Přežij v postapokalyptickém světě!

K českým hranicím se blíží prach z Islandu

K českým hranicím se blíží prach z Islandu

Kvě 24, 2011

Ve středu po poledni se přiblíží k severní hranici republiky oblak vulkanického prachu. Meteorologická situace v Evropě se v souvislosti s výbuchem islandské sopky Grímsvötn během úterka zhoršila a Český hydrometeorologický úřad varuje před zvýšenou koncentrací prachu v ovzduší.

„Prach má vysokou koncentraci od země do výšky 6000 metrů, nad ní bude možno létat,“ uvedl mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Během pátku k nám navíc podle něj bude atlantský vzduch pronikat ještě razantněji.

První evropské země mimo Island musely v úterý omezit letový provoz kvůli aktivitě islandské ledovcové sopky Grímsvötn, která vypouští do atmosféry velké množství popela a prachu. Nejvíce postiženy jsou zatím Skotsko na severu Británie a Irsko, některé spoje zrušily i Dánsko a Norsko. Naproti tomu sám Island mohl kvůli příznivým větrům lety obnovit, včetně hlavního letiště Keflavík. Vulkanická činnost sopky však podle islandských odborníků mírně klesá.

Grímsvötn chrlí množství popela již čtvrtý den. Příznivé větry však ženou mrak pryč, ve vyšších vrstvách na severovýchod a v nižších na jih, takže hlavní islandská letiště obnovila v noci na úterý provoz, včetně nejvýznamnějšího letiště Keflavík poblíž hlavního města Reykjavíku. Zrušeno bylo jen několik letů do Británie, protože by vedly přes mrak popílku.

Islandští odborníci tvrdí, že aktivita Grímsvötnu už mírně polevuje, i když vizuálně není oproti předchozím dnům zřetelný rozdíl. Opírají se o výsledky radarového sledování sopečného chocholu, který prý už není tak vysoký jako v sobotu, kdy dosahoval 10 až 15 kilometrů. V úterý ráno to prý bylo už jen pět až sedm kilometrů a v poledne dokonce tři až pět.

„Chochol je nižší než v počátcích. Je to zřejmě spojený důsledek nižších emisí a silnějšího větru,“ řekla podle agentury AFP mluvčí islandského meteorologického úřadu Ólöf Baldursdóttirová. „Aktivita se snížila, erupce je zřetelně slabší než první den,“ dodala.

Ve Skotsku kvůli přerušené letecké dopravě uvízly tisíce pasažérů. Lety zastavily významné společnosti jako British Airways, KLM, Aer Lingus nebo easyJet. Letiště Glasgow a Edinburgh zastavila provoz již v noci, letiště Aberdeen a Inverness časně ráno. Mimo Skotsko ale zatím všechna ostatní letiště v Británii fungují normálně. Provoz na letištích v Glasgowě a Edinburghu by se podle britského ministra dopravy měl vrátit k normálu ve středu ráno.

Nízkonákladová společnost Ryanair uskutečnila testovací let nad částí Skotska, kde se předpokládala vysoká koncentrace popílku v ovzduší. Stroj se ale podle aerolinek s žádným sopečným mrakem nesetkal a následná inspekce neodhalila žádný popel na křídlech, na trupu, ani v motorech.

Hammond v úterý ráno také ujistil, že Británie nechystá plošný zákaz letů jako při loňské sopečné erupci na Islandu, ale zdůraznil, že cestující si budou muset zvyknout na častější problémy, protože sopky na Islandu přecházejí do období větší aktivity. Podle Hammonda aerolinky zatím ruší lety především z operačních důvodů, aby jejich letadla nezůstala případně zablokovaná na letištích zasažených sopečným popelem.

Leave a Reply