Kvě 16, 2011
Základní popis pro zhotovení luku, tiché a účinné zbraně, pro lov i sebeobranu.
Nářadí, které budeme potřebovat:
starý poříz, rašple, malá rašple s kulatým koncem, velký nůž, malý pilník na řetězovou pilu, smirkový papír, různá hrubost, sekera, tilerovací provázek a tilerovací tyč.
Materiály pro výrobu luku:
Jasan, Topol, Buk, Líska, Tis
Po získání vhodného dřeva (husté natěsno uspořádané letokruhy, bez suků), upravíme odstraněním kůry a bělového dřeva na tvar hranolu(200*20*15), rozměry závisí na kvalitě a druhu dřeva, na bok nakreslíme základní obrys luku(dřevo musí být dokonale suché, 2 roky) a na straně břicha odřezáváme, je velmi důležité, aby byl luk rovnoměrně opracovaný, kvůli rozložení tahu. Poté upravíme boky luku do výsledné podoby (pilník a smirek) a rukověť omotáme (kůže, izolačka atd.). Na koncích luku uděláme zářezy pro uchycení tětivy, přičemž na jednom konci bude tětiva uvázaná nastálo a na druhém (dolním) konci bude na tětivě utahovací nastavitelný uzel.
Materiály pro výrobu tětivy:
konopí, kopřiva, šlachy, střeva, prádelní šňůra(lněný provázek), koupená tětiva(nikdy nepoužívejte drát ani podobné věci)
Materiály pro výrobu šípů:
Pruty lísky, peří, provázek(niť), smůla, hrot
Maximální délka rozumného šípu končí u 80 cm.
Poznámka:
To zda-li jste vyrobily použitelný luk poznáte po opracování ramen, až butele zkoušet, zda luk jemně pruží, pokud nepraskne, máte vyhráno.
Tilerování
(Převzato z http://shl-cernysip.mysteria.cz):
Tilerovat znamená odstraňovat dřevo, dokud se luk neohýbá rovnoměrně a nedosáhne požadované hmotnosti a nátahové délky. Materiál z ramene ubírat rovnoměrně po celé jeho délce, aby bylo dosaženo žádoucího kónického (kuželovitého) tvaru. V případě nutnosti vyrovnat odebrání přílišného množství materiálu je třeba udělat korekci na obou stranách (kvůli vyvážení). Opracovávat obě ramena tak dlouho, dokud nejsou mírně pružná. Pružnost lze zjistit zapřením o podlahu, jedna ruka madlo, druhá opačný konec luku, prohnout od sebe.
Nyní použít tilerovací tyč (2 x 4“ s výřezem ve tvaru V na jednom konci a zářezy po celé délce). Luk zasadit do výřezu. Zatím se musí ohýbat jenom (svažující se) část ramene od madla, nikoli konce. Cca 6 palců od kraje by se neměly ohýbat. Pokud by se luk ohýbal v této části, byl by pomalý.
Jakmile je dosaženo cca 25 liber výsledné napínací hmotnosti, místo velké rašple přijde ke slovu škrabka a pilník (jemnější rašple). Po každém odebrání materiálu (dřeva) během tilerování asi dvacetkrát ohnout ramena, aby se usadila do nového tvaru. Ohýbáme tažením luku, lze taky stoupnout na provaz a prohnout, zatím jenom o několik palců. Nenapínat víc, než kolik má být výsledná napínací hmotnost. S tím, jak se blíží výsledná napínací délka a hmotnost, pozorně sledovat ramena, jestli při napínání nejsou na některých místech příliš tuhá nebo slabá. Nejlépe nechat napínat někoho jiného a sledovat průhyb ramen z obou stran a zblízka i zdaleka.
Tilerovací tyč – provádí se nastavení natahovací síly a doladění nátahu
Výroba luku z lísky za použití jednoduchého opracování, ukázka výroby hrotů šípů a následná ukázka funkčnosti luku.
Další ukázka výroby luku i šípů v podání Raye Mearse ze seriálu Bushcraft(Díl 1)
Pro PostApo.cz sepsal Jan S.
+
+
Maximálně 80cm???? S nataženou rukou ve které mám luk a koncem šípu těsně u tváře je 80cm dost nedostačujících.
Nevím, kdo psal tento článek, buďto nějaký puberťák, nebo hodně malý člověk
Jsem velice rád, že se tu mezi námi najde dospělý jedinec, který tu ve svých komentech poukáže na vyzrálost své inteligence. Za prvé standartní délka šípu, která se prodává a kterou mají i maníci na foru lukostrelec.cz (a tam asi budou vědět o čem mluví, ale je to jen a pouze můj pubertální úsudek) se pohybuje od 24″-26″(ty obvykle používali Indiáni) až 32″(delší šíp se používal pro průstřel brnění a délku doletu, čemuž musel odpovídal jak luk tak i střelec svou robustností) což je po jednoduchém přepočtu délka od 60,5-66 cm do 81.5 cm. Měřil jsem si délku svého nátahu a max. bylo 81 cm, což by nebylo na škodu ještě uvést že délka šípu se dle mích zdrojů měří bez hrotu(délka hrotu je od 1 až 4 cm standartně) a nátah také závisí na délce a kvalitě luku, 80 cm je standart a pravidlo podle BL-BS a mnoho mích kamarádů střílí s délkou 76 nebo 82cm. Dalším bodem obhajoby bude max nátah luku též kolem 26″ až 32″, ale za předpokladu že nejsi Anglický obránce hradu a nepotřebuješ střílet na stovky metrů daleko, je tu předpoklad že v post apo světě ti bude stačit dostřel 80m až 120m pro lov zvěře a menší či střední luk a šípy pro skladnost a váhu. Zda-li jsem hodně malý člověk nevím, ale vě světě Pána prstenů bych nehrál Hobbita ani Trpaslíka a puberťák už pár let taky nebudu , možná že jen sem na fórum choděj velcí jedinci. Samozřejmě si můžeš udělat oštěp a střlet sním z luku a pokud jsi pažout udělej si velikost tobě vyhovující, já pouze uvedl fakta, které znám
Nemohu než souhlasit, nicméně délka šípů je skutečně individuální tak jakov elikost luku, a co je asi nejhlavnější „Na co se luk bude používat“ vyrobil jsem si luk z ratanu, nátah okolo 22-24Kg. šípy vyrábím 80cm (a jsou stejně zbytečně dlouhé protože používám tak max. 2/3 maxima nátahu luku (cca 60-65cm od zářezu pro tětivu až k bodě kde se mi ještě před vystřelením opírá šíp o luk))
Dále, je nepravděpodobné aby se v případě PePe jednalo o luk kratší než 170cm popřípadě reflex, jinak by podle mého názoru mohlo dojít k prasknutí luku. Nicméně teoretizuji aniž bych vyděl luk o který se jedná, s takovou nemohu nic potvrdit ani vyvrátit.
Ahoj všem,
puberťák taky nejsem, a pár luků jsem již vyrobil – podobným návodem.
Nemůžu nic jiného, než souhlasit s Honzou – tvůj komentář mě dokonce i nahlas rozesmál
PePe – jediný, kdo se tu chová jako puberťák jsi ty. Je jasný, že každému vyhovuje něco jiného, ale 80 cm je vážně akorát. Přesně jako psal Anonym 7.4.2012, tak to je!
Ještě jsem tu četl něco o šípech (že tu není jak je vyrobit)…
Em 1.5.2013
Lépe než z rovných klacíků je lepší vzít metrovou „kládu“ a rozpůlit ji napůl – ještě napůl atd.= po opracování si z toho vyrobíš plno pevných klacků na šípy.
Já to dělám ze silnějších „klád/špalků“ abych šípy nevyráběl z měkkého středu toho dřeva = důvod proč rovné klacky (uříznuté např. z lísky) často praskají.
Miko 7.4.2013
Jo, pán to vyráběl z čerstvé. Myslím, že jen pro to a by ukázal jak zhruba se to dělá. Důsledky nevyschnutého dřeva jsou např: prasknutí, vznik prasklin vysycháním, a pokud budeš střílet s čerstvým, tak se ohne do tvaru D a už tak zůstane = správně suchý luk se vždy vrátí do své původní podoby.
Toť jsou moje názory
Přeji všem hodně štěstí při výrobě luků a také při jejich používání
Ok, ale ten pravopys…uaaaa!!!
Mám longbow 2200mm 75 lb/36″ a 80 cm šípy byly fakt málo, ale pochybuju, že by někdo měl takovou krávu (snad krom pár lidí, kteří dělají LH indiány)
Typ s lukem 1800mm 60 lb/28″ má dostřel „jen“ o 30m menší než já a na 50m má lepší přesnost, nemluvě o tom, že si šípy může koupit.
Mám jasanové Longbow 190 cm 120lb/35″ Muhehe.
Ale o tom to není, dost mě vyděsily materiály jako Buk na luk. Správně je Tis pro ty kdož tedy tuší jak pracovat se sapwood a hardwood, u nás ideálně Jasan, možná Líska na slabé luky… Ale buk ne, ten se u větších výkonů bude trhat na backu, je málo pružný… Případně se dají použít dobže slepené kombinace měkých a tvrdých dřev…
Maximálně 80cm????
Nevím, kdo psal tento článek, jestli někdo na přelomu dětství a puberty, nebo nějaký hodně malý člověk, ale když potřebuji při plném nátahu šíp delší než 100cm a jsem normálně rostlej člověk , informace o maximální vhodné délce šípu bude mylná
Další věc je způsob lovu, čili vystřelování šípů. Technik je hned několik a vždy se nepoužívá plného nátahu:D
Tipuji, že máš špatnou techniku výstřelu a střílíš z longbow japonským stylem, kterým se střílí z Kyudo (nátah za hlavu).
U valecnyho luku (warbow 80lb a vice) strilime s natahem 32 palcu, vcetne tercovky na 100yardu. Na klasickou tercovku nebo lov je idealni 28-30palcu pro presnejsi mireni. S Japonskem to nema nic spolecnyho, jedna se o Stoletou valku. Dlouhy natahy u japonskych jsou impozantni.
+, jdu lovit
luk se dá taky dobře vyrobit ze starších běžek….
Pokud byste chtěli info k výrobě šípů pokusil bych se ho poskytnout, všiml jsem si že tu toho moc nebylo k šípům..
Bylo by to fajn
Ano je to tak. Pokud šíp přesáhne 80 cm musí se zvýšit i délka luku. Zkuste si vystřelit 80cm šíp ze 150 cm luku. Stane se jen jedna a to že luk Vám praskne jelikož byl moc krátký a přepnuly jste jeho maximální možnou hranici nátahu. Proto – 80cm šíp + 200cm luk, 55-60cm šíp +150 cm luk, 68-75cm šíp + 160-170cm luk. Tento návod je velmi dobře napsaný a zdá se někteří co dají píší v životě nedržely luk v ruce.
Dobrej návod, dávám +
Ahoj, slušně napsaný návod. Klidně přiznávám, že jsem pomalu ještě pubert’ák .. ale hlavně kluk ze samoty a luků jsem už také navyráběl celkem dost. Moje „umění“ se ovšem neustále zdokonaluje a můj poslední výrobek je již, řekl bych, celkem slušný. Jedná se o luk 160 cm, z pár měsíců vyschlého ořešáku, je „přímý“.
Snad mi někdo pomůžete, zajímalo by mě, jestli síla, která luk natáhne (pouze u nomrálních luků, nemyslim kladky atd.), přímo odpovídá dostřelu, at‘ se jedná o luk metr či dva dlouhý. Mělo by to tak být, ne? Chci říct – síla natažení odpovídá síla, kterou tetiva vymrští šíp, tedy je jedno o jaký luk se jedná.
Jde mi o to, že bych rád dostřelil co nejdál a s tímto mým lukem dostřelím nejvíc cca 95 metrů (měřeno). Šípy mám 70cm a nenatáhnu je na víc než cca 55cm. Jak vidno, luk by v silnější ruce střílel i dál, hold jsem slaboch .
Myslíte, že kdyby byl luk jinak tvarovaný, měl by při stejné (mé) síle větší výkon?
* ještě malý dodatek – dostřelu v ideálním úhlu 45°, při kterém je dostřel největší ..
Keď som bol malý, otec mi vyrobil luk z kusu bambusovej palice (lyžiarska palica spred 2000 rokov). Najprv ju namočil aby získala pružnosť… Nič moc dostrel, ani sila, mala to byť hračka. Ale potkany sa s tým dali loviť. Ale aby som sa dostal k podstate: šípy som si vyrábal z vyvažovacích ramienok rakiet (tie novoročné). Malo to jednu obrovskú výhodu: boli dokonale rovné. Ako hrot na lov potkanov som používal klinec. Vložil som ho do bombičky od atramentového pera, z ktorej som odrezal dno, a toto som nasadil na špic šípu. Ak to niekomu pomôže budem rád. Ak nie, tak tu nenadávajte na môj príspevok, pomáham ako viem. PS: letky boli z papieru, plastu, pierok…. Papier nič nevydržal, plast sa osvedčil a dal sa ľahko zohnať.
Ahoj, v článku se píše o tom, že dřevo musí být dokonale suché (2 roky), ale pán v prvním videu opracoval čerstvou lísku. Jak to tedy je a jaké to má důsledky na vlastnosti? díky
ja m am len 13 let a udelal sem si to sam
Ano, ve třinácti už je celkem načase si to začít dělat sám.
Super návod, už začínám s výrobou..
Jinak ještě k těm šípům.. koukala jsem na net a neni možný jakou nekřesťanskou cenu za to chtěj, takže sem se rozhodla, že šípy si taktéž vyrobím ručně. Ale hroty si koupim, jinak rovný klacíky se dají najít leckde a ptačích pírek se všude válí hafo.. D
Všem přeju hodně zdaru ať se vám luk povede a dík za návod
Ahoj, clanek se mi moc libi, ale mam jeste malej dotaz: Jaka by mela byt vaha hrotu v pomeru k delce a vaze ratiste sipu? Chtel bych si totiz vykovat vlastni hroty a nevim, jak tezky polotovar na to mam vzit.
Je tu i možnost pro začátečníky
Vezmate tak 115cm dlouhou PVC vodovodní trubku a na koncích udeláte zářezi pro tětivu a máte hotovo.
vůbec sem tomu nerozumel ale co si otom myslí všichni tak sy budete myslet že sem 10 letej parchant ale 10 mije a svůj názor mám
proc musí být tvrdé drevo? Meke asi praska, ze.
Ahoj, dáte mi prosím někdo adresu kde koupit dobrou tětivu? díky
Naučit se uplést tětivu se asi taky hodí, když už uvěžujem o lucích. http://luky.grafikajinak.cz/tetiva.htm
http://www.lukostrelec.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=59
ak uhrejete pvc ruru tak si ju mozete vytvarovat a bude z nej normalny luk ak by sa vam nechcelo s drevom.
Čo to prasklo na konci videa Raye Mearsa žeby to prehnal ?
Čest, vyrábím si luk, dá mi někdo nějaký typy pro začátek ? Když tak mail (bich619@seznam.cz) nebo fb (najdeš si mě podle fb) předem díky a piš rovnou na mail nebo fb