Charakteristiky vybraných nebezpečných látek

Kódy, značící stupeň nebezpečnosti látek

UN kód je charakteristické čtyřčíslí, přiřazené dnes asi 3000 látkám a jejich směsím, které látku nebo směs jednoznačně identifikuje. Musí být společně s Kemlerovým kódem uveden na každém vozidle, používaném při přepravě látek po železnici nebo silnici. V silniční, železniční a ve vnitrozemské vodní dopravě se přepravované nebezpečné věci označují výstražnými tabulkami, kde v horní části tabulky je identifikační číslo označující povahu nebezpečí tzv. Kemlerův kód a ve spodní části tabulky je uvedeno identifikační číslo látky tj. UN kód.

Kemlerův kód specifikuje nebezpečnost dané látky pomocí kombinace dvou nebo tří číslic ( 2 až 9 ) a písmene X. Zdvojení číslice označuje zvýšení hlavního nebezpečí (prudká hořlavost – 33). Kód musí mít alespoň dvě číslice, proto se v případě potřeby doplňuje 0. Na cisternách často můžeme vidět např. Kemlerův kód 33 pokud přepravují benzín nebo jinou prudce hořlavou látku.

Kemlerův kód (horní řádka čísel) a UN kód (dolní řádka)na výstražné tabulce:

2 – Plynná látka (Uvolňování plynů pod tlakem)

3 – Hořlavá kapalina (Hořlavost par kapalin a plynů)

4 – Hořlavost pevných látek

5 – Látka podporující hoření (Oxidační účinky)

6 – jedovatá látka (Toxicita)

7 – Radioaktivní látka

8 – žíravá látka (Leptavé účinky)

9 – Samovolná reakce (Nebezpečí prudké, bouřlivé reakce)

0 – Bez významu (viz výše)

Dále se používá X – látka nebezpečně reagující s vodou

ACETYLEN

Kemlerův kód – 239

UN kód – 1001

Vlastnosti – Bezbarvý plyn, čistý příjemně voní po etheru, technický produkt páchne po česneku. Není jedovatý, rozpouští se ve vodě, plyn je mimořádně hořlavý a sndno vznětlivý. Vzhledem k jeho nestabilitě je uchováván jako rozpuštěný plyn v porézní látce napuštěné acetonem (za tlaku 1 200 kPa se asi 25 objemů acetylenu rozpustí v 1 objemu acetonu). Způsobuje nevolnost, bolest hlavy, zvracení, otupělost, bezvědomí; vysoké koncentrace působí narkoticky.

Pokyny – Postiženému uvolnit těsné části oděvu, při zástavě dechu zavést umělé dýchání, přivolat lékaře, nenechat postiženého prochladnout. Přepravovat pouze vleže.

AMONIAK (Čpavek)

Kemlerův kód – 268

UN kód – 1005

Vlastnosti – Zkapalněný, jedovatý a žíravý plyn s ostrým zápachem, neomezeně rozpustný ve vodě, při odpařování tvoří chladné žíravé mlhy těžší vzduchu (nebezpečí omrzlin), plyn je lehčí vzduchu, tvoří se vzduchem výbušné směsi, silně dráždí a leptá pokožku, dýchací cesty, sliznice, oči, při vyšších koncentracích působí smrtelně.

Pokyny – Postiženého přenést na čerstvý vzduch, uložit do klidné polohy, uvolnit oděv, potřísněné části oděvu sundat, zasažená místa opláchnout vodou, při zástavě dechu aplikovat umělé dýchání, omrzlá místa netřít.

BROM

Kemlerův kód – 886

UN kód – 1744

Vlastnosti – Silně žíravá, jedovatá červenohnědá kapalina, málo rozpustná ve vodě, při odpařování vytváří jedovaté leptavé mlhy těžší vzduchu, silně dráždí a leptá oči a dýchací cesty, při vyšších koncentracích otok plic až smrt a to i po několika dnech.

Pokyny – Postiženého přenést na čerstvý vzduch, uložit do klidné polohy, uvolnit oděv, potřísněné části oděvu sundat, zasažená místa opláchnout vodou, při zástavě dechu aplikovat umělé dýchání, postiženého i bez zjevných obtíží ponechat v klidu.

CHLOR

Kemlerův kód – 268

Page 1 of 3 | Next page