Přežij v postapokalyptickém světě!

Jak na Aktivní Zálohy AČR – díl 3. – Komplexní polní výcvik a závěrečná zkouška

Jak na Aktivní Zálohy AČR – díl 3. – Komplexní polní výcvik a závěrečná zkouška

Bře 8, 2015

Prozatím poslední díl seriálu o AZ AČR. První dva díly najdete zde: DÍL 1, DÍL 2.

 

Komplexní polní výcvik

Začátek 4. týdne Vás vyšle na misi do divočiny. Sbalíte si hezky pěkně velkou polní, s 3-dílným záklaďáckým spacákem a věcmi na dva dny v lese (provaz, čelovka, převlečení, nůž, …) a samozřejmě nezbytné 3 litry vody, které „nikdo ale pít nebudete“ :D . Ráno se sbalíte, nasnídáte, vyberete kvéry ze zbrojáku a hurá na dobrodružství.

 

Celé to začne takovou efektní seancí na Kozí Hůrce, kde je pro Vás připravena ohňová dráha. Pokud jste až doteď podceňovali těsnost své masky OM10-M, okamžitě zaplakáte (doslova). Jde o krátkou dráhu přes budovy, tunely a jiné překážky, kterou jdete takticky v týmu, kryjete se a po několika nácvicích si to dáte naostro. Něco je zapáleno a probíháte tak plameny, něco je zadýmeno a potácíte se temnými sklípky s kolegy na zádech a tápete po zdech. Byla to sranda, rychle mi to uteklo, ale uměl bych si představit i víc akce a adrenalinu. Každopádně dobrý start do tohoto náročného dne!

 

Pochodem s celou bagáží se odeberete na místo odpočinku. Naše skupina nevyvinula nijak závratné tempo a s mírným odklonem od hlavní trasy, kde jsme si asi 1,5km zašli, jsme dorazili na místo určení kolem 15.30. Zbývalo nám 1,5h světla na stavbu přístřešku a nevypadalo to příliš jednoduše, jelikož v okolí nebylo mnoho jehličnatého materiálu, ale jen opadané listnáče a sníh. Přístřešek pro dvojici musel být čistě z přírodních materiálů, jen na zem jste mohli natáhnout pončo. Ti chytřejší se zaměřili na izolaci od země a střeše moc nedali, druzí potom postavili pěknou konstrukci a na zemi nechali jen odhrabanou hlínu. Nakonec to bylo asi jedno, ale k tomu až za chvíli.

 

U stavění přístřešku jsme si i připravovali věci na oheň, jelikož k večeři bylo kuře – podávané syrové – a příprava byla zcela v naší režii. Po krátké procházce na daný grid pro chléb, jsme dostali dvě sirky na rozdělání ohně. Mně osobně bohatě stačila jedna, ale další dvojice s rozděláním ohně zápasili ještě několik hodin (po vyčerpání sirek dostali křesadlo). Kuře jsme nakrájeli do vody a udělali si výživnou polévku, zbytek potom opékali nad plamínky. Kaplanka se s námi podělila i o sůl, tak to bylo opravdu dobré. Kolem deváté, když už jsme byli po jídle a jen akumulovali teplo, jsme zjistili, že jsme si oheň rozdělali na zahrabané hromádce munice, která se čas od času žárem aktivovala a začala s krásným třesknutím rozhazovat žhavé uhlíky v okruhu 10m. Taktickým ústupem jsme nechali náš ohýnek napospas osudu a šli se připojit k jiné skupině.

 

V 11 se potom velel konec ohňů a světelná kázeň. Rozdělili jsme si hlídky a šli „spát“. Spacák hřál asi tak, jako kdybyste si do igelitového pytle dali deku a čekali, že vás to zahřeje. Celou noc jsem klepal kosu, nohy si hřál čutorou se zbytky vlažného čaje a odpočítával každou minutu do hlídky, abych se mohl zahřát pohybem. Ráno vydatně sněžilo a já jsem byl překvapivě odpočatý, takže jsem mohl normálně fungovat při dopoledním dovádění – pokládka bakelitových min, odsun raněných v 10cm sněhu, spojovací atd.

 

Po obědě jsme naskákali do tatry, která nás odvezla na kraj vojenského újezdu. Naším úkolem bylo přemístit se na danou souřadnici. Závodili jsme jako dvě družstva o to, komu odpadne rozcvička. Druhá skupina ale měla slabší složení a i přesto, že jim víceméně stačilo sledovat naše stopy, dokázali nabrat na 7km asi 35min zpoždění. Po dalších souřadnicích jsme se dostávali zpět do kasína, ale musím říct, že zapadnutí do bahna, několikanásobné brodění ledového potoku a neustálá přítomnost bagáže, jejíž váha spočívá pouze na ramenou, nepatřila mezi nic příjemného. Dorazili jsme večer, vyčistili kvéry a padli na hubu.

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/novi-prislusnici-aktivni-zalohy-prosli-narocnym-polnim-vycvikem-106658/

 

Závěrečná zkouška a ukončení KZP

Závěrečná zkouška se skládá z několika částí. Fyzické testy rozebírám v kapitole Fyzička, tam prostě dáváte nebo ne. Tady se zmíním o Sdružené zkoušce, jak tomu armáda hezky říká. Jedná se o test + praktické přezkoušení z části toho, co jste se naučili. Jako vysokoškolsky vzdělaný člověk bych řekl, že rozsah testu je tak 30% toho, co jste se učili. ABCD test je opravdu snadný a u praktických předvedete, že znáte základy pořadovky, správně manipulujete se zbraní a dokážete si na hlavu dát masku. Není to na čas, jde jen o metodickou správnost. Navíc štědrá možnost nesplnit 4 úkoly a případně zkoušky po dvou dnech opakovat zaručuje, že pro nesplnění už musíte být řádně indisponováni.

Po zkoušce začíná týden pohody. Projdete si strážní službu a dořešíte pár dalších věcí, ale začíná přibývat hluchých míst. Zkouška se koná v pondělí ráno a od té doby výcvik zpomaluje. Možná bych zde posunul zkoušku až na středu a získal tak čas na nějaká použitelnější témata z taktiky apod. Poslední dny mě trochu překvapily, protože jsme měli hrozně moc volna na pokojích, abychom si sbalili a dali se do pořádku. Dalo se zvládnout zajít i do fitka a na kafe, instruktoři fakt nevěděli, co s námi, protože to nebylo v osnovách, a tak jsme aspoň i během dne odlehčeně diskutovali nebo se jen tak váleli po zemi… :D

 

Hodně mě mrzelo, že se nekonalo to, co se v materiálech jmenovalo „Výstupní beseda“, kde jsem chtěl probrat všechny své sepsané poznatky jak s lidmi z Vyškova, tak s vedením z Prahy. V armádě se asi věci typu sezení u kulatého stolu nekonají a všichni spolu komunikují 1:1. Rád bych slyšel, co si kdo o čem myslí a proč to tak je. Nejsem ale za tuto část zodpovědný, nepředpokládám, že bych v rámci AZ něco změnil a tak jsem jen probral po patnácté nedostatek toaleťáku a raději nic víc neřešil.

Poslední den se koná slavnostní vyřazení, které je zajímavou tečkou na konec a stvrzením Vašeho závazku vůči vlasti. Více info jistě naleznete v oficiální zprávě – pro mě bylo příjemné, že to nebylo moc rozvleklé a v 11 jsem už byl na dálnici směrem k civilu. :)

 

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/aktivni-zaloha:-novi-prislusnici-dokoncili-zakladni-vycvik-a-slozili-vojenskou-prisahu-106912/

 

Informace o AZ

V prvních několika dnech se dozvíte mnoho doplňujících informací a dalších novinek o rozvoji AZ v budoucnu. Není v tom žádný systém a možná z toho něco neprojde, protože se o tom mluví už několik let a spousta z toho se stále neudála (viz rozhovor a komentáře například zde: https://www.facebook.com/aktivnizalohy/posts/686438524723268?stream_ref=5). A taky přidám pár svých postřehů. Takže v bodech.

 

- Fyzické testy by se měly konat pod KVV ještě před nástupem do výcviku. Zabránilo by se tak neschopným lidem brzdit celou jednotku a byli by přijati až po zlepšení fyzičky na požadovanou úroveň. Nevěřím, že by člověk mohl během výcviku radikálně vylepšit své výkony, jelikož si únava v 6 týdnu vybere svou daň.

- AZ by měly podstupovat stejně dlouhý výcvik jako profesionálové – tj. 12 týdnů.

- AZ by měly mít možnost účastnit se zahraničních misí. Nevím, jak to bude s úplnými nováčky a jejich sžitím s jednotkou, ale z několika zdrojů byla tato informace nezávisle potvrzena.

- Pro zaměstnavatele AZ by měl začít fungovat nějaký motivační program, aby měli důvod své zaměstnance uvolňovat na cvičení.

- Pokud jste OSVČ a budete se účastnit výcviku, je Vám jako náhrada vyměřeno 60-95% (dle počtu vyživovaných dětí) z příjmu, který odpovídá odvedené dani na sociálním. Dejte si pozor, protože to může být až směšně málo – třeba 1000,-Kč za týden.

- Během výcviku nesmíte používat civilní výstroj. Zapomeňte na chrániče kolen, barakudy, brýle, čepice, vesty a veškerou viditelnou výstroj. Jediné ústupky se týkají věcí, které nejdou vidět (ponožky, thermo kalhoty atd.). Plus existuje pár výjimek.

- Během výcviku máte zákaz používání mobilního telefonu, ale můžete se domluvit a důležité hovory si během dne zařídit. Notebook si brát nemusíte, není absolutně čas ho nějak smysluplně použít.

- Pokud se zraníte, znamená to konec. V určitých případech si po třech týdnech na checkpointu můžete hru uložit a doplnit si jen tři týdny v příštím termínu, ale rozhoduje se to individuálně. Někdy dostanete od felčara jen „úlevy“, ale to je záchrana max. na 3 dny – větší absence se nepovoluje.

- Vojenský sestřih je vyžadován – hlava na 3mm a hladce oholená tvář, ženy sepnuté vlasy nad límec. Nebylo možné diskutovat, ačkoli vojenský předpis je benevolentnější.

- Pokud chcete projít výcvikem, abyste si osahali vojenskou techniku a zastříleli si z kosy, tak radši skočte někam na střelnici. Toho těžkého je hodně, technika je postarší a bez vztahu k vlasti a nějaké vyšší motivaci to pro Vás rozhodně není. Rozhodnutí vstupu do AZ byste vážně neměli podcenit – nevhodný jedinec má vliv na celou jednotku. Není to outdoorový tábor, ani airsoftový klub a musíte s tím předem počítat.

- Setkáte se s oběma názory, jedni zálohy hází přes palubu, ale většinou je Vaše snaha po zásluze oceněna. Všichni velitelé zdůrazňují svůj obdiv nad tím, že se v dnešní době najde někdo, kdo chce udělat správnou věc a náležitě si toho váží. To ale neznamená, že máte pohodu!

- Není doporučeno nosit uniformu mimo areál kasáren po zaměstnání až do odvolání velitelem. Baret jsme oblékli až na poslední dva dny. Já takové choutky moc neměl, ale třeba to někoho může mrzet.

- Strava během víkendu je Vám proplácena (prý cca méně než 100,-Kč za den). Pokud zůstanete v kasínu, tak můžete používat téměř vše, ale jídlo si kupujete.

- Nespoléhejte se na informace, které jsou na internetu, nebo které Vám poskytne KVV. S otázkami se ideálně obracejte na Ing. Ĺudovíta Ciroka – 973 216 115 nebo 724 605 345.

 

Závěrem

Je to těžký, musíte se kousnout a posunout svoje hranice o velký kus dále. Nicméně jsem se pokaždé zpět do Vyškova těšil a chápu, proč práce u armády lidi baví. Některým vnese do života řád, některým dá možnost makat na sobě a posunovat se v tom, co mají rádi. Uvidíme, jak budu mluvit po prvním cvičení u svého útvaru. :) Každopádně to není „mazácká“ vojna, kterou si většina lidí pamatuje, ale promyšlený výcvik, který opravdu k něčemu směřuje. Ačkoli je zde prostor pro zlepšení, tak se Vám většina výcviku bude hodit, a to i v civilním životě.

Koncepce výcviku je dostačující, ale místy vidím prostor pro posun vpřed. U toho vybavení bych ještě chápal, že plné sklady a omezený rozpočet neumožňují nějaký přehnaný luxus, a jsem rád za možnost nosit alespoň vybavení na vestě, atd. Co už ale nechápu je, proč stát intenzivně cvičí AZ v celkem překonané frontové válce (zde se mnou můžete nesouhlasit, ale stojím si za tím) a to i přes to, že je zřejmé, že AZ budou využity naprosto jinak – strážní služba a pomoc při povodních. U profesionálů to ještě lze tolerovat, ti se na útvaru vše potřebné doučí, ale u mě je to víceméně jediný výcvik, kde se mohu naučit to nejnutnější a nepředpokládám, že bych měl v tomto ohledu stejnou příležitost jako vojáci z povolání.

Nepovažuji se za pravou osobu, která by měla hodnotit činnost armády. Prezentuji jen své osobní názory a doufám, že usnadním rozhodování podobným nadšencům. :) Obecně mám z výcviku skvělé zážitky, spoustu nových přátel z řad vojáků a těším se na pokračování své služby vlasti.

 

Pro PostApo.cz sepsal Matyáš Vejskal.

 

Zdroj fotografií:

Web ARMY.cz, VeV-VA Vyškov a autor

46 comments

  1. Karel /

    Ahoj, napsal si to perfektně. plánuji se přihlásit ale chci se zeptat. Jsem student a platim si vše sám. Pochopil sem že během cvičení máš 500 na den nebo je to neproplacený? kolej atd si platim sám. Tak jestli ji budu muset rušit a po výcviku když zase budu moct na brigády tak se zase nastěhovat. Díky za odpověď

    • MV /

      Ahoj, díky za pochvalu. Jako student ve výcviku nic nedostáváš (kromě 1700,- za jídlo o víkendech, služného, které je 2×550,- a proplacení 1x cesty tam a 1x cesty zpět). Ubytování ve Vyškově si neplatíš, ale bohužel pro studenty zatím nic není. Přeju hodně štěstí

  2. Rokurota /

    Moc hezky sepsáno, díky! Přesně něco takového jsem hledal. Posunulo mě to o dost blíž k rozhodnutí nechat se skutečně nalejt.
    Mám tři otázky:
    a) závěrečný test v běhu se běží v adidaskách, nebo v kanadách?
    b) vzít si vlastní kvalitní spacák (nebo aspoň lepší vložku do něj, tedy při zachování vnější podoby, pokud by to někdo bral přes výstrojní kázeň. :) ) na ten třídenní výlet je vysloveně zakázáno? Nebo aspoň vlastní vlněné jégry a svetr navíc?
    c) o použití individuální balistické ochrany se asi člověk nedozví nic (natož aby se s ní cvičilo), což?

    • MV /

      Jsem rád, že Vás to posunulo tímto směrem:)
      a) v teniskách
      b) použít ho nesmíte (ale vím o borcovi, co si dal do té šusťákové vložky svůj spacák a spal v tom – nicméně to je šedá zóna, ale jelikož vás nikdo přímo v noci nekontroluje, tak se to dá). Jégry jsou v pohodě, svetr by musel být pod armádním svetrem asi. Rozhodně se to dalo zvládnout i bez těchto vychytávek.
      c) sem tam to od instruktora zaslechnete, ale není to ofiko v osnovách. Cvičení s balistikou není.
      Držte se a hodně štěstí!

  3. KrizePříjde /

    Super článek. Určitě nejsem jediný, který by se chtěl také zůčastnit. Chci se zeptat jestli je součást přijímacích testů také plavání na čas, nebo je to jen pro profíky? Díky :)

    • MV /

      :D Výborný dotaz!! Volná citace našeho velitele: „Ano, plavání je na seznamu k fyz. testům, ale nemyslete si, že kvůli Vám někdo bude zařizovat bazén. Tady ve Vyškově je tak maximálně potok s 10cm vody a nikdy se tu na testech neplavalo.“ (vynechal jsem spoustu vycpávkových slov začínajících na K:D:D)

  4. kraťas /

    Ahoj, děkuju moc za super info. Už týden laboruju s myšlenkou přihlásit se a teď mám jasno. Jdu do toho. Ještě mě napadla jediná věc…co třeba boj zblízka? cvičí se? trénuje? AČR svičí mussado…setkal jsi se s tím?

    Díky a někdy, někde možná.

    • specz /

      Kdyz jsem byl na KZP (konec 2013), dostal jsem info ze boj z blizka byl z osnov vyrazen, jelikoz bylo prilis mnoho urazu.

      • MV /

        Ne necvičí se. Nevím jestli kvůli úrazům, ale v osnovách není.

  5. hansen /

    Děkuji za článek. Už delší dobu se rozmýšlím, že vstoupím do AZ. Jediné co mě zatím brzdí je že chci být na dobré fyzické úrovni, aby mě to nesložilo po prvním dnu. Rád bych se zeptal, zda jste se nějak fyzicky připravoval na vstup do výcviku, popřípadě co by jste doporučil. Děkuji

    • MV /

      Ahoj Hansene, fyzičku si určitě vylaď. Budou se ti hodit všechny cviky od kliků přes dřepy až po shyby. A pak teda běhat běhat běhat. Na testy potřebuješ spíš sprinty, ale vytrvalost se hodí taky. Já jsem třeba 3měsíce chodil obden na ovál a běhal kratší vzdálenosti v ostrých tempech. Rozhodně se to hodilo:) Drž se

  6. Jacob /

    Super článek…Chci se zeptat jak je to o víkendech během výcviku je možné opustit kasíno a na jakou dobu..Dik J

    • MV /

      Díky, ano lze opustit kasíno v pátek ve dvě, návrat do pondělí 6:00

      • pavel /

        ahoj je to hezký článek četl sem ho víc krát od 1 dílu.moc mě zaujal od dětství se tam chci dostat původně na vvš,awe rozmyslel sem sito hraju airsoft už nejakou dobu,a ted paracuji u ochranky -abych to mel blíž k armádě.rád nosim uniformu..je víc důvodů proč tam chci.sem ze snoubenkou už pár let,a letos mě vtom začala podporovat v červnu si chci jít pro papíry na KVV a v lednu nastoupit tak jak vy…nejprv musím na KZP vyškov…mám obavy jestli to zvládnu jak u ÚVN na testama kdysi sem vše znal a cvičil pro AČR.a 2 mý přátelé tam chtěj také a také mají obavy.a máme spoustu otázek…
        1.otázka – jak je to tam stím zubařem,pač ja se za své stidím poněvadž mi polovina chybí tak nwm jestli mě vemou..za další oči mam pravou 0,5 a levou 0,75 dioptrie.
        2.-u svého zaměstnance nevím jestli mě pustí i když ze zákona by měl.a si k tomu t-mobile přejdu .. :-) a ty psychotesty to je jako IQ test..přitom mam jen 98 IQ také se stim nejraději nechlubim.
        kámoška se mě ptala,na KZP jak cvičíte měly možnost se proletět helikoptérou nebo ne?a také kámoška má dioptrie jenomže 3.je ještě na hranicích nebo jeto špatně.
        3.otázka:jakou mám si dokoupit výstroj..s tím notasem škoda chtěl sem siho vzít..za dále sem kuřák je někdy nebo čas si dát cígo…
        sem alergik a astmatik nejak mě to neobtěžuje awe pravidelne je musim tyléky brát.které doktory mam oběhat (obvodní,alergologie a plicní)nebo stačí jen jeden?
        a pojištovna muze byt stejna či změnit na VZP…
        4.otázka:Fyzička jak mužu se lépe připravit na tělesnou přípravu máte nejakou radu kteroukoli uvítám..je potřeba změnit i jídelníček..a ty 3 měsíce chození na ovál,toste chodil každej den či když ste měl čas.a jak pravidelně ajaké série na cviky.?
        prozatím vše..děkuji za odpověd.. at se daří a snad se tam nekdy uvidíme.rád se tam svámi seznámim. s pozdravem Pavel
        P.S.:Je mi 27 let

  7. Jirka /

    Ahoj předem chci poděkovat za super čtení.Mám v plánu vstoupit do AZ a tento článek mě určitě posunul o něco blíž.. ;-) Chtěl bych se zeptat jak to je s odjezdem domů?Jak je už zde zmíněno v jednom z komentářů může se jezdít domů každý pátek po 14h.musíš být v „zeleném“ nebo jedeš domu v civilu?Jaký byl u tebe při výcviku věkovej věk byli tam s tebou i starší 25+?Jak to je s hodnostma všichni po dokončení 6týden.výcviku odcházíte jako vojíni dále už není možnost dalšího postupu vyších šarží?
    Předem děkuji za odpovědi

    • MV /

      Během výcviku musíš jezdit domů v civilu, uniformu můžeš nosit až po ukončení KZP.

      Ano, byli se mnou i starší 25 a dali to v „pohodě“.

      Z KZP odcházíš jako vojín, první povýšení přichází u jednotky obvykle po prvním cvičení (nemusí platit všude) a další standardním povyšovacím postupem (navrhuje velitel jednotky dle tvé pozice a nechá si schválit). Takže se můžeš dostat klidně až na poručíka, pokud máš VŠ.

  8. pavel /

    ahoj je ště chci říci že sem uběhl 2,942 metrů za 16 minut.je to dostačující nebo ne?

    • MV /

      :-D :-D Nevím, zkus uběhnout za 12minut maximum a uvidíš :-) Navíc se to liší podle věku uvedeného v tabulce.

  9. pavel /

    aoj poslední věc ..kde mohu najit te paragraf č.26 zákl.1 a co přesne naučit ze zakladních informacích…a stahnul sem si příručku vojáka mam se naučit MHP a co vnem.a kodex vojaka jen úrivky čest,odvaha,obětavost,věrnost..atd…obětavost-,,dej všechno dej víc než dostáváš,uvědom si že úspěch celku stojí výš než úspěch tvůj..tohle naučit nebo ktomu co ta hodnota znamená..děkuji

  10. jara /

    Ahoj,
    mam dotaz ohledne zbrojniho prukazu. Musel si pred nastupem k AZ vlastnit ZP, nebo jsi ho ziskal pri vycviku? A zda ano, jakou skupinu?

    Diky za odpoved

    • MV /

      Ahoj,

      jako voják ZP nepotřebuješ, zbraň máš přidělenou v rámci jiného právního rámce. Tzn. ZP mít nemusíš, ale zároveň ho ani nezískáš. Pokud tedy chceš nosit zbraň i mimo „službu“, tak musíš udělat ZP jako každý jiný.

  11. b. dokoupil /

    Ahoj, hezky a obsažně napsané.
    Už to tu zaznělo, ale u zdravotní komise:
    pokud nosím brýle, tak jak to posuzují?
    Díky.

    • MV /

      Tuším, že do 3 dioptrií to je OK, ale nesmí tam být nějaká tupozrakost nebo šeroslepost…

  12. kraťas /

    Ahoj všem,

    pro doplnění a zajímavost, prošel jsem vyškovem od 1/10 do 13/11 a byli jsme první záložáci, kteří měli nákoleníky a malý polní už nejsou ty pogumovaný hnusy ale normální batohy (ale to je stejně jedno, protože všude lítáš s velkou polní) a co jsme slyšeli od ledna by měl být celý vyškov už jenom na BRENECH a tudíž další záložky už nebudou mít SA 58 (což si myslím je celkem škoda) zároveň jsme byli poslední zálohy, které cvičili i boj v zastavěném prostoru:-( tak takhle jenom pár aktualit…

    Kraťas

    • MV /

      Díky moc za aktualitky, uvidíme, co se z toho opravdu stane :-) Známe armádu…

  13. lukas /

    Zdravím moc se toho od tedoby co me odvedli na vojnu neubehlo rok2002 a vidim porad stejna pakarna kterou sem sabotoval az k modré knížce.Pochopíte ze z vas ty zelene gumy udelaji kanonenfuter?Kdyz si v zime vyrazim z kamarady na tyden do lesa tak to v podstate vyjde nastejno akorat si holt nezastrilim.Dalsí podstatna věc je ta ze kdyz vas armada povola a vy nenastoupite ci odmitnete tak vas ceka soud?

    • MV /

      To čeká každého, kdo odmítne splnit brannou povinnost… Nebudu se krčit doma a čekat, až někdo udělá něco za mě. S tou pakárnou to je asi pravda, nicméně to k armádě asi trochu patří.

      A pokud jde o vaši teorii s „potravou pro kanóny“, tak k tomu se použijí civilové bez výcviku, do mě už přeci jen AČR něco nainvestovala a bylo by to celkem neefektivní řešení.

    • asdf /

      Hele až armáda povolá, tak to bude plošné a pak jdeš taky, ale díky nevýcviku pujdeš právě jako potrava ty :D , ale to už tvůj mozeček nepobere, ty ynteligente

  14. CV /

    Ahoj, chtěl bych se zeptat, kdybych teď podal přihlášku, jestli bych ještě stihl letošní termín od července nebo bych musel až další rok v červenci. Jak dlouho trvá to papírování kolem? Jsem student a mohu pouze o prázdninách.

    • MV /

      No, to není tak otázka úplně na mě. Počítejte minimálně měsíc na nemocnici a potom už víceméně můžete. Ale zda bude místo ve Vyškově, vám řekne příslušné KVV, kam vám doporučuji si zavolat a informovat se.

  15. jdiver /

    Ahoj, dobrý články, hezky se to čte.
    Zvažuji taky AZ, i když jsem starší ročník, se ZV za sebou a dokonce i s nějakou hodností ve vojenské knížce.
    Přísahali jste? Docela by mě zajímalo, jak by to bylo se mnou, když jsem přísahal „věrnost pracujícímu lidu vedenému Komunistickou stranou Československa“ :-)

    • MV /

      Jsem rád, že vás to zaujalo :-) Myslím, že budete přísahat pouze písemně současnému státu. Jinak v rámci KZP se přísahá i oficiálně, to ano.

  16. Jirka /

    Ahoj, super článek. Myslím, že jsem něco podobného (buzerace a pod.) čekal i když jsem asi čekal víc té „praxe“ Zdá se, že je to hodně teorie. Jen jsem se chtěl poptat, jak to vypadá s Vámi teď, na nějakém útvaru, jak často a jak dlouhá cvičení, a i jaká jste parta, protože si myslím, že vztahy takhle v rámci výcviku by měli být OK.
    PS: silně o vstupu do AZ uvažuju
    jo ještě jedna otázka, nástup do přípravného kurzu je možné si nějak vybrat, nebo prostě řeknou, nastupíš ten a ten měsíc?
    Díky.

    • MV /

      Zdravím,

      díky za pochvalu :-)

      Termín – dá se to vybrat, záleží jak je zaplněnost ve Vyškově – toto s vámi bude řešit KVV.

      Jednotka – jsem u čety AZ u 72.mpr Přáslavice (viz 4. díl) a nemůžu si stěžovat. Cvičení jsou 3x5dní v roce + nějaké kurzy a jednodenní prezentace. Parta bych řekl, že je velmi dobrá, ostatně můžete se mrknout na oficiálním FB: https://www.facebook.com/AZ72mpr/?fref=ts Za mě tedy spokojenost.

      Držte se!

  17. Lukas4 /

    Ahoj četl jsem tvůj článek a musím řict že díky tobě je člověk v obraze co ho ve Vyšpointu čeká a je velice pěkně napsaný.Já osobně jsem přihlášený do Az a 25 ćervence mám nástup do KZP a pokud přežiju tak bych měl jít do Prášek.Chtěl bych se tě zeptat jestli se do kzp nastupuje s profíkama jestli mají Az. aspoň stejně náročný výcvik jako oni a jak se na Vás dívají jako třeba jako nějakou druhořadou jednotku?Dále bych se chtěl zeptat výcvik trvá od ponděli do pátku co vím tak profíci mají od pondělí do črvrtka do 16:00? Dále ještě poslední otázku jak je to s hodností po absolvování kzp to jšeš furt vojín a povýšení přichází až po nějakých letech u útvaru?Děkuji předem za tvou odpověd na moje vyčerpávající otázky a přeji hodně zdaru v dalších tvých cvičení

    • MV /

      Zdar Lukáši,

      jsem rád, že ti to trochu pomohlo, nicméně každý kurz je jiný, záleží na instruktorech :-) Přáslavice jsou určitě dobrá volba, děje se tam teď spousta věcí a má to potenciál.

      1) Máš prakticky stejný výcvik jako profíci, rozdíly se mezi tyto jednotky prakticky nekladou. Snad jen to, že profíci jedou vše pomaleji a důkladněji, záložky se musí vše rychleji naučit – mají na to jen poloviční dobu. I kvůli tomu mají záložky výcvik až do pátku do oběda, profíci mohou ve čtvrtek kolem páté vyrazit domů. Jasně, nějaké rozdíly tam budou, ne všichni záložáci jsou fyzicky tak zdatní, aby unesli stejně náročný výcvik jako kluci od profi a samozřejmě se nějaká témata u záložek vynechávají. A AZ nemají bodový systém (nasbíráš 9trestných bodů a končíš). Postoj v Přáslavicích je takový, že četa AZ má výcvik spojený s 3. rotou a profi vojáci nás doslova berou jako partnery. Do budoucna to bude jinak, ale nějaké pohoršování jsem nezažil, ačkoliv je třeba si nalít čistého vína a přiznat si, že profík toho umí x krát víc než záložka a nemůžeš se s nimi tedy úplně srovnávat. Nicméně tvůj level na bojovém útvaru bude tak 20x vyšší, než kdybys sloužil u KVV, ačkoliv i tam jsou světlé výjimky.

      2) Hodností jsi po opuštění Vyškova stále vojín, povýšení navrhuje tvůj velitel u přidělené jednotky. Obvykle se z tebe po prvním cvičení stane svobodník, další hodnosti dle tvého postupu na pozicích. Záleží taky na KVV a jejich schopnostech v administrativě :-)

      Drž se!

  18. H.K. /

    Dobrý den,
    za prvé bych chtěl poděkovat za Váš článek, byl pro mne nesmírně užitečný a pomáhá mi se rozhodnout.
    Za druhé, mám nesmírně hloupou otázku, ale raději se zeptám a budu mít jasno než opak. Když Vás budu citovat „Navíc štědrá možnost nesplnit 4 úkoly a případně zkoušky po dvou dnech opakovat zaručuje, že pro nesplnění už musíte být řádně indisponováni.“ nejsem si jistý, jestli se toto vztahuje pouze na teoretické/metodické/písemné zkoušky nebo i na fyzické. Tím myslím, že zvládnu vše, ale kupříkladu neuběhnu 2,6km v daném čase , stále projdu? Ptám se v podstatě z uvedeného příkladu, fyzické zkoušky zvládám bez problémů až na ten běh, na kterém samozřejmě začnu pracovat + před tím než budu mít možnost se k AZ přihlásit mám mnoho času to vypilovat, ale můj momentální výsledek je upřímně řečeno katastrofální.

    • MV /

      Chápu. Možnost opakovat po dvou dnech a nesplnit 4 části se týká POUZE závěrečné zkoušky (teorie+praxe) nikoliv ale fyzického přezkoušení. U fyzičky si to zaběhnete na začátku výcviku a pokud splníte, v případě zranění nebo něčeho vám to uznají i na konci. Pokud to nesplníte nakonci, můžou vám instruktuři dám druhou šanci, ale záleží na kurzu – splněno mít musíte. Takže je lepší pořádně natrénovat před výcvikem a nespoléhat se pouze na nějaké zlepšení během zdrcujících 6 týdnů nedostatku spánku a neustálé zátěže.

  19. Fichtl500 /

    Ahojte,
    neví někdo jak je to na UVN se sluchem
    Bohužel jsem po uraze na levé ucho 100% hluchý, je to problém?

  20. Tomáš /

    Ahoj. super článek. přemýšlím o AZ. Jedniny co, tak jak to je s náhradou mzdy v zaměstnání při výcviku, nemohu si dovolit mít menší nebo žádnou měsíční výplatu a dostává se v práci na to volno nebo se musí vybírat dovolená?

    • Kamil /

      Ahoj, volno by jsi měl od zaměstnavetele dostat, ale lepši je se snim individualně dohodnou. A ty finance by mě taky zajimaly, protože mam celkem velkou vyplatu a nemužu si dovolit aby mě přišlo třeba o 50% méně. Až budu vědět jak je to s těmi financemi tak se hned hlasim do AZ. :)

  21. Ranwa /

    Dobrý den,

    Váš článek se mi velmi líbil. Velmi mě to zaujalo. Chtěla bych se proto zeptat, jak to je s výcvikem žen u AZ.

    Děkuji

Leave a Reply