Přežij v postapokalyptickém světě!

Filipíny po tajfunu

Filipíny po tajfunu

Lis 14, 2013

Přestože uplynul téměř týden od chvíle, kdy Filipíny zasáhla jedna z nejničivějších katastrof v jejich novodobé historii, tajfun Yolanda (v jiných zemích nazývaný Haiyan), zasažené části země, především ostrovy Leyte a Samar, se stále ještě nevzpamatovaly. Právě naopak; v některých ohledech krize nabývá na síle.

Co se momentálně děje?

 

Začněme s aktualizovanými daty. Yolanda, která se koncem minulého týdne prohnala nad středem Filipín zvaným Visajské souostroví, zničila na 80% infrastruktury, se kterou se při cestě setkala, zanechala za sebou skoro milion lidí vyhnaných z domovů a více než dva tisíce mrtvých (momentální číslo je 2357 a stále narůstá). Téměř kompletně zničila několik větších měst, například čtyřicetitisícový Guiuan, a hlavní město ostrova LeyteTacloban dokonale odřízla.

Právě ve více než dvousettisícovém Taclobanu je nyní situace nejhorší; letiště ve městě bylo natolik poškozeno, že zatím nedokáže přijímat větší letadla, což mimořádně komplikuje efektivní pomoc. Svědci mluví o tisících nepohřbených těl rozesetých po celém městě, což se nyní momentálně pokouší řešit kopáním masových hrobů. Obyvatelé si stěžují na nesnesitelný zápach a na ulicích se pohybují s rouškami nebo alespoň provizorně zahalení. K efektivnímu ovšem zatím chybí potřebný materiál; například plastové pytle na těla nebo rýče a rukavice.

Problém je také s ošetřováním živých; nemocnice se potýkají nejen s nedostatkem materiálu, ale především místa. Mnoho nemocnic muselo přestat přijímat pacienty, protože nejen pokoje, ale i chodby jsou přeplněné.

 

Dramatický nedostatek čisté vody a jídla vedl v Taclobanu a také na dalších místech k výbuchům rabování, které ve středu eskalovaly ušlapáním osmi lidí při útoku na skladiště rýže nedaleko města; do budovy se pokusilo vtrhnout zároveň několik tisíc lidí. Rabování začalo již bezprostředně po úderu tajfunu; prvním cílem se staly obchody s potravinami, ale také třeba bankomaty. Rabující si v mnoha případech odnášeli kromě zboží potřebného pro přežití lednice, televize a dokonce vánoční stromky nebo v jednom případě trenažér.Došlo už i k přepadení konvoje Červeného kříže a odcizení veškeré převážené pomoci.

 

Filipínská vláda a místní autority se pokouší rabování zamezit vysláním policejních posil a také nasazením armády, kromě toho existují zprávy o vytváření domobran v postižených oblastech. Nicméně špatná dostupnost Taclobanu a dalších míst na obou nejvíc postižených ostrovech jen zvyšuje potravinovou krizi a pomáhá dalšímu násilí. Objevují se zprávy o zapojení kriminálních gangů a vláda se obává, že situace zneužijí komunistické guerilly operující dlouhodobě na ostrovech.

 

Zatím není jasné, jak dlouho bude trvat, než se podaří dostat chaos pod kontrolu. Do té doby se bude hygienická, potravinová a bezpečnostní situace jen zhoršovat. Deset milionů lidí zasažených přírodní katastrofou na mnoha vzdálených místech, navíc s ohledem na geografii země sestávající ze sedmi tisíců ostrovů, je logistický hlavolam. Dobrou zprávou pro Filipíny tak může být alespoň rostoucí mezinárodní pomoc, především pak přímá pomoc ze Spojených států, které nasadilo na pomoc tichomořskému spojenci okamžitě stovky příslušníků námořní pěchoty, několik velkokapacitních přepravních letounů C-130 a letadlovou loď.

Pro PostApo.cz sepsal František Kalenda. Link na jeho profil.

Leave a Reply