Přežij v postapokalyptickém světě!

CVIČNÝ POPLACH – 3! Radiace!

CVIČNÝ POPLACH – 3! Radiace!

Dub 12, 2013

CVIČNÝ POPLACH! CVIČNÝ POPLACH! CVIČNÝ POPLACH!

VYHLAŠUJEME CVIČNÝ POPLACH!

Teroristická skupina provedla úspěšný útok na jadernou elektrárnu Jetelín. Obrovské množství radioaktivního materiálu bylo za pomoci série silných výbuchů vyhozeno do vzduchu. Po celé České/Slovenské republice je vyhlášen krizový stav. Do hodiny od přečtení této zprávy se očekává radioaktivní spad.

Poplach trvá 30 hodin od přečtení této zprávy.

Do komentářů popište kde jste, jaké konkrétně kroky uděláte k tomu, abyste se zachránili a ve zdraví přečkali nejhorší chvíle. Případně nafoťte a sepište celý svůj příběh jako ponaučení pro ostatní. Zveřejníme ho pak na hlavní straně webu.

CVIČNÝ POPLACH! CVIČNÝ POPLACH! CVIČNÝ POPLACH!

47 comments

 1. Jakub /

  Som v skole v kodani. Buducu hodinu takzko sledujem internetove spravy o situacii v domovine.

 2. hicker /

  Som nedaleko ZIliny mam 2,5hodiny cas.Priamov umerov stiahnem 2 flase za hodinu,zasobu jedla mam na 2 roky a toto vsetko moze ist niekam :}.

 3. Jsem doma na nemocenské. Utíkal bych do lékárny pro nějaký jód a pak sehnat co nejvíc jídla a po cestě si trhal vlasy za to, že ty zásoby už nemám doma.

 4. Tugar /

  Jsem v kanclu v práci v Praze. Vybavení krom skoro-lekárničky žádný. Kudlu v kapse, reklamni flašky na cca 2l vody skocit do tesca pro horu sušenek a balík vody a hurá do metra. Buďto to dám metrem abych stihnul to do garáže a pak nelegální rychlostí na motorce směr německo. Nebo zůstat v metru kdyby doprava zkolabovala úplně. Na enduru mam stabilně docela slušnou výbavu na výlety, nebo bych skočil na VTRo a jsem v německu při prázdný dálnici do 30ti minut. Kámoš žije v Londýně, tak bych tam mohl ráno být. ;)

 5. Zantur /

  dojím tlačenku a napíšu kamarádům, že mi tu s nima bylo dobře :-)

 6. Ulrik /

  Zdravím vespolek, tak jsem si seděl v kuchyni u kafe s rodičema a objevil jsem CVIČNÝ POPLACH. Předem se omlouvám za mírny offtopic, ale vzplanula půlhodinová debata o spadu, takže bych nejspíš nic nestihl a umřel :-D

  Mám jen takový dotaz, v podstatě hlavní téma té debaty. Bylo by množství spadu (v případě reálného obrovského výbuchu) dostatečně velké, aby zasáhlo celou ČR? Jak dlouho by spad v takovém případě cca padal? Jak velký vliv by měl vítr? Řekněme, že se nacházím 50 km od imaginární vybuchlé elektrárny a vítr fouká směrem ode mě k elektrárně – jsem v bezpečí? Co když se vítr za dva dny otočí?

  Předem díky za odpovědi.

  Abych nebyl úplně mimo téma: jsem doma, urychleně vymyslím filtr na větrání do sklepa, nanosím tam zásoby, zakryji studnu a zahrabu se ve sklepě se svíčkama.

  Otec: vzal by auto a jel ke známým na Moravu (cca k Olomouci)

  • Záleží, jak by to vyhodili do vzduchu, klidně to ale může zasáhnout půl Evropy.
   Není důležité, jak by dlouho padal ale jak by dlouho trvalo do té doby, než poklesne aktivita nebo bude spláchnut.
   To samé k tomu větru, záleží kam to zanese a jak dloho bude trvat než to utichne.

   K tomu odjezdu to nevidím jako nejlepší řešení, bude panika a bude ucpáno.

  • Marys /

   Jak to tak čtu, všichni by zdrhli. Zajímavé.. Snažíte se připravit na krizi tím, že utečete pryč a budete budovat novej shelter? Proč si raději neuzpůsobujete příbytek k překonání? Agregát, studna, filtry, masky, zásoby žrádla a balené vody na x dní, palivo do auta/motorky/agregátů apod.

  • Tomáš /

   Katastrofa jaderné elektrárny je v jistých ohledech horší než bomba. Při havárii reaktoru dojde k jeho roztavení a vzniku tzv jaderné pece. Jádro po dlouhou dobu taví vše okolo(technologii reaktoru, betonovou kostru budovy a vyhazuje do vzduchu ohromné množství radioaktivních částic. Podle směru a síly větru dokáže jeden reaktor zamořit plochu o stovkách km2. Nejlepší šancí je zjistit směr větru od elektrárny a vydat se pár set km opačným směrem protože to nebude krátkodobá krize.

 7. aPOSTOL /

  Na to jsem moc línej, jdu pomilovat mladou, než mi upadne.

 8. Alla Xul /

  Zásoby jídla mám, uzavírám se v bytě, do pozadí pouštím TV a usedám k PC, na kterém spouštím Star Wars: The old Republic.
  Těžké chvíle si krátím flashpointy a při loadovací obrazovce sleduji tv informace. May the Force be with us!

 9. Romeo /

  No to je pěkné, tak se přesunu z práce domů (cca 1 minuta chůze) utěsním okana a dveře (použiju kobercovku nebo klasickou lepící pasku), odtočím si pitnou vodu do hrnců a podobných nesmyslů, otevřu křupky a zkusim se podivat zda mam v bytě vubec nějaký radio nebo jiný přijímač abych vedel co se děje. 30 hodin s knížkama a sám v bytě.

 10. Walden /

  Zrovna jsem dorazil domů, když se dozvídám o poplachu…. co dělám?
  Jako první jdu do skříně ve sklepě, kde mám výbavu na VP. Mám zde FOP – 85 a masku CM-4 s třemi MOF ( nic extra, ale mělo by to stačit :D ), pak tu mám batoh Maxpedition falcon II ( nebudu se rozepisovat o tom co všechno tam mám :) ). Teď mám více možností a popravdě nevím která je správná:
  1) Zůstat doma – utěsnit pořádně okna i dveře a ideálně je ještě zakrýt několika vrstvami. silného průmyslového igelitu ( mělo by to teoreticky udržet spad) během toho napouštět do umivadel a vany pitnou vodu. Se zásobami pitné vody a dostatkem jídla sedět doma poslouchat jak rádio tak krátkovlné ( doufám :) ) vysílání a čekat na info co dál popř. evakuaci
  2) Zbalit zásoby a vydat se do nedalekého protijaderného krytu ze studené války ( myslím že není funkční vzduchotechnika)
  3) Počkat doma ( stejné úpravy viz za 1. ) než si spad sedne a vydat se do Polska ( jsem z Hané takže to je blízko )
  —–
  Spíše se nakláním k variantě číslo 1…

  • Co máš poblíž za kryt? Odkud jsi? Když je funkční, stará se o něj někdo? Máš tam přístup?

 11. ortvar /

  Sakra, je to tu…

  Dívám se na Meteosat na prognozu kam vane vítr (bydlím cca 300 km na východ od Jemelína ) právě jsem dorazil domů z práce. Nadávám si do idiotů, že jsem dávno nekoupil masky a atombordel pro mě, přítelkymi a staršího syna.

  varianta A : na východ
  volám přítelkyni ať jde na přesně určené místo (viz níže)

  beru všechny potraviny co doma jsou (pár konzerv, pár BDP, něco mraženého z lednice, vařič, nealko, alko, pistoli, SA 58, munici, oblečení + výbavu na čundry , mobil, nabíječku, nakládám do auta.

  Nadávám si do double idiotů, že jsem dánvo nekoupil alespoň nejjednodušší Geiger.

  Unáším děti u prvního manželství z kroužků a z domu. (proto ta pistole) Nabízím exmanželce možnost připojit se (volitelné) . Beru dětem oblečení ( dle času)

  Odjíždím do nemocnice ( mé pracoviště )

  Vše nesu, vedu, na určené místo, které po dobrém, ev. po zlém zabírám.

  Určené místo : místnost kde se provádí RTG snímky (metr tlusté stěny, baryová omítka, olověné dveře, bez oken.

  Napouštím všechny dostupné nádoby vodou.

  Čekám na evakuaci.

  Varianta B : na západ

  všem výše zůčastněným doporučuji sledovat směr větru a informace vlády.

  Dělám přípravy dle času ( co ještě vzít či nevzít, pokud lze dokupuji Geiger, atombordel, masky (nepravděpodobné))

  Sleduji a ev. plním doporučení vlády.

  Při zhoršení situace, zhroucení krizových složek viz výše.

  Ortvar

  • Proč takováto šílená panika z radiace? Tu nebude mít spad nějak extrémní, takže by škodila v případě požití, vdechnutí nebo vypití, olověná místnost není trošku ale extrémní overkill, stačí zůstat doma a utěsnit pořádně.

   • ortvar /

    každej sievert co nedostanes do tela dobrej. Sekundarni zareni…

    • ortvar /

     jen aby se vedelo, takova „olovena mistnost“ je na každem odd RTG vcetne zubaru. Ma zabranit pruniku paprsku ven. Je to celkem doooost hlidane. Ono to ty parsky zastavi i i naopak :-)

   • Tomáš /

    No ono když na tebe bude měsíc padat jen lehce radioaktivní bordel… stejně dobrou chuť

 12. Kamil /

  Prišiel som domov z práce, je 22:00 keď to čítam. Možno by sa mi podarilo zohnať montážnu penu alebo lepidlo v kartuši (to mám určite) a zaplnil by som všetky vetračky v byte. Napustím plnú vaňu vody. Zásoby jedla mám tak na 2 mesiace takže to neriešim. Zatesním dvere v byte. Doma sme dvaja no máme 4 masky CM-5 a jednu CM-4, k tomu všelijaké filtre tak by som si dal jednu z predu, jednu zo zadu, zapol League of Legends a takto by som sedel a hral sa najbližších 30hodín..

 13. anonim /

  sem doma . beru dozimetr všem rozdám vlum a respirátory, plynovku mám bohužel jen jednu . evakuační bágl na záda , bratrovy vykopim aktovku a nasypu do ní obsah krabice s léky . následuje razie ve zbraňovém trezoru a tradá nimam – není auto.

  • Jaký „Dozimetr“ máš?

   • anonim /

    nic zajímavého a neobvyklého – sem trochu paranoik a sem rád že na jednom z mála webů nemusím uvádět svou identitu úplně všude a každému na odiv ale i přesto nechci specifikovat přesně ;-)

 14. Annele /

  Sedim doma. Utesnim okna paskou, napoustim vodu do lahvi. Utesnim paskou klicove dirky. Nahanim deti do mistnosti bez oken a pokousim se je uspat. Pravidelne procitam zpravodajstvi. Deti nespi. Slysim, jak sousedi nadavaji na zas*ane Cechy, kvuli kterym je v celem Rakousku radioaktivni bo*del. I pote, co je venku nuklearne bezpecno, chodim ven co nejmene a nemluvim cesky.

 15. fandosaurus /

  Byl jsem mimo net.. Poamlu umírám na radiaci :)

 16. Jsem v Přerově, na vesnici asi 10 minut od města máme ve sklepě vybudovaný protichemický bunkr doplněný antiradiačními vzduchovými filtry a sušenou stravou na 1 rok.

 17. Prudy /

  Vzhledem k povětrnostním podmínkám a celkovému stavu počasí budu v klidu. Navíc mě se havarijní zóna JE Jetelín netýká, jelikož bydlím více jak 16km daleko, pokud si pamatuju přesně vzdálenost hav.zóny od JE. Přesto podniknu opatření k zabezpečení ochrany jak své tak blízkých, i když v této fázi nevím přesně co, jelikož jak bylo zmíněno: je vyhlášen krizový stav (nevím který se myslí), zčehož plynou určitá opatření ze strany státu k ochraně obyvatelstva od radiašní profylaxe a ukrytí (které je zde v době kamenné). Ale navrhoval bych sehnat iodovou tabletu, utěsnit okna, nevycházet ven (pouze v případě nouze) a řídit se postupy ze sdělovacích prostředků…
  Člověk sám, který je nepřipraven udělá i horší ve snaze si pomoci…

 18. Míša /

  Jsem v loji, jednak jsem se to dozvěděla celkem pozdě a taky jsme vzhledem k neočekávané finanční situaci vyžrali zásoby a dokupujeme jen nejnutnější, takže doma je toho málo. Ale kdyby to byl reál, tak asi seberu auto, sbalím to málo co tu je a vypadnu, protože bysme tu umřeli hlady .. byť vy píšete že to taky moc reálné není.

 19. DaveWins /

  Som v Trnave, doma, po skončení vyučovania v škole. Počujem kolísavý tón sirén a následné varovanie cez rozhlas. Beriem si na seba plynovú masku M-10M, a plynovú masku CM-4 si dávam do batohu ako záložnú masku. Dám si na seba čo najviac vrstiev oblečenia a idem si kúpiť do lekárne jódové tabletky. V lekárni stoja zástupy ľudí a každý sa po tabletkách dožaduje, preto odchádzam domov. Zapnem rádio a televíziu a čakám na dôležité informácie o evakuácí. Volám, najbližšej rodine, preiateľom, a informujem ich čo treba robiť. Onedlho sa v rozhlase vyhlasuje miesto, kam ľudia majú byť evakuovaný. Máme čakať pred svojimi domami na evakuačné autobusi. Mne sa ale čakať nechce a preto si rýchlo zbalím najnutnejšie jedlo, doklady, peniaze, pozatváram okná, zamknem dvere. Pešo sa vydávam do evakuačného strediska. Keď tam po 12 hodinách prídem, ohlásim sa úradom, a počkám, kým krízová situácia neutíchne.

 20. Bartoloměj Valis /

  Jsem ve velkém městě, takže evakuace nemá smysl. Jdu do ložnice, kde je pod stropem namontovaná police s maskami OM-10M pro celou rodinu. Ke každé jsou jedny hlavní a jedny záložní filtry, obojí zabalené ještě z výroby. Ještě že jsou děti už velké a stačí jim velikost 1. Sundavám JP-75 a sovětské dozimetry. Jeden zapínám a dávám ho za okno na dvůr, kam nikdo nemá přístup. Bohužel se mi nepodařilo pořídit jodové tablety :( Přináším z auta velkou autolékárnu, pak lepicí páskou utěsňuji dveře, protože netěsní tak dobře, jako okna. Rozbaluji igelit a lepím ho přes vchod na půdu. Mezitím napouštím vodu do hrnců a do plastových kanystrů, kterých mám pět. Tímto způsobem jsme schopni uložit nejméně 100 litrů vody, pokud poteče. K záchodům chystám mikrotenové sáčky, pokud nebude fungovat voda, bude do nich vykonávat velká potřeba a pak se zavážou a odloží do platové přepravky. Moč se může sbírat do lahví, ženy to majá horší, ale naštěstí je pro ně v nouzovém uložení pohárek na močení vestoje. Žádné domácí zvíře tu není. Doma jsou tyto zásoby : 18 litrů mléka a 15 kg mouky do domácí pekárny, asi kilo konzerv, těstoviny, pár kilo jablek a další zeleniny. K dispozici je propanbutanový vařič s malou bombou, petrolejka s půlliterm petroleje, tři baterky na kliku, několik baterek s plochou baterií, solární baterka. Rádia jsou pouze v mobilech, televizi nemáme, internet zatím funguje, tak můžeme sledovat meteozprávy. Vybaluji zbraně, ale tady je klidná ulice. Všichni si balí batohy se spacáky, oblečením a věcmi na táboření, plachty proti dešti, lékárničky, doklady. Každý si permanetní fixou píše na tělo jméno a rodné číslo, telefon na příbuzného. všichni si vyzkouší masky, a pláštěnky, balí si mýdlo a jar na dekontaminaci, protože těm balíčkům, co jse koupil z výprodeje CO asi nejde moc věřit. Otevírám krabici pro přežití, kde jsou drátové pily, křesadla, termofolie a podobné vybavení do přírody. Dospělí si schovávají palné zbraně do pouzder a děti si berou nože. Kontrola oblečení a obuvi. Na vše, co má nějakou větší cenu anejd odnést, je přichystána vojenská bedna s gumovým těsněním, do které by se před případným odchodem daly notebooky, šanony s dokumenty a alba s fotografiemi. Máme všechny mobily na nabíječkách, dokud funguje proud. Pozorujeme okolí a čekáme na informace od orgánů státní správy, nebo armády. V blízkosti není nic, co by se dalo použít jako kryt, tak radši nikam neodcházíme. Máme nachystanou mapu města a v záloze je i kompletní mapové pokrytí celé republiky. V autě je benzínu jen asi na 100 km, takže bychom asi daleko nedojeli, ale nemáme to ani v úmyslu. Nemá význam vyrážet ven. Zatím…

 21. Sniper.six /

  Můj scénář je následující.
  Jelikož je právě energetická špička a JE obstarávají okolo 10% tuzemské výroby energie (nejsem si 100% jistý klidně mě opravte), narušením okamžitě kolabuje energetická rozvodná síť. Pípá mi UPSka že jede na baterky, vypínám servery (stjně se teď na ně nikdo nepřipojí) a při tom nasazuji masku CM-4 se základním filtrem a izolepou pro jistotu utěsňuji okna a dveře. Zapínám svůj mini notebook který má radiový a televizní usb přijímač a hlavně na zbytek energie v UPS je schopen běžet cca 30-40 hodin + 8 hodin baterie (stálého provozu).
  Jediné co mi chybí je balená voda. To sem asi trošku v pr…. jelikož čerpadlo (7 patro paneláku) je na elektriku a v obchodě mi zboží se slovy „Nejde proud nenaťukám to do systému“, bez pohružky násilí nedají. Zachraňuje mě však sklep kde nalézám 6x 1,5l balené vody. (je to málo ale lepší jak drátem do oka).
  Dalekohledem pozoruji jak je na tom Přerov, Kroměříž a co na to úsek dálnice D1 Kroměříž-Brno. Do toho přijímám informace z NTB jak rádiové tak televizní.

  • Malé upřesnění, v obchodě „nejde proud, nenaťukám to do systému“ ve valné většině nebude pravda, obchody mají zálohované zdroje, takže v praxi jsem viděl několikrát, že se prodávalo ještě hodinu po výpadku a ve tmě, když už zhasly poslední nouzová světla se vyháněli poslední zákazníci. (Albert+Lidl)

 22. stepan-hawk /

  V tomhle je výhoda malých krámů proti supermarketům. V malých krámech může prodavačka vytáhnout papírový bloček a při dobré vůli prodávat dál. To u super hyper a jiných megamarketů prostě nehrozí. Samozřejmě bude rychlost někde úplně jinde, ale pokud budete kupovat tři krát jedno a to samé balení vody, tak Vám to prodavačka spočítá za dvacet vteřin. (Většina prodavaček. Viděl jsem i takové, které zápasily s problémem kolik mají vracet drobných.)

  • Sniper.six /

   Díky za postřehy ze života.
   Ale nedá mi to musím se taky přidat s jedním postřehem který se vztahuje k poslední části, článku nademnou.
   Muž je ochoten zaplatit 20kč za věc v hodnotě 10kč v případě že ji potřebuje.
   Žena je ochotna zaplatit 10kč za věc v hodnotě 20kč. Protože je ve slevě. (Neplatí pro post-apo dámy.)

   • Ještě mám pocit, že 10% výpadku rozhodně neshodí žádnou síť, a) energetici můžou sosat z okolních států, protože elektřinu i okolním státům posíláme, energetická síť není rozhodně uzavřený národní okruh, b) i kdyby ano, jsou tu záložní zdroje, které se spouští v reakci na nějaké výkyvy= přečerpávací elektrárny a bloky uhelných, které aktuálně nejsou v provozu, mám pocit, že přeci jen energetici nejsou blbci a v reakci na případný probíhající výpadek začnou včas startovat záložní zdroje, přečerpávačky jedou v podstatě během vteřin a tepelné sice potřebují nějaký čásek na roztočení turbín a zahřátí topenišť, každopádně si myslím, že jakmile by začala někde v JE řvát kontrolka, že je něco v nepořádku tak se tuny uhlí rozběhnou ke svému cíli v ohnivou hubu nenažraného netvora a pomocí agregátů se začnou roztáčet stojící turbíny. No, a do té doby se minimálně sníží přesun energie přes hranice a přesměruje se k lokálním zdrojům, případně se sosne ze zahraničí, když bude velký problém.

 23. Téra /

  Sedím v kanceláři v Praze, když se dozvídám o poplachu. Je to velký podnik, jeden z těch, na kterých houkají sirény, takže to vím hned. Tenhle barák má značný podzemní prostory a tuším, že použitelný jako kryt. Předpokládám, že se dozvíme o poplachu a o tom, co máme dělat z místního rozhlasu – předpokládám instrukci o tom, kudy se do krytu leze. Jelikož je v podniku závodka a několik bufetů, jídlo nějaký bude; zapojím se do lifrování jídla a pití do krytu/podzemí. Obvolám rodinu a blízké, kteří mají šanci to stihnout – tj. jsou v dochozí vzdálenosti a neohrozí je tak dopravní kolaps (který určitě nastane) a navelím je do podnikového krytu. Pak ještě zavolám několika lidem, kteří určitě o varování nevědí (protože nesledují sdělovací prostředky a co kdyby u nich zrovna nic nezahoukalo).

  Druhá varianta – když instrukce nedostanem, nebo se dozvím, že kryt v budově z jakýchkoli důvodů nelze použít, za cca 10 minut doběhnu do metra, vzhledem k (relativní) časový rezervě stihnu cestou ještě splašit nějaký jídlo a hlavně pití.

  (Do metra nejdu s nadšením, po událostech z povodní roku 2002 už nevěřím v utěsněnost metra, ale lepší možnost v danou chvíli nemám. Stihla bych doběhnout do domu rodičů, nemám ale všechny klíče a byl by to zbytečný risk, že nikdo nebude doma, navíc možnosti utěsnění v tom domě nejsou nejlepší. Pokud by ale selhala telefonní síť, doběhla bych tam a evakuovala je a) do práce, b) do metra, to už bych tou dobou znala instrukce).

  • „po událostech z povodní roku 2002 už nevěřím v utěsněnost metra…“
   Za 1) „utěsněnosti“ se u všech krytů (tedy i OSM) dosahuje udržováním vyššího tlaku vzduchu uvnitř oproti venku (pomocí filtroventilace), tím se zamezí vstupu škodlivin skrze netěsnosti stavby a okolo těsnění v plynotěsných uzávěrech. Přetlak pokud vím se v metru při povodních neudržoval a i kdyby tak tlak vody by byl větší (uzávěry jsou stavěny na přetlak v čele tlakové vlny ne na stálý tlak jakým působí obrovská masa vody).
   Za 2) OSM i když je stavěné na to že vydrží záplavy způsobené protržením vltavské kaskády (ve válečném stavu velmi pravděpodobný scénář) je to míněno pouze v ideálním případě, tedy vše je uzavřeno a natlakováno dříve než se vltavská kaskáda protrhne (než cokoliv bouchne atd…)
   Ne všechny předěly byly uzavřeny, plus lidské chyby a pozdě zavřené uzávěry.

   Závěr si udělejte sama. OSM funguje velmi dobře, chybu hledejte v lidech.

 24. Není to jedno? /

  Tak buď jsem se dozvěděl o poplachu sakra pozdě a je už dávno pozdě, nebo byl vyhlášen teď a z mého pohledu jsem se ho dozvěděl hned.
  Na 90% jsem doma i s manželkou (pracuju z domova, manželka taky, vlastní prodejna), jetelín asi 50km, vesnice, starý kamenný barák (obvodové zdi 1,2m, 170m2, vchod do sklepa (18m2) zevnitř baráku z chodby). Tak jsem si včera zkusil zkusmé balení pro pohromu (bez manželky, ale v příkladu uvádím i jí). Geigra zatím nemám, ale uvažuji o něm, takže vycházím z běžně doporučovaných časů (jaderný útok, spad cca do 30-ti minut).
  Pokud nejede elektřina (při shození výroby jetelína pravděpodobné) nahodím ostrovní provoz a diesel generátor.
  Okamžité zahájení napouštění vody do vany (cca 11L/min místo původních 20L/min – voda nám tu teče pomaleji, máme nový debilní kohoutky z unie, co přimíchávají vzduch do baterie do vany – no nezabili byste bezmozka, kterej to vymyslel? Do sprchy chápu, ale do vany?), vhození chlorové tablety, případně jiné desinfekce (tablety nyní mám), sbalení spacáků (4x), svítilen (mám 1x takovou tu, co dobíjíte otáčením kličky + s sebou beru půlku krabice monočlánků z prodejny – doplňkový prodej k prodávaným hračkám), radio jsem bohužel nenašel, nepoužívám ho, v případě nouze bych musel ven po 2 dnech poslechnout autorádio nebo spoléhat na radio v mobilu, nabíječku. Připravil jsem vyvedení zahradní hadice s kohoutkem s vodou do sklepa (voda by tekla samospádem z bojleru a domácí vodárny cca 350L), manželka nanosila oblečení, pláštěnky, kýble, lékárničku, já pro jistotu naplnil barely s vodou (2x30L, používám na destičku a víno) a pokud by byl čas, naplnil bych vodou i demižony (5x, celkem cca 150L), manželka nanáší potraviny ze spíže (mouka, rýže, těstoviny, sušenky, šťávy a co přijde pod ruku, nějaké nádobí, koření, hmoždíř, hrnce, elektrickou dvouplotýnku vařič, pokud by šla elektřina, já přináším do sklepa 2 pytle obilí (obilí s vodou není zrovna lahůdka, ale jíst se dá a pytel vydrží přes měsíc a folii na balení balíků + krabici izolep. V kotelně (přístupná pouze z venku) shodím generátor, pokud byl puštěn, utěsním okna dveře izolepou (na prodejně jí mám haldu), rozsvítím ve sklepě světlo (ať poznám nahození elektřiny). Čas t+18 minut: Nanosím do sklepa chemii – desinfekce, savo, jar, cokoliv co najdu a lopatu (podlaha je udusaná hlína), použitelné zbraně (i nůž, boxer…), doklady, knihy z vlastní knihovny, utěsním sklep (okno pytlem sena, obalený ve folii, pak znovu ucpávka folií a případně zpevnění izolepou).
  V čase t+30 minut již sedím pohodlně ve sklepě, zkouším průběžně mobil + rádio jestli fungují a mám možnost se něco dozvědět a následně se přizpůsobuju situaci.
  Průser trvá déle než týden:
  Nanosím si z domu další knihy, křížovky, papír, propisky, deskové hry, cokoliv na nudu co najdu, obilí a zbytek potravin, zbytek oblečení, stolek, židli, matrace… vše užitečné v rámci baráku, který sám o sobě je částečným protiatomovým krytem.
  Shrnutí:
  Zajistím elektřinu, vodu (došel jsem k nějakým 600L vody, zásoba pro 2 lidi na 3 měsíce, následně bych musel ven pustit generátor a dopustit novou zásobu ze studny nebo načerpat ručně, pokud by fungovala elektřina, mám vodu neomezeně), jídlo (teoreticky na rok s obilím ve spíži (kontaminace nehrozí, po týdnu by následoval přenos do sklepa, pokud by to vypadalo na dýl), léky, chemie, oblečení, pláštěnka (takový domácí atombordel, na velmi krátké pobyty venku či po baráku by měl stačit), knihy z knihovny, použitelné zbraně, chemii, léky, doklady, světlo, podle všeho bych měl rok ze zásob vydržet. Následně už by musel následovat sběr ovoce, zeleniny a bylin venku a doufat, že spad není tak velký. Podle dostupných zpráv ze začátku katastrofy se případně pokusit přemístit a podobně.
  PS: Fakt nejsem paranoik, ale část věcí tu mám na prodejně, část vychází z bydlení na vesnici po staru (vlastní mouka, pečivo, mléko od souseda, sýry, šunky… obilí mám doma standardně 3-10 tun (částečně jím topím, je to ekologičtější než dřevo na poměr vyrostlého topiva na hektar za rok), mám nějaké pozemky, živočišnou výrobu až na drůbež ne) a část věcí mám pro případy nouze (generátor: běžné výpadky elektřiny a totální závislost na elektrice: voda ze studny, oběhová čerpadla pro topení, světlo…)

  Za případné hrubky a překlepy se omlouvám :-)

 25. Y0 /

  - jdu do garaze a prepinam system akumulatoru na „nabijet ze solaru i site“, zakazuji menic pro narocne spotrebice
  - zakazuji vzduchotechniku, zalepim vetraci otvory igelitem, pritom beru i komin a sani generatoru … ale to tak, aby to slo odfouknout kompresorem zevnitr
  - zalepim vstupni otvor nadrzi na destovou vodu, odklanim okap pryc
  - zaviram okna – jsou vzduchotesna
  - oplachuju vanu a pak ji napoustim

  - kontroluju, kdy prijde spad
  - pokud to stiham, jedu pro jidlo a vymenit bombu s LPG (necelych 3 km round-trip) + natankovat LPG do auta

  - zajizdim autem do garaze a lepim dvere garaze a vetrani

  - zase kontroluju, kdy prijde spad, pokud to sitham, tak:
  – hazim igelit pres uskladnene drevo na topeni
  – beru dovnitr alespon nejake drevo pro pripad, ze by to trvalo dele
  – pokud na to mam cas, zkousim zabalit barak do igelitu, aby se lepe dekontaminoval

  - lepim vstupni dvere
  - napoustim dalsi nadoby vodou
  - prichazi spad
  - vypinam vodu
  - sproste nadavam, ze nemuzu najit zadny rozumny maly transformator, nakonec najdu neco jako 220V / 5-12V, snad pok 1kg. Za to prijde nasobic a stabilizator na 390V. hadam, ze bude mit tak 20 ruznych zenerek, protoze vysokonapetove doma nemam. Pres odpor 4M7 pripojuji ruskou beta + gama geiger komoru a nadavam si, ze jsem to neudelal uz davno. Pod komoru prijde odpor, tranzistor a na nej repracek z PC-speakru. Mam geigera.
  - vypadava elektrina, mam pouze 1.7kW ze solarnich panelu a 6kWh v baterkach. Do vecera budou skoro plne.
  - 10m dratu u stropu, dalsich par metru na PVC trubku a do prizemi do rozvadece na uzemneni. Hledam germaniovou diodu GA206, nebo podobnou. Kam jsem dal ten laditelny kondenzator? Na vystup pripojuji bednicky z pocitace, pripadne s emitorovym sledovacem, nebo operakem … vysokoohmova sluchatka nenajdu. Po 20ti letech mam prijimac na bezna radiova pasma.
  - Zkousim, co se stane, kdyz smicham hydroxyd sodny na cisteni odpadu a cisty jod. Pokud to nejak rozumne zreaguje, neutralizuji vysledny jodid sodny kyselinou octovou a vyslednou odpornost piji. Podle wiki 250mg I 3x denne.
  - pocitam na jak dlouho mi vystaci 10kg sodneho louhu na likvidaci CO2, vychazi mi neco pres tyden pro 2 lidi, premyslim, jak udelat filtr z dreveneho uhli
  - vecer zatemnuji barak, aby to vypadalo, ze tam nikdo neni a ke dverim i oknum pripravuji vhodne nastroje na obranu – sekeru, macetu, propanbutanovy horak …

  - Usedam k pocitaci a zjistuji, jak to vypada s meteorologickou a radiacni situaci. Pokud nejde net, nadavam si, ze nemam ulozene schema prijimace na prijem meteorologickych dat
  - pokud nejde net, zjistuji co se deje z geigera, krystalky a na CB a radioamaterkych pasmech.
  - nejde-li proud, setrim baterky, co to da a snazim se nekontaminovat si generator tim, ze bych ho musel pustit

  - Do vhodne trubky letuji, nebo varim (podle materialu) sitky a mezi ne davam drcene drevene uhli a hadry. Doufam, ze po pruchodu timto a probublani vodou bude vzduch dostatecne prost radioaktivnich castic. Odkladam realne spusteni systemu, dokud hladina O2 nepoklesne nejak pod 15% (pres 50 dni pro 2 lidi), nebo dokud nedojde NaOH.

  - Cekam a doufam, ze jidlo, vzduch, energie, ani nic jineho nedojde driv, nez za 14 dni

 26. George /

  Sedím na hajzlu v Bayreuthu (sev. Bavorsko) a říkám si, že bych mohl zavolat mámě. Jinak mě to moc nevzrušuje, stejně jsem tu chtěl zůstat.

 27. Scott /

  Přesun do sklepa, zajištění oken, vyčkávání za informace ze zpravodajství nebo záchranných složek.

 28. Piti /

  Jako zaměstnanec Jetelína bych si pouze vzal svou ukrytou flašku slivovice, co mám ve skřínce, v klidu si sednul na rozkládací židličku a pozoroval ten ohňostroj se slzami dojetí v očích… ;)

 29. Adiž /

  Beru vše co je doma k jídlu nebo k pítí, vezmu si svůj vařič a zásoby lihu. Ze skříně vyndám svůj dozimetr a v zápětí si vyndám z pod postele novou plyn. masku a náhradní filtry. Vše to naházím do velkého batohu a sedám do auta… směr Libava (konkrétně staré ukryty pro jaderné zbraně)

  • Adiž /

   Možná bych byl v záchvatu zoufalství schopný i toho, že bych jel k tátovy do práce (AČR) a tam začal shánět veškeré zásoby. Je to na místě kde nesídlí větší skupina vojáků než 5-6. A všichni jsou to rodiní známí takže by se s něma dalo zajistá dobře vyjít.

 30. bibi /

  jodid draselný mám4 tablety tak jednu by som dal tak za pol hodku–potravín dosť–len napustil do zásoby vodu a sledoval správy–pokyny na evakuáciu ak by to bolo nutné /možno niekam schoval auto ak by bol čas /ak by fúkalo k nám asi sa tým autom presunul..

Leave a Reply