdykoliv vypovědět.

 

Zájemce o vstup do AZ musí před podáním přihlášky splňovat několik základních předpokladů, mimo jiné mít i čistý trestní rejstřík. Po úspěšném přihlášení nastoupí do Ústřední Vojenské Nemocnice (ÚVN), kde je zhodnocen jeho zdravotní stav. Pokud je shledán schopným služby, je přiřazen pod jedno z Krajských Vojenských Veliteství (KVV) a pokud nesloužil povinnou vojenskou službu v minulosti, je vyslán do základního výcviku (KZP).

 

Pojďmě se na povinnosti vyplývajících ze služby v AZ podívat z pohledu zaměstnance. Zákon upravuje službu v AZ celkem jednoznačně a zmiňuje konkrétní rozsahy cvičení za rok. V prvním roce služby, to je až 8 týdnů – z toho je 6 týdnů KZP ve Vyškově a 2 týdny zbývají na cvičení s KVV. V dalších letech je potom rozsah maximálně 3 týdny cvičení pod jednotlivými KVV. Obecná praxe (asi i nedostatek zdrojů) ovšem říká, že cvičení s KVV je obvykle pouze jeden týden. V době těchto cvičení Vás musí zaměstnavatel uvolnit, nesmíte čerpat dovolenou, dostat výpověď v ochranné lhůtě a celkově s Vámi zákon nakládá podobně jako s matkou na mateřské. Nicméně je asi vhodné udržovat dobré vztahy se zaměstnavatelem a řešit vstup do AZ v předstihu a dohodou. Během cvičení je Vám proplácena mzda státem a to podle hrubé mzdy za poslední kvartál a hodinového fondu, který byste reálně odpracoval po dobu služby.

 

Pokud máte problémy v práci, nechte se zaměstnat u takové firmy, které bude dobrovolnictví podporovat a bude pyšná, že její zaměstnanci dělají něco navíc. Tady je příklad, že to jde:

AZ a podpora zaměstnavatelem:

 

 

Krok 3 – Přihláška

Armáda, jako správná byrokratická organizace, vyžaduje jisté schopnosti v papírování. Připravte se tedy na vyplňování, doplňování, podepisování a shánění desítek nutných lejster, výpisů z karet od vašeho lékaře, čestných prohlášení atd. Veškeré informace Vám poskytne KVV, u kterého se přihlásíte. Tento úvodní taneček jistě zvládnete a pro zaměstnané mohu říct, že u armády jsou lidi v práci třeba i před sedmou hodinou, takže to v pohodě stihnete před usednutím do kancelářského křesla.

 

Výstupem podání takové přihlášky je získání termínu prohlídky v ÚVN, kde se teprve rozhodne. Já jsem v tuto chvíli se vstupem do AZ příliš nepočítal, jelikož jsem jako dítě měl alergii a praktický lékař mi to uvedl ve výpisu (všude na internetu naleznete rady, že je lepší to nikde nemít a pak to nemusíte řešit. U prohlídky je to potom často kamenem úrazu.). S podanou přihláškou jsem si hodil nohy na stůl a čekal na srpen, kdy mělo přijít velké vyřazování.

 

Krok 4 – ÚVN

Do nemocnice jsem dorazil před uvedeným časem. Ráno hustě lilo. Netušil jsem, která bije a čekal jsem přesně do 6.45 před uvedenou budovou F1 s tím, že se rozhodně něco stane. Ve 45 se kolem mihla skupina promočených mladíků vedených nějakým uniformovaným vojákem. Byli to chlapi, co se hlásili k profesionálům a měli ÚVN na stejný den jako já. Tak jsem jim tedy šel v patách. V prvním patře jsem potom dostal nějaká potvrzení a byl mi sdělen úkol pro celý den. Podle vytisknutého programu musím oběhnout kolečko všech doktorů, aby mě vyšetřili a dodali drahocenná razítka do lékařského vysvědčení. Na závěr bude toto vysvědčení zhodnoceno komisí a já budu buď uznán schopným služby nebo vyhozen s možností opakovat za rok.

 

Na papírku máte přes deset různých oddělení a každé má jinak otevřeno. Musíte si to tedy vhodně zkombinovat, ale čekejte, že někde není doktor, který by Vám dal razítko od 10 do 11 a celkově bojujete se slušným administrativním aparátem, takže to místy připomíná grotesku. Můžete ale předbíhat a naštvané pohledy propalující Vaše záda, když vcházíte do ordinace a necháváte za sebou čekárnu plnou „obyčejných“ pacientů, poskytují přiměřený pocit vítězství.

 

První zastávkou je krev a moč, která je největším strašákem. Nezdravý životní styl a včerejší kalba Vás tu může snadno potopit, ale jinak jde jen o jedno malé píchnutí.

 

Cca v 8:30  jdou na řadu psychotesty. Prstem klikáte na obrazovce jak zběsilí a v nějaké síti souřadnic označujete diktované body (ne vždy, se ale program trefil správně. V pravé části obrazovky mírně nadstřeloval, což mě neskutečně vytáčelo). Potom odpovídáte na haldy otázek o tom, jak souhlasíte s danými tvrzeními. Vše se často opakuje a správné odpovědi se zdají být vcelku jasné. Nicméně otázky typu “slyšíte hlasy, když je Vám smutno” mě trochu překvapily a vedly k zamyšlení, co musel někdo, kdo odpoví souhlasím, během služby asi zažít.

 

Po fázi u počítače, si Vaše výsledky vezme doktor a udělá s Vámi krátký rozhovor o Vaší historii, rodině a netypických odpovědích v testu. Vše se neslo ve velmi příjemném duchu.

 

Další vyšetření, které je postrachem, je oční. Šeroslepost nebo barvoslepost se netoleruje a mnoho lidí na tom vypadává. Nevedu si statistiky, ale čerpám z internetových diskuzí a různých fór. Oči mám v pořádku a hladce jsem si s malými písmenky a barevnými skvrnami poradil.

 

Potom si projdete i přes zbývající věci na seznamu. Některá vyšetření jsou nudná, některá jen zdlouhavá, ale je i pár takových, které Vás překvapí svou rychlostí. Třeba u zubaře si jen obkreslí, které zuby máte plombované a můžete jít. Proč? No přeci kvůli identifikaci! :D (berte s rezervou, nikdo mi to nepotvrdil).

 

Poslední prohlídkou je potom praktický lékař, který projde Vaši kartu a výsledky (hlavně EKG a krev) a případně prozkoumá nesrovnalosti. O alergii jsem prohlásil, že mě neomezuje, což stačilo a dále mi odhalili zvýšený bilirubin nebo co, ale bylo to ještě v mezích, takže jsem poslední razítko dostal a mohl vyrazit ke komisi.

 

Vůbec jsem nevěděl, jak taková komise vypadá a jak dlouho bude rozhodovat. Bylo kolem druhé hodiny a tak jsem pyšně vyrazil ukázat své vysvědčení.

 

Komise rozhodla prakticky na počkání, dostal jsem hodnocení “A – Schopen služby” a byl jsem ve 14:30 vyslán domů.

 

 

Krok 5 – KZP

YES! Všechno jsem to dal a mohl jsem začít snít o bájném “boot campu”. Až nyní jsem se oficiálně nechal zapsat pod KVV v Hradci Králové a oznámit svůj záměr v práci. Dorazil jsem na schůzku v KVV a podepsal Dohodu o zařazení do AZ, povolávací rozkaz a další dokumenty. Zároveň jsem dostal formuláře, které mi vyplnil zaměstnavatel a na základě kterých bude vypočítána náhrady mzdy.

 

 

Termín Kurzu Základní Přípravy jsem zvolil na leden, jelikož to je jediný měsíc, kdy je v práci volněji a připadalo tak v úvahu o tom vůbec diskutovat. Nakonec mě rádi pustili a překvapilo mě, kolik kolegů sympatizovalo s mým rozhodnutím a tvrdili, že by do toho šli taky (a pak následovalo kdyby…kdyby…kdyby…).

 

O výcviku neexistuje příliš mnoho informací. Vím, jaké jsou fyzické testy a jsem připraven je splnit. Nezdá se mi to nijak těžké a dva měsíce přípravy by měly stačit. Co se týče vybavení, které si mám vzít, mi bylo dáno několikero rad. První byla, že vzít si mohu cokoliv, ale jestli bude dovoleno to použít není jisté. Druhou radou bylo, že co potřebuji, se dozvím po prvním týdnu. OK, řekl jsem si a hodil celou věc s nákupem dodatečného vybavení za hlavu.

 

Ohledně volna mi bylo řečeno, že to je nepřetržité zaměstnání a že na víkendy většinou pouští záložáky domů, ale že s tím nemám moc počítat. No nevím tedy, zkusím časem upřesnit.

 

Pročetl jsem ještě jednou vyprávění pana Kaláta, obrnil se trpělivostí a rozhodl se, že to NIKDY nevzdám.

 

Už zítra večer vyrážím na zimní šesti týdenní Kurz Základní Přípravy do Vyškova a jsem pekelně zvědavej, co všechno se během té doby stane!

 


Pro PostApo.cz píše Matyáš Vejskal.

Pokračování článku najdete zde: Jak na Aktivní Zálohy AČR – díl 2. – Vyšpoint, výcvik začíná!

 

48 comments

 1. Jan Heřmánek /

  Dovolím si jen autora opravit v tom, že existují jen AZ AČR u KVV. Je zde i několik jednotek AZ, které přímo spadají pod profesionální bojové útvary AČR a ty většinou cvičí v celém rozsahu 21 dní cvičení v roce. Tyto jednotky pracují se svými profesionálními kolegy a snaží se dosahovat stejných výsledků a činností, jako zbytek útvaru.

  • Thomas /

   Ano,takový záložáci skutečně jsou,ale popravdě je jich poskrovnu.Nicméně tito záložáci,co úzce spolupracují s mateřskými útary jsou prakticky naroven profíkům.O tom žádná.Ale položme si otázku.K čemu to?Před časem jsem odešel do civilu,a za naši armádu,a zem se stydím.Svého času,když jsem do army vstupoval,jsem byl pln nadšení,hrdosti.Jako mladý jsem se dostal na poměrně dobré posty s ohledem na věk a zkušenosti.Ale když jsem si odkroutil první rotaci,jaksi se mi to znechutilo.Jsem člověk mající život v hluboké úctě,respektuji,že je v oprávněných případech nutné násilí,ale ne vraždění.O co jsme lepší nežli tzv teroristé,když děláme to samé?Je mi líto všech kluků,co se cpou do armády jako já před lety.Nestojí to za to.A pokud chcete opravdu válčit,bojovat a být hrdiny,zkuste nejdřív vrátit naší zemi zpět hrdost a naději.Na domácím bitevním poli.Děkuji

  • Michall /

   2Thomas mohl by jsi tyto utvaty nejak bliz specifikovat nebo o jakych konkretnich vis ty?

 2. MV /

  Díky za doplnění. O tuto část AZ jsem se zatím moc nezajímal, ale třeba časem se i mě tato informace bude hodit:)

 3. Tafi /

  může povolat stát AZ i do válečných konfliktů spojených s NATO?

  • MV /

   AZ jsou používány na obranu státu. Zvažuje se možnost účasti AZ na misích, ale ty by byly dobrovolné a zatím to není proveditelné.

 4. Václav Misík /

  Přeji autorovi hodně zdaru! Rozhodně to není takové peklo, jaké popisuje pan Kalát, který ukončil po prvním vyvedení v druhém týdnu.

  Autorovi jsem zároveň poslal zprávu na FB, skončila pravděpodobně v Dalších.

 5. Aleš Chládek /

  Dobrý den,
  mohu se zeptat zda mohu vstoupit do AZ pokud jsem stále na škole? díky za odpověd Aleš

  • MV /

   Do AZ musíte mít alespoň střední školu (vyučen). Pokud jste na VŠ, můžete se do AZ samozřejmě přihlásit. Jeden termín KZP během prázdnin je vyhrazen vyloženě pro studenty.

 6. Roman Schindler /

  Těším se až Vás tam v únoru potkám jedu do Vyškova na kurz.

 7. Padouch /

  Prošel jsem KZP v říjnu 2013, byl to skvělý zážitek a doteď na to v dobrém vzpomínám a tak trochu ti i závidím. Klidně bych si to zopáknul.

 8. já:D /

  No zatím to vypadá že než sem neco napíšeš tak sever to jistí :D co ty na to :D

 9. vojín /

  No není to tak strašné jak se vykládá:D protože tam ted zrovna jsem více méně když člověk drží hubu a dělá co má tak si ho ani nevšimnou .A samozřejmně nějaké ty běhy tam jsou ale přece to není skautský tábor ne ?? :D

 10. z /

  Jak to vypadá s pokračováním.. v dubnu bych měl jít do UVN a když to vyjde, v létě na KZP, tak ať vím, do čeho jdu. :)

 11. Vasek /

  Opravdu hezký článek, hledal jsem něco podobného dlouho. Taky díky za info v komentářích že je pro studenty termín i o prázdninách, to jsem vůbec nevěděl a odkládal jsem kvůli tomu přihlášení. Ještě mám dotaz, nevíte jestli může být překážkou tetování? Doufám že bude další díl z výcviku :-)

  • MV /

   Zdar Vašku, jsem rád, že se líbí, mrkni i na druhý díl. Tetování, které není schované pod uniformou (dlaně, krk) musí být zakryto. Kluci si to lepili po dobu výcviku náplastma, při dlouhodobé službě se asi musíš smířit s odstraněním. Pokud to máš někde, kde to není vidět, tak to asi ničemu nevadí.

 12. Aleš /

  Zajímavej článek, jen coby člověk, co má panickou hrůzu z doktorů, bych si přál podrobnější popis, co na kterým oddělení člověku provedou :-)

  • MV /

   Ahoj Aleši, no nic hrozného. Jediné bolestivé je to na krvi, potom jen rentgeny, prohlídka zubů, ekg (přísavky po těle), vážení, zkouška zraku. Nemusíš mít strach z ničeho „invazivního“.

   • Aleš /

    Díky za odpověď, ale zejména by mě zajímalo ušní nosní krční. Tam nic nikam strkat nebudou? :-D

    • Milan /

     Neboj jen prohlídnou nos, krk a uši když je máš čisté tak nikam nic nestrkají. Mě tam něco našla, ale nebylo to nic hrozného. Opravdu se nemusíš bát.

 13. JB /

  Zdar, super článek! Tento – lidský – pohled a výklad chyběl (když pominu ten seriál na AN, který se sám shazoval už názvy článků: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná) :-D Velice kvalitní a podrobný je také tento: http://cmiel.blog.idnes.cz/ Ještě k těm očím – brýlím a čočkám, to je celkem ošemetná věc, také jsem myslel že doktoři budou řešit alergie z dětství a bůhví co, to přešli jak nic a vyletěl jsem, protože mám asi o půl dioptrie než stanoví norma – vyhláška 103/2005 Sb. Jestli jsem to pochopil správně, brýle být mohou, ale jen do určitého limitu, který když překročíte, tak lito… (Jinak bychom se sešli na tomto zimním KZP :-D ) A pak nezbývá než střádat do prasátka, nechat si udělat laserovou korekci zraku a následně znovu na prohlídky. Gratuluju k úspěšnému absolvování a přeju hodně zážitků a zkušeností z dalšího výcviku.

  • MV /

   Děkuji za informace a podporu:) I já teda přeji hodně štěstí, snad Vám to jednou vyjde!

  • Peter /

   Bacha na laser, nie je to tak neškodné ako sa zdá z reklamných letáčikov. Dobre si preštudujte možné nežiaduce účinky a potom sa rozhodnite, či to stojí za to riziko.

 14. JB /

  Je to jen otázka peněz :-D Ještě bych se Vás rád zeptal, na vybavení, resp. vlastní vybavení. Chápu když např. na nástupu nebo při pořadovce musí mít všichni rukavice (čepici…) nebo naopak je nesmí mít nikdo. Ale při polním výcviku tato ustrojenost jednotky platí také? Jakože, když se fasuje ta šílená krabicoidní velká polní, musím ji mít, nemohu si vzít zakoupený vlastní batoh odpovídající normy a vzoru AČR?? Nebo ty chrániče kolen atd.? (Asi to vkládám pod špatný článek, toto je spíš dotaz ke 3. dílu…) Díky za odpověď

  • MV /

   Ne, na výcviku cvičíte jen s tím, co Vám výstrojové středisko přidělí (pořadovku ale i venku). Ve druhém díle píšu o tom, že je pár výjimek, ale na batoh zapoměňte, stejně tak na chrániče kolen. Maximálně nějaké thermoprádlo, pracovní rukavice na okopy a sem tam nějaká drobnost. Taky jsem to nechápal, ale je to tak:)

 15. Jakub /

  Zajímavý článek…:) chvilku jsem myslel že ten popis Vaší postavy je o mě…každopádně jsem v posledním ročníku na VŠ…pracuji ve velké firmě jako brigádník a již jsem jím slibil že po škole ihned nastoupim tak se jen strachuji co by řekli na to, že bych chtěl do AZ…

  • MV /

   Ahoj Jakube, určitě se ti vyplatí to zkusit:) A pokud počkáš pár měsíců, tak by snad mohl platit nový zákon a tvůj zaměstnavatel by tak měl dostat i nějaké kačky a mít tak motivaci tě pustit. Zkus se obrátit na pana Ciroka a zeptat se (je na něj kontakt dole na webu http://www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=6831 – má asi nejpřesnější info o těchto věcech).

   Věc to je delikátní, ale jsou firmy, který jsou na svoje záložáky pyšný (viz video v článku od tmobile). Je to jen o komunikaci a pokud si to nedokážeš domluvit v jedné firmě, tak to třeba půjde v jiné:)

   Drž se!

   • Jakub /

    děkuji moc za reakci. Určitě to zkusím zařídit. Po státnicích skočím na výcvik pokud bude termín a pokud projdu přes lékaře…Fyzickou zdatnost mám zhruba s 1/3 rezervou…
    Myslím si že tohle je asi nejlepší aktivita, kde mám jistotu, že vypadnu jednou za rok na nějakou dobu ze stereotypu práce konstruktéra…:)

    Jinak bych nejraději absolvoval výcvik v zimě jako ty :) … část se zmraženou konzervou mě pobavila a to asi v letě nezažiju :D zimu mám rad, chodím se otužovat ikdyž to je asi úplně jiný pocit než byt vymrzly na venku hodinu a čekat na někoho :D

    Díky.

    J

 16. pate /

  A jak je to s temi psycho testy ?? Jinak paradni clanek.

  • MV /

   Psycho testy jsou jen hromady otázek – pokud někde s odpovědí přestřelíte, tak to pak s doktorem proberete (resp. zeptá se, jak jste to mysleli). Je tam ještě takovej test na udržení pozornosti, ale fakt to není nic těžkýho (paradoxně:D)

   • Miroslav /

    Na udrzeni pozornosti takze pro roztekane klepajici lidi s ADHD to asi neni :D

 17. Martin /

  Zdravím,

  nevíte někdo jaké jsou přesné podmínky pro postup přes zrakové testy? Jsem krátkozraký a nosím trvale brýle, mám 3 dioptrie. Je to zásadní problém? Děkuji za odpověd a také za přínosné články!!

  • MV /

   Ahoj, bohužel ti na to neumím odpovědět, ale je to hodně individuální. U některého z článků se to už myslím řešilo, ale doporučuji zkusit ÚVN a tam uvidíš.

 18. Pepa /

  Ahoj.Jen bych se chtel zeptat…..je mi 36 let a uvazuji o vstupu k AZ.Muzete mi prosim nekdo rict,jake jsou limity na fyzicke testy?Slysel jsem,ze je to rozdelene podle veku.Diky za odpoved.

 19. Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat jak je to s hodnostmi. V 1992 jsem byl vojín v ZVS. Dnes je to kam a na co budu přidělen jako AZ? Děkuji za odpověď. Jsem středoškolák.

 20. M.S. /

  Zdravim, je mi 24 od 17 makam a životem jsem se musel protloukat jako divej. Už od zakladni skoly jsem chtel do armady, ale bohuzel v tu dobu zrusili povinnou 2 letou sluzbu. Diky rodinnym ptoblemum jsem ukoncil studium a odstehoval se v 17 a zacal pracovat. Porad me jsem zažranej do AČR a chtel bych se stat aspoň AZ. Bohuzel podle pozadavku nesplnuji jednu zasadni vec a to je „Vyucni list“ . Mrzi me tak prisne podminky pro prijeti i kdyz na kousku papiru preci nezalezi. Drzim vsem palce a dekuji za bezva pocteni. Dale budu snit o tom ze bych jednou chtel byt soucasti AČR i kdyz nevim jak ten muj problem vyresit.. diky Mira S.

  • MV /

   Díky za pěkná slova, bohužel nevidím žádné lehké řešení vaší situace….

 21. Pavel /

  Mě do AZ nevzali, taky jsem řekl, že mě alergie neomezuje a bylo to prd platné.

  • MV /

   To je smůla no :-( I když armáda plánuje zmírnění požadavků právě v tomto směru.

 22. MK /

  Zdravim,
  chtel bych se zeptat, jak je to se zdravotni prohlídkou. Je potreba si vzit v zamestnani dovolenou nebo to lze vyridit formou propostky k lekari?

  Díky

 23. Comodet /

  Kdyz jsem cetl ty duvody vstupu do AZ nemohl jsem si nevzpomenout na nase podobne znechuceni zivotnim stylem. Rozhodli jsme se to ale vyresit jinak – dali jsme se na nejtezsi realtime strategickou hru jakou civilizace zna – poridili jsme si deti. Takove fyzicke a dusevni vycerpani, nutnost byt pripraven za kazde situace na kazdou eventualitu atd. vam zadna armada nezprostredkuje a rozhodne to neni jen na 8 tydnu v roce a nejde z toho odstoupit. Od te doby take povazuji za nejvetsi hrdiny vsechny zodpovedne rodice. :)

 24. Ondrej /

  Zdravim,
  kde najdu presny popis fyz testu dle veku? Je mi 30.
  Cetl jsem ze dostavam stejny plat jako v zamestnani, je to tak?
  Je tam nejaky strop? priklad manager s platem 50 000 hrubeho se prihlasi k AZ,…
  diky

 25. Lucie /

  Mám takový menší dotaz.Chtěla jsem se zeptat,když mám vystudovanou střední školu,ale neukončenou maturitou,mám šanci se dostat do AZ ? Děkuji za odpověd

 26. Mego /

  U nás boli podobné pokusy o niečo podobné, samozrejme, iba blbec by do toho šiel. Už len z toho dôvodu, že mal dostať asi nejakých 150€ mesačne (výplatu zo štandardnej roboty samozrejme nie). Trvalo to pol roka. No a po skončení si samozrejme najlepší adept na to, aby si v prípade VP musel ísť ako prvý chrániť Ficovú prdel a to ja robiť veru nebudem! Tiež som rozmýšľal, či sa na to nedám, ale veľmi rýchlo som si spočítal dva a dva.

Leave a Reply