Přežij v postapokalyptickém světě!

Jak zařídit, aby se mne Velký Průser (skoro) vůbec netýkal – 2. díl

Jak zařídit, aby se mne Velký Průser (skoro) vůbec netýkal – 2. díl

Lis 12, 2011

Fungující společnost – tak trochu se trhnout od státu.

 

Potřebujeme specialisty, bez kterých není obec schopna dlouhodobého přežití. Investory, kteří to zaplatí. Nejlepší je kombinace specialista – investor. Nepotřebujeme mnoho peněz, celý projekt nakonec sám sebe uživí. Spoustu práce si uděláme sami. Ušetříme tak mnoho peněz, které bychom jinak zaplatili na daních všeho druhu. Ti, kteří nebudou schopni do projektu vložit dostatek peněz, budou užitečnými odborníky. Svůj díl si prostě odpracují. Třeba automechanik a učitelka s dětmi. Mladá rodina, která nemá mnoho prostředků nazbyt, ale obě profese jsou zapotřebí.

 

-           Život a zdraví se postarají Lékaři – Internista, Chirurg, Gynekolog, Pediatr, Zubař a Farmaceut. Tito specialisté jezdí pracovat do města, v obci mají kromě domu i svou ordinaci a základní vybavení. Obec jim zajistí jídlo, energii, školu pro děti. To, že zpočátku budou přijíždět jen „na chalupu“ vůbec nevadí. A mezi doktory je dost zdatných kutilů.

 

-           Bezpečnost zajistí zpočátku hlavně Právník, Daňový poradce a Účetní, to aby nám do naší práce příliš nekecal Finanční úřad a stát. Až budeme mít vlastní vesnici, přibudou Policajt s Hasičem. Až to propukne, hodí se i Voják se Zbrojířem. Budeme totiž muset být schopni používat, ale hlavně udržovat zbraně, a pokud to bude nutné, umět si vyrobit střelný prach, patrony, granáty, náboje do minometů, nebo třeba i kulomet či panzerfaust.

 

-           Tedy, neříkám, abychom se od samého začátku nedovoleně ozbrojovali, chraň Bůh! Není to zapotřebí, žádná kaše se totiž nejí tak horká, jak se uvaří. Ale musíme tyto technologie znát, mít potřebné stroje a materiál, umět je vyrobit a použít, ale rozhodně ne dříve, než se doopravdy rozpadne stát a budeme nuceni se o své bezpečí postarat sami. Film „Posel budoucnosti“ s Kevinem Costnerem určitě viděl každý správný „Konecsvěťák“. Takže víte, o čem mluvím. Pokud ne, co nejdříve se na ten film podívejte a teprve pak čtěte dále :-)

 

-           Aby se ti poslední dva (Voják a Zbrojíř) nenudili, založíme pro ně kromě střeleckého klubu i „Klub příznivců vojenské historie“. Vyřazený tank či obrněný transportér ve stodole, po kterých leze parta chlapů v montérkách, pak určitě nikoho neudiví… Dokonce i betonová pevnůstka nad cestou do vesnice, věrná to kopie československého lehkého opevnění vzor 37, bude také státem zkousnutelná… Inu chlapci, po práci si hrají si na vojáky :-) Jen tak mimochodem, i historická opakovačka Mannlicher či kulomet Schwarzlose, kterými byla vyzbrojena C.K. Rakousko-Uherská armáda, možná u dnešních vojáků vzbudí útrpné pousmání, ale určitě odvedou kus pořádné práce, bude-li jich zapotřebí :-)

 

-           Další specialisté jsou nutní pro chod civilizace. Učitelka, Zdravotní sestra, Porodní asistentka, Automechanik, Zámečník, Kovář, Elektrikář, Instalatér, Stavař, Chemik, Biotechnolog, Potravinář, Pekař, Řezník, Obuvník, Krejčí, Truhlář, Tesař, Telefoňák, Radioamatér, IT-ák, Web designér a já nevím kdo ještě! Většinu profesí se povede kumulovat, každý se bude vzdělávat, shromažďovat odbornou literaturu a učit tu „svou“ práci dokonce i své děti.

 

-           Celý projekt musí být ekonomicky soběstačný od samého začátku. Existují firmy, které vyrábí potřebné technologie pro energetickou a potravinovou soběstačnost. Je dost lidí, kteří se od státu dávno úspěšně trhnuli. Jsou soběstační. Stačí se porozhlédnout po internetu. Vím, jedná se o samotáře, maximálně rodiny. Farmy, a „samoty u lesa“. Je jich ale na jednom místě zoufale málo a proto jsou velmi zranitelní. Také jsem o něčem podobném svého času uvažoval. Nevím o tom, že by někdo něco podobného, co zde popisuji, začal realizovat. Věřím ale, že takoví lidé již mezi námi dávno jsou, jen to neroztrubují na všechny strany.

 

-           Vím o partě, klubu vojenské historie. Vytvořili skupinu, profesionálně organizovanou. Mají vyhlédnutou dobře hájitelnou lokalitu. Jsou tam sila s pšenicí a nádrže ČEPRO s naftou a benzínem. Má to ale jednu, dost podstatnou chybu. Lidé, kteří tam žijí, o tom nic neví, ČEPRO a ZZN (Zemědělské Zásobování a Nákup) také ne. Tedy, styl „Generála Betlehema“ z výše zmíněného „Posla budoucnosti“. „Jsme tady, máme flinty a bodáky, hrajeme si na vojáky. My vás budeme chránit a vy nás budete živit, asi přiložíme taky ruku k dílu. A pokud se vám to nelíbí, tak bu bu bu!“. Tedy něco, s čím rozhodně nechci mít nic společného. A pokud bych na někoho takového narazil, tak mne živého nedostane!

 

-           Daleko více se mi líbí styl Američana polského původu, Dr. Marcina Jakubovského. Přišel s konceptem „Open Source Hardware“. Vymyslel seznam 40 strojů potřebných pro udržení životaschopné civilizace. Traktor, kombajn, bagr, ale také třeba lis na cihly. Vše bytelné, jednoduché, snadno vyrobitelné a opravitelné. Žádná „naprogramovaná životnost“ jen proto, aby výrobce vydělával na výrobě předražených „značkových“ náhradních dílů. Vyrobit to dokáže parta kutilů v zámečnické dílně. On a jeho přátelé už několik let vyrábí prototypy s veškerou dokumentací a návodem k sestrojení. Vše na několika DVD. Kdo chce, může si tyto stroje snadno postavit. Rád bych se k této partě připojil, mám také pár nápadů, Bohužel ale neumím tak dobře anglicky. To je jeden z důvodů, proč píši tento článek na tomto webu. Ještě se k tomu vrátím. Příště si ale povíme jak a proč „ovládnout“ obec, aniž bychom porušovali zákony a pravidla slušného chování… Také něco o politice, penězích, daních zjevných a skrytých, o inflaci a dalších chuťovkách.

 

3 comments

 1. dawe55 /

  mohl by jsi vloži link na „Open Source Hardware“ a DVD nejsem si jistý jestli jsem našel ten správný web, díky.

 2. Scotos /

  Zdravím autora. Jsem specialista co by semožná hodil- umím perfektně anglicky :) ale hlavně jsem kutil všeho druhu. Nabízím v tuhle chvíli svou pomocnou ruku pro překlad nebo pomoc s tím opensourceharwarem jelikož mne samého tato téma interesuje. Pro kontakt použijte mail. scotos.alba@gmail.com
  rád pomôžu budu-li moci.

  Scotos

 3. maizee /

  Napada me otazka mluvis stale o investorech… Dejme tomu ve valce by to slo, ale v hospodarske krizi? Ekonomika pada finance nemaji zadnou hodnotu cim ti lide zaplati? Pokud to co se delo v argentine gruzii a dalsich szatech s totalnim kolapsem jak vysvetlis ze stazy uzavro hranice nebude ropa, s penezi si tak akorat muzes zatopit a a cela tahle post komunita se s urcitymi obmenami vrati do uplnych zacatku. Internet – bez technologie ani nahodou, doprava? Bez paliva? Zapomen na premenu paliv musis mit technologie astat se sefem? Kde jsme v poslanecke snemovne? Proc proste nenavrhnete neco vice kolektivniho nez neco tak absurdniho. Jo nektere ty body maji smysl, ale uvedomte si ze vsichni jsme na sobe zavisli. Slavni by bez fanousku nebyly nic tak proc neudelat jednu vec. Je pravda ze nekdo lidi v kpmunite musi vest, ale taky ten nekdo musi byt jako clovek z lidu jen tak poznas jake hodnoty maji tva rozhodnuti. Jen tak vis co je dobre a co spravne a co muze komunitu znicit a co posilit. Bud clovekem z lidu a budes dobry sef, bud feudal a zustanes sam. Tohle je mysleni tri nejvetsich sefu co kdy zili: karla iv, TG Masaryka a Tomase Bati. Opravdu Velci muzi.

Leave a Reply