Přežij v postapokalyptickém světě!

Mozek v postapokalyptickém světě – UPDATED

Mozek v postapokalyptickém světě – UPDATED

Kvě 9, 2011

Použití látek ovlivňující biochemické pochody v mozku je v našem případě velmi omezené. Terapie epilepsie, deprese, schizofrenie, Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby jsou všechny dlouhodobého charakteru a předzásobení léčivy jen tak pro případ potřeby by stálo velké množství peněz, úsilí a prostoru pro skladování. V krizi budou zapotřebí hlavně sedativa na uklidnění, které můžeme použít také jako hypnotika, což nám pomůže ve chvílích klidu rychle usnout. Je třeba dodat, že tyto léky můžeme použít jen v bezpečí, protože u všech budete v případě probuzení za méně než 3-4h zmatení a zpomalení, dost záleží na konkrétním léku, který si vezmete. Všeobecně je třeba všechna tato léčiva považovat za návyková, ať už patří do jakékoliv skupiny, a proto je třeba se jejich častému používání vyvarovat. Nejde jen o následné abstinenční příznaky, ale také o rychlé vyplýtvání zásoby, která by mohla vydržet na několik měsíců při občasném použití.
Použitelné pro naše potřeby navození spánku jsou benzodiazepiny (oxazepam, alprazolam, diazepam, medazepam, chlordiazaepoxid, midazolam), kterých už je dnes málo, ale prodávají se ve velkém množství. Druhou použitelnou skupinou jsou zolpidem a zopiclon. Většina antidepresiv je vám k ničemu, protože ne vždy mají sedativní účinky a čím jsou modernější, tím víc jsou tyto nežádoucí, pro nás žádoucí účinky, potlačeny.
Oxazezepam – účinkuje 4-8 hodin a bere se 15-30mg hodinu před spaním.
Alprazolam – používá se spíše jako antidepresivum a není příliš vhodný, protože účinkuje 10-15h. To sice neznamená, že má po celou dobu hypnotický účinek, ale stejně může způsobovat ospalost. Bere se 0,5-1mg. Vyrábí se jako Neurol a Xanax (také v retardované formě označené SR – je třeba rozkousat).
Diazepam – dává se 5-10mg. Je lepší zkusit menší dávku, protože se pomalu metabolizuje.
Midazolam – podává se 15-30 minut před ulehnutím a to 7,5 -15mg, působí asi 2h. Dormicum
Medazepam – nemá tak silné uspávací schopnosti, ale působí asi jen 2h, takže je optimální jen pro rychlé navození. 10-20mg před spaním. Ansilan
Chlordiazaepoxid – zase dlouhodoběji působící (až 10h), bere se 10-20mg hodinu před spaním. Elenium.
Zolpidem – působí asi 3h, bere se 10mg při ulehnutí. Stilnox, Apo-zolpidem, Zolsana, Hypnogen
Zopiclon – působí asi 5h a bere se 3,5-7,5mg při ulehnutí. Zopitin

 

Z rostlinné léčby, která nám může napomoci k uklidnění, nebo spánku můžeme použít tyto rostliny:
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) – používá se usušený kořen (páchne po myšině), ze kterého se vyrábí tinktura (louhování v alkoholu).
Meduňka lékařská (Melissa officinalis) – dělá se čas z usušených listů.
Chmel otáčivý (Humulus lupulus) – pro sedativní účinky je třeba opět připravovat tinkturu.
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) – pro sedativní účinek se dělá čaj a je třeba ho používat alespoň 2 týdny. Je lepší vyhýbat se slunci, protože může docházet k vyrážkám. Je třeba dát pozor na pití třezalky při užívání mnoha léků, protože třezalka urychluje metabolizaci léčiv a to může mít fatální a celoživotní následky (např. antikoncepce ;-) .

 

Psychostimulancia

 

Ty nejlepší látky stimulující výkon mozku se bohužel řadí do drog. Ty, které jsou k dostání, jsou také málo předepisována a žádný normální doktor Vám je nepředepíše.

Mezi drogy řadíme:
Amfetamin, Metamfetamin (pervitin), MDMA (extáze, cocain). Všechny zvyšují koncentraci noradrenalinu a dopaminu v mozku a tím zvyšují aktivitu jedince. Vzhledem k rychlé tvorbě závislosti, nelegálnosti a také ceně je další rozbor zbytečný.

Velmi podobné účinky má modafinil. U nás je k dostání na recept jako Vigil a Modafinil Teva a používá se při léčbě nadměrné spavosti. Dává se 100-200mg v jedné dávce do maxima 400mg. Další podobnou látkou je fentermin (Adipex retard) který se dávkuje 75mg denně a používá se jako anorektikum. Tyto látky zvyšují bdělost, soustředěnost, člověk je dobře připraven na fyzický výkon, zvyšuje se výkon srdce, plic a svalů. Zrychluje se metabolismus a spalování tuků. Mají však široké spektrum nežádoucích účinků, které vyplývají z vlastností léku. Hodně zvyšuje tlak a zrychluje tep a u jedinců se slabším srdcem zvyšuje pravděpodobnost infarktu, hrozí také nebezpečí mozkové mrtvice. Dochází ke ztrátě pocitu žízně a možné dehydrataci. Při dlouhodobém užívání se dostavují různé bludy.
Poté zde můžeme uvést další látku, zařazenou mezi anorektika, tzn. látky napomáhající hubnutí. Jedná se o sibutramin (Lindaxa, Meridia), který byl nedávno po celé Evropě stažen kvůli podezření na nebezpečí poškození srdce (avšak studie, která na to poukazovala, byla velmi zvláštní a špatně podaná a pracuje se na nových, které snad vrátí sibutramin zpět do hry). Působí podobně jako výše uvedené látky, ale ne tak silně a navíc zlepšuje náladu. Dávkoval se 10mg ráno. Nežádoucí účinky jsou stejné jako u modafinilu, ale nejsou tak časté ani závažné.
Všechny výše uvedené látky je třeba používat jen na doporučení lékaře. V případě potřeby je možné je použít pro zlepšení fyzického a psychického výkonu, ale já osobně bych do toho nešel.
Další účinnou látkou, která už patří do jiné skupiny, je dobře známý kofein. U něj se jen zmíním, že účinná dávka je 100-200mg a velmi rychle vzniká tolerance. Obsah kofeinu v šálku kávy je velmi rozdílný podle druhu a kvality nápoje, obecně se pohybuje mezi 60 a 120mg.

Mezi volně prodejné léky zlepšující funkci mozku můžeme zařadit piracetam, extrakt z Ginkga a DMAE.
Extrakt z Ginkga – zlepšuje prokrvení končetin a mozku. Mírně snižuje srážlivost krve. Jeho použití u mladých lidí je velmi sporné (ve smyslu zlepšení funkcí mozku), protože nebylo nijako prověřeno. Naopak u starých lidí se začínající demencí má dobré účinky.
Piracetam – na rozdíl od Ginkga zlepšuje metabolismus neuronů a tím i bdělost a paměť i u mladých lidí. Teoreticky by neměl člověka excitovat, ale asi neznám nikoho, kdo by po něm nebyl aktivnější a zezačátku roztěkaný. Neměl by se dávat na večer, protože může způsobit nespavost. Zezačátku se podává 800-1200mg 2-4 denně a pokračuje se 800 2-3x denně nebo 1200mg 1-2x denně. Geratam, Pirabene, Piracetam, Nootropil, Oikamid.
DMAE- dimethylaminoethanol – relativně nová věc. Jedná se o prekurzor acetylcholinu a vzhledem k tomu, že únava je částečně způsobena sníženým množství acetylcholinu v synapsích neuronu DMAE touto cestou snižuje únavu. Jeho výhodou je, že čím déle se bere, tím menší dávka stačí.
Dále bych sem rád zařadil i tzv. roborancia/adaptogeny, a to látky, které pomáhají zotavovat organismus celkově a předcházet chronické únavě. I když už často nepatří mezi látky přímo ovlivňující mozek a asi už vůbec ne do post-apokalyptické medicíny, tak zde něco málo zmíním. Jedná se převážně o rostlinné výtažky.
Hlavní a nejznámější rostlinou je ženšen (Panax Ginseng), který dnes najdeme hlavně jako jednu z látek v multivitaminech pro starší osoby. Často bývá zaměňován za levnější Sibiřský ženšen (Eleutheroccocus senticosus), který působí velmi podobně, ale není tak účinný. Mezi další rostliny zlepšující funkce organismu a snižující únavu patří plody Klanoprašky čínské (Schizandra Chinensis) a extrakty z Rozchodnice růžové (Rhodiola rosea)
Rostliny v článku zmiňuji jen okrajově, protože na internetu je nespočet dobře zpracovaných článků na toto téma. Vychází také velké množství knih, a každý kdo má zájem o fototerapii, může najít to, co potřebuje.

Důležitých témat je mnohem víc, ale již jsem jich nevymyslel dost na to, aby daly další článek. Proto bych rád poprosil čtenáře, aby sami navrhli, o kterých léčivech bych měl něco napsat a co by je zajímalo. Děkuji.

Pro PostApo.cz zpracoval Daisuke.

 

Tento článek byl zařazen do soutěže PostApo.cz

Zaujal vás tento text? Pomozte autorovi vyhrát v naší soutěži, zmačkněte LIKE a napište do komentáře svůj kladný názor, nebo klidně pouze znaménko „+“!

 

Chcete se zúčastnit také? ZDE JSOU PRAVIDLA A PODMÍNKY!

4 comments

 1. admin /

  Tento clanek by bylo skvele rozepsat o leky stymulujici, zvysujicic pozornost, umoznujici vydrzet delsi dobu beze spanku apod.

 2. Mňa Nedostanete /

  - To mám chodiť všade so zoznamom a použitím? Povzbudenie mozgu sa dá dosiahnuť väčším množstvom kávy, čaju a aj energy drinkov. Taktiež čokoláda tak pôsobí. A z vlastnej skúsenosti viem, že príroda dokáže pomôcť lepšie ako chémia!!!

 3. admin /

  Urcite tomu tak je, ale treba ja radeji prasky, nez homeopatii. Jednoduse tomu vic verim. A prosim bez vykricniku a dalsich zbytecnych emoci. Pojdme zachovat pratelske prostredi.

 4. Stenny /

  Doplnil bych, že užívání Piracetamu, zvlášť po delší dobu, může u lidí trpících depresivními náladami (nebo se přímo léčících s depresí) citelně zhoršit stav. Takže zejména v krizových situacích, které samy o sobě na náladě nepřidají, bych s ním byl opatrný.

Leave a Reply