Přežij v postapokalyptickém světě!

Výroba kuše – foto návod + ukázka střelby

Výroba kuše – foto návod + ukázka střelby

Čer 11, 2011

Už delší dobu mě zajímají zbraně. Po brouzdání na netu sem jednoho dne narazil na kuše, které se mi opravdu zalíbily, jenže byly taky dost drahé, některé byly za 15 000,-, sportovní profi kuše i za 45 000,- Ty obyčejné, které by postačily, stály kolem těch 3-5 tisíc, opět nemalé peníze. Tak mě napadlo si nějakou obyčejnou vyrobit. Začal jsem se tedy inspirovat na internetu. Někteří zde měli obrázky opravdu unikátních kousků. Našel sem si i návody, jak kuš přesně vyrobit, ale opět se spíše jednalo o inspiraci, protože by bylo hodně náročné dělat vše přesně podle rozměrů z plánku.

 

Popis konstrukce kuše

 

1 – socha
2 – lučiště
3 – tětiva
4 – ořech
5 – spouštěcí páka
6 – třmen pro přišlápnutí kuše k zemi
7 – šipka

 

 

Spouštěcí mechanismus

 

 

Postup výroby

 

Z dřevěného kvádru o profilu 4×6.5cm a délce 70cm sem vyřezal takovýto tvar

 

 

hrubé opracování + vyřezaný otvor pro spouštěcí mechanismus

 

 

spouštěcí mechanismus (ořech a páka)

 

 

zkouška spouštěcího mechanismu

 

 

zde už je drážka pro šipku, otvor pro upevnění lučiště, našroubovaná páka v otvoru pro spouštěcí mechanismus a vyhlazení celého těla kuše

 

 

jemná práce šmirglem :)

 

 

tady už je natřená

 

 

 

Bohužel se vyskytl problém! Kde sehnat hlavní věc – lučiště? Na netu psali, že se dá použít laminát, který má dobré vlastnosti. Profíci, co chtěli mít opravdovou repliku historické kuše, psali, že mají lučiště z vodního buvola. Toho sem tu ale nikde nenašel :-) . Také jsem vyčetl, že se dá použít ocelová pružina od nějakého auta. Tu sem nakonec od známého sehnal a mohlo se pokračovat. Ocelová pružina však šla velmi špatně ohýbat, tak sem ji musel zbrousit.

 

 

blížíme se do finiše, tady už vidíme ocelové lučiště spolu s třmenem přidělané provazy k tělu kuše, také je už připevněný ořech (ten sem však později musel ještě zbrousit, protože se zasekával).

 

 

na omotání lučiště jsem použil látku ze staré kabely :-) tětiva je z velmi pevného provazu, zbytky kůže sem použil na toulec a na spouštěcí páku, vlevo dole je napínák (nyní už je vylepšen)

 

 

kuše je hotová (později však prošla ještě drobnými úpravami)

 

 

napnutí 5mm ocelového plechu dá opravdu zabrat :-)

 

 

Výroba šipek

 

Dřevěnou kulatinu o průměru 10mm zkrátíme na požadovanou délku. Tak, jak je vidět na prvním obrázku: Popis konstrukce kuše (v mém případě to bylo 40cm). Následuje vyrobení letky, tu jsem vystřihl z plastu. Poté je potřeba do dřevěné kulatinky udělat drážku pro letky (já zvolil postup: vyvrtání dírky/dírek, pak vypilování drážky tak, abych do ní dostal pilový list a nakonec vyřezal drážku). Pro následnou výrobu hrotu jsem použil opět kulatinu cca o průměru 10mm, ale samozřejmě ze železa, tu jsem zkrátil zhruba na délku 3-4cm, do „válečku“ pak vyvrtal díru zhruba do poloviny délky a vyřezal závit, následně je potřeba zbrousit opačnou stranu (kde není vyvrtaná díra) do špice. Pak jsem ještě zbrousil konec dřívka a to tak, aby šel na něj napevno našroubovat železný hrot. Nakonec přilepíme letky a můžeme i hrot (v místě spoje).

 

 

hotová šipka

 

 

Oprava kuše, rozměry

Níže uvedené rozměry jsou pouze pro inspiraci, nemusí být dodržovány, sám jsem si podle potřeby a dostupného materiálu rozměry upravoval.
výměna třmene a napnutí tětivy

 

 

na obrázku je tělo kuše odděleno od lučiště a třmene

 

 

délka lučiště: 60cm

 

 

šířka sochy u třmene

 

 

rozměry u spouštěcího mechanismu a na konci sochy (v místech, kde bude připevněno lučiště a třmen)

 

 

 

toulec na šipky a napínák

 

 

rozměry kuše

 

 

zde už je vyměněný třmen

 

 

a takhle vypadá, když je napnutá a připravená ke střelbě

 

 

šipka po vystřelení

 

 

první testování – podzim 2008

 

 

Video z testů:

Autor: Jaroslav Nevrlý – http://jaryn.g6.cz/wp/

50 comments

  1. Honza /

    + Parádní článek, dobrý návod.

  2. budil2 /

    Jaké dřevo bylo použito na výrobu?

    • Radek /

      Ahoj,myslím,že to byl jasan,který má výborné ohebné schopnosti.Vyrábí se z něj třeba windsorské ohýbané židle.S pozdravem
      Radek

      • Vojta /

        Podle toho jestli chceš mít Kuši pevnou tak bych doporučil Jasan , Ořech , Dub

  3. Jarda /

    Bohužel se v tom nevyznám, takže opravdu nevím z jakého stromu bylo použité dřevo. Prostě sem uviděl ve sklepě jeden kus dřeva a neřešil to. Třeba někdo dřevo pozná a napíše sem.

    • DredaTej /

      Hele, dovolím si říct že jsi použil smrk.. Doporučuji brazilskou třešeň

  4. budil2 /

    Děkuji a mám ještě jeden dotaz, ořech byl udělán, nebo někde koupen/vykuchán z něčeho?

  5. Jarda /

    Otec je zámečník, takže mi sehnal železné kolečko pro výrobu ořechu. Konečný tvar jsem si už pak vyřezal. Na ten ořech by šlo použít i nějaké dřevěné kolečko, tak jsem to původně zamýšlel, když jsem sháněl materiál. Nebo si ho třeba z nějaké kulatiny uřezat.

  6. Návod je pěkný, dělal jsem si neuvěřitelně podobnou jen jako lučiště jsem poučil laminát a síla je okolo 50Kg. Hodně povedený návod. ještě by bylo fajn ukázat jak udělat tětivu doporučuji použití ocelového lanka třeba z brzd kola, (lehce dostupné v případě nouze) v opačném případě je nutno počítat s opotřebením při střelbě, a sílou které může běžný provázek přetrhnout, dále nedoporučuji použití ocelového pružného plátku který je moc „silný“ tam by totiž mohlo při navrtání středu dojít k prasknutí a takové uražené rameno kuše (když už by to mělo být schopné něco ulovit) by pak střelce nehezky poranilo ne-li zabilo.

    • Libor /

      Ahoj, jaký laminát jsi použil? Odkud si jej sehnal? Diki.

  7. tom /

    a proto je potřeba to omotat nejakym provazkem a kuzi aby to,když to praskne nic neudelalo

  8. josef /

    Chtěl bych se zeptat jak jste sestavil spouštěcí mechanizmus,nemůžu přijít na to jak je vyřešen otvor v těle kuše:velikost,tvar dále velikost páky ,to vše sice je na foto ale některé rozměri uvedené nejsou jinak velice dobrý plánek.s pozdravem Josef

  9. Pecan /

    + návod je fajn, věc proveditelná, osobně dávám přednost lukům, ale proti gustu … :)

  10. Veslo /

    Mohol by som sa dozvedieť, čo je to presne za plát to lučište? Na to aby som ho vystrúhal z dreva si fakt netrúfam, tak rozmýšľam nad alternatívnym riešením a toto sa mi celkom pozdáva. Alebo akú pružnosť musí mať tá oceľ, aby sa neohla?
    Ďík!

    • Vlastislav /

      použi pružinovú oceľ. U starých aut bola používaná na péra, takže v nejakom bazare alebo po známosti zoženieš takmer zadarmo. Ak nemáš takú možnosť treba kúpiť pružinovú oceľ, nie stavebnú ( tá sa ohýba). A musí udržať tlak 50kg minimálne

  11. petak /

    zdravim, moc pekny webik, vse jsem pochopil az na jednu vec, ktera je pouze zakreslena na technickem planku a pak uz nikde (a to ta pojistka)…tak jestli mi muze nekdo priblizit problematiku budu rad

    take me zajima jestli je ta pojistka nejak spojena s orechem nebo jak to vlastne je predem diky za peclive vysvetleni

  12. petak /

    tak uz vse chapu neni tedy nutno nic vysvetlovat, koukat jsem do komentaru na tvych oficialnich strankach, kde si psal take o pruzine, neni nutne nic tedy vysvetlovat … ses docela sikovnej a mas u me zvednuty palec nahoru … lovu zdar ahoj

  13. Adan /

    Jak dlouhé je to lučiště ?

  14. Nashorn /

    Lučiště se dá koupit za 200 kč na stránkáých Tuza.cz. je to sklolaminát napínačka 150 Lb, tedy cca 68 kg.

  15. Moster /

    Ahoj plan je to paradni alke z ceho mas konkretne to luciste?

  16. Tomas /

    Je to listové pero z nějakeho auta je jich asi 5 na sobě seženeš to kolem 200 kč v každym kovošrotu ale ma ho trabant to je pro tyhle účely nejlepší. Hlavně si neber pružinu z nějakého vleku protože tu by jsi nenatáhl.:)

  17. Artifex /

    Dotaz, proč máš prověšenou tětivu, zkus ji napnout při upínání na listové lučiště. jinak doporučuji oplést lučiště kůží nebo motouzem, tahle péra při takovémto použití=prudkých změnách napětí rády praskají a oba konce hodně rády letí držené lučištěm ke střelci mu dát přes papulu nebo za ucho, nepěkné nehody ;)

  18. proud /

    sikovnej kluk :-) , pro ostatni bych jen dodal,ze delat extreme silny kuse ma smysl u preciznich kousku kde se pouziva k mireni optika. Jinak lovci lukama vedi,ze na 30-40 metru neni problem zastrelit vysokou lukem o natahu 30 liber(damsky luky).Dal,zamirit i dobrou optikou na zvire co je dal nez 60 metru a efektivne ho sundat lukem,nebo kusi(pri rychlosti a vlastnostech sipek),neni vubec zadna legrace,spis plejtvani sipama:-).Takze je dobry si tohle vsechno uvedomit uz pred vyrobou a podle toho se zaridit:-).Dobre vyrobena kus,nebo luk co „umi“ do 40 metru je to co je treba.Ostatni je zbytecnej prepych.A mimochodem,uz jste zkouseli dostat se ve volny prirode ke vysoky? Vrele doporucuju,a kdyz se vam to podari,zkuste si udelat nutny pohyby pri lovu,schvalne jak dlouho zustanete nezpozorovany:-)))Good luck :-)

    • pavel /

      Spíš není problém se do zvěře trefit… Jinak 30lb je malo, na lov používaj 60lb….. Jinak o loveckých hrotech ani nemluvím, ty to skolej, klasickej se jen zapíchne a nic oproti loveckýmu kterej tam vyřeže cestu a zvěř ztratí spoustu krve a nemusíš s ní hrát na schovávanou….

  19. Berttuchio /

    Hledal jsem návod na výrobu toulce a šípů pro lukostřelbu a nahodou se dostal na tuhle stranku. Klobouk dolů – návod je fakt super. Trošku to ve mě hlodá, zvlášť když na jeden trabant koukam z okna :o P Jen tak dal… ale opatrně, přece je to jenom zbraň – tuším nad 35lb. Hodně zdaru!

  20. Artifex /

    Je to zbraň kategorie D= měl by ji vyrobit jen puškař nebo firma se zbrojní licencí když jsme u toho.

  21. Tomas /

    ahoj prosim te mas tam nejakou pojistku zabranujici protoceni orechu ?? a na jakem principu ten spousteci mechanizmus pracuje dekuji predem za odpoved

  22. Bacha /

    Extrémny pozor na lučište z kovu (ocel,hlinik)! Ak praskne je to životu nebezpečné – rozhodne nedoporučujem amatérsku výrobu z kovu. V 50 rokoch bol veľký boom vyrábať luky z kovu – prevažne hliník, po niekoľkých fatálnych nehodách to zakázali. Ďaleko bezpečnejší je kompozit (drevo+šľachy) – ale výrazne pracnejší.

  23. oldaktuk /

    pecka fakt spravil som si taku

  24. oldaktuk /

    mam ju z dreva a leteckej gumy

  25. truhlik /

    je to smrk avša doporučuji použít tvrdé dřevo je pevnější například dub,buk,líska,habr nejhezči dřevo je ořechové je hezky hnědé a nemusí se barvit může se natří uš jen lakem.

  26. zelmen /

    Ahoj poradne jsem nepochopil jak jsi pripevnil hrot u sipek, a pak jak jsi vkladal letky. dekuji ti

  27. robo /

    ja osobne pri všetkých lučištiach vkladám na vonkajšiu stranu ocelové lanko a potom obalujem /pri zlomení zabráni švihu/. Šipky na strane letiek v prípravku rozrežem pozdlžne, letky vložím vlepím, alebo špendlíkmi zaklínujem/krížom cez drevo/ do konca vložím a zalepím dyhu alebo zodpovedajúci kúsok dreva.Potom šipku upnem do vrtačky a v prípravku / podobnom ako strúhadlo na ceruzky / vysústružím osadenie na hrot.Hrot vlepím najčastejši chemoprénom,niekedy ked je nutné prevrtam /cca 1 mm/ a zaklínujem

  28. vojta /

    hele já jsem si udělal kuši z jasanového hranolu pak jsem vzal listové pera 3 každé je o 8 cm menší dal je k sobě pak na kuš , s kámošem jsme to dali na siloměr a objevilo jse že to má 296 liber tak jsme to ještě zbrousily a pak to mělo 189lbs to nám stačílo protože tětivu jsme natahovali kladkovím heverem kuše má obrovskou sílu protože to prostřelilo dvě latky kolem 4cm tu kuš jsme měli za 8 hod hotovou

    • Miloš /

      Zdravim,měl bych zájem o plánek,podrobný popis.díky

  29. strico /

    Priatelia sam som uz urobil 3 kuse.Ono s tymi rozmermi jednotlivych segmentov je to tazko povedat.ked som robil prvu,tak som bol zmateny a vsetko som robil viac menej od oka samozrejme mimo komplet celeho spustacieho mechanizmu-orech,paka.S tym sa treba trosku pohrat,viac krat to pomerat,kym to neni napevno osadene.Napr. aj ja musim na jednej upravi paku ponevac vyzera to tak ze je o kusok kratsia v mieste kde sa opiera o orech.Proste mi ho nezaisti ako by malo a niekedy sa sam tahom tetivy pretoci a streli.Zato ju ani nepouzivam a len tak visi na stene.Chcem tym povedat ze presne rozmery je velmi tazko udavat,vsetko je to individualne.Ale inak pekny navod je to,zaciatocnikom myslim postaci

  30. strico /

    a k tomu drevu-vyzera to byt makke drevo,mozno smrek.Ja osobne pouzivam buk ale vhodne je kazde tvrde drevo

  31. strico /

    Ak nejake otazky mate,rad poradim a vysvetlim na e-mayl:petobrtko@zoznam.sk

  32. ahoj veľmi dobra kuša na koľko metrov je presná?

  33. jishin /

    Dobrý den

    jsem spíše strojař a lukař.
    Mám připomínku k použití ocelového lučiště. Pro atomobilové pružiny se používá ocel 14260, (tzv. pružinovka)kalená a popuštěná na cca 45 Hrc. Popouštění na tuto tvrdost se provádí při cca 400°C. Pokud v některé části lučiště při broušení (například úhlovou bruskou) tuto teplotu překročíte, je téměř jisté prasknutí lučiště.
    Navíc u oceli těžko odhalíte vnitřní strukurální vady, toto je další riziko je u už použitých pružin z vrakoviště.
    Proto se přikláním k používání buď skelného nebo uhlíkového laminátu, a i to je lepší pojistit provazem a kůží (už kvůli vzhledu) . Pro fajnšmekry je tady varianta šlachy, dřevo, rohovina jako u originálu.
    Je potřeba si uvědomit že polovina ocelového lučiště 300x30x5 mm má cca 300g a pokud se zlomí, je to jako by vás praštil hodně siný chlap kladivem do obličeje.
    Právě pro tyto problémy bylo ocelové lučiště nepříliš často používáno a v dnešní době např. u luků zakázáno.

    Tomáš

  34. jishin /

    Dobrý den

    ještě k výrobě šipek. Dobře vypadající letky šipek jsou z kožené zátěry (používají svářeči) nebo z nějakých ochranných pracovních rukavic. Stačí jenom rozpárat, namočit, vložit mezi dvě desky a zafixovat. Nechat vyschnou, vyříznout tvar a vlepit do šípu. Na historickou kusi se hodí vzhledově lépe.

    Tomáš

  35. Hic /

    Moc pěkné, akorát to riziko poranění při zlomení lučiště celou legraci kazí…

  36. Gaff /

    http://jaryn.g6.cz/wp/vyroba-kuse/#comment-440

    doslova okopírované

    kdo to okopíroval od koho?

  37. Tom /

    Cawko ja som ořech vyrobil z olov a to sa mi nezlomi ale dasa kusu spravit aj bez toho staci len spravne uhnut ten spustac a fungujeto ja mam doma dve tak spravene.

  38. Punkie /

    Ahoj, kdo by měl zájem vlastním poslední listovou pružinu z trabanta

  39. Punkie /

    kdo by měl zájem pište na Minovskylukas@seznam.cz

  40. Filip /

    Dobrý den chtěl bych se zeptat kde seženu ořech a spoštěcí páku? dá se nějak vyrobit? předem děkuji za odpověď s pozdravem Filip

Leave a Reply