Lis 6, 2011
Tímto článkem startujeme náš druhý seriál (Osobní ochranné prostředky), který budeme střídat se seriálem o maskách.
Jednorázová protichemická pláštěnka vz.75 je poměrně dobře dostupný prostředek ochrany před vnějšími vlivy. Je vyrobena z tlustého polyetylenu v univerzální vojenské olivové barvě. V sadě se nachází pláštěnka, rukavice a návleky na boty. Je určena k ochraně vůči kapalinám s výjimkou rozpouštědel. V případě ochrany před chemickými vlivy je počítáno s jednorázovým použitím, až v případě nemožnosti sehnání jiných a lepších ochranných prostředků je možnost vícenásobného použití s možností dekontaminace oplachem. Dá se ale mnohonásobně používat pro ochranu před deštěm a návleky na nohy lze také úspěšně využít pro brodění ve vodě.
Návleky se upínají popruhy k opasku, u noh se fixují zaškrcením tkaničkou kolem kotníku. Spodní část je gumotextilní a částečně tedy protiskluzová, zbytek návleků je ze stejného materiálu jako pláštěnka. Do návleků se dá obléct v botách jakékoli velikosti, zaškrcením výše zmíněné tkaničky kolem kotníku dojde k zajištění přední části a přizpůsobení na vloženou botu, takže noha v návleku „neplave“. Taktéž velikost pláštěnky je univerzální, pro většinu lidí se zdá hodně velká, ale výhoda je ta, že se pod ni vejde plně naložený batoh či velká polní, které díky krytí pláštěnkou nezmoknou.
Kromě návleků na nohy pláštěnka neposkytuje žádnou ochranu proti proniknutí vlhkosti z povrchu země nebo proti proniknutí aerosolových BCHL zespoda, tento problém se ale dá vyřešit jednoduše: Spodní konec pláštěnky nenecháme viset přes nohavice ale rozdělíme jej na dvě půlky které zastrkáme do jednotlivých návleků, ty pak neupneme k pásku, jak již bylo zmíněno výše, ale omotáme nad kolenem kolem nohy a zavážeme. Prostřední část mezi dvěma půlkami zastrkanými do nohavic stačí srolovat a pláštěnka tímto těsní i od nohou. Toto je znázorněno na druhé fotce:
Rukavice jsou tříprsté, tedy s nasazenými lze ovládat přístroje i zbraň, jsou stahovací kolem zápěstí pomocí gumiček a jsou umístěny v pláštěnce vepředu zevnitř, v jedné ze dvou kapes, které se později dají využít na uložení drobností. Pohyb v pláštěnce se nezdá nějak omezován. Nevýhodou materiálu je velká šustivost, takže při každém pohybu se nositeli zdá jako by „stěhoval celé igelitové království“, nedá se tedy použít na nenápadné přesuny v případě VP. Je použitelná s jakýmkoli typem ochranné masky, otvor kolem obličeje v kapuce je spíš větší než menší, takže je vhodné opět použít nějaké zarolování pro dobré utěsnění.
Cena je více než dobrá, dá se sehnat od 30 do 40 Kč v kompaktním balení, takže by neměla chybět v žádném nouzovém evakuačním zavazadle už jen díky kompaktnosti balení a možnosti použití jako obyčejnou pláštěnku v případě deště.
Proti chemickému zamoření bude použitelná opravdu jen dočasně, takže doporučuji přikoupit i něco lepšího.
Plusy:
+ Kompaktní balení-skladná
+ Velký univerzální rozměr-kryje i batoh
+ Vnitřní kapsy
+ Cena
Minusy:
- Nutnost improvizace pro dobré utěsnění
- Hlučnost
- Velký rozměr
- Krátkodobá odolnost vůči BCHL
Celkové hodnocení: 5/10
Pro PostApo.cz sepsal Artifex
Musím s něčím nesouhlasit. A to je utěsnění zespodu. Všechny BCHL jsou používány ve formě aerosolu (mlhy) která je těžší než vzduch (krom pár vyjímek) a tudíž nemůže proniknout spodem nahoru. Dále Vaše řešení se jeví jako nedostatečné a pohybu omezující, když uklouznete pláštěnka se Vám díky zarulování poláme a udělají se dírky. Velká kapuce je uzpůsobena k tomu že se pod ní k masce M-10m nebo M-10 nosí přilba. Guma zašitá v kapuci krásně sedí na přilbu. Dále je JP-75 vyroben tak aby se právě pod ní mohla nosit výstroj proto ta velikost. A doplněk: RDY je minimálně 20 minut
PS: nikdy absolutně nikdy nestrkejte rukávy ochranných prostředků do rukavic nebo nohavice ochranných prostředků do atomkecek. Je to kvůli stékání kapek BCHL a dekontaminačních činidel, proto vždy musí rukávy krýt rukavice a nohavice atomkecky popř obuv.