Přežij v postapokalyptickém světě!

Online hry, které Vám mohou pomoci přemýšlet o technikách přežití

Online hry, které Vám mohou pomoci přemýšlet o technikách přežití

Říj 30, 2015

Digitální hraní je momentálně jedním z nejčastějších způsobů jak lze trávit čas se svými kamarády nebo dokonce jak se online propojit s celosvětovou komunitou lidí. Na základě výzkumu společnosti Digital River, který byl propuštěn v roce 2014 Gamescom konference, bylo zjištěno, že průměrný český hráč stráví hraním jedné hry 68 dní svého života.

Kromě zábavy, které hry nabízí, Vám mohou v některých případech pomoci se blíže seznámit se specifickými aspekty přežití a možnostmi nouzové připravenosti. To je jedním z důvodů, proč lidé rádi diskutují o hratelnosti postapokalyptických her: je to zábavný způsob jak promýšlet své případné počiny při těch nejextrémnějších situacích.

Zde je několik způsobů jak Vám kromě spousty zábavy může počítač a videohry pomoci při smýšlení o přežití a rozvoji detailního plánování.

Fallout: New Vegas Ultimate Edition

Zdroj: Flickr.com

Jedná se o ultimátní hru o přežití, kde se hráči po nebezpečné cestě napříč jihozápadní Amerikou ocitají v postnukleárním světě. Po prozkoumání Mojave Wastelandu potřebují kvůli možným nástrahám číhajícím za rohem udržet své smysly na maximálním pozoru. Cílem je shromáždit prostředky a přitom se zasloužit o dobrou pověst, ale pozor: v New Vegas Vás může bohatství také o mnoho připravit. Po Wastelandu přináší každá nová čtvrť také nové úkoly, kde hráči musí hledat způsoby jak a kde se najíst, napít a vyspat, aby předešli a hlavně zabránili hladovění, dehydrataci a vyčerpání. Chtějí-li přežít, musí také vhodně spolupracovat s ostatními ztracenými dušemi.

Potřebné dovednosti: řízení zdrojů, bojové taktiky, tvorba existenčních rozhodnutí, spolupracující strategie.

The Walking Dead: Survival Instinct

Zdroj: digitalrivercontent.net

Videohra, inspirovaná televizní show zasluhující se o ocenění Emmy, vytvořena společnosti Activision klade svým hráčům jednoduchou otázku: Máte vše co je potřeba k přežití? Hra umožňuje hráčům vžít se do role tajemného přeživšího Daryla Dixona při jeho cestě Georgií. Stejně jako v televizních dílech budou hráče neúnavně lovit ikoničtí, děsivě vypadající, hluční a páchnoucí chodci. Hráči se, stejně jako Daryl, musí při prozkoumávání nových oblastí chovat s největší opatrností. Pokud je hráč objeven, hordy nemrtvých chodců se vydávají právě jeho směrem. Každou situaci je potřeba řádně analyzovat a ke každému počinu přistupovat s maximální péčí. Mezitím si musí hráči, kvůli přetrvání ve hře, obstarat dostatek zásob jídla a využít vhodně svého důvtipu.

Potřebné dovednosti: rozpoznání možností a důsledků, řízení zdrojů, strategie přežití.

Minecraft

Nejsou to jenom střílečky, které Vám pomohou se ztotožnit s užitečnými možnostmi využitelnými při boji o přežití. Zatímco se může Minecraft zdát jednoduchý (vybudování téměř čehokoliv za pomocí čtvercových stavebních bloků), hra od hráčů vyžaduje rozvoj důležitých prepper dovedností za účelem přežití v absolutně neznámém prostředí. V “přeživším módu” hry se hráči ocitaji v neznámých, náhodně generovaných oblastech – pouštích, horách a dokonce i v mracích. K přežití musí hráči vytvořit potřebné budovy a předměty z běžně dostupných materiálů nacházející se kolem nich. Po setmění jsou naháněni pavouky, zombiemi a kostlivci se kterými musí bojovat dokud je svítání nezažene zpět do jejich skrýší. Zajímavou zkušeností je také všudypřítomná týmová spolupráce.

Potřebné dovednosti: kreativní myšlení, plánování strategie, tvorba cílů, spolupráce při stavbě.

 Zdroj: Flickr.com

Klasické strategické hry

Pokud se Vám lego-hry zdají moc jednoduché, jsou tu i jiné způsoby, kterými lze získat důležité strategicko-plánovací schopnosti. Zdárným příkladem mohou být karetní hry – například, klasická hra pokeru. Jeho hra závisí na hráčích a jejich schopnostech se rozhodnout zda ze zdrojů, které získaly, do hry přihodit více či karty složit – a to vše za neúplných informací o kartách, které protihráči drží. Tento pocit nejistoty vyžaduje od hráčů pokeru rozvoj jejich strategií, které jim pomohou ”číst” hodnoty karetních kombinací svých protihráčů a vědět například, zda protihráč drží postupku či Flush (barvu). Známý online pokerová herna PokerStars nabízí digitální verze této klasické hry, které využívají technologii přidáním pokročilé funkce, jako je schopnost zobrazit historii hand a statistiky předchozích her, které pomáhají hráči rozvíjet své taktiky ve hře.

Potřebné dovednosti: řízení zdrojů, rozhodovací schopnosti, plánování strategie, mentální připravenost.

 

Zdroj: tumblr.com

Arma 3 – PC

Hra vytvořena českým studiem Bohemia Interactive jako nejnovější přírustek z oceněné Arma série. Hráči jsou rozděleni na 2 ostrovy ve Středomoří, kde o nadvládu bojuje několik stran. Hráč přebírá roli amerického vojáka, který se i přes neutuchající boje snaží přežít. Doprovází jej únava, divoká příroda, nespočet zranění a mnoho dalšího. Naučit se vypořádat s těmito nepříznivými herními faktory Vám pomůže se dostat do správného rozpoložení využitelného ve skutečném boji o přežití.

Potřebné dovednosti: Bojové taktiky, rozhodování při šetření zásob, tvorba cílů.

 

Zdroj: armaseries.com

Virtuální realita

Představte si, že jste zavřený v místnosti, kde je zásoba kyslíku je vyčerpána, a musíte najít cestu ven. Nebo, že jste přistáli na neznámé planetě a musíte prozkoumat to a najít zdroje. To jsou jen některé z herních scénářů, které jsou k dispozici ve virtuální realitě, a umožní vám zažít extrémní situace a různá dobrodružství, aniž by svůj život v nebezpečí. Jedním z posledních příkladů je Storm, přežití hra vytvořená firmou Unit9, specificky pro VR platformy. Hráči se ocitnou uprostřed sněhové bouře, a mají pouze pět minut času, aby najít úkryt, nebo zemřou. Lidé, kteří testovali rané verze těchto her našli je být velmi realisticky, dokonce i ohromující občas. Reportér v theverge.com řekl, že cítil, jak mu tep skok a jeho dech zkrátit při testování Adrift, přežití virtuální reality hra, která se odehrává ve vesmíru. To vypadá, že je konečný test pro vaše reakce!

Potřebné dovednosti: sebekontrola, orientace dovednosti, fyzické agility, duševní houževnatost.

 

Zdroj: storm-vr.com

Znáte nějaké jiné hry o přežití, které by stály za jejich zmínění?

9 comments

 1. Láďa /

  A kde máte Dayz? Sice to ještě není dokončené, ale dá se říct že je to vlastně simulátor přežití a se zombíkama.

  • dtx /

   Dayz jednoznačně. Neexistuje hra, která by více simulovala snahy o přežití. Vždyť tam, pokud do několika desítek minut nenajdete pití či jídlo, tak končíte. Smrt. Nehledě na to že se odehrává v našich krajinách (mapa je z okolí Ústí nad Labem).

   Oproti tomu tady vidím Fallout New Vegas – no lol. Ani na nejtěžší obtížnost nebyl problém „přežít“. Možná že nějaké módy tomu jdou naproti. Ale proč to dělat, když tu máme Dayz ;)

 2. H4UnT3R /

  No a hlavně Left 4 Dead 2 – tam se naučíte efektivně a rychle zabíjet zombíky :D

 3. Na fórume je taktiež dosť hier, ktoré by stáli za zmienku :)

 4. Largo /

  Doporučuji hru STALKER a k němu volně dostupný Misery mód. Jedna z nejtěžších logických survival her.

 5. Tomáš /

  Myslím, že nejvíce survival hrou je Rust. :)

 6. Peter /

  This War Of Mine.

 7. Pavelsvt /

  Já bych do této kolekce doporučil přidat především titul „7 days to die“. Typická hra pro preppera (či preppery, pokud se chcete bavit skupinově). Pro lidi co do prepperství nechtějí zahrnovat zombie apokalipsu, tak zombíci jdou jednoduše vypnout a pak z toho máte 100% survival se vším všudy, nic lepšího jsem zatím nenašel a to už jsem her s touto tématikou zkoušel nespočet.

Leave a Reply