Základy první pomoci

V případě silného krvácení je třeba okamžitě jednat a krvácení se pokusit zastavit. Cílem je zajistit organismu potřebný přísun kyslíku, který je rozváděn krví. Při kritickém poklesu objemu krve v cévách nastává nedokysličení těla a bezvědomí. Mozek bez zásobení kyslíkem, tedy neprokrvený, nevydrží déle než 10 minut, pak nastává jeho nevratné poškození a následná smrt.

Silná krvácení je třeba zastavit tlakem na ránu a podvázáním končetiny (zabráníme přísunu další krve).

Dostatečně silným tlakem na ránu se dá částečně zastavit krvácení.

Při velkých ztrátách krve dochází k šoku, v cévách již není dostatek krve k zásobování těla kyslíkem. Srdce zrychlí svoji činnost a cévy se zúží a oběh se zaměří na životně důležité orgány. Jedná se o kompenzaci ztráty krve, která však vydrží jen krátkou dobu a pak nastává kolaps cévního oběhu, následuje smrt.

Příznaky šoku:

Neklid, rychlý pulz, bledá kůže, pocit chladu. Zraněného umístěte do protišokové polohy: Nohy podepřete ve výšce. Oběť zajistěte proti prochladnutí.

Page 3 of 3 | Previous page

  1. Gloch:

    Poznámka ke zjišťování činnosti srdce (ad 2) V případě bezvědomí – pokud pacient nedýchá je zjišťování pulzu ztrátou času. Laik nemá zkušenost s vyhmatáním pulzu, navíc ve stresu mnohdy člověk vnímá vlastní pulz v prstech jako pacientův. Proto neztrácíme čas a provedeme záklon hlavy a okamžitě zahájíme nepřímou srdeční masáž. Pochopitelně, že je nutno okamžitě volat 155 a sdělit okolnosti. Člověk má v těle zbytkový O2 na cca 15 – 20 min takže pro laika je lepší nezdržovat se umělým dýcháním. Při správném záklonu hlavy jsou dýchací cesty průchodné a díky stlačování hrudníku dochází k částečné výměně vzduchu v plicích. stlačování hrudníku nepoškozuje srdce ani pokud toto není v zástavě. Důležité: trvá cca 10 stlačení, než se krev v oběhu dá do pohybu a každé přerušení masáže způsobí opětné zastavení a ztrátu času. Proto – NEPŘERUŠOVAT MASÁŽ!!!

  2. Gloch:

    Ad „Umělé dýchání a masáž srdce“ Stlačujeme do hloubky cca 5 – 6 cm, 100x za minutu. Dobrou pomůckou je rytmus písně „Rolničky, rolničky“ zpívané v duchu. Zlomená žebra srostou. Masáž nepřerušujeme, jsou-li k dispozici 2 zachraňující postupujeme systémem 30:2 – po 30 stlačeních 2 vdechy, pozor na přefounutí – vdechujeme jen vzduch, který máme v plicích normálně – nenadechujeme se zhluboka.

  3. Max:

    Podivný zřejmě laický článek, mix zastaralých znalostí z brané výchovy a brutální je „naplánovaný postup“ jakási mutace MARCHE, ABC a čehosi :)

  4. ldwx:

    U stabilizované polohy otáčet postiženého vždy na pravý bok (viz. obrázek – špatně) Kvůli působení tlaku na srdce. Takže určitě se neřídit tím, jaká končetina je ke mě blíž. A také chybí nějaký kus hadru smotaný do rule a následné podložení pod krk. Jenom zaklonit hlavu pro volné dýchání nestačí, hlava může mít tendenci se vracet zpět(vazy, svaly). Víceméně kroky ke stabilizované poloze zde uváděné jsou stejně divné(např. podsouvání ruky pod boky?????)