Jednotky radiace, jak je chápat a jak se s nimi potýkat

Veškerá tato záření, ať primárně nebo sekundárně ionizující, způsobují ve všech materiálech změny, proto jsou nebezpečné. Při průletu tkání se tyto částice absorbují nebo interferují, z atomů ve tkáni jsou vyráženy elektrony a vznikají kationty, což jsou kladně nabité atomy. Kvůli tomu se jedná o ionizaci, kationty jsou reaktivní a molekuly, které obsahují zasažené atomy, se rozpadají a vstupují do jiných chemických reakcí se svým okolím. Tyto radikály mohou napadat DNA, v jehož řetězcích přerušují vazby a trhají se, a v důsledku pak buňka buď dále není schopna udržet své procesy a provede řízenou smrt, nebo je pohlcena jako nefunkční díky ochranným procesům organizmu, nebo není celkově porušena její funkčnost a pokud je narušena rozmnožovací funkce genetické informace, může se začít nekontrolovatelně dělit a způsobit onemocnění. Na druhou stranu mají buňky opravné mechanismy, takže i když se v přírodě nachází přirozená radiace, jsou schopny se v jisté míře opravovat.

Nyní jsme se dostali přes úvod, víme jakým způsobem částice fungují a teprve teď je možné vysvětlit, co se v tomto oboru měří:

Intenzita záření, neboli aktivita zdroje.

Základní jednotkou je Becquerel, symbol má Bq a jedná se o odvozenou jednotku soustavy SI. 1 Bq znamená 1 rozpad částice za 1s. Jako starší jednotka byla používána jednotka Curie, symbol Ci a převodní vztah je 1Ci= 3,7e^10 Bq. Jednotka Curie vznikla měřením aktivity 1g prvku Radia 226.

Aktivita se dá vztáhnout na objem i na plochu, některé přístroje tedy používají jednotku rozpady za minutu na centimetr čtvereční. (RBGT-62 v rozsahu měření pro beta i gama). 1 Bq na centimetr čtvereční je tedy roven 60 rozpadům za minutu na centimetr čtvereční, tyto hodnoty měří výše zmíněný RBGT-62 současně pro beta i gama záření a je udáno přímo v hodnotách na stupnici.

Expozice

Používanou jednotkou je Rentgen se zkratkou R. U expozice se měří intenzita radiace gama záření, která v 1cm^3 suchého vzduchu při laboratorních podmínkách vytvoří ionty s nábojem cca 3,336e-10C, tedy 258 μC/kg. Tato jednotka NELZE POUŽÍT pro jiné částice, než gama, protože nelze jednoznačně přepočítat účinek těchto záření. Pro měření výše zmíněným přístrojem RBGT-62 je tedy třeba úplně zavřít clonu, aby ryska ukazovala na hodnotu gama, jinak měření není možné správně interpretovat. Zopakuji to ještě v recenzi na tento přístroj ale přepočet 2500 rozpadů/min*cm^2 = 1mR/h, který je zmíněný na stupnici přístroje je možné použít jen při takto nastavené cloně na průchod pouze gama částic (ono je to napsané v manuálu ale ten je u přístrojů proto, aby ho nikdo nečetl).

Absorbovaná dávka

Jedná se o dávku ionizujícího záření, které svým průchodem dodá energii konkrétní hmotě. Jedná se o jednotku Gray, zkratkou Gy, která je rozměrově shodná s energií předané energie 1 joule na kilogram tělesné hmoty. Dříve byla používána nižší jednotka rad a tu lze přepočítat 100rad = 1Gy

Při expozici 1 Rentgenu záření gama absorbuje lidské tělo přibližně dávku 0,01Gy, zde je přepočet tedy možný opět pouze pro částice gama.

Dávkový příkon

Jedná se o přírůstek dávky za jednotku času, tedy Gy/s, v praxi ale spíše µGy/h

Ekvivalentní dávka

Popisuje biologický účinek ionizujícího záření. Vyjadřuje dávku záření gama, které by vyvolalo poškození organizmu, které vyvolá jiný druh záření. Dávkový ekvivalent se z absorbované dávky počítá vynásobením radiačním váhovým faktorem a udává se v Sievertech, zkratkou Sv.

Radiační váhový faktor má takovéto hodnoty pro jednotlivá záření:

Foton o jakékoli energii = 1

Elektrony o jakékoli energii = 1

Neutrony o energii < 10 keV=5

Neutrony o energii mezi 10 a 100 keV=10

Neutrony o energii mezi 100 a 2 MeV=20

Neutrony o energii mezi 2 a 20 MeV=10

Neutrony o energii > 20 MeV=5

Protony o energii > 2MeV=5

Alfa částice a větší jádra= 20

Starší jednotka ekvivalentní dávky byl rem, pro převod 1 rem= 0,01 Sv

Dávkový ekvivalent

Page 2 of 3 | Previous page | Next page