Přežij v postapokalyptickém světě!

Preppers – podivíni nebo pragmatici?

Preppers – podivíni nebo pragmatici?

Úno 22, 2013

Čím dál častěji tento pojem proniká jak do českých médií, tak i do běžné komunikace na internetu. Dnes bych chtěl trochu rozvést, kdo že to vlastně jsou, ti Preppers. Samozřejmě pro samotné zástupce této komunity bude můj článek naprosto k ničemu, avšak možná dobře poslouží vaším známým, blízkým nebo příbuzným. Všem těm, kdo nechápavě kroutí hlavou, když opět a zase kupujete deset kilo soli místo jednoho.

Stručně a jednoduše by se to dalo popsat takto:

Prepper, Preppers, občas také (chybně) preper/prepers – komunity či jednotlivci připravující se na rozličné přírodní nebo technologické katastrofy.

Samotný výraz původně pochází z USA a sdružuje milióny lidí, kteří nechtějí v případě jakékoli krizové situace být závislí na vládě/armádě/záchranných složkách. Samozřejmě jak to obvykle bývá, každý z nich k tomu přistupuje po svém. Tam kde jeden Prepper vytváří betonový bunkr a hromadí zásoby léků, trvanlivých potravin, zbraní a nábojů, druhý se zaměřuje na pěstování vlastní zeleniny, chov zvířat a naprostou energetickou nezávislost.

Z toho uhlu pohledu se to zdá tak trochu ujeté, že? Proč by zrovna v ČR byl potřeba bunkr, nebo velká zahrada…

Zkusíme se podívat z nějakého jiného.

Zítra ráno vám oznámí, že podnik, ve kterém děláte, zkrachoval. Nejenže zůstanete bez práce, ale bohužel nedočkáte se ani poslední výplaty. Nebo, nedej bože, dojde k těžkému pracovnímu úrazu, který však odmítne uznat pojišťovna. Co budete dělat?

A co když přijde další vlna krize a potraviny zdraží desetinásobně. Kolik plechovek nejlevnějších „Lidl“ konzerv si budete moct koupit za svůj nyní tak směšný plat?

Už vám někdy vypadl proud? Představte si, že takový Blackout potrvá den. Dva. Týden. Máte jen elektrickou plotnu? Zrovna jste zaplnili lednici na dva týdny dopředu? Je potřeba nutně dobít oblíbený Ipad? Lituji, zkuste počkat, třeba příští týden už se to napraví. Nebo ne?

A to nemluvím o brutálním násilí, rabování, krádežích a mnohých dalších radostech, které s tím vždy jdou ruku v ruce. Nevěříte? To vše se již několikrát stalo a ještě nejednou stane. Záplavy v New Orleans, Blackout v Brazílii, ekonomická krize v Argentině… Mám pokračovat?

Katastrofy nejsou jen meteority a války. Stačí, aby se několik drobných blbostí poskládalo do nepříjemné kombinace, a máme Velký Průser.

Nemusíte svoje přípravy zavádět do extrémů. Pro začátek bohatě stačí udělat si zásobu několika kg obilnin, schovat do skříně pár balíčků těstovin, přibalit tři kila soli navíc ke svému nákupu. Pět balíků neperlivé vody vás vyjdou maximálně na 200Kč a v případě jakéhokoli výpadku umožní bez problémů přečkat nejhorší chvíle. To samé sirky a svíčky, baterky a hygienické ubrousky. Každoročně do Česka přichází záplavy. Běžná věc, zdálo by se. Tak proč vždy tak moc chybí Savo a další desinfekční prostředky? Teplé oblečení a deky? Není jednodušší si již nyní udělat menší zásobu?

Pokud jste dočetli až sem a nejste Prepper, tak buďto se k nám brzy přidáte, nebo si pokládáte otázku: „Proč se o to ten magor stará? Je to snad moje věc, ne?“. Jistě že ano. Otázka vašeho přežití nebo zachování alespoň náznaků hygieny či civilizovanosti je jen a pouze vaše věc. A o to právě jde. Nejsem egoista, ale budu hrozně rád, když to bude zcela vaše věc i nadále. Bohužel však tuším, že to tak bude pouze do doby, kdy se něco zvrtne. A dále vy (můj sousede, kolego, dávno zapomenutý spolužáku ze základky, náhodný kolemjdoucí) přijdete se svým problémem ke mně a budete se dožadovat svých práv. Práv na moje zásoby, na vodu, moje suché oblečení a moje znalosti, které jsem stihl nasbírat, než se to celé zvrtlo. Protože „jsme přece všichni lidi“. A váš problém a nepřipravenost najednou zasáhne mne, moji rodinu a moje blízké. Vše, co sníte vy, vše co spotřebujete, co s díky použijete, nám bude chybět.

Právě proto píšu teď tento článek. Raději nyní strávím půl hodiny psaním, než abych v budoucnu trávil noci přemýšlením nad tím, zda jsem vám dál dost potravin a vody a kam jste pak šli, když jsem vás odmítl pustit dovnitř. Čím víc lidí tímto článkem zasáhnu, čím víc z vás naštvu a donutím reagovat a přemýšlet, tím více zásob, času a energie mi zůstane pro moje blízké a přátele.

21 comments

 1. Kenny /

  Zní to jako chytrá věc od chytrých lidí, ano chci se stát Prepper-em :D

  • admin /

   Spíš to zní jako názor člověka, který sleduje vývoj v médiích a nerozumí tomu, že někteří lidé se za svoje přípravy dokonce stydí a tají to i před rodinou či přáteli. Naopak si myslím, že bychom se měli víc angažovat v médiích, vysvětlovat, radit, učit, ukazovat, že na tom není nic „sektářského“ ani „úchylného“. Pouze chladná vypočítavost, opatrnost, odhad blízké budoucnosti a strach o rodinu a příbuzné.

   • maizee /

    Ano to je pravda, vyvoj okolnosti ve svete a v republice utvari nas vsechny. Je dobre byt pripraven, ale zase neni dobre to prehanet. Znam napriklad cloveka, ktery se chce stat tim co ja jen proto ze hral hru walking death a vysvetlit mu ze tak jako v te fiction realite to proste neni, je absolutne nemozne. Ja uz jsem survivalista nejakou dobu a dokonce me to i parkrat zachranilo kdyz jsem se dostala do financnich potizi. Takze spolehnuti jen sam na sebe ze se postaram o druhe a riskovat ze se na me kazdy bude divat jako na magora klidne risknu, protoze vim o cem ten zivot je a do jake i male krize se clovek muze dostat a nepotrebuje ani zombie ani jine fikce.

 2. Eddie /

  Myslím, že tyhle přípravy nejsou vedené nadarmo, přece jen, je lepší ty věci „pro sychr“ mít, a pak je nevyužít, než jen vrtět hlavou, a pak s kručícím žaludkem sledovat, jak se ten „podivín“ od sousedů krmí masem na vařiči.

 3. Annele /

  Pokud budou sousedi nechavat odpadky kolem bytoveho domu a nebudou udrzovat poradek, budou hlodavci vsude a nevyhnou se ani mne a memu bytu. S nimi jsou spojene nemoci.
  Jedinec nemuze prezit, je potreba komunita. Co ale s komunitou, ktera je behem tri dnu hladova a nevi, co delat?
  A to nejhorsi: co budou nekteri lide delat, aby sehnali vodu, jidlo, leky?

 4. Orken /

  A já chci pokračovat ve studiu, takže já budu časem Dr. Prepper -_- … ale vážně, článek luxusní a je to přesně jak autor píše.

 5. mig21fishbeed /

  No,spíš jde o to,že pořád dost lidí věří,a dosti naivně,že je zázračný a všemocný stát,armáda a IZS zachrání před vším.Osobně mám víceůčelové evakuační zavazadlo,a 5 ůkrytů po celém kraji,uznávám,kontrola a obnova je dosti náročná,ale mám svým způsobem klid.Už v armádě jsem si zvykl raději spoléhat jen sám na sebe.Neustále se snažím rozšiřovat svoje znalosti nejen survivalu,a i za těch 12 let vím pořád málo, stále mne něco překvapuje.Musím ale uznat,že tuto věc je třeba šířit,když už ne kvůli průseru,tak kvůli svobodě.Až totiž někteří lidé zjistí,že nemusí být závislý na ostatních,otevřou se jim obzory a touha po poznání a sebezdokonalení.Rozhodně vám fandím.

 6. Tugar /

  Hmm, tak si tak říkám že už jsem dlouho nekupoval trvanlivé potraviny :)

 7. ten /

  Mno, jenže když žádná kalamita nepřijde, tak na tom akorát prodělám. Bude mne ta příprava stát prostředky, které bych mohl využít k hýření, resp. klidnějšímu životu, protože už takhle to mám z ruky do huby. V případě krize je vaší zákonnou povinností všechno odevzdat ve prospěch potřebnějších.

  • admin /

   Mohu poprosit o paragraf a přesně znění tohoto zákona?

   • Dusan Rudecky /

    zadny takovy paragraf u nas neni, ale nektere kraje v CR jako je treba Zlinsky ma vyhlasku ze v pripade vyhlaseni krizoveho stavu ma kraj a slozky IZS pravo napr zabavovat vozidla a veci. Jinak podekujme politikum zejmena Arizonske slavici, ktera stala za zrusenim jednotek CO. Doufam, ze bude zpivat certum v pekle…

    • Pylos /

     Takový paragraf (článek) ale skutečně existuje – v zákoně o bezpečnosti státu (z.č.110/98 Sb.). Ale jeho použití/impretace je jiná, než je tu prezentováno. Umožňuje státním orgánům zabavit a použít materiál (a stroje) podnikatelů ve veřejném zájmu. Myšleno především použití stavebních strojů např. ke zpevnění hrází při povodních. Myslím, že se to ale obecně netýká soukromých osob.

  • Slavek /

   Prave ze neprodelas, pokud vemem jenom trvanlive potraviny podivej se jaka je inflace, takze kdyz to postupne budes dojidat vyjde te to daleko lepe nez kdybys ty pemnize mel nekde investovane…

   • jarek070 /

    Klid Slávku, však ono na každýho může dojít. Lidi žijí z ruky do huby a mají před barákem oktávku za 600k, v obýváku sound za 250k, telku za 100k, každej rok jsou na Jadranu.
    Já mám plnej sklad sýra, krávy a prasata, traktor a vlčáky. Topím dřevem, mám motorovku, vodu ze studny. K tomu patří dvě brokovnice, dostatek nábojů a vysoký zdi okolo. Když se něco posere, jedna moje slepice bude mít větší cenu než podělaná oktávka. Jo a peníze zásadně keš a doma. Při blackoutu nepojedou ani bankomaty a můžeš tam mít deset mega, stejně chcípneš hladem.

 8. Dusan Rudecky /

  Dobre a srozumitelne napsano. Jen mam pocit, ze v pripade velkeho pruseru trvajiciho dele nez 14 dni se nebudu mit potrebu delit o zasoby s nikym mimo, protoze prave tito kteri byli chytri preda pouziji argumenty typu vsak jsme lide budou prvni, kdo v pripade spojeni budou chtit prevzit veleni a vedeni skupiny. Pravo silnejsiho 4ever

 9. Ookami /

  Pokládám si otázku, jestli jedním z nejlepších způsobů, jak si zajistit právě tyto věci, není náhodou být členem Policie/Armády :) … ideálně to druhé, ale když mají stop-stav…

 10. dwave /

  Tento článek jsem si přečetl díky fb a díky tomu, že se zde jeden návštěvník vyjádřil, že preppers je nesmysl. Z části s ním souhlasím, všichni musíme bohužel platit daně, stát za to poskytuje nějaké služby, tak byla by blbost jich v případě nějaké krize (povodně) nevyužít.

  Jak je v článku psáno, tak toto pochází z USA, tak je hned jasné, že je to dobrý podnikatelský záměr a až pak případně na přežití přírodních nebo technologických katastrof.
  Bojíte se terorismu, kriminality, ekonomické krize, přírodní katastrofy a já nevím čeho ještě, tak není problém, postavíme vám betonový bunkr nebo alespoň jednu nedobytnou místnost v bytě. Jo vy nemáte moc peněz, tak alespoň plechovou krabici pro přežití za 25000 kč, co na tom, že si samé sami můžete sehnat 5x levněji.

  Zásoby léků ? Blbej stopangin vydrží pouze něco přes rok, předpokládám, že to u jiných běžně dostupných léků bude podobné. Opět většinou vyhozené peníze.

  Pěstování vlastní zeleniny, chov zvířat je už v dnešní době opravdu tak vzácné, že je z toho potřeba dělat životný styl ?

  U zbraní, snad každý má doma pár nožů, sekyrek či hlídacího psa.

  Ten kdo potřebuje přežít během hurikánu, v odlehlých oblastech, tak už po generace takhle žije a nepřijde mu to divné. V ČR nebude ekonomická krize jako ve 30. letech 20. st, nebude tu válka, nebudou tu katastrofické povodně.

 11. Thomas Wolf /

  Bylo by vhodné mít připravené alespoň svíčky a baterku když nejde proud popřípadě i nějaké náhradní oblečení a základní věci. Lidi by měli mít nějaký balíček se základními věcmi připravený (třeba by se to mohlo vyučovat na školách či by stát mohl udělat nějakou vyhlášku) v případě katastrof by se pak mohlo pomoci těm co ji opravdu potřebují jako zranění. Pokud jde o zbraně je smutné, jak jsou lidé vlastnící zbraň i samotné zbraně prezentovány v naší mediokracii. Lidi musí mít možnost se bránit a proto když vám nedovolí mít bouchačku tak si můžete pořídit luk či kuši nebo se je vyrobit pokud nejste dřevo. Každopádně i nějaký lepší nůž by se mohl hodit. Pokud vám to ještě nedošlo opravdu nenávidím pacifisty a podobný hipíky a tešte se na další komentáře.

 12. jarek070 /

  Vždycky se najde někdo, kdo začne tvrdit, že tady už bude vždycky jen dobře, státeček zajistí dostatek soc dávek a papu bude v krámě za babku a léků jak sraček v lékárně. Není to pravda. Žijeme v době zcela se vymykající historii, celý systém je neuvěřitelně citlivý.
  Válka jednoho dne přijde, těžko říct odkud a kdy. Jen s jednou nekompletní brigádou se ČR neubrání opravdu vůbec nikomu. Na poražení státu stačí brigády dvě. Lidé jsou zbabělci, mají strach o život a majetek, domobranu nemáme. Jsem exčlen LE.
  Sluneční bouře a likvidace transformátorů a dalších prvků elektrické soustavy včetně elektroniky je věc, která se může stát kdykoliv. Na vyřazení elektrické soustavy na Moravě teroristy stačí náklaďák výbušniny a pět lidí. Než se to dá dohromady, bude to nějaký pátek trvat. A tak dále.
  Jsem prepper. Jsem ten, kdo kupuje deset kilo soli, deset balíků těstovin a rýži po pytlích. Neprodělal jsem, jsou to trvanlivé potraviny a pomalu je ujídám. Od letoška začnu dávat maso ze zabijaček do plechovek a přestože mám chov prasat, budu se jistit i takhle. Když nebude elektřina, jsou vám karty na nic, obchody vám nic neprodají. Rabování je nezákonné a stát nasadí policii i armádu aby ochránil soukromý majetek. Než se začnou rozdělovat státní rezervy, bude to chvilku trvat a co potom? Dostanete kilo mouky a co s ní? Bez kvasnic a trouby je vám stejně k ničemu. Tak budete sedět na obrubníku a žrát kádéčka.
  A co v zimě? Většina lidí je odkázaná na eletřinu a plyn.A jste zpět u problému.
  Jsem nezávislý, neberu žádné sociální dávky a důchod si může soc. správa strčit někam. Protože jím daleko lépe než všichni okolo, jsem zdravý, stopangin nepotřebuju. Pár lidí ode mě potraviny kupuje, s těma mám dobrý vztah, zbytek okolo může pojít hladem. Na ty mám vlčáky a brokovnici, ostatně můžou ozobávat svoje tůjky a chlastat wasrůvku z bazénu.

 13. Axllow /

  Jarek07-chapu vase pohnutky a jsem s vami v tomto pro ale nektere veci mne v tom vasem prispevku spis vyvolavaji usmev na tvari…ano jste silnejsi ( mate potraviny,leky,moznost se ubranit) ale zapominate na jednu vec…a tou je lidska povaha…jestli jeste porad verite tomu ze zijeme v ere parnich stroju kdy si vsichni pomahali jste vedle…ano mate pravdu…na vyhozeni elektricke site staci kamion s par kily semtexu ale verte ze pokud dojde na to nejhorsi na tu vasi pevnustku bude stacit i ten samy nakladak bez vybusnin…a jsmile pred vas prah nastoupi stovky lidi kteri tyden i dele nejedli verte mi ze vam sezerou i toho psa…je to proste…staci aby nejakemu vojakovi nebo i policii v dobe krize ruplo…a tank nebo i blby protidemonstracni OT vam vpochoduje do obyvaku…ano zalozite komunitu ale cekate co? Ze komunita kterou stvorite a povedete bude silnejsi nez ti vsichni lide okolo? Dejme tomu ze zalozite…narodi se Vam deti…staci chvilka nepozornosti a ze deti dokazou zmizet z pohledu oci raz dva a jedno unesu…bud mi dejte hezky pred branu pulku zradla nebo ho tu rozsekam macetou…i takove veci se bohuzel stavaly a ani jedno z vlastni hlavy nemam…ano jste nezavisly a vsechna cest…umite se pripravit…ale pokud nemate v planu rozjet ekonomiku a hospodarstvi mensiho statu jak dlouho myslite ze vydrzite? Jsem zvedavy jak zvladnete stovky hladovych lidi kteri maji zakaleny rozum? Pustite na ne sveho voriska a vsechny postrilite? Ano jsem pro pripravu ale neco rozumneho ne to co popisujete vy…nezlobte se ale slova „pro vsechny tu mam psa a brokovnici“ „jsem nezavisly a nic nepotrebuju“ uz samo o sobe svedci jaky jste typ cloveka…vedouci pozice s aroganci…styl ja mam vse a vy mate hovno…ja jsem nekdo a vy jste nic…idealni pozice v komunite pro kudlu v zadech…ano s vami bude mit tenhle svet budoucnost az se neco pojebe…takze mily pane prestante koukat na zombie filmy a uvazujte….vas jediny problem je vase arogance a sebestrednost a to ze moc sazite na to jaky jste borec a se vsim si poradite. Az tohle pochopite a zacnete se sebou neco delat stane se z vas skutecny prepper…do te doby jste pro mne akorat šupák z ameriky co je pro nej dulezite vsem ukazat jaky mu narostly koule a ktery na stary kolena svou pidi-midi farmicku proda aby mel vubec na zaplaceni vlastniho pohrbu. Takovy chcipaj prvni.

 14. David /

  Jarek07- Vy jste teda drsnak :-D hlavne ty pasáže o vlčákovi a brokovnici. Až pochopíte co je slovo prepper a jak se tihle lidé chovají dejte vědět..zatim jste na tom myšlením stějně jako většina amerických šupáků co dřepí doma na bedně se žrádlem a leští M16–neboli čumte jakej jsem king a jaký mi narostly koule. Začnětěe pracovat na svém uvažování o sobě samém a lidí okolo vás. Pokud plánujete žít sám s tím co máte. Hodně štěstí. S Vašim uvažováním jste první adept o kamion plný hladových a zmagořených lidí co Vám zaparkujou v obývaku. Pak si můžete tu svoji brokovnici max nacpat do zadku a psovi dejte sbohem. Sežerou je dřív než to co máte doma.

Leave a Reply