Mozek v postapokalyptickém světě – UPDATED

Použití látek ovlivňující biochemické pochody v mozku je v našem případě velmi omezené. Terapie epilepsie, deprese, schizofrenie, Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby jsou všechny dlouhodobého charakteru a předzásobení léčivy jen tak pro případ potřeby by stálo velké množství peněz, úsilí a prostoru pro skladování. V krizi budou zapotřebí hlavně sedativa na uklidnění, které můžeme použít také jako hypnotika, což nám pomůže ve chvílích klidu rychle usnout. Je třeba dodat, že tyto léky můžeme použít jen v bezpečí, protože u všech budete v případě probuzení za méně než 3-4h zmatení a zpomalení, dost záleží na konkrétním léku, který si vezmete. Všeobecně je třeba všechna tato léčiva považovat za návyková, ať už patří do jakékoliv skupiny, a proto je třeba se jejich častému používání vyvarovat. Nejde jen o následné abstinenční příznaky, ale také o rychlé vyplýtvání zásoby, která by mohla vydržet na několik měsíců při občasném použití.

Použitelné pro naše potřeby navození spánku jsou benzodiazepiny (oxazepam, alprazolam, diazepam, medazepam, chlordiazaepoxid, midazolam), kterých už je dnes málo, ale prodávají se ve velkém množství. Druhou použitelnou skupinou jsou zolpidem a zopiclon. Většina antidepresiv je vám k ničemu, protože ne vždy mají sedativní účinky a čím jsou modernější, tím víc jsou tyto nežádoucí, pro nás žádoucí účinky, potlačeny.

Oxazezepam – účinkuje 4-8 hodin a bere se 15-30mg hodinu před spaním.

Alprazolam – používá se spíše jako antidepresivum a není příliš vhodný, protože účinkuje 10-15h. To sice neznamená, že má po celou dobu hypnotický účinek, ale stejně může způsobovat ospalost. Bere se 0,5-1mg. Vyrábí se jako Neurol a Xanax (také v retardované formě označené SR – je třeba rozkousat).

Diazepam – dává se 5-10mg. Je lepší zkusit menší dávku, protože se pomalu metabolizuje.

Midazolam – podává se 15-30 minut před ulehnutím a to 7,5 -15mg, působí asi 2h. Dormicum

Medazepam – nemá tak silné uspávací schopnosti, ale působí asi jen 2h, takže je optimální jen pro rychlé navození. 10-20mg před spaním. Ansilan

Chlordiazaepoxid – zase dlouhodoběji působící (až 10h), bere se 10-20mg hodinu před spaním. Elenium.

Zolpidem – působí asi 3h, bere se 10mg při ulehnutí. Stilnox, Apo-zolpidem, Zolsana, Hypnogen

Zopiclon – působí asi 5h a bere se 3,5-7,5mg při ulehnutí. Zopitin

 

Z rostlinné léčby, která nám může napomoci k uklidnění, nebo spánku můžeme použít tyto rostliny:

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) – používá se usušený kořen (páchne po myšině), ze kterého se vyrábí tinktura (louhování v alkoholu).

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) – dělá se čas z usušených listů.

Chmel otáčivý (Humulus lupulus) – pro sedativní účinky je třeba opět připravovat tinkturu.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) – pro sedativní účinek se dělá čaj a je třeba ho používat alespoň 2 týdny. Je lepší vyhýbat se slunci, protože může docházet k vyrážkám. Je třeba dát pozor na pití třezalky při užívání mnoha léků, protože třezalka urychluje metabolizaci léčiv a to může mít fatální a celoživotní následky (např. antikoncepce ;-) .

 

Psychostimulancia

 

Ty nejlepší látky stimulující výkon mozku se bohužel řadí do drog. Ty, které jsou k dostání, jsou také málo předepisována a žádný normální doktor Vám je nepředepíše.

Mezi drogy řadíme:

Amfetamin, Metamfetamin (pervitin), MDMA (extáze, cocain). Všechny zvyšují koncentraci noradrenalinu a dopaminu v mozku a tím zvyšují aktivitu jedince. Vzhledem k rychlé tvorbě závislosti, nelegálnosti a také ceně je další rozbor zbytečný.

Page 1 of 3 | Next page