Při krizových situacích pomohou i podzemní nemocnice
Praha – České republice chybí jednotné krizové plány pro případ teroristických útoků nebo živelných katastrof. Upozornila na to nově vzniklá Společnost krizové připravenosti zdravotnictví (SKPZ), která dnes představila své plány v podzemním krytu pražské Thomayerovy nemocnice. Na 900 metrech čtverečních jsou připravené dva vybavené operační sály, nechybí ani potřebný lékařský materiál, základní potraviny a zázemí pro lékaře i pacienty.
SKPZ je součástí České lékařské společnosti a funguje od počátku roku. Podle předsedy jejího přípravného výboru Josefa Štoreka je potřeba především zajistit, aby případná mimořádná akce zdravotnická zařízení a jejich personál nezaskočila a aby se při zásahu neplýtvalo prostředky. „Aby nebyly ostrůvky, ale aby to mělo tah na branku společný. Abychom se trefili do jednotně poskytované péče za každé situace,“ řekl ČT.
Společnost má zatím 70 členů. Spolupracovat chce i s úředníky ministerstva zdravotnictví. V ideálním případě by pak při mimořádné situaci měli hladce spolupracovat nejen lékaři a integrovaný záchranný systém, ale třeba i úředníci nebo neziskovky. Pro případ, že při velkých katastrofách nebudou fungovat běžné nemocnice, existují nemocnice v podzemí. Jednu z nich má i pražská Thomayerova nemocnice. Podobné zařízení jsou i v nemocnici na Karlově náměstí a na Bulovce.
Podzemí Thomayerovy nemocnice bylo odtajněno veřejnosti po roce 1990. Kryt se stavěl od roku 1952 do roku 1962 a původně měl fungovat jako protiatomový úkryt pro 170 lidí. Do podzemí se vchází dlouhou chodbou, která končí v místnostech, kde měli lidé původně procházet dozimetrickou kontrolou. „Je tady lékařský materiál, medikamenty, které si sem chodí dozorovat sestra, jsou tady základní potraviny,“ uvedl správce krytu Pavel Florián. Do krytu vede telefonní síť a je v něm připojení k internetu. V objektu je možné sledovat televizi a poslouchat rádio.
Operační sály jsou schopné provozu do 60 minut
Pro případ nenadále události jsou v krytu dva operační sály, které jsou schopné provozu do 60 minut od vyhlášení krizové situace. Ve třech patrech je pak k dispozici i 72 lůžek a kolem stovky rozložitelných lehátek. Kryt má k dispozici vlastní akumulátory a agregáty, které vyrábějí energii. Pro případ okamžité krize je připravena také voda a zásoby kyslíku, které by při úplné izolaci vydržely 26 hodin. Do podzemí je navíc 24 hodin denně vháněn čerstvý vzduch, který brání vzniku plísní. Dvě patra podzemní nemocnice se běžně nepoužívají, ve třetím je v současné době umístěna onkologická ozařovna.
zdroj: ct24.cz
Page 1 of 2 | Next page