Přežij v postapokalyptickém světě!

Náboje a střelivo po Velkém Průseru – Díl 2.

Náboje a střelivo po Velkém Průseru – Díl 2.

Pro 15, 2011

 

 

9mm luger

obrázek: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/9mmLuger.jpg

 

Ta nejlepší volba. Hlavně krátké ruční zbraně jsou komorovány na tuto ráži a to v hojném množství, doporučuji sehnat si opravdu velké množství nábojů v této ráži, popřípadě přebíjení a komponenty a recyklovat nábojnice protože toto bude asi druhá nejpoužívanější ráže se kterou se setkáte v postapo světě. Účinky i přes všechny polemiky jsou v cíly dostačující až dobré, dají se ještě vylepšit vhodně vybraným typem střely. V případě možnosti sehnání karabiny na tento náboj doporučuji nevávahat a pořídit ještě větší množství těchto nábojů, spolu s .45ACP je to ráže nejvhodnější do městského boje. Oproti výše zmíněné je bohužel trošku průraznější než by bylo vhodné a tedy nepředá veškerou svoji energii, díky ceně a dostupnosti však vítězí. V karabinové verzi je to taktéž použitelný náboj na lov a na obranu. Je třeba dávat pozor na to že většina balistických ochran jej ale je schopna zastavit, je třeba tedy mířit na nechráněná místa, i základní IIIa vesty 9mmLuger zvládají spolehlivě zastavit.

 

Výkon: 8/10

Cena: 9/10

 

.40 S&W

obrázek:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/40_S%26W_Scale_Drawing.svg/800px-40_S%26W_Scale_Drawing.svg.png

 

Tento náboj je výborný, recenze o něm pějí chválu, zastavovací účinek z pistolových nábojů je snad nejlepší… ale! Moc není rozšířený. Pokud sami na tento náboj nemáme zbraň, doporučuji nepořizovat do zásoby, v současnosti pistole v této ráži má možná pár profíků a pár „fajnšmekrů“ ale kvůli ceně se v blízké době asi nerozšíří o moc více. Náboje i komponenty jsou drahé a zbraně jsou vybíravé, občas s nimi jsou nehody protože se jedná o vysokotlaký náboj a když dobře nesedne náboj do komory buď kvůli znečištění nebo špatnému podání tak může dojít k explosi nábojnice v komoře která u plastových zbraní (převážně tyto případy byly u glocků) můžou končit nepěkně jak pro zbraň (které byly na odpis-prasklý rám) tak nepěkně může dopadnout i ruka střelce. Pokud zbraň na tento máboje máte, doporučuji pořídit zásoby pro sebe, účinky jsou lepší než 9mm luger, pokud ne, zásoby jsou v současné době zbytečné.

 

Výkon: 8,5/10

Cena: 2/10

 

.45ACP

obrázek:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/45caliberACP.jpg

Dobrá volba. O tomto náboji se říká že je to pomalu letící knedlík, to shrnuje jeho vlastnosti. Jedná se o podzvukový náboj, střela je těžká, tedy poměrně pomalu letící těžká střela znamená velký efekt na cíl, malé riziko průstřelu a těžká zranění cíle. Bohužel tento náboj u nás nepatří zrovna mezi nejrozšířenější, což je velká škoda. Pokud je možnost, doporučuji stejně jako u 9mmLuger sehnat jak pistoli tak karabinu z výše zmíněných důvodů, jedná se o ideální střelivo do města, spousta výkonu a malá prostřelivost jsou to co je potřeba. Bohužel cena není zrovna nejpříznivější, opět doporučuji pro tyto náboje sehnat přebíjení a zásobit se komponenty pro něj, vyplatí se to. Pokud víte že máte v okolí někoho s 1911 či klonem, bude se vám hodit v případě VP (nebo jeho zbraň)

 

Výkon: 8,5/10

Cena: 3/10

 

 

.38 special a .357 magnum

obrázek:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/38_Special.jpg

Jedná se o nejběžnější revolverové náboje. Jsou vzájemně částečně nahraditelné takovýmto způsobem: Zbraň na .38spec je schopna střílet jen .38 spec, zbraň na .357 je schopna střílet oba výše zmíněné náboje. Toto velice výkonné střelivo (.357mag) je dobrou volbou pokud na něj vlastníte zbraň, pokud ne, nedoporučuji se zásobit, revolver je dobrá záležitost jako záložní zbraň hlavně kvůli své spolehlivosti, současné pistole jsou ale v podstatě již srovnatelně spolehlivé při dobré péči takže v tomto se pomalu začíná rozdíl stírat. Co je ale dobré pokud máte zbraň na tento náboj- pořídit si přebíjení a hlavně nezapomenout na pušku v této ráži. Pravděpodobně se bude jednat o opakovačku ale výkon je takový že se dá použít na lov snad čehokoli co v našich i přilehých končinách žije a to do velikosti medvěda. Při trošku dobré vůle ale v případě použití olověných střel lze používat pro přebíjení stejné střely, zápalky a prach jako do 9mm luger, proto v případě přebíjení 9mm luger doporučuji sehnat si i matrice na tento typ nábojů když bychom po VP narazili na zbraň a střelivo takto komorované.

 

Výkon: 9/10

Cena: 2/10

 

Další revolverové náboje (.32, .36, .44, .45LC, .454casull, .50S&W, .600NE)

Pokud již vlastníte zbraň na tyto náboje, opět doporučuji předzásobit se, v případě .32 a .36 nábojů není možné čekat nějaký extrémní výkon krátkých revolverů, pro obranu je to ale jakési minimum, pro větší ráže tvoří jisté plus výkon a to přehršel výkonu, od .44mag výše platí to samé co pro .357 a to že jak v případě krátké tak v případě dlouhé zbraně je to univerzální „bijec“ všeho živého či nemrtvého, bohužel cena těchto nábojů je strašná, kdo má, ten přebíjí a ten zásoby již mít bude, kdo nemá a nemá zkušenost s těmito rážemi, tomu nedoporučuji o tom bez nějaké patřičné průpravy po VP začínat. Pro náboje do ráže .44 včetně všech výše zmíněných pistolových platí stále to, že jsou je základní balistické ochrany schopny zadržet, i když u silnějších ne mockrát (ono je jedna věc zadržet náboj a druhá věc je to co se stane s cílem pod balistickou vestou), každopádně stále doporučuji střílet na viditelně obnažená místa.

 

Výkon: 10/10

Cena: 1/10

 

Příště si, milé děti, povíme něco o dostupných puškových nábojích.

 

Pro PostApo.cz sepsal Artifex.  

 

Tento článek byl zařazen do soutěže PostApo.cz

Zaujal vás tento text? Pomozte autorovi vyhrát v naší soutěži, zmačkněte LIKE a napište do komentáře svůj kladný názor, nebo klidně pouze znaménko „+“!

 

Chcete se zúčastnit také? ZDE JSOU PRAVIDLA A PODMÍNKY!

 

 

One comment

 1. zleoš /

  Vynechali jste na 10mm auto.
  Excelentní náboj, vyvinutý pro přenesení výkonu revolverového střeliva do oblasti samonabíjecích pistolí.
  Předběhl svou dobu, v době jeho vzniku technologické postupy neumožňovaly výrobu spolehlivých pistolí v rozumné váze, velikosti a ceně.
  Proto jeho redukcí vznikl .40 S&W – 10mm auto s menší prachovou náplní a zkrácenou nábojnicí.
  Dnes si 10mm auto opět získává své místo na slunci – díky pokroku v metalurgii a CNC obrábění se pro něj vyrábějí spolehlivé a odolné zbraně.
  Většina z nich je u nás poměrně exotická, vyjímku tvoří běžně dostupný Glock 20.

  Nevýhody:
  Horší dostupnost střeliva – pravděpodobnost nálezu u protivníka je mizivá
  Větší zpětný ráz – individuální záležitost, není problém si zvyknout.
  Možné zpomalení druhého výstřelu při double – bezpředmětné, v této ráži jeden zásah bohatě postačuje :)

  Výhody:
  Vysoká energie a dostatečný průřez – stačí jeden zásah
  Jeden zásah dlouhodobě vyřadí i protivníka v měkké balistice
  Psychologický efekt výstřelu – rána jako kráva
  Dostatečná kapacita zásobníků (15 pro Glock20)

  Cena:
  Sellier & Bellot ca. 8,50Kč, slabá laborace vhodná pro nácvik a terčovou střelbu
  Kolem 20Kč náboje na horní hranici laborace s energií kolem 900J
  Vyplatí se přebíjet

  Moji favoriti pro postapo:
  primární – Sa. vz. 58 (7.62×39)
  sekundární – Glock 20 (10mm auto)
  záložní – Glock 26 (9mm luger, subcompact)

Leave a Reply