Evakuační zavazadlo BOB (Bug Out Bag) v ČR

Obsahem zavazadla by měly být takové věci, které vám zajistí základní potřeby alespoň na dobu 3 dnů. Není špatný nápad ověřit si takovou funkčnost ve chvíli, kdy je zavazadlo kompletní a udělat si víkend někde v kempu, kdy nebudeme nic nakupovat a budeme žít jen ze zásob v batohu. Samozřejmě když zjistíme, že nám něco chybí, nebudeme trpět, chybějící položku koupíme a po návratu ji do batohu vložíme nastálo.

Samotný obsah rozdělím do několika kategorií, které se pokusím seřadit dle důležitosti. Poslední poznámkou, než přistoupím k výčtu, je, že následující se týká zejména dospělých osob. O potřebách dětí vědí nejlépe jejich rodiče a ti by dětem měli sami připravit jejich evakuační zavazadla dle věku, případně myslet na potřeby nejmenších (plenky, výživa, léky do svých batohů apod.), proto již v následujícím textu nebudu specifické potřeby dětí zmiňovat. Rovněž potřeby domácích zvířat nejsou v článku zmíněny, nicméně ve stadiu plánování by se mělo počítat i s nimi.

1. Léky a zdravotnický materiál

2. Voda a potraviny

3. Ošacení a vybavení

4. Doklady, cennosti

5. Různé

Léky a zdravotnický materiál

Léky a zdravotnický materiál řadím na první místo zcela záměrně. Jedná se zejména o to, že spoustu lidí trápí různé alergie, migrény, potíže s klouby, srdcem apod. Každý si musí uvědomit, jak je na tom z hlediska pravidelné medikace a do BOBu prioritně vložit zásobu dlouhodobě užívaných léků (v tomto případě klidně na delší dobu než 3 dny) a pravidelně kontrolovat jejich trvanlivost. Dále by měla být přítomna lékárnička. Základní cestovní verze co se týče zdravotnického materiálu – náplasti, obvazy, obinadlo, šátek, nůžky, pinzeta, desinfekce ap. Co se týče lékové vybavenosti, není na škodu přidat více protiprůjmových léku, léků tlumících bolest a léků proti nachlazení a podobným neduhům. Jistě bych přidal i nějakou základní dávku vitaminů a podpůrných doplňků stravy – jako jsou např. vápník, magnézium, atd. Toto opatření považuji za dobré vzhledem k možnosti delšího ubytování v evakuačním středisku a možné nepříliš kvalitní a vyvážené stravě.

Voda a potraviny

Zejména voda soutěží o místo s léky. Bez vody se nedá žít, proto by měl každý nést s sebou dostatečnou zásobu vody alespoň na 3 dny – tzn. min. 2 litry na den a osobu. Ideální je balená neperlivá voda v plastové lahvi.

Na důležitém místě je samozřejmě jídlo. Fantazii se zde meze nekladou, nicméně by mělo být počítáno s možností, že nebude možné jídlo ohřát. Proto se nabízejí různé cereálie, tyčinky a konzervy, které přímo nevyžadují tepelnou úpravu. Všemi turisty dobře známá vepřovka jistě najde místo v nejednom BOBu. Není od věci přibalit i pár balení sucharů, které jsou prakticky nezkazitelné a poskytují tak vhodný dlouhodobý zdroj energie. Z tohoto hlediska lze rovněž doporučit různé ořechy a sušené ovoce. Pouze pozor při reálném využití – slané a suché pokrmy zvyšují vaši spotřebu vody. Raději mít mírný hlad, než trpět dehydratací.

K potravinám a vodě samozřejmě patří i prostředky pro přípravu a konzumaci. Nejvhodnější je pravděpodobně standardní ešus, kovový hrnek, skládací příbory, zapalovač a lihový vařič. Vše sbalitelné do jednoho balíčku, který je navíc poměrně skladný. Měli bychom myslet i na hygienu stolování a přibalit čisticí prostředek, houbičku a utěrku.

Ošacení a vybavení

Pro eventualitu opuštění domova ve spěchu nemůžeme vyloučit možnost, že vyběhneme z domu v pyžamu a pantoflích. Proto by měl BOB obsahovat kompletní sadu ošacení (včetně dostatečného množství spodního prádla). Ideální je zvolit vícevrstevné oblečení (funkční, izolační, nepropustná vrstva). Nedílnou součástí by měla být pláštěnka. Ideálně silné pončo, které lze přehodit i přes batoh. Deštníky bych pro tento případ balil až jako poslední věc, pokud náhodou bude místo, rozhodně ne jako primární ochranu proti dešti.

Zcela určitě nejsou k zahození pevné turistické (a prošlápnuté) boty. Nespoléhejte na zcela novou obuv, mohla by vás nemile překvapit. A puchýře při přesunu, který nutně musíte vykonat, nejsou nic příjemného.

Kromě základní sady oděvů by neměla chybět i jedna sada oděvů na spaní. Jednoduché triko, tepláky, mikina, silné ponožky a čepice nezaberou moc místa.

Page 2 of 4 | Previous page | Next page