Samoléčba onemocnění v postapokalyptickém světě

Tramadol – Maximální denní dávka 400mg. Je lepší pro dlouhodobější léčbu, protože při jednotlivých dávkách způsobuje docela silné nevolnosti, které po pár dávkách odezní. Způsobuje závislost při delším používání, protože proniká do mozku a zjednodušeně řečeno zlepšuje náladu. Často se vyrábějí v provedení s postupným uvolňováním, takže se můžou dávkovat po 8-12h. Mabron, Tramabene, Tramal, Tralgit, Noax, Doreta, Zaldiar – poslední dva jsou v kombinaci s paracetamolem a neměl by se už dávat žádný paracetamol navíc.

Codein – Jako analgetikum se používá pouze v kombinaci a to jako Ultracod, Panadol Ultra, Korylan. Max. denní dávka kodeinu je 240mg.

Antiflogistika

Jsou to látky, které působí zároveň protizánětlivě, proti horečce i proti bolesti. Protizánětlivého účinku se hodně využívá při léčbě onemocnění kloubů. Jejich hlavním nežádoucím účinkem je silné dráždění trávicího traktu a to zejména při dlouhodobějším užívání. Tento účinek je dán mechanizmem účinku, a proto přetrvává i při podání čípku. I tak se ale doporučuje je brát po jídle, protože nejsilněji působí tak 2h a po tuto dobu zůstává i jídlo v žaludku.

Kyselina acetylsalicylová – proti bolestem se moc nepoužívá, protože je docela slabý. Nesmí se dávat dětem a nejlépe ani mladistvým do 15 let.

Ibuprofen – Asi nejpoužívanější a nejznámější. Najdeme ho jako Brufen, Ibuprofen, Ibumax. Používá se také v lokálních aplikacích na zmírnění bolestí svalů a kloubů. Ibalgin-gel/krém, Dolgit. Jednotlivá dávka 400mg maximálně 2400mg denně.

Diclofenac – Hodně silný, ale o to víc dráždí žaludek. Také se používá do mastí stejně jako ibuprofen. Apo-diclo, Voltaren, Dolmina, Monoflam, Olfen, Uno, Veral, Flektor ep-gel, Voltaren emulgel. Denní dávka 150mg.

Indometacin – vyrábí se pouze v čípcích. Vysoce účinný zejména u onemocnění kloubů.

Meloxikam – účinkuje dlouhou dobu a nedráždí tak moc žaludek. Artrilom, Melocox, Melovis, Noflamen, Recoxa. Max. denní dávka 15mg.

Nimesulid – málo dráždí trávící trakt, velmi silný. Nesmí se používat v kuse déle než 14 dní pak je třeba vysadit aspoň na dva týdny protože potom poškozuje játra. Dávkování 2x100mg denně max. Aulin, Nimesil.

Paracetamol – do této skupiny sice nepatří, ale nechci zakládat novou skupinu. Nemá protizánětlivé účinky. Proti bolesti se dává jedna tableta (500mg), pro jedince nad 75kg dvě, jinak nezabírá. Maximální denní dávka 3g. Jednotlivé dávky by se měly dávat v 6h odstupech. Panadol,Paralen.

Antibiotika (ATB)

Na úvod musím napsat, že léčení atb v dnešní době rozhodně patří do rukou lékaře! Vyvarujte se samoléčení. Antibiotika (také v dnešní době často nazývaná chemoterapeutika) jsou látky, které buď potlačují množení bakterií (bakteriostatická atb) nebo je přímo zabíjí (baktericidní). U baktericidních atb se člověku uleví většinou už do 2 dnů, zatímco u bakteriostatických do 4. V dnešní době už jsou většinou širokospektrální tzn., že působí skoro na všechny běžně se vyskytující infekce. Zmiňuji nejčastější použití.

Všeobecné zásady pro jejich užívání: Délka užívání závisí na dané nemoci, ale zjednodušeně můžeme napsat, že by se měli používat aspoň týden na druhou stranu to často je taky maximální doba užívání, nebo se může prodloužit na 10-14 dní. Je třeba dodržovat časové rozestupy dávkování (u každého budu popsáno) kdy po každém intervalu se v 90% bere jedna tableta (většina léků je takto nastavena). Je velmi důležité nevynechat žádnou dávku. V případě že zapomeneme, vezmeme si ji co nejdříve a pokračujeme v původním braní. Nezvyšujeme následující dávku. V případě, že ATB neúčinkují, zaměníme za ATB z jiné skupiny. Jejich cílení je docela problematické, protože každé atb účinkuje na jiné bakterie a v případě katastrofy není možné zjistit přímo, co nás skolilo.

Peniciliny

Zde se v lékárnách setkáte zejména s klasickým V-penicilinem a amoxicilinem. Na peniciliny občas bývají lidé alergičtí i když je to docela vzácné. Projevuje se to vyrážkami,nevolnostmi a občas otoky a dušností. Je třeba léčbu vysadit a změnit skupinu antibiotika.

Page 2 of 6 | Previous page | Next page