Přežij v postapokalyptickém světě!

Plynová maska M-10(M) – recenze

Plynová maska M-10(M) – recenze

Lis 2, 2011

Tímto článkem startuje seriál recenzí s jednotným názvem: Plusy a minusy plynových masek sehnatelných u nás.

M-10(M)

 

Tato maska je ze všech nejdostupnější a dá se říci i nejlevnější.

 

Má lícnicové filtry, takže se výrazně nepřevažuje při nošení dopředu a nic nezavazí ani do stran. Musím uznat, že ač mám velikost obličeje na masku velikosti 3, tak mi sedí všechny velikosti. Je poměrně pohodlná, uvnitř se nachází polomaska, která nahoře naléhá na nos, zespoda na bradu a z boků je fixována k lícnicovým filtrům. Maska má zajištěnou vnitřní cirkulaci tak, aby vzduch při nádechu odrosil sklíčka, takže ani při větší námaze jsem nepozoroval žádné permanentní orosení, vždy šlo prudším nádechem odstranit.
Jak jsem na začátku zmínil výhodu lícnicových filtrů, musím také zdůraznit jejich nevýhodu: Nejdou vyměnit při nošení masky. Když se filtry vyčerpají, je nutno masku sundat, rozebrat, vyndat filtry z kapes na bocích, zadělat nové, zapnout gumové kapsy a masku nasadit. Vzhledem k ceně masky a kvalitě filtrů (o tom bude recenze snad někdy příště) ale není problém pořídit masky dvě a v případě zamoření v průběhu VP se prostě nadechnout, vyměnit masku za druhou s čerstvými filtry, a v klidu začít vyměňovat filtry. Ty jsou sice speciální, pouze do tohoto typu masky, ale v současnosti se dají sehnat za rozumnou cenu, takže je vhodné udělat si jejich zásobu.
Velká výhoda M-kové verze je přítomnost hydratační hadičky, kterou lze zvenku napojit na standardní polní láhev ČSLA přes vzduchotěsnou zátku. Uvnitř se nachází polohovatelné brčko, které lze ovládat zvenku i s nasazenými tlustými ochrannými rukavicemi a otáčením, zasunováním a vysunováním nasměrovat brčko do úst.

 

K masce se standardně dodávají další zorníky, které lze použít například v zimě na další ochranu proti mlžení, kdy se na stávající zorníky nasunou další, které působí jako dvojité sklo v okně. Jinak jsou samozřejmě určeny jako náhrada v případě poškození stávajících zorníků.
Dále se k M-kovým maskám dodává zátka na hliníkovou polní láhev ČSLA jako doplněk hydratačního systému pro doplňování tekutin při nasazené masce, 2 sady filtrů (2×2 filtry) a šroubovatelné zátky filtrů, které slouží současně jako vdechové ventily, takže je důležité je mít nasazené.

 

Upínání masky na hlavu je šestibodové, plně polohovatelné, zátylník je gumový – protiskluzový, takže maska neklouže po hlavě a komfort je také přijatelný.
Maska taktéž obsahuje průzvučnou vložku která umožní dobrou komunikaci s vnějším prostředím, nestane se tedy, že byste byli nařčeni z „huhlání“, slova jsou srozumitelná. Když však zvolíte menší masku, než Vám sedne přesně na obličej, hůře se artikuluje, neboť maska naléhá zespoda na bradu a znemožňuje dobře otevřít ústa při mluvě.
Vdechové i výdechové odpory jsou snesitelné a zteřelé ventilky jsem zatím nepotkal, existují-li nějaké.

 

Plusy:

 

+ Pohodlí

+ Hydratační systém

+ Náhradní zorníky v sadě

+ Cena

 

Minusy:

 

- Lícnicové filtry

- Nutnost mít alespoň dvě masky

 

Celkové hodnocení: 7/10

 

Pro PostApo.CZ – Artifex

98 comments

 1. pokyluca /

  jen bych doplnil, že lícové filtry LF-10 je nutno měnit každých cca 7 hodin, proto myšlenka mít masky dvě, je určitě záslužná. “ We are Legion „

 2. Duke Wolf /

  Bude ještě tento seriál pokračovat?

 3. Artifex /

  Určitě bude, jen se začínajícím zkouškovým nestíhám. Příští na řadě je CM-4

 4. Artifex /

  Už je to tam.

 5. Miro /

  neviete kde by sa dali zohnat nahradne pouzitelne filtre na tieto masky? Mam 2 kusy ale nechcem kupovat dalsie, ale nikde nemozem vygooglit samostatne filtre.. dik

 6. Píďa /

  Doba použitelnosti pro filtry lf10 sedm hodin platí třeba i pro viry?Jak je to s použitelností v případě ptačí chřipky a podobných neřádů,nevíte někdo?

 7. Artifex /

  Pro viry platí mnohem déle než těch 7 hodin, 7 hodin je pro leptavé substance takže to skončí tak že se ten filtr ucpe. Na viry a prach je doba v podstatě opět do té doby dokud se tím filtr neucpe což je v případě hrubšího prachu o hodně delší doba než 7 hodin, v případě jemného prachu zase kratší doba a v případě pouze přítomnosti viru tak o hodně delší doba než 7 hodin.

 8. vitekc45c /

  jenom mensi dotaz : v pripade nutneho pouziti masky poznam ze je potreba vzit si masku jinou/vymenit filtry pouze tim ze se mi s maskou zacne hur dychat nebo je potreba takovy ten naramkovy casovac na kterem nastavim 7 hodin a ten pak zacne odpocitavat??

 9. Artifex /

  Náramkový časovač? Nepleteš si to s Metro 2033? :D Prostě poznáš že Ti tím něco začne lézt, filtry se zahltí a nepůjde přes to dýchat.

  • vitekc45c /

   nepletu protoze ver never takovy narmakovy casovac (ikdyz nefunkcni) doma mam

  • vitekc45c /

   ale dik za odpoved ted uz aspon zas vim o neco vic

 10. eri /

  Dobrý den,

  předem VELMI děkuji za uvedenou recenzi na plynovou masku! Byla velmi inspirativní.

  Chtěl bych se zeptat na otázku, která mě hlodala hned, jak jsem se dočetl o nutnosti sundání masky při výměně lícnicových filtrů.

  Zajímalo by mě jak to, že čeští inženýři v tak „militantní“ době socialismu, za studené války, navrhli a ve velkém vyrobili tolik výborných (a to myslím upřímně) plynových masek, jako je typ M-10(M) – kdy se přitom MUSÍ maska sundat právě pro výměnu oněch lícnicových filtrů.

  A co kdyby byl člověk (voják) v zamořeném prostředí a prostě neměl druhou (rezervní) masku a musel filtry vyměňovat????

  Jak se „pošéfovalo“ tohle? Vždyť i nad tímhle museli návrháři této plynové masky přemýšlet.

  Doufám že to není scestný dotaz, ale vážně mě to neustále vrtá hlavou a odpověď zajímá (jinak kladené otázky v naší zemi hodnotí jen naše hlava státu….).

  S přátelským pozdravem

  eri

  • Artifex /

   Dotaz to není scestný a odpověď není až zas tak těžká:
   a) V našem slavném podniku Gumárny Zubří nedošlo k vývoji této masky, stejně jako Poláci svoji MP4 tak i my s M-10(m) jsme v podstatě skoro přesně okopírovali americkou plynovou masku M17, veškeré změny na ni byly jen kosmetické (umístění brčka, krytky filtrů) takže odpověď na „Zajímalo by mě jak to, že čeští inženýři v tak „militantní“ době socialismu, za studené války, navrhli“ a „Vždyť i nad tímhle museli návrháři této plynové masky přemýšlet.“ je: Nenavrhli, nepřemýšleli, kopírovali.

   b) odpověď na „A co kdyby byl člověk (voják) v zamořeném prostředí a prostě neměl druhou (rezervní) masku a musel filtry vyměňovat????“ si musím domyslet, pravděpodobně je ale prostá: Voják by neměl zůstat v zamořeném prostředí déle, než je nutné, v případě nutnosti použití masky se pravděpodobně počítalo s tím, že maska nebude sloužit do nějakého dlouhodobého boje v zamořeném prostředí, při plynových, aerosolových a podobných útocích přeci jen za těch 7 hodin kolik by filtry měly vydržet se koncentrace rozptýlí do dýchatelných mezí. Pokud ne, vojáci nejsou nemovitosti, tedy pokud by došlo ke spadu a použití masky proti prachu z něj, je pravděpodobné, že předpokládaná strategie nebyla bojovat v takovém prostředí ale stáhnout se z něj, za 7 hodin není problém postavit dekontaminační stan nebo se přesunout buď dále od zdroje nebo do nějakého úkrytu. V podstatě si myslím, že ani současné masky nemají filtry řešeny externě kvůli nějaké snadné výměně, hlavně spíše proto, aby se jednodušeji filtry nasazovaly, kdo někdy nasazoval filtry do M-10(m) v rychlosti a nenadával u toho jako dřevorubec, má můj obdiv, do půl minuty to rozhodně nejde, tak, jako se šroubovacími filtry, kde se nasadí maska, roztrhne se obal filtru a zašroubuje se, to je záležitost 15s když jsou po ruce.

   Tak, doufám, že odpověď je dostatečná.

   • eri /

    Děkuji mnohokrát Artifexi!

    Ikdyž pro Tebe zcela samozřejmé, mně tyto informace byly doteď neznámé…jak: a) že maska byla v gumárnách Zubří okopírována z americké masky M17,
    tak že: b) filtr s časovou omezeností 7 hodin v mnohých případech stačí bohatě.

    Zvažuji právě koupi masek, buďto M-10(M), nebo CM-4. Nevím jakou zvolit a Tvé recenze byly pro mě velmi inspirativní, poučné a cenné. Pokud se něco jako VP stane, Tvá recenze na výběr masek může opravdu někomu dosti zachránit život. Třeba mně :-D .

    Mně například recenze inspirovala a opravdu si sobě a přítelkyni nějakou pořídím.
    (V nejbližším dobře zásobeném Army-shopu mají asi a pouze typ M-10(M), takže volba bude jasná…)

    Mnohokrát za odpověď děkuji.

    S pozdravem

    eri

    • Artifex /

     Vůbec jsem netvrdil že je to samozřejmé, je to stále jen můj odhad takže se můžu mýlit, že se jedná o nelicenční kopii je jasné dle toho kdy se masky začaly vyrábět, zbytek je odhad ale myslím že to takto je, pokud se mýlím, rád uslyším nějaký protinázor.

 11. eri /

  Artifexi, děkuji Ti moc.

  A především za recenzi.

  Eri

 12. CanisLupus /

  Dobrá recenzia ;-)
  Len malý dodatok k tým mínusom a plusom:
  - určite by som k mínusom zaradil problém so zalícením pri streľbe z dlhých zbraní
  - nemožno ju použiť proti priemyselným toxickým látkam (pokiaľ viem neexistujú pre ne k M10 filtre)
  - pohodlnosť by som nehodnotil kladne, v porovnaní s modernými maskami je mizerná

 13. Nilen /

  Prepáčte, že to sem pchám ale pripadá mi to ako jedna z tomu najbližších tém.
  Chcel by som sa spýtať autora, či dokáže poradiť čo robiť v prípade, že nás útok BCHL zastihne nepripravených ( čo by nemal :D ) a dostaneme sa s takouto látkou do kontaktu – ofŕkaná koža, inhalácia. Doma samozrejme máme prostriedky individuálnej ochrany, no keďže nás látka už zasiahla, čo robiť na utlmenie/potlačenie príznakov ?

  Inak článok o maske veľké +, mám ju na poličke hneď vedľa postele :D

 14. Artifex /

  Inhalace asi většinou už nic, leptavé látky= rozleptané plíce, nervově paralytické= nervová paralýza atd. Ideálně tedy aspoň hadru namočenou do vody na několikrát přeloženou aby se vzduch přes ni filtroval, to by mohlo aspoň trošku pomoci.. No a kůže: co nejrychleji omýt což třeba při expozici yperitem, lewisitem už také stejně pravděpodobně nepomůže. Hlavně pokud člověk s sebou nenosí nic, co by danou látku identifikovalo. Ještě mám v EDC Desprach na dekontaminaci, chtělo by to ale nějaký nově vyrobený kdyby šel sehnat, kdo ví, jestli ještě tyhle vojenské zásoby fungují.

  • DESPRACH? Ten bude fungovat i za 100 let na něm není nic co se zkazí pokud se k němu nedostane vlhkost. DESPRACH složením bentonit s vysokým obsahem montmorillonitu, absobční cestou odstraňuje kapičky BCHL bohužel převážně yperitu a jemu podobných, na odmoření kůže od kapek látek V nebo G je prakticky nepoužitelný. Proto se v soupravách (ZPJ-80) dodává nejen DESPRACH a gázové přířezy ale i dezinfekční mýdlo, DIKACIT pro desinfekci vody (nefunguje proti zamoření vody BCHL a RL), oční voda (většinou borová) a LIS s náplní proti nervově paralytickým látkám.

 15. Alby /

  Zdravim. Prosimvás jak se na této masce mění filtry?

  • Artifex /

   Filtry jsou lícnicové= sundá se maska, rozepnou se uvnitř druky, zvnějšku se vyšroubují ze závitu krytky filtrů, vyndají se filtry (trošku silou), dají se nové, opět se přidělají krytky filtrů závitem a zapnou se druky zevnitř vnitřních kapes masky.

  • Pabloesp /

   Výměna lícnicových filtrů je pěkně předvedena na tomto videu http://www.youtube.com/watch?v=0K0NGjmkMng

 16. Ondřej /

  Zdravím. Mám tekový menší dotaz, k masce jsou dodávány dva filtry, jedny ve stříbrném obalu a druhé jen v igelitovém, jaký je mezi nimi rozdíl? Dík

  • Ameriko /

   strieborny obal – filter novej koncepcie
   igelitovy-stary socialisticky ( samozrejme funkční )

   • Jinak: v igelitových obalech se dodávaly filtry pro M10, ve stříbrných pro M-10M, z toho vznikla fáma, že ty v igelitech jsou cvičné a v případě VP se budou fasovat stříbrné není v nich ale žádný rozdíl.

 17. V igelitovém jsou cvičné, zvládnou dým z dýmovnic a možná slzák.
  V stříbrném obalu jsou ostré.

 18. Ondřej /

  Děkuji, přesně to jsem se dočetl v některých diskusích, ale chtěl jsem si to přečíst od člověka, který se o to opravdu zajímá.

  Pro pevné částice ale předpokládám, že to je dostačující, co se týče třeba radioaktivního prachu atd… :)

 19. Herki959 /

  Chcel by som sa spytat ako je to s pouzitelnostou filtrov po dobe spotreby ( filter z 1990 ) da sa na nich este nejak spolahnut, alebo su uz len na okrasu. Dakujem

 20. vladez /

  Mam otazku … ako rozpoznam, ktore filtre su cvicne a ktore su ostre uz ked su odbalené ?

 21. van /

  jak je to s ochranou v tehle masce, pri dychani zplodin z pozaru, napr. bydlim ve 12tem patre, zacne horet ve tretim a cela chodba je zahalena do husteho dymu z horeni? rozdycham to v M10M?

  • CO a CO2 to pochopitelně neodfiltruje, kde je nedostatek kyslíku, tam je jasné, že se člověk udusí, proto hasiči nenosí masky s filtry ale bomby se vzduchem.

 22. JackHcz /

  Je tam nejáké místo na diptrycké brýle? bez nich se neobejdu :)

 23. hook /

  Je filtr této masky schopen ochránit před viry a bakteriemi? Diky za odpověď.

  • Ano, neomezenou dobu na rozdíl od bojových plynů. Bakterie a viry mají mnohem větší molekulární velikost, než látky, které filtry musí běžně zachytávat.

 24. TheDweGF /

  Chcem sa spýtať kde by sa dali tieto veci kúpiť na slovensku, ak niekoho niečo napadne ďakujem za odpoveď.

  • Ameriko /

   chlapče vidno že si v žiadnom armishope nebol kežde tato maska sa dá zohnať v muničaku v commando i v airsoftmilitary za priaznivu cenu s foliovo zabalenými filtrami

  • Dave Enouhg /

   TutO: http://www.armpek.sk/plynove-masky

   Donáška stojí 3 eurá. Je tam písané, že neručia za ich funkčnosť, ale ja som si odtiaľ kúpil cm-4 aj s filtrom a doteraz funguje.

 25. Eireannach /
  • :D Ono to, že jsou uvnitř masky má třeba i ochrannou vlastnost pro ty filtry, takhle stačí pár kapek vody a filtr je nepoužitelný.

   • Eireannach /

    Tak určitě. Na druhou stranu při tomhletom využití je jejich výměna podstatně jednodušší :D

   • Dave Enouhg /

    A boli by aj pri takomto nainštalovaní filtre funkčné? :D

 26. Rase /

  No ony to jsou jen protiprachové nástavce, které zamezují tomu, aby se hlavní filtr zbytečně neucpával prachem a jiným bordelem. Hlavní filtr se musí dál vyměňovat zevnitř. Vypadá to ale efektně, není to ale nic zvláštního (používají je řemeslníci atd.)

 27. shrekal /

  zdarec, chtěl bych se zeptat, jestli je možné masku skladovat s už namontovanými filtry, nebo je nechat zabalené a v případě nějakého průseru je teprv montovat, dík

  • Všechny filtry po rozbalení nachytávají to, co je ve vzduchu, i když se přes ne nedýchá, takže degradují, to je jednoduchá úvaha. Vakuově balené filtry tedy na tom budou mnohem lépe.

   • Dave Enouhg /

    A koľko po rozbalení ten filter vydrží?

    • Izak /

     Vydrzi dlouho, nic se na nich neusazuje ;-) jen vlhkost, staci tedy vzit takovy ten samozaviraci sacek a zavrit ;-) )

     Jinak pokud vim tak nedegraduji. nepritelem cislo 1 je tedy ona vlhkost …

 28. Zalatov /

  Chtěl jsme se zeptat, zda-li se dají sklíčka vyměnit za nějaké neprůstřelná na AS akce? A jaká je jejich cena, jelikož jsme to nikde nenašel… =-(

  Díky, Zalatov

  • Izak /

   Na airsoft jsou neprustrelna i ty, co jsou tam ;-) )) a kdyz si das ty dvojite, co jsou tam pribaleny, takz uz nehrozi nic ani teoreticky ;-)

 29. Hadrofon /

  Ahoj mám doma M-10(M),a zajímalo by mně,jesli když jsou filtry rozbalené,a nasazené v masce pro případ rychlého použití masky,jaká je jejich životnost?Nebo musí být stále vakuově zabaleny a rozbalit je mám až v případě nebezpečí. Protože jak píše Artifex,kdybych masku potřeboval ihned,tak nasazování filtrů je o nervy,a do 1-2 min.to prostě nestihnu.Dekuji za odpověd.Hadrofon

  • Pokud jsou rozbalené a vložené tak degradují, přijímají vlhkost ze vzduchu takže není možné garantovat funkci, takže ano, správně je mít filtry zavakuované a instalovat až v případě použití.

 30. Fany /

  Ahoj, víše si psal že maska nemůže být použita s brýlemi, doporučil by si my nějakou, která lze s brýlemi použít ??.
  dioptické sklíčka do masky pro mě nic neřeší mám vysoké dioptrie . Děkuji za odpověd

  • Žádné, vždycky musíš mít brýlovou vložku nebo dioptrický nástavec pře okuláry, jakmile máš pod kteroukoli maskou brýle a jdou ti drátky za uši, nikdy to nemůže těsnit.

 31. Pospi /

  Zdravim, mám dotaz ohledně těch filtrů. Mám plynovou masku M10 a v „balení“ byli zabalené bílé fitry a šedé filtry je v nich nějaký rozdíl? Díky moc :)

 32. Dave Wins /

  V priesvitnom obale sú cvičné a v takom striebornom s názvom filtrov sú ostré. Ale myslím že cvičné majú sivšie farbu

  • Pospi /

   Díky moc. Takže ty bílé jsou ostré ikdyž jsou v tom igelitu?

   • Dave Wins /

    Ak sú v priesvitnom igelite tak sú 100% iba CVIČNÉ! (Ak sú oficiálne kúpené a neboli ,,prebalené“ :) ) Odkiaľ si to kúpil? A tie filtre boli obidve v rovnakom sáčku?

    • Achjo, a tohle se snaží točit recenze… Plácáš bludy, viz můj příspěvek ze 29.5.2013

   • Ne, není to tak.

    • Dave Wins /

     Zdravim, chcem sa ospravedlniť Pospimu a Artifexovy, ale naozaj som všade čítal že v igelite sú len cvičné. Prvýkrát čítam, že je to len staršia verzia.

     • Ano, všude ta informace takto je ale chceme to tady, aby to bylo jako všude nebo aby byly informace pravdivé?

     • Dave Wins /

      Samozrejme pravdivé, ale ja som si totiž myslel že tá informácia pravdivá je. Ale dobre, každý sa môže mýliť, už aspoň viem, jak je to v skutočnosti.

 33. Pospi /

  No koupil jsem je v nejenovaném army shopu ale originál zabalené v průhledném igelitu. Jen nechápu proč by někdo vyráběl jen cvičné filtry a aby se tim mátlo lidi. :D Takže ty co mám jsou prostě jenom starší ale jinak ostré. Ale stále mě zajímá ty šedé filtry, někde jsem četl že to mohou být filtry na biologické znečištění.

 34. Genius /

  Ahoj, mám dotaz jak se dá čistit maska M10? myslím vnitřek stačí aby se vyndali filtry a celou jí propláchnout vodou? Díky moc :) „Mám rád lidi stejné tváře, proto roto PLYN!“ :D

  • Pokud jde o odmoření od kapalných látek, prvně vnější povrch před sundáním dekontaminovat desprachem (bentonit s vysokým obsahem montmorillonitu) a jednorázovými tampony, které se pak pálí. Jinak běžná údržba otírat navlhčenou houbičkou.

 35. Genius /

  Diky moc a da se nekde koupit vrapova hadice a pripojit je k tem filtrum a dat si tam treba filtry mof? jsou zaviti kompabilitni? ty lycnicove filtry jsou fakt nahovno :D

 36. armpek /

  Nie, ale bola by to sranda :D

 37. Kilimanjaro /

  Taky sem o tom přemejšlel, škoda no bylo by to lepší. :D

 38. Sarin /

  Čau musím se s Vámi podělit o moje „testování“ plynové masky M10.Nezkoušel sem ji testovat, jestli vydrží určitý plyn, ale spíš po technické stránce. Strašně moc mě zajímalo jak dlouho v ní člověk je schopen vydržet, a tak jsem se rozhod že jí teda „otestuji“, nsadil jsem si jí a trošku jsem se venku proběhnul. Dýchání je v poho jelikož má 2 vstupní dýchací komory, ale trvá trochu dýl než se člověk uklidní. Běžel jsem asi 1,5 km poté jsem se už jen procházel, ale pochvíli asi po 30 minutách už maska byla celkem nepříjemná. Začala celkem dost tlačit na spánkovou kost. Po 1 hodine a 15 minutách už to bylo opravdu k nevydržení, musel sem si jí sundat, dýchání úplně v poho to jo ale prostě to talčení na tu spánkovou kost se nedalo opravdu vydržet. Za pohodlí jí dávám 5/10 bodů. Ta představa, že bych musel vydržet celých 7 hodin a k tomu ještě bez pití je nemyslná teda aspoň pro mě. Když hrozí nebezpečí tak nasadit a úttýct tam kde není. :)

  • FORREST*007 /

   Na vojně sni běželi 5 Km. plnou polní . A doběhli jsme do cile a museli strčil hlavy do vaku z CS plynem ,a kdosi vymontoval filtry ten to pak běžel ještě jednou . :-)

 39. Sarin /

  Jinak se omlouvám za chybky a překlepy :)

 40. Anonym /

  Dobrý deň. Mám objednaný kúsok (5 cm.) uraninitu (smolinca) a zajtra mi má prísť domov, ešte neviem, koľko bude mať mr/h. Nemohol by mi niekto prosím poradiť, kam si ho mám doma uložiť, aby to neohrozilo moje zdravie? Stačí sáčok, alebo to musí byť nejaká špeciálna olovená krabička?

 41. jara /

  čau dnes mi došla maska m 10 a strašně vevnitř smrdí nevíte někdo co stím? díky moc

  • Dave Wins /

   Mne osobne tiež najprv trošku zapáchala, ale je to normálny zápach gumy. Po pár týždňoch to už také nebude :)
   Ak sa tá maska už používala, odporúčam ju trošku pretrieť mokrou handričkou a dezinfikovať

 42. Ty tvoje rady mne brzo dostanou do hrobu. Dezinfikovat kaučuk? Čím? Peroxidem rozhodně ne, ten ji oxiduje. Lihem a jinými rozpouštědly také ne. Takže možná metylbromid nebo etylenoxid, popřípadě směska OB . Hodně štěstí při manipulaci.

  • Dave Wins /

   Tá dezinfikácia je napísaná k manuálu pre M10M aj k CM-4. Napísali to výrobci – Gumárny Zubři

 43. jara /

  jo díky moc

 44. jara /

  nazdar všem na forech jsem narazil na rozdělení náhradních filtrů k masce M10 na rozdělení na ostré a cvičné mohl by mi to prosím někdo vysvětlit? DÍKY MOC

  • Peťan Drázda /

   Je to blbosť, cvičné filtre neexistujú, jeden typ je starší (v priesvitnom obale) a druhý je novší (v striebornom), ale funkčné sú plnohodnotne obidva

 45. maros /

  Preboha ludia (@jara), citajte trochu predtym nez sa nieco opytate, mozno sa odpoved dozviete, lebo sa to uz 3x riesilo …

  Ale ine som chcel. Ja mam M-10(M), teda s tou hadickou na pitie, ale skusal somto pouzit (resp. ju len prefuknut/potiahnut), ale nejde to a neviem co s tym. Logika mi vravi, ze ak to ma byt cele hermeticke, tak vzduch v maske aj flasi musi nejako cirkulovat, tak ci to nebude tym (nemam tu flasu, aby som tom odskusal). Viete niekto co je vo veci? Dik.

  • Měl jsi na konci nasazenou odpovídající zátku? Bez nasazení na odpovídající protikus zátky je to utěsněné.

   • maros /

    ano, ta zatka je pribalena k maske. Nasadil som ju tam a nepomohlo. Nemal som tam teda flasu, ale to predpokladam, ze nezmeni nic. skusal som to aj na druhej maske a tiez nic … :(

 46. FORREST*007 /

  Já bych šel spíše do téhle masky M17A2 .

 47. Pete /

  Dobrý den, snad nebude můj názor znít úplně nesmyslně. Před časem jsem si koupil plynovou masku M10 (starší verze nikoliv /M) za účelem ochrany zdraví při modelářství (používaní ředidla, lakování prostřednictvím barvy ve spreji apod.). Můj dotaz směřuje k funkčnosti či nefunkčnosti filtrů. Do masky jsem vložil filtry, které byly u masky přiloženy (byly zabaleny v průhledné a zavařené folii). Provedl jsem test těsnosti masky (ucpání obou mřížek kryjící filtry dlaněmi – nejde se nadýchnout). Při sprejování základovky jsem, ale i s maskou na obličeji ucítil typický odér barvy ve spreji. Zajímalo by mne, zda je normální za předpokladu funkčních filtrů tento nebo jakýkoliv jiný chemický pach cítit. Nebo to automaticky znamená, že jsou filtry vyžilé a aerosolové škodliviny již nefiltrují. Předem všem děkuji za odpověď.

 48. Tyto filtry nebyly vyloženě koncipovány na rozpouštědla, ty moc nezvládá i velká většina průmyslových filtrů, je třeba shánět speciální filtry (značení AX, A2P3, v menší míře pak univerzální A2B2E2K2P3). Ty filtry k M10 jsou pochopitelně lepší než nic, něco se dovnitř dostane, velké množství zachytí aktivní uhlí, čím čerstvější filtry, tím pochopitelně budou fungovat lépe.

 49. Madmax21 /

  Dobrý den,

  nejsem si jistý ohledně filtů k M10M, jak budou fungovat v případě, když bydlím v místě, kde je nedaleko sklad ČEPRO a skladuje se zde velké množství paliva (benzin, nafta a množstvím myslím tisíce metrů krychlových) v případě jeho hoření. Vím, že když není ve vzduchu kyslík, tak končím, jak se zde píše, proto hasiči mají dýchací přístroje. Ale když by hořelo palivo kilometr daleko a vznikalo enormní množství zplodin, je tahle maska alespoň k něčemu, nebo je úplně bez účinku?
  Teoreticky mě stačí 15 až 20 minut, abych nasadil masku celé rodině, nažďuchal je do auta a během desetiminutové jízdě jsem pryč.

  Předem děkuji za případné odpovědi.

 50. Brewer /

  Filtry pro M10 mají životnost proti virům a bakteriím téměř neomezenou. Fungují do té doby dokud se nezačnou a jde přes ně dýchat. Takže roli hraje prach.

Leave a Reply