Přežij v postapokalyptickém světě!

Evropská mrazivá facka

Evropská mrazivá facka

Úno 25, 2012

Před pár dny jsme dostali překlad článku, se kterým vůbec nesouhlasím, přijde mi jako boj s větrnými mlýny. Osobně si myslím, že Česko má skvěle fungující krizový systém. Za posledních 10 let jsem to zažil mnohokrát (vichřice a nehody na trati, evakuace ze záplavové oblasti, přerušení dodávek vody a elektřiny) a s klidným svědomím mohu říct, že hasiči, železničáři, záchranáři, vojáci, policie a mnoho dalších v krizové situaci pracují perfektně a koordinovaně.  Nicméně ten článek tu máte a posoudit jeho význam je na vás. Vladius.

 

 

Opět něco o moci médií a lidské hlouposti nebo bych to mohl nazvat lidskou leností ověřit si pár jednoduchých faktů.
Právě teď v mém regionu máme dva týdny velmi špatného počasí, sníh, -15 nebo -20°C (což se konečně zlepšuje), cesty jsou zasypány sněhem, celá města jsou zcela odříznuta, infrastruktura v některých oblastech se rozpadá, zdravotnické služby se nemohou dostat k pacientům, v nejhůře postižených městech jsou obchody většinou uzavřeny, elektřina nefunguje. Úmrtí vlivem mrazu je více než 600.
Teď je to vše dočasné, možná pár dalších dní, týden a život se vrátí do normálního stavu. Ale i tyto „málo“ významné události nám přinášejí k poučení některé důležité lekce.
Politické elity v mé zemi řídí mainstreamová média. Hádám, že v celém světě je to podobné, někdy očividnější, jindy méně. Nezávislá média existují jen zřídka. Možná mají politici v jiných zemích „jemnější“ způsoby kontroly, ale nakonec je to nastejno.Na počátku tohoto období špatného počasí jsem sledoval místní média pro potvrzení několika věcí. Každé vystoupení v médiích s nějakým politikem je stejné: „Vše bude v pořádku, máme dostatek zdrojů pro boj s touto situací, naše elektrárny nebudou mít problémy, děláme to nejlepší pro naše občany, není důvod k panice, není důvod pro zbrklé návštěvy obchodů a a nákup svíček, zásob jídla, vody, čehokoliv. Náš zdravotnický systém je zcela připraven na tuto situaci, všem pacientům se dostane péče, atd. atd.“Ve skutečnosti, první věc o zdravotnictví: několik příkladů. Náš zdravotnický systém pracuje tak, že máme zásoby na několik měsíců. Například na příští měsíc se připravujeme na základě údajů z minulého měsíce. Takže pokud máme v průběhu měsíce nebo roku stálý počet pacientů na oddělení pohotovosti, máme připraveny zdravotnické zásoby a lidi pro takovýto počet pacientů.Jinak řečeno, pracujeme s předpokladem, že vše bude v pořádku. Nepočítáme s tím, že by nás mohla zasáhnout nějaká závažná událost, takže i kdybychom měli navíc lidskou sílu nebo zdravotnický materiál na oddělení pohotovosti, v případě velké katastrofy je budeme mít jen na krátké období.Nemáme zálohy. Politik bude tvrdit: „Náš zdravotnický systém se dokáže s touto událostí vyrovnat,“ a to proto, že potřebuje dobré zprávy. Politici, kteří přinášejí špatné zprávy, nebudou příště zvoleni. Většina lidí také nechce slyšet špatné zprávy, i když jsou pravdivé.Pracuji ve zdravotnictví, takže dobře vím, jak špatný systém je. Například – zkuste si zjistit, kolik přístrojů pro umělé dýchání má nemocnice ve vašem okolí. A pak si zjistěte, kolik přístrojů bude třeba v případě nějaké špatné události – teroristický útok, chřipka, SARS – pokud zasáhnou Váš region.
A i pokud se o to nebudete zajímat, co se dále dozvíte, bude stejně špatné. Důležité je: Systém není připraven. Ale to není nejhorší. Nejhorší věc je, že systém se Vás bude snažit přesvědčit, že je připraven na vše, dokud nebude příliš pozdě.Jsou zde různé problémy s elektrárnami. Například tepelná elektrárna využívá uhlí, které je dopravováno po železnici. Sníh však cestu zasypal a tak nemohou dopravit uhlí do elektrárny. Podle pravidel mají elektrárny mít uhlí na 10 dní činnosti i bez dodávek. Podle jednoduché matematiky a vyptávání se u mých přátel však mají uhlí jen na 3-4 dny. A to je ono – elektřina pro 400 000 tisíc lidí bude pryč, topení a všechno další zmizí s ní.Zábavné je – včera nějaký politik prohlásil, že:“ občané budou mít dodávky elektřiny, bez ohledu na to, co se bude dít.“ Můžeme tedy v klidu spát?Stejně tak to je s obchody a vším ostatním. Jakmile se zastaví zásobování, vše se rozpadá.  Pokud jste účastníky mého kurzu, slyšeli jste mne mluvit o příznacích SHTF a co se stane, pokud padnout všechny zábrany. Nyní to porovnejte s tím, co se děje teď. Všechny tyto události, v zemi, kde jsme před 20 lety měli válku, kde byste očekávali, že lidé tyto věci budou znát, ale opět jsou zde lidé, kteří věří těm „chytrákům“ v televizi.Pochopte, vše to uvádím jako jednoduchý příklad. Vše nyní bude v pořádku, pokud ovšem nezačíná nová doba ledová.Záměrem je ukázat: v posledním týdnu jsem od autorit neslyšel jedinou radu lidem, že potřebují nakupovat jídlo, svíčky, léky a vše další na měsíc nebo tak. Většina lidí čeká na jejich pokyn, než se začnou připravovat. Ale oni to neřeknou. Musíme se připravovat sami, bez varování kohokoliv.Podívejte se, co se stalo při všech těchto pohromách.  Samé dobré zprávy, ale když se věci zhoršily, lidé začali trpět a umírat a politici později hráli stejnou lživou hru beze změny.Pokud znáte lidi, kteří nevěří přípravám, nebo si myslí, že se o ně vláda postará, povězte jim o tomto případě nebo o nějakých dalších. Je to jednoduchá logika. Nikdo nemá rád nositele špatných zpráv. Vidím, jak se historie opakuje a to v zemi, které prošla závažným obdobím zhroucení.  Mnoho lidí by mělo vědět, ale nechce vědět. Lidé vidí, co vidět chtějí, poslouchají, co chtějí slyšet (pouze dobré zprávy) a jsou opět slepí k pravdě.

 

 

Jedná se o překlad tohoto článku.

Autor překladu si přál zůstat v anonymitě.

 

Diskuzi k tomuto článku najdete ZDE.

3 comments

  1. screaming eagle /

    Autor clanku zapomina na statni Strategicke rezervy. Ty obsahuji mimo jine i paliva a leky -ac jsou za to kritizovany, ze je to „zbytecne“. Kritizovany jsou prave idioty z tisku, coz si jen umoznuje dotvorit predstavu o tom, jaci „geniove“ jej pisi… ale jak rikam, stat je ma a je schopen reagovat

  2. Fipex /

    Supr článek, zajímavé téma. Já si myslím, že ne každý toto pochopí a hlavně… Když je průser tak se člověk stará o rodinu a o sebe, to že půl ulice vymře hlady kvůli svojí blbosti je jejich věc. Což vnímám tak, že pokud budu mít doma ten všeobecný základ pro krizi+ Glocka, tak se nic nestane.

  3. Remcal /

    Překvapivě, ti politici to dělají v těch krizovýh momentech dobře s prohlášeními.Začít se připravovat, když už něco vypuklo znamená jen paniku, násilí, rabování. Jediné, co v tu chvíli můžou dělat je opravdu jen planě chlácholit, aby nevznikla ta panika. Kdyby vystoupili se strašením ve stylu – jestli bude stejně mrznout ještě další dva měsíce, dojdou v celém městě svíčky a všechna aviváž na koberce, co se stane? Nastane riot bordel i v případě, že za tři dny na to přijde obleva… .

Leave a Reply