Přežij v postapokalyptickém světě!

Varosha – Kypr

Varosha – Kypr

Kvě 8, 2011

Počátkem 70. Let město Varosha, ležící na východním břehu Kypru, bylo vyhlášeným rekreačním letoviskem. Jezdila sem převážně elita: podnikatele, filmové hvězdy (Elizabeth Taylor, Bridgit Bardot) a další světové osobnosti. Místní firmy ve snaze vydělat na světové slávě stavěly šílenou rychlostí nové budovy. Většinou pětihvězdičkové hotely. Ještě aby ne, vždyť luxusní apartmány v některých z nich byly rezervovány na 20 let dopředu.
Letovisko rostlo a v roce 1974 bylo na vrcholu své slávy. Ve stejném roce na ostrov byly přemístěny jednotky turecké armády, které měly za úkol chránit tureckou menšinu před vojenskou chuntou, vedenou etnickými Řeky. Z Varoshy bylo najednou neutrální nárazníkové pásmo, které ohradili žiletkovým drátem a kde se nesměla pohybovat žádná živá duše.
Obyvatele Varoshy museli opustit své město během několika hodin. Na plážích do teď jsou k nalezení pohozené ručníky a oblečení, obchody jsou plné zboží ze sedmdesátých let. 16 tisíc místních Řeků naivně věřilo v brzký návrat domů.
Bohužel však i nyní, 35 let po obsazení, vchod sem povolen pouze zástupcům OSN a turecké armádě. Dennodenně, každou půlhodinu město objíždí hlídkové auto, plné vojáků. Také na území Varoshy se nachází malá turecká základna, kde vojáci přespávají.
Během evakuace byly vyrabovány veškeré cennosti, turečtí vojáci nepromarnili šanci. Ale i přes to však kostry luxusních vil a hotelů lákají dobrodruhy. Existují dokonce i profesionální stalkeři, kteří tam hledají své štěstí. Většina z nich si přivydělává také tím, že za peníze vodí skupinky turistů podívat se na „zónu“.
Pokud nechcete využit služeb novodobých stalkerů, můžete se tam dostat na vlastní pěst. Není to nic těžkého. Plot je v některých místech poškozený a uvnitř je dost místo na schovávanou před hlídkou. Ležet na luxusní pláži přímo v srdci mrtvého města musí být pocit k nezaplacení! Fotit se tam samozřejmě nesmí, ale dělá to dnes kdekdo a zatím nikoho nezastřelili.

Leave a Reply