Přežij v postapokalyptickém světě!

Dušení

Dušení

Kvě 3, 2011

O dušení mluvíme, vnikne-li cizí předmět do dýchacích cest postiženého. Typickým případem vzniku této situace je mluvení při polykání – otevření hrtanové příklopky.

Příznaky

Postižený při vědomí

  • Držení se za krk

  • Neschopnost odkašlání

    Postižený v bezvědomí

  • cyanotické rty

  • Hrudník se nezvedá a neklesá.

  • Sípání

    První pomoc

    Postižený při vědomí

    Předklonění postiženého, tak aby se hlava nacházela níže než hrudník a několikrát rázně udeřit do zad. Údery by měly být rázné, ale nesmí poškodit páteř. Principem tohoto postupu je, že je z plic prudce vypuzován vzduch, který může uvolnit překážku.
    V případě neúspěchu bodu 1 provedeme Heimlichův chvat.

    Postižený v bezvědomí

    Dlaň umístíme doprostřed břicha, nad pupek. Druhou dlaň položíme přes ni a silně, prudce zatlačíme nahoru. Voláme záchrannou službu.

    Kojenec, batole

    Položíme tělem zády na předloktí, hlavičku držíme v dlani, níže než tělo. Několik stlačení hrudní kosti.

    Heimlichův chvat

    Heimlichův chvat (též. Heimlichův manévr) je postupem pro uvolnění překážky v dýchacích cestách. Spočíva v zvýšení podbráničního tlaku. Heimlichův manévr není doporučen u těhotných a dětí do 2 let věku pro možnost poranění jater či sleziny, (méně často žaludku, střeva.) U těhotných pro poranění dělohy.

    Provedení

    Postavíme se za postiženého. Svou pěst umístíme na solar plexus, pod hrudní kost. Pěst přidržíme svou druhou dlaní a prudce trhneme nahoru a k sobě. Opakujeme 5×, při neúspěchu voláme 155 a pak dokud je nemocný při vědomí opakujeme údery do zad a Heimlichův manévr.

    Zdroj: Wiki

  • Leave a Reply