Preppers – podivíni nebo pragmatici?

Čím dál častěji tento pojem proniká jak do českých médií, tak i do běžné komunikace na internetu. Dnes bych chtěl trochu rozvést, kdo že to vlastně jsou, ti Preppers. Samozřejmě pro samotné zástupce této komunity bude můj článek naprosto k ničemu, avšak možná dobře poslouží vaším známým, blízkým nebo příbuzným. Všem těm, kdo nechápavě kroutí hlavou, když opět a zase kupujete deset kilo soli místo jednoho.

Stručně a jednoduše by se to dalo popsat takto:

Prepper, Preppers, občas také (chybně) preper/prepers – komunity či jednotlivci připravující se na rozličné přírodní nebo technologické katastrofy.

Samotný výraz původně pochází z USA a sdružuje milióny lidí, kteří nechtějí v případě jakékoli krizové situace být závislí na vládě/armádě/záchranných složkách. Samozřejmě jak to obvykle bývá, každý z nich k tomu přistupuje po svém. Tam kde jeden Prepper vytváří betonový bunkr a hromadí zásoby léků, trvanlivých potravin, zbraní a nábojů, druhý se zaměřuje na pěstování vlastní zeleniny, chov zvířat a naprostou energetickou nezávislost.

Z toho uhlu pohledu se to zdá tak trochu ujeté, že? Proč by zrovna v ČR byl potřeba bunkr, nebo velká zahrada…

Zkusíme se podívat z nějakého jiného.

Zítra ráno vám oznámí, že podnik, ve kterém děláte, zkrachoval. Nejenže zůstanete bez práce, ale bohužel nedočkáte se ani poslední výplaty. Nebo, nedej bože, dojde k těžkému pracovnímu úrazu, který však odmítne uznat pojišťovna. Co budete dělat?

A co když přijde další vlna krize a potraviny zdraží desetinásobně. Kolik plechovek nejlevnějších „Lidl“ konzerv si budete moct koupit za svůj nyní tak směšný plat?

Už vám někdy vypadl proud? Představte si, že takový Blackout potrvá den. Dva. Týden. Máte jen elektrickou plotnu? Zrovna jste zaplnili lednici na dva týdny dopředu? Je potřeba nutně dobít oblíbený Ipad? Lituji, zkuste počkat, třeba příští týden už se to napraví. Nebo ne?

A to nemluvím o brutálním násilí, rabování, krádežích a mnohých dalších radostech, které s tím vždy jdou ruku v ruce. Nevěříte? To vše se již několikrát stalo a ještě nejednou stane. Záplavy v New Orleans, Blackout v Brazílii, ekonomická krize v Argentině… Mám pokračovat?

Katastrofy nejsou jen meteority a války. Stačí, aby se několik drobných blbostí poskládalo do nepříjemné kombinace, a máme Velký Průser.

Nemusíte svoje přípravy zavádět do extrémů. Pro začátek bohatě stačí udělat si zásobu několika kg obilnin, schovat do skříně pár balíčků těstovin, přibalit tři kila soli navíc ke svému nákupu. Pět balíků neperlivé vody vás vyjdou maximálně na 200Kč a v případě jakéhokoli výpadku umožní bez problémů přečkat nejhorší chvíle. To samé sirky a svíčky, baterky a hygienické ubrousky. Každoročně do Česka přichází záplavy. Běžná věc, zdálo by se. Tak proč vždy tak moc chybí Savo a další desinfekční prostředky? Teplé oblečení a deky? Není jednodušší si již nyní udělat menší zásobu?

Pokud jste dočetli až sem a nejste Prepper, tak buďto se k nám brzy přidáte, nebo si pokládáte otázku: „Proč se o to ten magor stará? Je to snad moje věc, ne?“. Jistě že ano. Otázka vašeho přežití nebo zachování alespoň náznaků hygieny či civilizovanosti je jen a pouze vaše věc. A o to právě jde. Nejsem egoista, ale budu hrozně rád, když to bude zcela vaše věc i nadále. Bohužel však tuším, že to tak bude pouze do doby, kdy se něco zvrtne. A dále vy (můj sousede, kolego, dávno zapomenutý spolužáku ze základky, náhodný kolemjdoucí) přijdete se svým problémem ke mně a budete se dožadovat svých práv. Práv na moje zásoby, na vodu, moje suché oblečení a moje znalosti, které jsem stihl nasbírat, než se to celé zvrtlo. Protože „jsme přece všichni lidi“. A váš problém a nepřipravenost najednou zasáhne mne, moji rodinu a moje blízké. Vše, co sníte vy, vše co spotřebujete, co s díky použijete, nám bude chybět.

Právě proto píšu teď tento článek. Raději nyní strávím půl hodiny psaním, než abych v budoucnu trávil noci přemýšlením nad tím, zda jsem vám dál dost potravin a vody a kam jste pak šli, když jsem vás odmítl pustit dovnitř. Čím víc lidí tímto článkem zasáhnu, čím víc z vás naštvu a donutím reagovat a přemýšlet, tím více zásob, času a energie mi zůstane pro moje blízké a přátele.

Page 1 of 2 | Next page