Přežij v postapokalyptickém světě!

Exotické nemoci v PostApo světě

Exotické nemoci v PostApo světě

Čer 2, 2011

V následujícím článku popíšu léčbu protozoonóz, která způsobují prvoci. Jedná se o tropická onemocnění, která se u nás vyskytují jen příležitostně. Nikdy ale nevíme, kam nás cesta za potravou nebo bezpečím zažene. Navíc při oteplení evropského klimatu je možné, že se tyto nemoci rozšíří i zde.

Protozoonózy

1. Střevní

Většinou způsobují úporné průjmy, silně páchnoucí a často krvavé. Prakticky ho nepoznáte od agresivnějších bakteriálních průjmů (ať už je to cholera, onemocnění Shigelami nebo něco jiného) a ta terapie bude velmi podobná. V evropských podmínkách se tyto nemoci prakticky nevyskytují (ale to cholera také ne), spíše v Asii a Africe. Problematické jsou však jen u podvyživených osob a lidí s narušenou imunitou a hlavně AIDS. Důležité je doplňovat tekutiny a to nejen čistou vodu, ale optimální je dodávat i soli. Zcela nejideálnější je roztok obsahující 3,5g soli, 2,5g jedlé sody, 1,5g KCl a 20g glukózy (ta je nejdůležitější, musí jí být dost). Proto je dobré mít po ruce sůl se sníženým obsahem sodíku, která se používá pro solení při vysokém tlaku, protože obsahuje i KCl. Tento roztok se používá proto, že ve střevě i při těch nejzávažnějších průjmech funguje transportní mechanismus pro glukózu, díky které se vstřebávají ionty a s nimi následně voda. Dále je třeba dodržovat dietu, která by se měla skládat jen z nějakých piškotů, případně rýžový odvar a poté co akutní příznaky odezní ještě 1-2 dny jen piškoty a trošky vařené zeleniny. Ještě musím dodat, že většina léků se dávkuje stejně jako antibiotika a je třeba dodržovat časové intervaly. Tzn. když píšu 3x denně myslím tím po 8 hodinách, 2x denně po 12h atd.
Při těchto potížích je třeba podávat klasické živočišné uhlí (+-10-20 tablet denně) a dále Endiaron pokud nic jiného nemáme. Dále se podávají:
Nifuroxazid – Je to střevní antibiotikum, dáváme 200mg 3-4x denně. U nás se prodává jako Endiex a Ercefuryl.
Metronidazol – syntetické antibiotikum, které také silně působí proti prvokům. Dávkování je rozlišeno podle různých onemocnění, ale většinou stačí 250-500mg. Je možné to zvednou až na 750mg 3x denně, ale pokud nižší dávky ani trochu nezaberou během 2-3 dní je zbytečné léčivy plýtvat a raději zkusit něco jiného. Entizol, Stomorgyl.
U některých infekcí částečně zabírají i klasická antibiotika a to zejména doxycyklin, norfloxacin, ciprofloxacin. Navíc někteří paraziti navíc mají další vývojová stadia a napadají kromě střeva i krvinky a jaterní buňky, kdy příznaky i léčba jsou stejné jako u malárie (viz níže).

2. Pohlavní

Zde patří trichomoniáza, způsobovaná bičenkou poševní. U žen se projevují výtokem a pálením pochvy za současného silného zrudnutí. U mužů často bez příznaků, případně pálením močové trubice. Nemoc není nebezpečná, ale velmi nepříjemná zvláště pro ženy a navíc pokud není léčena, tak i po zmizení příznaků je člověk stále přenašečem. V dnešní době to není takový problém, protože se z 99% přenáší pohlavním stykem, ale možnost přenosu je možná při omezené hygieně i vlhkým ručníkem, stejnou vodou použitou ke koupání atd. Léčí se metronidazolem, 250mg 2-3x denně po dobu 5 dní.

Spavá nemoc

Nemoc způsobená různými druhy Trypanosom. Opět vyskytuje se prakticky jen v Africe, ale nikdy nevíte, kam Vás život zavede. K infekci dochází bodnutím tropickým hmyzem. V místě bodnutí a okolo dochází k výraznému zánětu. Některé druhy se dělí na ranou a pozdní fázi. U akutních obě fáze splývají. V rané fázi dochází k epizodám horeček, ztrátě váhy, malátnosti, bolesti v zádech. V pozdní dochází k psychickým změnám, změně chování, poruchám spánku, poruchy řeči a křečím. V závěru dochází k apatii, komatu a smrti. V ČR momentálně nejsou registrovány léky proti spavé nemoci. V raných fázích se ale podává Sumarin (dává se 1g týdně injekčně) a Pentamidin (injekčně 200-400mg denně).

Malárie

Malárie je nemoc způsobená několika druhy plasmodií. Rozpoznáváme je podle toho, jak často se objevují záchvaty zimnice a to po 3 nebo 4 dnech. U tropické malárie dochází k záchvatu po 24-36h, je to nejzávažnější forma malárie. Prvními příznaky je malátnost, bolest svalů, světloplachost, nevolnost a zvracení. Záchvat probíhá v několika fázích. Začne zimnicí, která trvá přibližně čtvrt hodiny a následuje fází horečky, která trvá 2-8h a poté přichází fáze silného pocení a poklesu horečky. Důležitá je prevence bodnutí komárem, je třeba používat repelenty a to jak na kůži, tak na oblečení. Mělo by se nosit neupnuté oblečení. Používat moskytiéry, které jsou často také impregnovány repelentem. Omezit pohyb po setmění, kdy jsou komáři nejaktivnější.
Léčba většinou trvá kolem 10 dní. Vývoj plasmodií prochází mnoha stádii, přičemž pro nás je důležité vědět, že existují formy, které napadají krvinky a na které účinkuje chinin a jeho deriváty a potom jaterní forma, která i po přeléčení může být několik měsíců až let neaktivní a potom se opět přeměnit na formu napadající krvinky. Mnoho léčiv není v ČR registrováno, ale v jiných státech se dají nalézt, tak je raději popíšu také.
Chinin – dává se 500-1000mg každých 8h. Není registrován.
Chlorochin – Je to lék první volby u všech druhů. Dává se 600mg jako první dávka a pak po 6h 300mg a dalších 300 po 24 a pak po 48h. U nás se vyrábí jako Delagil.
Kombinace Atovaquon+proguanil – u nás se vyrábí jako Malaron. Dávají se 4tbl denně zaráz. Bere se 3 dny.
Meflochin – u nás jako Lariam. Dává se úvodní dávka 750mg a pak 500mg po 6h a opět 500mg po 8h. Je třeba ho brát až jako poslední možnost, může totiž dojít k poruchám koordinace pohybů.
Halofantrin – u nás neregistrovaný. Dává se 3x500mg po 6h. Za týden se tato procedura opakuje.
Primachin – u nás neregistrovaný. Používá se na doléčení, protože jako jediný zabírá na jaterní formy plasmodií (nevznikají u všech typů malárie). Bere se 30mg denně.
Doxycyklin – antibiotikum, které také částečně působí. Bere se stejně jako u bakteriálních nemocí a to 100mg po 12h.
S těmito nemocemi se pravděpodobně nikdy v životě nesetkáte, ale informací není nikdy dost. Při cestě do Afriky se antimalarika berou preventivně, kdy se začnou brát před odjezdem a poté se berou ještě několik týdnů po návratu. To už Vám ale přesněji řekne doktor.

Pro PostApo.cz zpracoval Daisuke.

 

Tento článek byl zařazen do soutěže PostApo.cz

Zaujal vás tento text? Pomozte autorovi vyhrát v naší soutěži, zmačkněte LIKE a napište do komentáře svůj kladný názor, nebo klidně pouze znaménko „+“!

 

Chcete se zúčastnit také? ZDE JSOU PRAVIDLA A PODMÍNKY!

Leave a Reply