Když VP nastane daleko od domova – pobytový zájezd

Mnozí z vás mají doma nachystané zásoby jídla, antibiotik, ale i různých zbraní a střeliva. Co kdyby to přišlo. Vezmete si batoh, nasednete do vozu, ve kterém máte dostatečnou zásobu PHM a přesunete se do svého tajného úkrytu, dál od velkých měst. Ale co když nejste doma, nemáte u sebe nic a doufáte, že se z toho průseru dostanete? Jak se chovat, čemu se vyvarovat a co vám může pomoci, ale i uškodit? V prvním povídání o VP v zahraničí si povíme něco o dovolené na jednom místě, tedy jeden hotel, pobytový zájezd. Čtěte dál…

 

Přesně to se stát může. Nemusí jít o VP, ZombieApokalypsu, ale o prosté a bohužel ne vždy očekávané problémy na dovolené. I pohodová dovolená s Čedokem se může zvrtnout v průser a vám nezbyde nic jiného, než se spolehnout sám na sebe a dopředu si osvojit pár dovedností a znalostí terénu a místní kultury a zvyků. Ze svých zkušeností (opakovaně Kosovo, dále Súdán, Afghánistán – vždy turist.vízum…) vím, že příprava je základ a pár hodin učení vám může zachránit pár desítek let života.

 

Pokora je základ

Můžeme se cítit sebejistější, zkušenější, ale v zahraničí nejsme nic. Jen turisté, na které dle destinace místní koukají s opovržením, či s cílem oškubat. Ne vždy, ne všude, ale stává se. Ani prodejce naproti hotelu, co vám vždy mává nebude pravděpodobně žádnou vaší spojkou, či jistotou, když zažijete VP. Co ale pomůže je studium místní kultury, překvapte domorodce znalostí pár vět, či slovíček. Vždy zdravte a děkujte v místním jazyce. Důležité je i dodržovat jistý místní dress code (dlouhé kalhoty, rukávy…). Vždy tím zabodujete a zvýšíte své šance, že se z toho nějak dostanete.

 

Využijte moderní technologie

Pokud víte, kde se budete pohybovat (což je základ…), není nic snadnějšího v dnešní době, než využít např.googlu, satelitních map, street view, fotek, kde bude zjistitelné datum pořízení. Čím aktuálněji, tím lépe pro vás. Je pravděpodobné, že budova, restaurace, kavárna, ulička, cesta bude taková, jak jí vidíte. Při plánování doslovně ležte v mapách, podívejte se, kde budete ubytování, co je v okolí, jaké jsou cesty a silnice, jak potencionálně riziková oblast to je (ambasády, policejní ředitelství, ministerstva…). Ambasáda sice poskytuje možné útočiště, ale bývá také z prvních cílů potencionálních útočníků. A celkově, oblast zmíněných institucí bude pravděpodobně první, která bude uzavřena v zájmu ochrany pracovníků, velvyslanců a úředníků.

 

Plánujte, pamatujte si uličky u hlavních tahů. Nikdy v případě VP se nepohybujte po hlavních silnicích a ulicích, držte se o jednu, až tři uličky vedle a pokud to jde, obstarejte si místní oblečení (doporučuji zakoupit při nejbližší příležitosti po příletu/příjezdu, nečekat na pověstné filmové ,,stažení z prádelní šňůry.“). Při průchodu vedlejší uličkou v místních hadrech máte větší šanci na to, že na sebe neupozorníte. Snažte se držet u stěn, nedívat se okolním lidem do tváře, spíše se maskujte, vezměte si klobouk, šátek… zkrátka to, co se na místě nosí a spíše mějte lehce skloněnou hlavu. Tolik, aby bylo možné mít stále dobrý přehled o okolí, ale zároveň vám nebylo příliš vidět do obličeje.

 

Místní hadry se nikdy neztratí, když se nic nestane, můžete je doma někomu darovat. Takový suvenýr, který je ale zároveň případným ,,krytem.“ Bavíme se samozřejmě obvykle o oblastech, kde je nějaké podobné oblečení téměř pravidlem a většinou to není v Evropě. Kde jsou běžné kecky, džíny a triko, tam i můžete lépe zapadnout v tom, co máte na sobě od začátku cesty na dovolenou.

 

Žádné zbraně, hlavní je rychlost

Page 1 of 3 | Next page