Přežij v postapokalyptickém světě!

Plynová maska a její použití

Plynová maska a její použití

Kvě 19, 2011

V článku se budeme zabývat celo-obličejovými maskami, které jsou určeny pro zachycení škodlivých plynů a částic.

Plynová maska při správném použití účinně chrání uživatele před účinky chemických či toxických plynů, par a aerosolů, biologických látek a radioaktivních částic, až po dobu několika dnů. Vše záleží na rozsahu a konzistenci otravných či znečisťujících látek v prostředí kterým se pohybujete. Použitelnost filtru je vždy omezená a časem se může zanést(ucpat) či jinak znehodnotit a tím pádem ztratí i své vlastnosti. Proto je lepší sebou nosit více filtrů v brašně.

Doporučuje se pro použití v prostředí, které neobsahují více než 2% objemových znečišťujících plynů a par.

Zařízení (maska)

Skládá se z celoobličejové masky vyrobené z měkké tvarované gumy, která je navržena tak, aby všechny obličejové kontury pohodlně a bezpečně izolovala od vniknutí toxických či jiných venkovních škodlivých látek. Novodobé moderní masky umožňují uživateli velký rozsah pro vidění a komunikaci. Masky se dají připojit k přídavnému dýchacímu i filtračnímu přístroji a umožňují také připojení hadičky pro příjem tekutin CAMELBAK (ovšem to neplatí pro všechny druhy masek).

Plechovka (filtr)

Obsahuje speciálně upravené aktivní uhlí pro absorpci plynů a par. Tělo je z ABS plastu,kovu nebo jiného odolného materiálu. Jednotlivé druhy filtrů jsou barevně označeny nebo popsány. Obvykle se vyrábí 3 druhy filtrů – PROTIPLYNOVÉ, PROTIČÁSTICOVÉ a KOMBINOVANÉ. Každý filtry by měl být řádně označen proti jakým látkám a jakému množství je účinný a po jakou dobu zachová bezpečné filtrování, také se uvádí datum spotřeby. Ochranné filtry se dělí do několika kategorií podle své velikosti a tvaru, koncentrace a typu zachycovaných škodlivin a účinnosti jejich zachycování. Pro rychlé určení typu a vlastností průmyslových filtrů uživatelem byla zavedena norma, založená na barevných pruzích, vyznačených po obvodu filtru a písmenech s doplňujícím číslem třídy účinnosti filtru. Barevný pruh určuje kategorii látek, pro které je filtr určen, písmeno upřesňuje, jaké látky z dané kategorie filtr zachycuje nejlépe a číslo určuje třídu účinnosti.

Princip fungování:

Při filtraci se využívá fyzikálního, chemického nebo fyzikálně-chemického navázání škodliviny na substrát filtru bez změny její molekuly. Toxické látky se ukládají na povrchu adsorpčního média – typické pro aktivní uhlí a látky s velkým měrným povrchem obecně, např. anorganické zeolity nebo se ve filtru rovnou rozpouští a při průchodu filtrem dochází k reakci, při níž vznikají jiné, neškodné nebo méně toxické produkty, které jsou pro nositele masky neškodné nebo filtrem již zachytitelné. Většina ochranných masek první generace, použitých v první světové válce, fungovala na tomto principu.

Použití:

• odstranit jakékoliv pokrývky hlavy, dlouhé vlasy svázat do culíku
• vytáhnout masku a filtr, sundat z filtru ochranné kryty a přišroubovat jej k masce (standartní jsou 2 typy závitů v ČR)

• přestat dýchat, dokud nedokončíte celý postup
• dát plynovou masku na hlavu, počínaje nasazováním od brady směrem nahoru

• utáhněte hlavní popruhy na temeni (vrchní), aby se vešla vaše hlava pohodlně do masky a pevně držela na hlavě

• upravit obličej tak, aby se vešel do masky, vyfouknout znečištěný vzduch, znovu překontrolovat dotažení popruhů a těsnost maskyPro PostApo.cz (za použití materiálů z wiki) sepsal Jan S.

 

Tento článek byl zařazen do soutěže PostApo.cz

Zaujal vás tento text? Pomozte autorovi vyhrát v naší soutěži, zmačkněte LIKE a napište do komentáře svůj kladný názor, nebo klidně pouze znaménko „+“!

 

Chcete se zúčastnit také? ZDE JSOU PRAVIDLA A PODMÍNKY!

8 comments

 1. Koukal jsem na Aukro, tam jich je levných spousta, ale nevim jestli by fungovaly (hlavně filtry) a někde na e-shopech to jsou zas minimálně tisíce…nemáte s tím někdo zkušenosti?

 2. Honza /

  Kvalitní maska je tak od 1000kč výše, ono když ti bude dobře sedět na obličeji a těsnit tak můžeš použít i starou s novým filtrem, otázkou je zda-li tam ten filtr pujde přidělat filtr stojí od 100 do 1000 záleží na kvalitě a typu

 3. Daisuke /

  Mne by docela zajímalo jak kvalitní je maska M10M. Je dobře dostupná a není zas až tak stará. A co se použití týče, málokdo ji využije na něco jiného než ochrana před prachovými částicemi atd.

 4. Honza /

  Pokud by byl filtr funkční a otvory jak pro oči tak i filtr dobře těsnili, myslim že by se to dalo reálně použít, takováhle věc se nezkazí ze dne na den a za pokus skoro nic nedáš při tej ceně :D A k tomu použití – nikdy nevíš co se stane a zas tak moc místa maska taky nezabere

 5. Elvis /

  OM10M má jednu nezanedbatelnou nevýhodu… A to že lícnicové filtry mají určitou, nepříliš dlouhou životnost při expozici ZHN chemického charakteru. A protože jsou vyjímatelné zevnitř, jejich výměna vyžaduje sundání masky..což trochu vadí, žeano..Jsou to kopie americké masky M9..což byl v podstatě krok zpátky a US mani se na to hodně rychle vybodli..A pak to s velkou pompou zavedli naši zmrzlí inovátoři u nás.. Pro dlouhodobé používání bych spíš doporučil masky se šroubovacím , tuším 40mm filtrem v pixle..(myslím že je to standard NATO) lze je vyměnovat za „boje“ a to i tím způsobem že čerstvej filtr našroubuju při funkčním dosluhujícím a ten poté odhazuju,…Občas se dají na netu sehnat americké „pilotní“ masky MCU/AP.. kromě jiného mají taky jeden velký panoramatický zorník, výhled, průdyšnost a možnost střelby jsou super..Nebo českou OM90..tam je jediná další výhoda kromě 40mm závitu že vypadáte jeko Darth Veider a je vidět že jste bohatí kluci..

  • Scott /

   M17.
   M9 je maska z konce druhý války a z koreje, která má klasickej „plechovkovej filtr“

 6. para_vydra /

  Zdravím, nemáte kontakt na zdroj NATO filtrů? konkrétně na OM90. jeden může být otevřenej, ostatní zabalený.
  Díky

 7. Frank /

  Nasazení masky záleží na typu. Třeba CM-3 od brady prostě nemáte šanci nasadit, pokud nemáte úplně povolené popruhy (což nedoporučuju, takže CM-3 a určitě i pár dalších nasazovat odshora a pak jenom posunout dolů dokud nebude maska správně sedět). Stejně tak postup nebude fungovat pokud máte masku s lícnicovými filtry. Je to sice zastaralý koncept (a taky docela nahovno koncept), ale vzhledem k tomu, kolik jich na trhu ještě je, tak by stálo za to s tím počítat.

Leave a Reply