Mozek v postapokalyptickém světě – UPDATED

Velmi podobné účinky má modafinil. U nás je k dostání na recept jako Vigil a Modafinil Teva a používá se při léčbě nadměrné spavosti. Dává se 100-200mg v jedné dávce do maxima 400mg. Další podobnou látkou je fentermin (Adipex retard) který se dávkuje 75mg denně a používá se jako anorektikum. Tyto látky zvyšují bdělost, soustředěnost, člověk je dobře připraven na fyzický výkon, zvyšuje se výkon srdce, plic a svalů. Zrychluje se metabolismus a spalování tuků. Mají však široké spektrum nežádoucích účinků, které vyplývají z vlastností léku. Hodně zvyšuje tlak a zrychluje tep a u jedinců se slabším srdcem zvyšuje pravděpodobnost infarktu, hrozí také nebezpečí mozkové mrtvice. Dochází ke ztrátě pocitu žízně a možné dehydrataci. Při dlouhodobém užívání se dostavují různé bludy.

Poté zde můžeme uvést další látku, zařazenou mezi anorektika, tzn. látky napomáhající hubnutí. Jedná se o sibutramin (Lindaxa, Meridia), který byl nedávno po celé Evropě stažen kvůli podezření na nebezpečí poškození srdce (avšak studie, která na to poukazovala, byla velmi zvláštní a špatně podaná a pracuje se na nových, které snad vrátí sibutramin zpět do hry). Působí podobně jako výše uvedené látky, ale ne tak silně a navíc zlepšuje náladu. Dávkoval se 10mg ráno. Nežádoucí účinky jsou stejné jako u modafinilu, ale nejsou tak časté ani závažné.

Všechny výše uvedené látky je třeba používat jen na doporučení lékaře. V případě potřeby je možné je použít pro zlepšení fyzického a psychického výkonu, ale já osobně bych do toho nešel.

Další účinnou látkou, která už patří do jiné skupiny, je dobře známý kofein. U něj se jen zmíním, že účinná dávka je 100-200mg a velmi rychle vzniká tolerance. Obsah kofeinu v šálku kávy je velmi rozdílný podle druhu a kvality nápoje, obecně se pohybuje mezi 60 a 120mg.

Mezi volně prodejné léky zlepšující funkci mozku můžeme zařadit piracetam, extrakt z Ginkga a DMAE.

Extrakt z Ginkga – zlepšuje prokrvení končetin a mozku. Mírně snižuje srážlivost krve. Jeho použití u mladých lidí je velmi sporné (ve smyslu zlepšení funkcí mozku), protože nebylo nijako prověřeno. Naopak u starých lidí se začínající demencí má dobré účinky.

Piracetam – na rozdíl od Ginkga zlepšuje metabolismus neuronů a tím i bdělost a paměť i u mladých lidí. Teoreticky by neměl člověka excitovat, ale asi neznám nikoho, kdo by po něm nebyl aktivnější a zezačátku roztěkaný. Neměl by se dávat na večer, protože může způsobit nespavost. Zezačátku se podává 800-1200mg 2-4 denně a pokračuje se 800 2-3x denně nebo 1200mg 1-2x denně. Geratam, Pirabene, Piracetam, Nootropil, Oikamid.

DMAE- dimethylaminoethanol – relativně nová věc. Jedná se o prekurzor acetylcholinu a vzhledem k tomu, že únava je částečně způsobena sníženým množství acetylcholinu v synapsích neuronu DMAE touto cestou snižuje únavu. Jeho výhodou je, že čím déle se bere, tím menší dávka stačí.

Dále bych sem rád zařadil i tzv. roborancia/adaptogeny, a to látky, které pomáhají zotavovat organismus celkově a předcházet chronické únavě. I když už často nepatří mezi látky přímo ovlivňující mozek a asi už vůbec ne do post-apokalyptické medicíny, tak zde něco málo zmíním. Jedná se převážně o rostlinné výtažky.

Hlavní a nejznámější rostlinou je ženšen (Panax Ginseng), který dnes najdeme hlavně jako jednu z látek v multivitaminech pro starší osoby. Často bývá zaměňován za levnější Sibiřský ženšen (Eleutheroccocus senticosus), který působí velmi podobně, ale není tak účinný. Mezi další rostliny zlepšující funkce organismu a snižující únavu patří plody Klanoprašky čínské (Schizandra Chinensis) a extrakty z Rozchodnice růžové (Rhodiola rosea)

Rostliny v článku zmiňuji jen okrajově, protože na internetu je nespočet dobře zpracovaných článků na toto téma. Vychází také velké množství knih, a každý kdo má zájem o fototerapii, může najít to, co potřebuje.

Důležitých témat je mnohem víc, ale již jsem jich nevymyslel dost na to, aby daly další článek. Proto bych rád poprosil čtenáře, aby sami navrhli, o kterých léčivech bych měl něco napsat a co by je zajímalo. Děkuji.

Pro PostApo.cz zpracoval Daisuke.

 

Tento článek byl zařazen do soutěže PostApo.cz

Page 2 of 3 | Previous page | Next page