Přežij v postapokalyptickém světě!

Osobní ochranné prostředky – Polská protichemická kombinéza L2

Osobní ochranné prostředky – Polská protichemická kombinéza L2

Srp 26, 2012

Další díl seriálu o ochranných prostředcích.

 

 

Hmotnost sady chemického obleku: 2,5kg
Hmostnost sady masky: 1,7kg

Protichemický oblek má podobu kombinézy, podobně jako náš český OPCH70. Na první pohled je však patrný jeden velký rozdíl: Váha je cca třetinová a zabalený má cca polovinu objemu OPCH70. Dodává se v tkané nepogumované tašce se zapínáním na knoflíky s motivy polské orlice, obal tedy není koncipován jako odmořitelný, v tomto se opět obleky shodují. Přísluší k němu celohlavová maska, která je velice podobná, ne-li téměř totožná s českou BSS-MO4, o které bude recenze v blízké době. Maska je také v látkovém obalu, zapínání je jištěné páskem. Celý tento protichemický komplet váží lehce přes 4 kilogramy, což jej činí velice zajímavou alternativou pro přenášení na rozdíl od 7 kilogramového OPCH-70+ masky M-10M, která v dané váze není započítána.

Kombinéza je vyrobena z jednoho kusu tenké pogumované látky, má stejně jako OPCH-70 holínky pevně spojené s kombinézovou částí, ze spodní strany se tedy dá považovat za absolutně nepropustný. Rukavice se oblékají zvlášť. Jak jsem měl hodně nepěkných přízvisek pro rukavice u OPCH-70, na tyto nemohu mít jedinou stížnost, guma není tvrdá, je v nich jistý úchop, jsou sice zbytečně větší, ale nikde nezavazí, vejdou se do lučíku zbraně, dá se manipulovat s chemickým nádobím bez rizika upuštění. Bohužel po nasazení nejsou nikterak více jištěny proti sesunutí, na rozdíl od OPCH-70, kde jsou kolem rukavic omotány pruhy gumotextilie, utaženy a tím i zajištěny proti průniku látek. U L2 jsou rukavice pouze vsunuty do rukávů, které jsou pomocí gumičky samostahovací. u OPCH jsem je doporučoval vyměnit za rukavice k mytí nádobí, zde je doporučuji nechat, jsou na svůj poměr velice dobré. Proti sundání rukavic při nasazeném obleku chrání návlek obleku přes palec. Kombinéza je vyrobená z mnohem tenčího materiálu, než OPCH-70, u své jsem našel ústřižek materiálu z výroby, rozhodl jsem se tedy, že když nemusím ničit oblek, aspoň na ústřižku zkusím odolnost. Materiál vůbec neměl tendenci trhat se po vláknech, i pevnost v tahu i trhu byla skvělá, i takový tenký materiál překvapil. V čem ale bude mít výhodu tlustší OPCH70, je odolnost proti proříznutí už jenom v tom, že vnější guma ostrý předmět zpomalí a obklopí a pokud jej neudrží látka, zbývá ještě vnitřní gumová strana. Navíc u OPCH-70 je přiložena sada na opravu obleku, u L2 nikoli. Celkově ale i přes svoji tenkost působí oblek důvěryhodně.

-Jako ochrana dýchacích cest slouží celohlavová maska se dvěma výdechovými ventily, jedná se tedy o nadstavbu ruské M52. Vnější výdechový ventil není nadstavbový a nasazovací, tak, jak to bylo u modernizací M52. Spolu s maskou je v brašně velký filtr, který je v brašně nesený a spojovací vrapová hadice. Jelikož je tedy filtr nesený v brašně, je tedy brašna masky součástí protichemické výstroje a je již jasné, proč je pouze látková a tedy prodyšná. Maska není zrovna vrcholem pohodlí, je ale snesitelná při výběru vhodné velikosti.

Jak se do L2 dostat?

Prvně si nasadíme spodní část kombinézy, není třeba prolézat tunýlkem jako u OPCH-70, L2 má řešené zapínání jinak

Zapneme proužky gumy do druků kolem kotníků, v tomto je postup stejný jako u OPCH-70
To samé provedeme v úrovni kolen.

Zde ale nastává peklo, kombinéza se utěsňuje několika chlopněmi překládanými přes sebe do jedné sady druků, tedy zapneme vnitřní vrstvu

Zapneme druhou vrstvu

Zapneme třetí vrstvu, uživatele obleku už docela bolí prsty

I poslední vrstva je zapnutá, doporučuji v tento moment nechat rozepnutý vrchní druk pro pozdější nasazování masky. Zapneme pásek kolem pasu, smontujeme masku, nasadíme rukavice, brašnu masky dáme přes rameno, upneme zajišťovací pásek brašny kolem pasu, nasadíme masku a přes ni přetáhneme kapuci, kterou zajistíme páskem kolem krku.

Konečně je hotovo. Z výše zmíněného postupu je asi každému jasné, že je docela pracné oblek utěsnit na rozdíl od tunýlku u OPCH-70. Navíc je potřeba nechávat si otevřenou cestu pro manipulaci s kapucí, jinak ji není možné přes masku nasadit, tedy nedodržení postupu uživatele obleku vrátí o několik kroků zpět. Celkově lze ale říci, že oblek svůj účel splní, oproti OPCH 70 je lehčí, uživatel je obratnější a má po ruce i větší kapacitu filtru, tedy je déle bojeschopnější. Taška na boku v podstatě vůbec nezavazí a díky zajištění kolem pasu se ani při chůzi nekymácí.

Boční pohled na nebožáka v 35°C vedrech v L2 obleku.

Zadní pohled na oblek, ze zadu se nenachází žádné funkční prvky.

Co se dá říci o kombinéze L2 jako shrnutí?
Cena je velice dobrá, pohybuje se kolem 300,-Kč. Nenachází se u něj žádné extra vybavení kromě masky, oblek nešustí a rukavice jsou výborné. Doporučil bych jej nejspíše pro použití ve městském prostředí, kde nehrozí zatrhnutí za větvičku nebo trčící kus traverzy, není u něj žádná sada na opravu, doporučuji tedy přibalit alespoň samovuklanizační pásku nebo sadu na opravu duší pro případ nehody. Na druhou stranu je ale hodně lehký, v BOB není nikdy dost místa, hodí se tedy i na toto. Ohledně těsnosti se nedá spoléhat na absolutní těsnost, kde OPCH70 naprosto s přehledem vítězí v momentě potopení obleku až po krk, správně zamotaný OPCH-70 nepropustí ani kapku, u L2 jsem bohužel neměl tu možnost zatím zkusit, chlopňový systém ale nepůsobí vůbec důvěryhodně a na 100% bude propouštět v místě rukavic. Proti stékajícím i stříkajícím kapalinám ale naprosto dostačuje, tedy svůj účel plní. V sadě se také nenachází žádný chladicí převlečník, tedy v momentě použití v teplém prostředí (viz psaní této recenze) může uživatel počítat s tím, že se z obleku i v absolutně suchém okolí vysouká už po čtvrthodině zpocený s absolutně promočeným nasazeným oblečením, doporučuji tedy savé spodní prádlo.

Plusy:

+ váha
+ malý rozměr
+ maska v sadě
+ dlouhodobá odolnost vůči BCHL
+ cena

Minusy:

- menší mechanická odolnost obleku
- problémy s vnitřní termoregulací
- horší těsnění kombinézy
- pomalé oblékání s nutností dodržet postup

Celkové hodnocení: 7,5/10

 

 

 

Pro PostApo.cz sepsal Artifex

13 comments

  1. Wack /

    Díky za další recenzi je to pěkně nafocený a popsaný.

    • Artifex /

      Není vůbec zač. Další obleky nemám, takže když někdo přispěje, rád napíšu něco dalšího.

      • Na armatexu nabízejí SOO-CO za 450,- . Mohu jen doporučit. Bylo by fajn kdybys napsal recenzi.

  2. fandosaurus /

    No já nevim je to polsko moc bych tomu nevěřil.. jak říkáš někde se zasekneš a trh.. Nebo co ůtok zmutovanejch zombie psu a je po tobě :D

    • Artifex /

      No, zas tak bych to nepoceňoval, je slabší a možná o něco náchylnější k protrhnutí ale špatná definitivně není. Když by zvíře chtělo trhat, tak myslím bude potřebovat naprosto stejné úsilí jak na českou tak na polskou verzi. S tím zasekneš a trh také bych to neviděl tak černě, je jasné, že je to tenčí ale stále je to armádní kombinéza, něco musí vydržet, podívej na celkové hodnocení, dal jsem jí jen o půl bodíku dolů oproti OPCH70 a to hlavně kvůli zapínání.

  3. fandosaurus /

    Máš pravdu a za 300 Kč co bych chtěl.. :)

  4. storm /

    Nevíš něco o velikostech tohoto obleku? Chtěl jsem ho koupit ale zaseknul jsem se na výběru velikosti (1-2-3), mám 180cm a teď nevím kterou vybrat :D

    • Artifex /

      Velikosti +/- jako OPCH= na 180cm velikost 2, já mám 185 a 2 mi sedí… no, tak, jako na fotkách :D

  5. george /

    Zdravim. Kde sa da tento polsky vyrobok zohnat? Google sice nasiel vela odkazov, no rad by som vedel osvedceny zdroj. Dik.

  6. GasMaskCZ /

    Chci se zeptat mc-10 je taky polská plynová maska hodí se k obleku nebo ne?

Leave a Reply