Přežij v postapokalyptickém světě!

Osobní ochranné prostředky – OPCH 70

Osobní ochranné prostředky – OPCH 70

Dub 1, 2012

Další díl seriálu o ochranných prostředcích se zabývá Oblekem Protichemickým vzor 70.

Takže pro začátek nějaké tabulkové hodnoty:

Hmotnost  všech částí…………6 až 7 kg

Rozměry (přepravní brašna)……………………410 x 200 x 270 mm

Ochranné vlastnosti (v RDY)…270 min.

Oděv je určen k ochraně příslušníků jednotek chemického vojska. Chrání proti otravným látkám v plynné a kapalné formě, radioaktivnímu prachu a biologickým aerosolům.

Oblek je vyroben z pogumované tkaniny a musím říci, že je vyroben poctivě, což se projevuje i na váze, která činí skoro 7 kilogramů. V tabulkových hodnotách je vidět jisté rozpětí hmotností, to proto, že se oblek vyráběl ve třech velikostech číslovaných 1-3 a hmotnostní rozdíl nejmenší a největší velikosti je opravdu skoro kilogram. To tedy také vypovídá o váze a kvalitě materiálu. K obleku se hodí maska M-10(M), která není v kompletu s oblekem, je ji tedy nutno sehnat zvlášť. Nejedná se o jednorázový oblek, je tedy možné jej dekontaminovat a po vyschnutí zvenku i zevnitř jej znovu použít. Součástí kompletu je v brašně chladicí látkový převlečník tmavozelené barvy. Ten se převléká přes gumový oblek, jeho cílem je chladit uživatele obleku, namočí se tedy do vody, jejíž odpařování umožňuje pobyt po nějakou dobu i v horkém počasí. Dále je v sadě velký igelitový pytel na bezpečné uložení výstroje, která se svlékne před navléknutím obleku i výbavy, ta se uloží zpět do tašky od obleku a buď je možno ji někde nechat, nebo se nese s sebou. Pytel se zavře přiloženými gumičkami a po skončení nebezpečí stačí odmořit jeho povrch a obsah použít bez nutnosti dekontaminace. K obleku je dále přiložena bavlněná košile a kalhoty, v nichž se předpokládalo, že se bude do obleku oblékat. Z vlastní zkušenosti musím říci, že je to velice vhodné, v obleku je teplo, nositel se potí a bavlna docela dobře saje pot. V brašně se pak nalézá několik párů ochranných rukavic, gumové pouzdro na jeden zásobník, pouzdro na bodák vz. 58 a sadu na opravu obleku skládající se z ampulek s benzinem na odmaštění a dekontaminaci poškozeného místa, samolepících záplat a kusu bavlněné látky na otření. Tato sada je opět v pytlíku zavázaném gumičkou.

Do obleku je jednoduché se dostat i jej utěsnit. Nejdříve se natáhnou nohavice (do obleku se leze včetně bot, má jen tenké podrážky a kecky jsou dostatečně velké, aby pojmuly i kanady), kecky se zajistí páskem a pod koleny se nohavice obtočí dokola řemínkem, který se zajistí drukem. Poté se oblek přehodí přes ramena a natáhnou se rukávy, které se opět kolem zápěstí obtočí řemínkem na druk. Nyní je oblek v pochodové pozici v nezamořeném území připravený k rychlému utěsnění.

V případě chemického/spadového ohrožení se nejprve nasadí maska a rukavice, neboť dýchací cesty a ruce, které přichází do kontaktu s povrchem obleku, je třeba chránit především.

Na následující fotce je vidět, jak mají vypadat správě nasazené rukavice. Rukavice nestrkáme do vnitřního rukávu staženého gumou, ale nasuneme je přes něj. Tím zabráníme případnému stékání kapiček dovnitř obleku. Řemínek z přenosové pozice rozepneme, nasadíme rukavici výše zmíněným způsobem, přes palec protáhneme pogumovaný provázek, který zajistí, že se nám rukáv nebude shrnovat a znovu kolem celého rukávu stáhneme řemínek, čímž jej utěsníme.

Přehodíme přes hlavu kapuci a utěsníme masku kolem, pomůžou nám některé body (viz foto), první znázorňuje, jak je třeba překrýt přezky masky:

a následující ukazuje, jak použít pomocné táhlo nad očnicemi a pod bradou pro snadné utěsnění vrchní a spodní části masky pod bradou:

Nyní začneme utěsňovat tunýlek, jímž jsme do obleku vlezli. Nejdřív se zapnou vnitřní druky, které nám slouží k tomu, aby se po smotání tunýlek nepřeklopil dovnitř (na následujících fotkách mám sundané rukavice, protože momentálně nehrozil chemický útok a bez rukavic to prostě jde lépe – pro případné dotazy, správně tento krok a všechny následující jsou již s rukavicemi)

Poté natáhneme před sebe vlezový tunýlek do obdélníku, tak jako na následující fotce:

Tunýlek uchopíme ve středu nejdelší strany a vše, co je nad tímto bodem, složíme dolů a vše pod ním složíme nahoru, tím z něj vznikne trojúhelník:

Tento trojúhelník začneme od špičky stáčet do ruličky směrem k hrudníku.

Takto smotaný tunýlek nejdříve zajistíme tkaničkami, ideálně na mašličku.

Přes zajištěný tunýlek poté přepneme druky krycí chlopeň:

Jako poslední krok stáhneme kolem pasu pásek, na který je možno nasadit součásti sady (bodák v pouzdře, zásobník v pouzdře) a jiné věci, které je nutné mít po ruce.

Následuje pár fotek správně nasazeného obleku:

A nyní pár poznámek z praxe, protože jsem v tomto obleku dělával nebezpečnější pokusy.

Oblek je těžký, ale na to se dá zvyknout. S tím souvisí velká odolnost, v obleku jsem dokonce lezl po stromech, zadrhával se o větve a nikdy se nestalo, že by se protrhl. V obleku jsem byl i po hrudník ve vodě a při dobře utěsněném tunýlku skvěle těsnil, chemikálie tedy nemají šanci se dovnitř dostat. Na druhou stranu, kompletní oblek těsní tak dokonale, že v teple je člověku teplo. A když myslím teplo, tak hodně. Doporučuji si k němu sehnat masku s hydratačním brčkem a pít, protože hrozí nebezpečí dehydratace jako na poušti. Přehřátí organismu také není žádná legrace, v teplotách nad 25°C už je v něm nepříjemně bez chladicího převlečníku. S tím se ale dá počítat u jakéhokoli celotělového nevětraného chemického obleku. Na druhou stranu je  nepříjemné i nošení v zimě, při činnosti se v něm člověk zpotí a pot poté přimrzá na studeném obleku.

Cena je směšná, oblek doporučuji pořídit, nepoužité kusy jsou absolutně v pořádku, švy jsou pogumované ohebnou gumou, ty tedy doporučuji zkontrolovat, zatím jsem žádný poškozený ale neviděl, jedná se opravdu o poctivý materiál. Rukavice jsou ale tvrdé, řekl bych až skoro nepoužitelné, doporučuji je nahradit třeba rukavicemi na mytí nádobí, ty jsou ohebné a máte v nich cit, budou kompatibilní. Dají se sehnat od 100 do 400 Kč, stav bývá ale plus minus stejný, není třeba se strachovat, nepoužité a nenošené kousky nemívají vady (a pokud ano, dají se opravit přiloženou sadou). Oblek nešustí, takže v případě nutnosti tichého přesunu je vhodný.

Plusy:

+ opravdu mechanicky odolný oblek

+ velice dobré těsnění

+ jednoduchá možnost utěsnění

+ na rozdíl od jednorázové pláštěnky nešustí

+ dlouhodobá odolnost vůči BCHL

+ cena

Minusy:

- váha

- velký rozměr

- nepřítomnost masky v sadě

- problémy s vnitřní termoregulací

Celkové hodnocení: 8/10

Pro PostApo.cz sepsal Artifex

66 comments

 1. Hrachor /

  Poridil jsem si tento oblek na armadnim vyprodeji u nas v Olomouci a zatim jsem ho mel na sobe jednou, doma. Trvalo mi fakt dlouho se do nej spravne nasoukat, takze diky za bezva navod!

  • Artifex /

   Není vůbec zač, pokud jsem napsal nějakou hloupost třeba v pořadí navlékání, budu rád, pokud mne někdo opraví.

   • Dave Wins /

    Ahoj, chcel som sa spýtať jak je to s veľkosťami obleku? Od akej výšky je oblek veľkosti 2,3 a pod.?

 2. Lucius /

  Super článek…

 3. Lukas /

  Ake su priblizne ceny tohoto obleku?

  • Artifex /

   No, v rámci stovek, na nejmenovaném armyshopu šly jednu dobu dostat za tuším 70kč + poštovné, tak jsem si dva vzal, na aukru se pohybují spolehlivě do 300kč.

   • Dave Wins /

    Na akom obchode to išlo iba na 70 KČ?
    Napíš….. :)

    • Svého času to bylo na armyvýprodeji, jak doprodali, zmizelo to. Také tam svého času byly VOP obleky za 10kč… Kdo pozdě chodí, znáš tu básničku…

     • To se moc nezměnilo, teď jsou VOPy za 30,- a ze své zkušenosti musím říct že mají na skladě dobré kousky.

  • Lucius /

   Hlídej si výprodeje, jak píše Artifex – ale chce to trpělivost. Jinak Armatex má za 350,-
   Na aukru mometálně je OPCH-70 ve třech velikostech za 350,- + poštovné…

  • ladijego /

   já mám úplně nový za 252 Kč, jinak tak kolem 400

 4. David /

  Zrovna mám těd na sobě protichemický oblek jestli jsem to dobře pochopil má se z jednoho trouhelníku udělat dva menší a ty pak zatočit do ruličky?Hodilo by se kdybi ktomu bylo víc fotek a větší.I fotky k jak zprávně utěsnit rukavice jak zmotat nebo obtočit rukávi kolem ruk?Doporučuju trenovat óblečení protichemického obleku z plynovou maskou a rukavicemi jak jsem to udělal já.Jednou se to bude hodit.Jednou takhle budeme chodit všichni!!!Díky za návod jak obléct protichemický.

  • Artifex /

   Ne, tunýlek se splácne na obdélník, ten se vezme za střed a vrškový trojúhelník(to, co je nad horizontální středovou osou) se přehne dolů, spodkový trojúhelník se přehne nahoru, tím vznikne z obdélníku trojúhelník, tak, jak je na fotkách. Fotit všechno nemá význam, myslím, že všichni umíme číst a navíc, něco se fotí špatně, jako třeba ty rukavice. Omotat rukáv páskou na druk snad umí každý.

 5. Petr /

  Díky za skvělý článek!
  Postupuje se stejně i u oděvu SOO-CO? Četl jsem, že SOO-CO je civilní obdobou OPCH-70, takže liší se kromě barvy a kompatibility s maskou ještě něčím?

  • Artifex /

   Vypadá podobně, viz: http://www.hasici-lomnice.euweb.cz/next_web/technicke_prostredky/dychac_saturn/sooco.JPG
   Akorát se mi zdá, že civil má boty zvlášť podle pozice řemínků stahování a spíš mi připomíná polský OPCH díky kuželovitým drukům + má jiné upínání kolem hlavy, vidím tam jakési druky navíc.

   • Tohle není SOO-CO ale OPCH-51/55 tedy předchůdce OPCH-70 používal se v armádě s maskou M-52, M-52u a BSS-MO4. Po modernizaci armády na OPCH-70 a masky M-10 později i M-10m byl předán k využití pro účely Civilní Obrany, byly předány i přebytky BSS-MO4 a M-52u. OPCH-51/55 se nejčastěji používal s maskou CM-3 později i CM-4 sloužil ještě spolu s SOO-CO než byl relativně nedávno vyřazen pro své opotřebení. SOO-CO je oblek vycházející z OPCH-70 jedinými markantními rozdíli je že gumotextilie je šedé barvy, má zvýšenou odolnost proti kyselinám oproti OPCH-70 a jeho manžeta je uzpůsobena k použití masky typu CM.

   • gumik.d /

    Tento oblek je o hodně starší,z 50.let OPCH51/55

 6. Eireannach /

  Zdravím.
  Chtěl bych se zeptat, zda je možno bezpečně používat OPCH spolu s maskou CM-4. Přeci jen bych volil masku s filtry na 40mm závit, ale OPCH je navrženo pro použití s maskou M-10(m).
  Díky za odpověď.

  • Artifex /

   Není to na to dělané, nebude to 100%těsnit. Bude to ale dostačující, polský OPCH také nějak extrémně netěsní okolo masky.

   • Dave Wins /

    takže to neni stavané na CM-4?? Ja osobne mám oveľa radšej masku CM-4 ako M10M, lebo premňa je pohodlnejšia a ľahšie sa menia filtre. Jak sa to tesnenie zníši s používaním masky CM-4?

    • Jiná lícnice= jiné těsnění, tak to prostě je. Na CM-4 je dělaný SOO-CO oblek.

 7. jara /

  Chtěl bych se zeptat na voděodolnost tohoto obleku.Pokud sním budu ve vodě cca po prsa tak jestli bude těsný díky

  • Artifex /

   Pokud bude dobře uzavřený tak po prsa by to měl zvládat.

 8. Martel /

  Do rukavic patří ještě tenké chirurgické (kaučukové) rukavice. V případě, že se často opakuje pohyb ruky nahoru-dolů (omývání zamořené techniky…), kapalina má tendeci se dostávat do rukavice. I malé možství např Yperitu v rukavici z vás udělá nadosmrti mrzáka. Tenká vnitřní rukavice nebezpečí eliminuje.

  • benny.cz /

   …do rukavic, myšleno protichemických, patří maximálně tak rukavice bavlněné, které jsou součástí soupravy a slouží k ochraně rukou proti chladu nebo jako prostředek k zachycování potu. Dávat do nich chirurgické (latexové) rukavice je dle mého názoru kontraproduktivní. Pokud bychom se bavili o RDY tak si myslím, že se by se mohlo pohybovat v řádu minut což v žádné případě nebezpečí neeliminuje. A jakýkoliv kontaminovaný materiál doporučuji omývat ne jak okna „nahoru-dolů“, ale od shora dolů ;)

 9. Akenai /

  mno, a jak je to s životností ? budou ještě po tolika letech fungovat? i když je to asi lepší než nic ….

 10. Artifex zdravím, mohl bys napsat taky takový pěkný článek třeba CHP-71?

 11. Sd-idzi /

  Díky za super návod, když mi přišel, tak jsem ho vzal do školy a během přestávky jsem si ho bez problémů nandal.. :D Nevím čím to může být, ale asi mě tam mají za blázna.. :D https://www.facebook.com/photo.php?v=3985996468094&set=vb.1826255737&type=2&theater

 12. Dave Wins /

  V tomto videu sú všetky ochranné prostriedky 90 a 80. rokov.
  Je tam aj video ako si obliecť oblek SOO-CO, ktorý sa oblieka rovnako ako OPCH 70 (Myslím že v 6:00 (min))

  http://www.youtube.com/watch?v=E6-kbuvY0ZE

 13. PROSÍM RÝCHLO ODPOVEDAŤ /

  Dobrý deň, potrebujem rýchlo vedieť aká veľkosť obleku sa hodí na výšku 180 centimetrov.
  Prosím o čo najrýchlejšiu odpoveď

  • Velikost číslo dvě by měla padnout.

   vel. č. 1 – pro výšku osob do 165 cm
   vel. č. 2 – pro výšku osob od 165 cm – 180 cm
   vel. č. 3 – pro výšku osob nad 180 cm

   Já osobně mám 183 cm a dvojka je mi akorát

   • Přesně, já mám 185-6 (podle toho, jak se vyspím) a 2 má stále rezervu a aspoň neplandá.

    • PROSÍM RÝCHLO ODPOVEDAŤ /

     Veľmi pekne Ďakujem,Veľmi ste mi pomohli. Idem si totiž kupovať oblek z armatexu a chcel som mať istotu s tou veľkosťou.

     Ešte raz veľmi Ďakujem.

     • Nechceš mi zrovna vzít a zasponzorovat 2kový SOO-CO, aby byla recenze? ;)

 14. RE: Artifex /

  Sory :D ale ja si to kupujem na Slovesnko a tým pádom je to o 90% drahšie, takže taký SOO-CO, ktorý stojí 450, śtojí pre mňa 1000 :)

  Veľmi by som bol rád pre ďaľšiu recenziu, ale sory :)
  Možno nabudúce ;)

 15. PROSÍM RÝCHLO ODPOVEDAŤ /

  Dobrý deň, pred chvíľou mi prišiel oblek OPCH z Armatexu. Je na ňom, aj na rukaviciach taký divný biely prášok…. Je to hniloba, alebo to stačí len osprchovať? Prosím o rýchlu odpoveď, ďakujem

  • admin /

   Tak to máš důstojnický oblek, ti to měli poprášené slabším druhem koksu, aby se jim lépe bojovalo. Vysaj to brčkem, dopřej si trochu radosti.

   P.S. JE TO DOSTATEČNĚ RYCHLÁ ODPOVĚĎ, NEBO MÁM PŘÍŠTĚ MÁKNOUT VÍC?!?!?!

   • PROSÍM RÝCHLO ODPOVEDAŤ /

    Rýchlejšiu som nečakal :D , diki :)

    • admin /

     Příště za takový nick dostaneš ban.

   • Proboha to má být reakce administrátora seriózně myšlené stránky? Trošku asertivity by neuškodilo, slušnost je také vždy až na prvním místě. Já tohle udělat na svých stránkách tak se hanbou propadnu, a to musím říct že podobných lidí jako „PROSÍM RÝCHLO ODPOVEDAŤ“ už mi psalo hromady, vždy jsem to zvládl s chladnou hlavou, odpověděl na danou otázku a slušně usměrnil.

    Jediný Artifex napsal slušnou, stručnou a jasnou reakci.

  • Ještě jednou se nepodepíšeš a BAN, NAME v první kolonce je jméno, kdo se ptá, ne že se ptá a chce to rychle.

   Ten bílý prášek je klouzek (nerost mastek) a používá se na gumové součástky, aby se k sobě nepřilepily, takže to tam nech. Po případném umytí a dlouhodobějším uskladnění je dobré zase oblek klouzkem posypat, půlkilo je tuším za 50kč.

   • Peter Pilat /

    Ďakujem veľmi pekne Artifex, sory za to PROSÍM RÝCHLO ODPOVEDAŤ, ale bál som sa, že ten prášok je nejaká hniloba, a nechcel som aby som to potom dlho doma nemal, lebo mám dosť veľkú alergiu na veľa vecí. Ešte raz prepáčte a Ďakujem

 16. Peter Kubík /

  Dobý deň, ak by ste do 1 týždňa napísali recenziu o intenzimetri IT-65, bol by som ochotný Vám kúpiť oblek SOO-CO
  (Ak máte záujem, napíšte adresu a odpoveď na chernobyldiariessk@gmail.com
  alebo pod tento koment

  • Já bych strašně rád, a ani ne kvůli obleku ale i kvůli tomu, že toho chci zveřejnit mnohem více, problém je jinde: aktuálně jsem v práci téměř každý den a noc, když zrovna nejsem, oslavuju, že se konečně můžu vyspat, od září navíc 3 dny v týdnu učím ve škole ještě ke stávající práci a k tomu dálkové studium, tolik k času. K technice: Mám vyhořelý notebook takže když se objevím online, je to nejčastěji na mobilu, aktuálně i na tabletu, což také není terno na psaní, natož úpravu fotek, instruktážní video s ukázkou funkce a nastavení už hotové je… Takže asi tak, všechno bude ale postupně a pomaličku.

   • Peter Kubík /

    Ok, nevedel som že to je až také problematické (myslím s neprístupom k notebooku, počítaču) Prajem veľa šťastia

    • Pokud zatím pomůže video, tu jest: http://www.youtube.com/watch?v=wSb7T5ksni4

     • Peter Kubík /

      Jasne Ďakujem, už IT-65 mám ale neviem či funguje :)
      kalibrácia aj kontrola napätia funguje, ale mr/h neni ako odskúšať. Odkiaľ máš tú vzorku uranu (smolince- po slovensky uranitit :) ) Nemohol by si my kúsok poslať na Slovensko? (Zaplatil by som ti)

 17. Tomas-Z /

  Dobrý večer chtěl bych se zeptat (už jsem se jednou ptal ale co
  :) ) jestli by maska cm5d alespoň trochu těsnila spíše aby to mělo nějaký účinek na spad.

 18. Kuba /

  Admin jednou ses ptal kde sehant OPCH-90 tady je odkaz
  http://obchod.klimafil.cz/product/protichemicky-odev-opch-90-po-591/

 19. vendetta /

  Je oblek OPCH-70 kompatibilný aj s plynovou maskou CM-4?

 20. Filip /

  Ahoj všem,mám ne zrovna jednoduchý dotaz a budu vděčný za typ.Snad tu ještě někdo je :) Jaký oblek by jste mě doporučily?Nemusí být protichemický ale měl by být jednodílný a absolutně voděodolný a hlavně co nejlépe otěruodolný(mechanické poškození)Na Googlu jsem zatím nic nenašel.Nejde mi o barvu ani vzhled.Moc děkuju za případné tipy.Fajn den.Poprosim o odpověď na můj e-mail.

 21. Filip /

  Můj email je Alien-xv28@seznam.cz

 22. Deno /

  Chtel bych se zeptat jak je to s velkostmi moje vyska 191cm jakou velkost mam koupit?

 23. Paul.K /

  Nemám čas číst všechno,tak nevím jestli někdo reagoval, ale ten bílej prášek je klouzek, aby se guma neslepovala.Při oblékání na čas se ho tam sypalo opravdu hodně, ale člověk v maskáčích a kanadách se do toho pak nasoukal za pár vteřin.

Leave a Reply